Справа № 283/2298/21
провадження №2/283/707/2021
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
16 листопада 2021 року Малинський районний суд Житомирської області в складі: під головуванням судді Ярмоленка В.В., з секретарем судового засідання Кравець Л.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Малині в порядку загального позовного провадження цивільну справу
за позовною заявою ОСОБА_1
до Малинської міської ради Житомирської області
про визнання права власності на земельні ділянки в порядку спадкування,
ВСТАНОВИВ:
Стислий виклад позицій сторін .
07.09.2021 року ОСОБА_1 звернулася до Малинського районного суду Житомирської області з позовною заявою про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування.
Предметом позовних вимог є визнання за ОСОБА_1 , 1954 року народження, права власності на земельну ділянку кадастровий номер 1823484600:06:000:0024, площею 3,53 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Ксаверівської сільської ради Коростенського району Житомирської області, в порядку спадкування після смерті брата ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Підставою позовних вимог є те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Савлуки Малинського району (нині - Коростенського району) помер брат позивача ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилася спадщина на все належне йому за життя майно, в тому числі на земельну ділянку кадастровий номер 1823484600:06:000:0024, площею 3,53 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Ксаверівської сільської ради, належній спадкодавцю на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЖТ №031763.
Отже, спадкоємцем після смерті ОСОБА_2 є позивач, яка бажає прийняти спадщину.
З метою реалізації своїх спадкових прав після смерті брата позивач звернулася до Малинської державної нотаріальної контори, проте 27.08.2021 року вмотивованою постановою нотаріус відмовив ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину а законом на земельну ділянку кадастровий номер 1823484600:06:000:0024, у зв`язку з тим, що відсутнє свідоцтво про смерть. Отже, зазначене перешкоджає ОСОБА_1 оформити спадщину, у зв`язку з чим вона змушена звернутися до суду з позовною заявою про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, про час та місце судового розгляду справи повідомлена належним чином, 15.11.2021 року подала до суду заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримала у повному обсязі.
Представник відповідача Малинської міської ради Житомирської області в судове засідання не з`явився, 15.11.2021 року до суду надійшла заява від старости Недашківського старостинського округу Василя Гаращука, в якій представник просив розглянути справу без його участі, не заперечив щодо задоволення вимог позову ОСОБА_1 .
Вивчивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку про можливість ухвалити рішення на підставі наявних у справі доказів та вважає позовну заяву такою, що не підлягає задоволенню .
Фактичні обставини справи, встановлені судом.
Встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Савлуки Малинського району (нині - Коростенського району) Житомирської області помер брат позивача ОСОБА_2 .
Згідно довідки №49, виданої 18.05.2021 року за підписом старости с. Недашки Василя Гаращука , ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Савлуки та був похований на громадському кладовищі в с. Савлуки, факт смерті документально не підтверджено (а.с.8).
Те, що ОСОБА_1 є сестрою по відношенню до ОСОБА_2 підтверджується витягом з погосподарських книг, з якого вбачається, що в житловому будинку в с. Савлуки проживали: голова сім`ї ОСОБА_4 (померла ІНФОРМАЦІЯ_2 ), донька ОСОБА_1 та сини ОСОБА_2 , ОСОБА_5 (а.с.10). Суд звертає увагу на те, що відповідно до витягу з погосподарської книги, факт смерті ОСОБА_2 не встановлено у зв`язку з непред`явленням і відсутністю лікарського свідоцтва про смерть, а факт смерті документально не підтверджено.
Отже, за життя ОСОБА_2 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЖТ №031763 належало право власності на земельну ділянку кадастровий номер 1823484600:06:000:0024, площею 3,53 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Ксаверівської сільської ради. Вказаний Державний сертифікат зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю за №010521400126 (а.с.9).
З метою реалізації своїх спадкових прав після смерті брата позивач звернулася до Малинської державної нотаріальної контори, однак 27.08.2021 року державним нотаріусом Малинської державної нотаріальної контори Іваненко О.М. була винесена постанова, згідно якої нотаріус відмовив ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку кадастровий номер 1823484600:06:000:0024, у зв`язку з відсутністю свідоцтва про смерть спадкодавця (а.с.11).
Згідно листа Малинської державної нотаріальної контори №02-14/861 від 29.09.2021 року, спадкова справа до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 не заведена (а.с.26).
Мотиви та застосовані норми права .
Згідно ч.1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Частиною 3 ст. 10 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, надавши докази відповідно до вимог ЦПК України.
Відповідно до ст. 11 ЦПК України , суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу , в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до ст. ст. 1216, 1217 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Статтею 1218 ЦК України передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст.ст. 1220, 1221 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою. Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Згідно ст. 1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Статтями 1269-1270 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.
Так судом було встановлено неможливість отримання позивачем ОСОБА_1 свідоцтва про право на спадщину, у зв`язку з відмовою державного нотаріуса у його видачі з підстав відсутності у неї на руках свідоцтва про смерть брата ОСОБА_2 .
Таким чином, суд звертає увагу на те, що матеріалами справи встановлено відсутність документального підтвердження факту смерті спадкодавця ОСОБА_2 .
Враховуючи факт неможливості реєстрації смерті ОСОБА_2 у встановленому законом порядку у зв`язку з відсутністю лікарської медичної довідки (свідоцтва) про причину його смерті, і усунення цього порушення іншим шляхом, ніж судовим, не вбачається можливим, суд зазначає, що позивачеві слід звернутися до суду з заявою в порядку окремого провадження про встановлення юридичного факту - факту смерті особи в певний час, яка передує позову про визнання права власності в порядку спадкування.
Таким чином, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, дослідивши всебічно, повно, безпосередньо та об`єктивно наявні у справі докази, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв`язок у сукупності, з`ясувавши усі обставини справи, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог і заперечень, з урахуванням того, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичної особи, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні поданого позову.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає, що відповідно до п.2 ч.2 ст.141 ЦПК України у разі відмови у позові судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст. 12,23,76,81,141,200,258,265,273,354 ЦПК України,
УХВАЛИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 , 1954 року народження, про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування - відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя
Суд | Малинський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 16.11.2021 |
Оприлюднено | 18.11.2021 |
Номер документу | 101153540 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Малинський районний суд Житомирської області
Ярмоленко В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні