Справа № 344/17536/21
Провадження № 1-кс/344/6822/21
У Х В А Л А
09 листопада 2021 року м. Івано-Франківськ
Слідчий суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , з участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду скаргу на бездіяльність щодо невнесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань,-
В С Т А Н О В И В:
в скарзі вказано, що 30.10.2021 року голова правління Благодійної організації «Міжнародний фонд організації, реабілітації, оздоровлення та відпочинку учасників бойових дій, миротворчих місій та членів їх сімей «Буркут» ОСОБА_3 звернувся до Територіального управління Державне бюро розслідувань у м. Львові із заявою з повідомленням про злочин. 01.11.2021 року, зателефонувавши до оперативного чергового ТУ ДБР у м. Львові на моб.тел. НОМЕР_1 із свого особистого моб.тел. за номером НОМЕР_2 , де в ході розмови оперативна чергова ТУ ДБР в м. Львові повідомила про те, що заяву із повідомленням про злочин із підтверджуючими копіями документів зареєстровано за №К-7123 та направлено за територіальною підслідністю Четвертому слідчому відділу (із дислокацією в м. Івано-Франківськ) Територіального управління Державне бюро розслідувань м. Львові для прийняття правового рішення. Однак після подання та реєстрації заяви із повідомленням про злочин до Територіального управління Державне бюро розслідувань м. Львові, минуло 4 доби, в якій є наявні ознаки кримінального правопорушення передбаченого ч.2ст.364 КК України «Зловживання владою та службовим становищем що спричинило тяжкі наслідки». Зокрема Четвертий слідчий відділ (з дислокацією в м. Івано-Франківськ) Територіального управління Державне бюро розслідувань м. Львів, заявника ніяким чином не повідомляли та не інформували про внесення відомостей до ЄРДР та початок проведення досудового розслідування. Отже, Четвертий слідчий відділ (з дислокацією в м. Івано-Франківськ) Територіального управління Державне бюро розслідувань у м. Львові у відповідності до ст.214 ч.1 КПК України зобов`язаний розглянути заяву із повідомленням про злочин та дати обґрунтовану відповідь про прийняте рішення у встановлений законом строк тобто на протязі 24-х годин. Проте, в порушення діючого законодавства, а саме КПК України голові правління БО МБФ «Буркут» ОСОБА_3 було відмовлено у внесенні відомостей до ЄРДР. Разом з тим, у зв`язку з невнесенням відомостей до ЄРДР невідомо яким чином посадовими особами Четвертого слідчого відділу (з дислокацією в м. Івано-Франківськ) Територіального управління Державне бюро розслідувань у м. Львові, відбувався розгляд даної заяви з підтверджуючими копіями документів із повідомленням про злочин викладених в заяві від 30.10.2021 року.
Скаржник просив про розгляд скарги без його участі.
Представник органу досудового розслідування в судове засідання не з`явився.
Відповідно до ч.3 ст.306 КПК України відсутність представника органу досудового розслідування не є перешкодою для розгляду скарги.
Відповідно до ч.4 ст.107 КПК України у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
30.10.2021 скаржником подано до Територіального управління Державного бюро розслідувань у м. Львові заяву в порядку ст.214 КПК України із повідомленням про злочин.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 303 КПК України на досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора:1) бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогами статті 169 цього Кодексу, а також у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов`язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк, - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, володільцем тимчасово вилученого майна, іншою особою, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування.
Згідно частин 1-7 статті 214 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування.
Отже, всупереч вимогам статті 214 КПК України, слідчим невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання вказаного повідомлення про кримінальне правопорушення, не внесено відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та не розпочато розслідування.
Станом на день розгляду скарги відомості, викладені в заяві ОСОБА_4 до ЄРДР не внесено.
Згідно статті 307 КПК України, за результатами розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора постановляється ухвала згідно з правилами цього Кодексу.
Ухвала слідчого судді за результатами розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування може бути про: 1) скасування рішення слідчого чи прокурора; 1-1) скасування повідомлення про підозру; 2) зобов`язання припинити дію; 3) зобов`язання вчинити певну дію; 4) відмову у задоволенні скарги.
Згідно ч.1 ст.304 КПК України скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача чи прокурора, передбаченічастиною першою статті 303 цього Кодексу, можуть бути подані особою протягом десяти днів з моменту прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності. Якщо рішення слідчого, дізнавача чи прокурора оформлюється постановою, строк подання скарги починається з дня отримання особою її копії.
Формулювання положень статей 214 та 303 КПК України однозначно вказують на необхідність задоволення скарги на бездіяльність у формі невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Окрім того, пунктом 5 Рішення Конституційного Суду України від 17 червня 2020 року № 4-р(II)/2020 передбачено, що звертаючись до уповноважених державних органів із заявою, повідомленням про вчинення кримінального правопорушення, особа очікувано перебуває в межах належної правової процедури, забезпечення якої є одним із завдань кримінального провадження (стаття 2 КПК України). Відтак, слідчий суддя не вправі оцінювати факти, що викладені в тексті заяви на предмет їх доведеності та встановлювати наявність події кримінального правопорушення, оскільки це свідчитиме про перебирання повноважень органу досудового розслідування.
Таким чином, скаргу в частині зобов`язання внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за заявою ОСОБА_4 від 30.10.2021 року обґрунтовано належними правовими підставами.
Відповідно до ст.17 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод людини жодне з положень цієї Конвенції не може тлумачитись як таке, що надає будь-якій державі, групі чи особі право займатися будь-якою діяльністю або вчиняти будь-яку дію, спрямовану на скасування будь-яких прав і свобод, визнаних цією Конвенцією, або на їх обмеження в більшому обсязі, ніж це передбачено в Конвенції.
У свою чергу у справі Європейського суду з прав людини "PredaandDardari v. Italy" (1999) Суд вказав, що метою конвенції також є запобігання використанню принципів, на яких ґрунтується Конвенція, щоб здійснювати будь-яку діяльність, спрямовану на скасування прав і свобод, визнаних цією Конвенцією.
Так в ст.3 КПК України вказано, що державне обвинувачення - процесуальна діяльність прокурора, що полягає у доведенні перед судом обвинувачення з метою забезпечення кримінальної відповідальності особи, яка вчинила кримінальне правопорушення.
Кримінально-правова кваліфікація обставин вчинення злочину особою є підставою для оголошення про підозру і здійснюється виключно в порядку ст.22 КПК України органом досудового розслідування.
Відповідно до ст.214 КПК України відомості про особу та попередню кваліфікацію її дій вносяться до ЄРДР слідчим або прокурором.
Отже у скаржника відсутнє право на реєстрацію повідомлення про вчинення кримінального правопорушення за бажаною кваліфікацією дій особи за відповідною диспозицією КК України.
Також право на кримінально-правове переслідування конкретної третьої особи із обраною самостійно кваліфікацією скаржнику не гарантується положеннями Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод людини.
Тому попередня кваліфікація дій осіб, на час внесення відомостей в ЄРДР, здійснюється відповідним органом досудового розслідування.
Вирішення питання про попередню правову кваліфікацію обставин, які вносяться до ЄРДР, вирішується саме слідчим або прокурором, які вносять відповідні дані до реєстру. Попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення зроблена заявником у заяві, не має обов`язкового характеру для слідчого або прокурора.
Відповідно до ч.2 ст.307 КПК України, слідчий суддя при розгляді скарг на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування може постановити ухвалу про зобов`язання вчинити певну дію.
В частині визнання незаконною бездіяльність посадових осіб Четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Івано-Франківськ) Територіального управління Державне бюро розслідувань в м. Львові, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви із повідомленням про злочин від 30.10.2021 року, скарга задоволенню не підлягає, оскільки прийняття такого рішення, за результатами розгляду слідчим суддею скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора, відповідно до вимог ст.307 КПК України не передбачено.
Усі інші пояснення сторін, їх докази і арґументи не спростовують висновків суду, зазначених в цьому судовому рішенні, їх дослідження та оцінка судом не надала можливості встановити обставини, які б були підставою для ухвалення будь-якого іншого судового рішення.
Відповідно до зазначеного, -
П О С Т А Н О В И В :
скаргу задовольнити частково;
зобов`язати Четвертий слідчий відділ (з дислокацією у м. Івано-Франківську) Територіального Управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові внести відомості про кримінальне правопорушення за заявою ОСОБА_3 від 30.10.2021 до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
в іншій частині скарги відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 09.11.2021 |
Оприлюднено | 02.02.2023 |
Номер документу | 101143478 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань |
Кримінальне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Бородовський С. О.
Кримінальне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Бородовський С. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні