Рішення
від 04.11.2021 по справі 902/518/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

"04" листопада 2021 р. Cправа №902/518/19

Господарський суд Вінницької області у складі судді О.Нешик, при секретарі судового засідання Н.Шаравській, розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом Релігійної громади Української Православної Церкви смт Вапнярка Томашпільського району Вінницької області

до Вапнярської селищної ради Томашпільського району Вінницької області

про визнання рішення недійсним

представники сторін в судове засідання не з`явились

ВСТАНОВИВ :

В провадженні Господарського суду Вінницької області перебувала справа №902/518/19 за позовом Релігійної громади Української Православної Церкви смт Вапнярка Томашпільського району Вінницької області про визнання незаконним та скасування рішення 59 сесії 8 скликання Вапнярської селищної ради Томашпільського району Вінницької області "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у постійне користування (03.04) для будівництва та обслуговування громадських та релігійних організацій" №735.

08.10.2021 по вказаній справі судом ухвалено рішення про повне задоволення позовних вимог. Визнано незаконним та скасовано рішення 59 сесії 8 скликання Вапнярської селищної ради Томашпільського району Вінницької області "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у постійне користування (03.04) для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій" №735 від 19.04.2019. Стягнуто з Вапнярської селищної ради Томашпільського району Вінницької області на користь Релігійної громади Української Православної Церкви смт. Вапнярка Томашпільського району Вінницької області 1921 грн - судового збору. Окрім того, призначено судове засідання для вирішення питання стосовно розподілу судових витрат на 04.11.2021.

На визначену судом дату (04.11.2021) представники сторін в судове засідання не з`явилися, хоча про місце, дату та час його проведення останні повідомлені належним чином, рішенням суду від 08.10.2021.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується заява, оцінивши докази, які мають значення для її розгляду, судом встановлено наступне.

15.07.2019 на підставі Договору про надання правової допомоги № 19/2019 від 31.05.2019 адвокатом Дунаєвим І.Б. видано ордер серії ВН № 088952 на представництво інтересів Релігійної громади Української Православної Церкви смт Вапнярка Томашпільського району Вінницької області в Господарському суді Вінницької області.

24.07.2019 Релігійна громада Української Православної Церкви смт Вапнярка Томашпільського району Вінницької області оплатила адвокату Дунаєву Івану Борисовичу вартість правничої допомоги в справі про визнання недійсним рішення Вапнярської селищної ради № 735 від 19.04.2019 в сумі 15 000,00 грн.

Як слідує з розрахунку витрат на професійну правничу допомогу, адвокатом надано наступні послуги:

1. Здійснено юридичне консультування з приводу предмету укладеного договору - 2 години;

2. Формування правової позиції з клієнтом - 2 години;

3. Підготовка процесуальних документів:

1) позовна заява про визнання незаконним та скасування рішення 59 сесії 8 скликання Вапнярської селищної ради Томашпільського району Вінницької області - 8 годин;

2) заява про забезпечення позову - 3 години;

3) клопотання про долучення доказів - 2 години;

4) клопотання про поновлення провадження у справі - 2 години;

5) клопотання про вилучення зі складу третіх осіб - 1 година;

6) участь у судових засіданнях - згідно журналу судових засідань.

Таким чином, вартість наданих послуг склала 15000,00 грн.

З огляду на викладене, вирішуючи питання щодо відшкодування понесених позивачем витрат на правову допомогу суд враховує наступне.

Відповідно до частини 1 статті 221 Господарського процесуального кодексу України якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.

Частиною 1 статті 123 Господарського процесуального кодексу України визначено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Відповідно до пункту 1 частини 3 статті 123 Господарського процесуального кодексу України до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.

Статтею 126 Господарського процесуального кодексу України визначено, що витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат:

1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;

2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Частиною 3 статті 4 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" № 5076-VI від 05.07.2012 (далі - Закон № 5076) встановлено, що адвокат може здійснювати адвокатську діяльність індивідуально або в організаційно-правових формах адвокатського бюро чи адвокатського об`єднання (організаційні форми адвокатської діяльності).

За положеннями п.4 ст.1, ч.ч. 3, 5 ст.27 Закону №5076-VI договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору. До договору про надання правової допомоги застосовуються загальні вимоги договірного права. Зміст договору про надання правової допомоги не може суперечити Конституції України та законам України, інтересам держави і суспільства, його моральним засадам, присязі адвоката України та правилам адвокатської етики.

Пунктом 9 ч.1 ст.1 Закону №5076-VI встановлено, що представництво - вид адвокатської діяльності, що полягає в забезпеченні реалізації прав і обов`язків клієнта в цивільному, господарському, адміністративному та конституційному судочинстві, в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами, прав і обов`язків потерпілого під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також прав і обов`язків потерпілого, цивільного відповідача у кримінальному провадженні.

Інші види правової допомоги - види адвокатської діяльності з надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правового супроводу діяльності клієнта, складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру, спрямованих на забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів клієнта, недопущення їх порушень, а також на сприяння їх відновленню в разі порушення (п.6 ч.1 ст.1 Закону №5076-VI).

Відповідно до ст.19 Закону №5076-VI видами адвокатської діяльності, зокрема, є: надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави; складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру; представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами.

Гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (ст.30 Закону №5076-VI).

При встановленні розміру гонорару відповідно до ч.3 ст.30 Закону №5076-VI врахуванню підлягають складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, витрачений ним час, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини.

Тож домовленості про сплату гонорару за надання правничої допомоги є такими, що склалися між адвокатом та клієнтом, в межах правовідносин, яких слід розглядати питання щодо дійсності такого зобов`язання.

Згідно ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом.

Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

На підставі ст.86 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Як зазначив Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду в постанові від 13.05.2020 по справі №922/2749/19, відповідно до частини 5 статті 126 Господарського процесуального кодексу України суд має право за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами, але лише у разі недотримання вимог частини 4 цієї статті, яка, зокрема встановлює, що розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справ. При цьому, для зменшення розміру витрат на професійну правничу допомогу адвоката недостатньо лише клопотання сторони. У такому разі на сторону покладається також обов`язок доведення неспівмірності витрат.

Водночас, беручи до уваги принцип змагальності, який знайшов своє втілення, зокрема, у положеннях частини 6 статті 126 Господарського процесуального кодексу України, суд, який вирішує питання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, має надавати оцінку тим обставинам, щодо яких є заперечення у клопотанні іншої сторони, а також її доказам невідповідності заявлених до відшкодування витрат критеріям співмірності. Окрім того, суд, виконуючи вимоги щодо законності і обґрунтованості судового рішення, має чітко зазначити, яка з вимог частини 4 статті 126 Господарського процесуального кодексу України була не дотримана при визначенні розміру витрат на оплату послуг адвоката, оскільки лише з цих підстав можна зменшити розмір витрат, який підлягає розподілу між сторонами.

При цьому суд також вважає за необхідне врахувати позицію Касаційного господарського суду у складі Верховний Суд викладену в постанові від 24.11.2020 по справі №911/4242/15, відповідно до якої: "Оскільки проти розміру витрат на правничу допомогу має заперечувати обов`язково інша сторона і якщо вона не заперечує, то у суду відсутні підстави надавати оцінку кількості часу, витраченого адвокатом на виконання робіт."

Таким чином, оскільки відповідач не звертався до суду з вимогою про зменшення витрат на оплату послуг адвоката позивача у суду відсутні підстави для надання оцінки кількості часу, витраченого адвокатом на виконання робіт.

Водночас суд зауважує, що матеріалами справи підтверджується виконання Адвокатом дій, зазначених у Розрахунку, загальна вартість яких становить 1500,00 грн. зокрема: представництво інтересів позивача у Господарському суді Вінницької області, а також складання та подання документів по справі.

З огляду на викладене, а також те, що заявлена позивачем до відшкодування сума понесених витрат на правову допомогу є обґрунтованою, суд вважає за можливе задовольнити вимогу позивача та відшкодувати за рахунок відповідача його витрати, пов`язані з правничою допомогою.

Керуючись ст.ст. 74, 76-80, 86, 91, 126, 129, 221, 236-242, 244 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Стягнути з Вапнярської селищної ради Томашпільського району Вінницької області (вул.Незалежності, буд.140, смт Вапнярка, Томашпільський район, Вінницька обл., 24240, код ЄДРПОУ 04325911) на користь Релігійної громади Української Православної Церкви смт. Вапнярка Томашпільського району Вінницької області (вул.Островського, 3, смт Вапнярка, Томашпільський район, Вінницька область, 24240, код ЄДРПОУ 39986060) 15000 грн відшкодування витрат на професійну правничу допомогу.

2. Видати наказ після набрання додатковим рішенням законної сили.

3. Примірник додаткового судового рішення надіслати учасникам справи рекомендованими листами.

Додаткове рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.ч. 1, 2 ст.241 ГПК України). Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (ст.ст. 256, 257 ГПК України).

Повний текст додаткового рішення суду складено 15 листопада 2021 року.

Суддя Ольга НЕШИК

віддрук. прим.:

1 - до справи;

2 - позивачу (вул.Островського,3, смтВапнярка, Томашпільський район, Вінницька область, 24240);

3 - відповідачу (вул.Незалежності, буд.140, смт Вапнярка, Томашпільський район, Вінницька обл., 24240).

СудГосподарський суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення04.11.2021
Оприлюднено18.11.2021
Номер документу101098342
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —902/518/19

Судовий наказ від 13.12.2021

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Нешик О.С.

Рішення від 04.11.2021

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Нешик О.С.

Судовий наказ від 15.11.2021

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Нешик О.С.

Рішення від 08.10.2021

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Нешик О.С.

Ухвала від 12.08.2021

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Нешик О.С.

Ухвала від 13.07.2021

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Нешик О.С.

Ухвала від 18.06.2021

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Нешик О.С.

Постанова від 18.05.2021

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Маціщук А.В.

Ухвала від 17.05.2021

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Маціщук А.В.

Ухвала від 17.05.2021

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Маціщук А.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні