Постанова
від 08.11.2021 по справі 909/100/21
ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"08" листопада 2021 р. Справа №909/100/21

Західний апеляційний господарський суд у складі колегії:

Головуючого - судді О.В. Зварич

суддів В.М. Гриців

Г.Г. Якімець,

секретар судового засідання М.С. Кіра

розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю ЖЕО Захід Стиль б/н від 16.06.2021 року (вх. № 01-05/2088/21 від 22.06.2021 року)

на рішення господарського суду Івано-Франківської області від 17.05.2021 року (суддя І.М. Скапровська; повний текст рішення складено 28.05.2021 року)

у справі № 909/100/21

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю ЖЕО Захід Стиль (надалі ТзОВ ЖЕО Захід Стиль )

до відповідача: Івано-Франківської міської ради

про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки,

за участю:

від позивача: не з`явився;

від відповідача (в режимі відеоконференції): Медицька С.В. (самопредставництво юридичної особи),

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог та відзиву на позовну заяву

09.02.2021 року ТзОВ ЖЕО Захід Стиль звернулось до господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Івано-Франківської міської ради про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки площею 0,1513 га по вул. Вовчинецькій, 190 для обслуговування багатоквартирного житлового будинку з приміщеннями громадського призначення (для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови), в редакції, запропонованій позивачем.

Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідач, за наслідками розгляду заяви про передачу в оренду терміном на 10 років земельної ділянки, розташованої в м.Івано-Франківську, вул. Вовчинецька-Івасюка, площею 0,1513 га для обслуговування багатоквартирного житлового будинку з приміщеннями громадського призначення, кадастровий номер земельної ділянки 2610190501:09:004:0046, всупереч вимогам чинного законодавства України, рішенню Івано-Франківської міської ради від 27.06.2019 року №147-27, яким затверджено порядок передачі у власність та користування земельних ділянок комунальної власності у м. Івано-Франківську для ОСББ, ЖБК, обслуговуючих кооперативів, будинкових комітетів, приватних житлово-експлуатаційних організацій, і встановлення ставки річної орендної плати у розмірі 0,09% від нормативно грошової оцінки землі, за земельні ділянки, що використовуються для обслуговування житлового фонду, відмовив у передачі в оренду земельної ділянки площею 0,1513 на вул. Вовчинецькій, 190 для обслуговування багатоквартирного житлового будинку з приміщеннями громадського призначення (для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови), кадастровий номер 2610190501:09:004:0046 (рішення Івано-Франківської міської ради від 24.12.2020 року №408-3). Вказаному рішенню, передувало рішення Івано-Франківської міської ради від 19.06.2020 року № 198-41, яким повідомлено про необхідність оформлення договірних відносин між сторонами та направлено позивачу два примірники договору оренди, без підпису орендодавця. Позивач, в свою чергу, не погоджуючись з розміром орендної плати, обумовленим в редакції договору, який отриманий від відповідача, склав протокол розбіжностей та направив відповідачу договір оренди разом з зазначеним протоколом розбіжностей.

У відзиві на позовну заяву (вх. № 3443/21 від 09.03.2021 року) відповідач заперечив проти задоволення позову. Наголосив на тому, що міська рада, виходячи з виду цільового призначення земельної ділянки, яка є предметом спірного договору, не могла погодити інший розмір ставки орендної плати, ніж обумовлений відповідним рішенням органу місцевого самоврядування.

Короткий зміст оскарженого рішення суду першої інстанції

Рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 17.05.2021 року у справі № 909/100/21 (суддя І.М. Скапровська) відмовлено в позові ТзОВ ЖЕО Захід Стиль .

В ході розгляду справи суд першої інстанції встановив, що вимога позивача про визнання укладеним договору оренди землі в запропонованій редакції, з встановленням орендної плати в розмірі 0,09 % від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки, суперечить законодавству, що регулює зазначені питання, відповідно позов є необгрунтованим.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги та узагальнені доводи особи, яка подала апеляційну скаргу

Позивач подав апеляційну скаргу на рішення господарського суду Івано-Франківської області від 17.05.2021 року у справі № 909/100/21, в якій просить скасувати зазначене судове рішення та прийняти нове рішення, яким повністю задоволити позовні вимоги. Скаржник вважає рішення суду першої інстанції прийнятим при неповному дослідженні матеріалів справи, судом не надано правової оцінки наявним у справі доказам та порушено і невірно застосовано норми процесуального та матеріального права. Зокрема зазначає, що у відповідності до Порядку передачі у власність та користування земельних ділянок комунальної власності у м. Івано-Франківську, затвердженого рішенням Івано-Франківської міської ради № 147-27 від 27.06.2019 року, при визначенні орендної плати у розмірі 0,09% від нормативної грошової оцінки не має значення вид цільового призначення земельної ділянки, у випадку підтвердження її використання виключно для обслуговування житлового фонду. Звертає увагу на те, що відповідно до п. 7 містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки цільове призначення спірної земельної ділянки визначено таким чином: для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови. Згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (земельну ділянку) про реєстрацію іншого речового права для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови, категорія земель - землі житлової та громадської забудови. Отже, у цьому разі, при передачі земельної ділянки в орендне користування земельної ділянки позивачу для обслуговування житлового будинку, має місце зміна виду використання земельної ділянки її користувачем в межах однієї категорії земель, а саме земель житлової та громадської забудови, а не передання спірної земельної ділянки не за цільовим призначенням. З огляду на те, що земельна ділянка із кадастровим номером 2610190501:09:004:0046 використовується виключно для обслуговування житлового фонду; законодавчого віднесення земель житлової забудови та земель громадської забудови до однієї категорії земель - землі житлової та громадської забудови; використання земельної ділянки відповідає категорії земель землі житлової та громадської забудови , а зміна цільового призначення вимагається від власника лише у разі зміни виду її використання в межах категорій земель, тому в даному випадку має бути застосована ставка податку у розмірі 0,03%.

Узагальнені доводи та заперечення інших учасників справи

Відповідач у відзиві на апеляційну скаргу заперечує проти доводів скаржника, вважає апеляційну скаргу необґрунтованою. Зокрема, зазначає, що відповідно до інформації, яка міститься у Витягу з Державного земельного кадастру, земельна ділянка кадастровий номер 2610190501:09:004:0046 зареєстрована в державному земельному кадастрі 08.11.2012 року, цільове призначення земельної ділянки: 03.15 - для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови, вид використання: для будівництва торгового комплексу з закладами побутового обслуговування населення та надбудовою житлових приміщень. Такі дані Державного земельного кадастру підтверджують, що спірна земельна ділянка використовується не тільки для обслуговування житлового фонду, а й для обслуговування торгового комплексу з закладами побутового обслуговування населення. Інші підтверджуючі документи, які на момент прийняття рішення міською радою про відмову у передачі в оренду земельної ділянки вказували б на використання земельної ділянки виключно для обслуговування житлового фонду, відсутні. Таким чином у міської ради не було підстав для застосування пільгової ставки орендної плати. Покликається на те, що річний розмір орендної плати за спірну земельну ділянку не може бути меншим ніж 60091,00 грн. В запропонованій позивачем редакції договору розмір орендної плати становить 2704,00 грн., що є значно меншим, ніж встановлене законодавцем обмеження, обумовлене в п.288.5.1 ст. 288 Податкового кодексу України. Вимога позивача про визнання укладеним договору оренди землі в запропонованій ним реакції, з встановленням орендної плати у розмірі 0,09% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки, суперечить законодавству, що регулює зазначені питання. Просить залишити без змін рішення господарського суду Івано-Франківської області від 17.05.2021 року у справі № 909/100/21, апеляційну скаргу ТзОВ ЖЕО Захід Стиль - без задоволення.

В судовому засіданні представник відповідача просив залишити без змін оскаржене рішення суду, апеляційну скаргу - без задоволення.

Позивач не делегував свого представника в судове засідання. Про причини неявки не повідомив. З датою часом та місцем розгляду справи ознайомлений під розписку в судовому засіданні 19.10.2021 року.

Враховуючи те, що явка сторін у справі не визнавалася судом обов`язковою, участь у судовому засіданні є правом, а не обов`язком сторони, колегія суддів прийшла до висновку, що відповідно до частини 12 статті 270 Господарського процесуального кодексу України, справу може бути розглянуто при відсутності позивача.

Обставини справи

Позивач зазначає у своєму позові, що відповідно до рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради №636 від 11.12.2014 року його визначено виконавцем послуг з утримання будинків та прибудинкових територій по 17 житлових будинках; на час заявлення позову на обслуговуванні перебувають 23 житлові будинки.

В матеріалах судової справи наявна копія рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради №636 від 11.12.2014 року з додатком 1 (а.с.46 на звороті), зі змісту якої вбачається, що ТОВ ЖЕО Західстиль визначений виконавцем послуг по 17 будинках.

Багатоквартирний житловий будинок по вул.Вовчинецькій, 190 у м.Івано-Франківську в зазначеному переліку не значиться.

Згідно з переліком будинків, які перебувають на обслуговуванні ТОВ ЖЕО Захід Стиль (без номера і дати) за підписом директора Костів В.В. (а.с.70), на обслуговуванні Товариства перебувають 23 будинки, серед яких під № 23 зазначено: Вовчинецька,190 .

Докази про те, чи затверджено вказаний перелік у встановленому порядку уповноваженим органом Івано-Франківської міської ради в матеріалах справи №909/100/21 відсутні.

27.06.2019 року Івано-Франківська міська рада прийняла рішення № 148-27, яким затвердила Порядок передачі у власність та користування земельних ділянок комунальної власності у м. Івано-Франківську (з дадатками). Зобов`язано Департамент комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради при внесенні змін до діючих договорів оренди зкемлі та при укладенні нових договорів оренди землі забезпечити приведення їх у відповідність до нормативних актів, затверджених цим рішенням (п. 3 рішення). Дане рішення набирає чинності з 01.01.2020 року (п. 5 рішення) (а.с.86-110).

Згідно з рішенням Івано-Франківської міської ради № 198-41 від 19.06.2020 року Про розгляд клопотань фізичних і юридичних осіб із земельних питань припинено за згодою дію договору оренди земельної ділянки № 13536075 від 25.02.2016 року, укладеного з ПП Г.В. Гергелюк , та надано в користування новому власнику майна (акт приймання-передачі житлового комплексу від 02.01.2020 року) ТзОВ ЖЕО Захід Стиль на праві оренди земельну ділянку кадастровий номер 2610190501:09:004:0046, площею 0,1513 га на вул.Вовчиненька-Івасюка (Вовчинецька, 190) для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови (п. 7 рішення та додаток 7 до рішення). Зобов`язано суб`єктів господарської діяльності, вказаних в додатках 4-8 до даного рішення, зареєструвати право оренди, власності, постійного користування земельної ділянки у відповідності до чинного законодавства (п. 41 рішення); встановлено, що у випадку непідписання протягом 90 к.д. з дня прийняття цього рішення юридичними чи фізичними особами договорів оренди земельних ділянок (далі орендарі) та не здійснення орендарями в установленому порядку державної реєстрації права оренди, відповідний пункт рішення втрачає чинність, а раніше укладений договір оренди не підлягає продовженню після закінчення терміну його дії (п.44 рішення) (а.с. 147-153).

В листі №731/01-18/19в від 28.08.2020 року Про укладення договору оренди землі Івано-Франківська міська рада повідомила ТзОВ ЖЕО Захід Стиль про необхідність укладення договору оренди земельної ділянки терміном на 10 років, кадастровий номер 2610190501:09:004:0046, площею 0,1513 га на вул. Вовчиненька-Івасюка (Вовчинецька, 190) для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови. Додатком до вказаного листа зазначено два примірники договору оренди землі від 19.06.2020 року (а.с.111-112).

У відповідь ТзОВ ЖЕО Захід Стиль надіслало Виконавчому комітету Івано-Франківської міської ради лист, в якому зазначило, що з проекту договору оренди землі вбачається застосування при розрахунку орендної плати ставки 4%. При цьому, у відповідності до Порядку передачі у власність та користування земельних ділянок комунальної власності у м. Івано-Франківську, затвердженого рішенням Івано-Франківської міської ради № 147-27 від 27.06.2019 року, незалежно від виду цільового призначення земельної ділянки для ОСББ, ЖБК, обслуговуючих кооперативів, будинкових комітетів, приватних житлово-експлуатаційних організацій, товариств співвласників будинків та інших землекористувачів за земельні ділянки, що використовуються виключно для обслуговування житлового фонду, встановлено ставку річної орендної плати 0,09% від нормативно грошової оцінки землі. Зауважує, що ставка річної орендної плати, передбачена в проекті договору в 44 рази вища, ніж ставка орендної плати, що передбачена для житлово-експлуатаційних організацій. Товариство не має фінансової можливості утримувати земельну ділянку на таких умовах. Просило повторно здійснити розрахунок розміру орендної плати, враховуючи те що ТзОВ ЖЕО Захід Стиль є житловою експлуатаційною організацією, а земельна ділянка використовується для обслуговування багатоквартирного житлового будинку (а.с.113).

Відповідно до Витягу НВ-2611120602020 від 24.11.2020 з Державного земельного кадастру про земельну ділянку площею 0,1513 га кадастровий номер 2610190501:09:004:0046 цільове призначення земельної ділянки: 03.15 для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови; вид використання земельної ділянки: для будівництва торгового комплексу з закладами побутового обслуговування населення та надбудовою житлових приміщень, форма власності: комунальна (а.с.55).

Листом за № 814/01-18/18в від 30.09.2020 року виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради повторно звернувся до ТзОВ ЖЕО Захід Стиль з пропозицією про оформлення договірних відносин та укладення договору оренди земельної ділянки кадастровий номер 2610190501:09:004:0046. Зауважив про відсутність документів, які б свідчили про використання земельної ділянки виключно для обслуговування житлового фонду. Зазначив, що ставка річної орендної плати для земельних ділянок із цільовим призначенням 03.15 - для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови становить 4% (а.с.25-26).

13.10.2020 року ТзОВ ЖЕО Захід Стиль надіслало Івано-Франківській міській раді лист-відповідь за № 24 від 12.10.2020 року, з якого вбачається незгода останнього з певними умовами отриманого від міської ради договору оренди земельної ділянки кадастровий номер 2610190501:09:004:0046. Покликаючись на ст. 181 Господарського кодексу України Товариство зазначило про підписання договору оренди землі від 19.06.2020 року з протоколом розбіжностей, в якому п.9 договору викладено в такій редакції : Розмір орендної плати за земельну ділянку на рік становить 0,09 від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки і складає 2704,00 грн. (а.с. 28-33).

У відповідь на вказану пропозицію виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради листом № 814/01-18/18-в від 04.11.2020 року повідомив ТзОВ ЖЕО Захід Стиль про відсутність підстав для укладення договору оренди землі від 19.06.2020 року разом з протоколом розбіжностей у запропонованій редакції. Звернув увагу, що оскільки договір оренди земельної ділянки кадастровий номер 2610190501:09:004:0046 не укладено, тому рішення івано-Франківської міської ради № 198-41 від 19.06.2020 року в частині надання в користування земельної ділянки ТзОВ ЖЕО Захід Стиль втратило свою чинність (а.с.48-50).

25.11.2020 року ТзОВ ЖЕО Захід Стиль звернулось до Івано-Франківської міської ради із заявою про передачу в оренду терміном на 10 років (постійне користування) земельну ділянку, розташовану в м. Івано-Франківську по вул. Вовчинецькій,190, площею 0,1513 га, кадастровий номер 2610190501:09:004:0046, для обслуговування багатоквартирного житлового будинку з приміщеннями громадського призначення у зв`язку з набуттям права власності на нерухоме майно від ПП Гергелюк Г.В. згідно акта прийому-передачі з балансу на баланс від 02.11.2020 року (а.с.52).

Рішенням Івано-Франківської міської ради № 408-3 від 24.12.2020 року Про розгляд клопотань фізичних і юридичних осіб із земельних питань відмовлено у передачі ТзОВ ЖЕО Захід Стиль в оренду терміном на 10 років земельної ділянки площею 0,1513 га на вул. Вовчинецькій, 190 для обслуговування багатоквартирного житлового будинку з приміщеннями громадського призначення (для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови) кадастровий номер 2610190501:09:004:0046 (а.с.54).

Наведені обставини стали підставою звернення ТзОВ ЖЕО Захід Стиль до господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Івано-Франківської міської ради про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки площею 0,1513 га по вул.Вовчинецькій, 190 для обслуговування багатоквартирного житлового будинку з приміщеннями громадського призначення (для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови), в редакції, запропонованій позивачем.

Норми права та мотиви, якими керується суд апеляційної інстанції при прийнятті постанови та висновки суду за результатами розгляду апеляційної скарги

Згідно з частиною 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з врахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (стаття 627 Цивільного кодексу України).

Відповідно до частини 1 статті 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства (частина перша статті 628 Цивільного кодексу України).

Згідно із статтею 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.

Відносини, пов`язані з орендою землі, серед іншого, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі".

За приписами частини 1 статті 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Стаття 12 Земельного кодексу України передбачає, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, зокрема належить розпорядження землями комунальної власності, територіальних громад.

Відповідно до матеріалів справи предметом спору в даній справі є визнання укладеним договору оренди земельної ділянки площею 0,1513 га по вул. Вовчинецькій, 190, кадастровий номер 2610190501:09:004:0046, між Івано-Франківською міською радою та ТзОВ ЖЕО Захід Стиль , в редакції, запропонованій позивачем.

Порядок укладення господарського договору врегульовано статтею 181 Господарського кодексу України (в редакції на час виникнення спірних правовідносин), за змістом якої, за наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором. Сторона, яка одержала протокол розбіжностей до договору, зобов`язана протягом двадцяти днів розглянути його, в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишились неврегульованими, передати в цей же строк до суду, якщо на це є згода другої сторони. Якщо сторона, яка одержала протокол розбіжностей щодо умов договору, заснованого на державному замовленні або такого, укладення якого є обов`язковим для сторін на підставі закону, або сторона - виконавець за договором, що в установленому порядку визнаний монополістом на певному ринку товарів (робіт, послуг), яка одержала протокол розбіжностей, не передасть у зазначений двадцятиденний строк до суду розбіжності, що залишилися неврегульованими, то пропозиції другої сторони вважаються прийнятими. У разі якщо сторони не досягли згоди з усіх істотних умов господарського договору, такий договір вважається неукладеним (таким, що не відбувся). Якщо одна із сторін здійснила фактичні дії щодо його виконання, правові наслідки таких дій визначаються нормами Цивільного кодексу України.

Частиною 1 статті 187 Господарського кодексу України встановлено, що спори, котрі виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов`язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі, якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов`язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.

Як встановлено судом, у протоколі розбіжностей до договору оренди землі від 19.06.2020 року позивач виклав п.9 договору в такій редакції: Розмір орендної плати за земельну ділянку на рік становить 0,09 від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки і складає 2704,00 грн.

Відповідач в листі від 04.11.2020 року № 814/01-18/18-в вказав про відсутність правових підстав для укладення договору оренди землі від 19.06.2020 року з протоколом розбіжностей, у редакції, запропонованій Товариством.

Договір оренди земель державної і комунальної власності укладається за типовою формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку (ст. 288 Податкового кодексу України).

Згідно з п.п. 6.3, 6.4 Порядку передачі у власність та користування земельних ділянок комунальної власності у м. Івано-Франківську, затвердженого рішенням Івано-Франківської міської ради № 148-27 від 27.06.2019 року розмір орендної плати для земельних ділянок комунальної власності, встановлюється у відсотках до нормативної грошової оцінки землі згідно ставок, визначених в додатку 3 цього Порядку. Розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку встановлюється з урахуванням виду цільового призначення земельної ділянки та є невід`ємною складовою договору оренди землі.

Відповідно до Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку площею 0,1513 га кадастровий номер 2610190501:09:004:0046 цільове призначення земельної ділянки: 03.15 для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови; вид використання земельної ділянки: для будівництва торгового комплексу з закладами побутового обслуговування населення та надбудовою житлових приміщень.

У відповідності до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 18.02.2020 року № 562/0/196-20, нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 2610190501:09:004:0046 становить 3004559,16 грн.

В додатку 3 до Порядку передачі у власність та користування земельних ділянок комунальної власності у м. Івано-Франківську, затвердженого рішенням Івано-Франківської міської ради № 148-27 від 27.06.2019 року визначено, що ставка річної орендної плати для земельних ділянок із цільовим призначенням 03.15 - для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови становить 4%.

В запропонованій позивачем редакції договору розмір орендної плати становить 0,09%, що є значно меншим, ніж встановлене законодавцем обмеження, що обумовлене в ст. 288 Податкового кодексу України.

З огляду на наведене, колегія суддів погоджується з висновком місцевого господарського суду про те, що вимога позивача про визнання укладеним договору оренди землі в запропонованій редакції, з встановленням орендної плати в розмірі 0,09% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки, суперечить законодавству та не підлягає задоволенню.

Крім того, суд враховує, що в запропонованій позивачем редакції договору оренди землі, а саме в п. 1 запропонованої позивачем редакції договору (Предмет договору) зазначено: Орендодавець (Івано-Франківська міська рада) надає, а орендар (ТзОВ ЖЕО Захід Стиль ) приймає в строкове платне користування земельну ділянку для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови (03.15 згідно КВЦПЗ), яка знаходиться на вул. Вовчинецькій, 190, кадастровий номер 2610190501:09:004:0046 .

При цьому, в прохальній частині позовної заяви позивач просить суд визнати укладеним договір оренди земельної ділянки площею 0,1513 га по вул. Вовчинецькій, 190 для обслуговування багатоквартирного житлового будинку з приміщеннями громадського призначення (для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови), що суперечить запропонованій редакції спірного договору.

Також суд звертає увагу на таке.

В силу положень частин 1, 2 статті 42 Земельного кодексу України земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території державної або комунальної власності, надаються в постійне користування підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками. Земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкова територія, що перебувають у спільній сумісній власності власників квартир та нежитлових приміщень у будинку, передаються безоплатно у власність або в постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, в силу вищенаведених положень Земельного кодексу України, право на безоплатну передачу у власність або постійне користування земельної ділянки, на якій розташований багатоквартирний житловий будинок по вул. Вовчинецькій, 190 у м.Івано-Франківську, а також належні до нього будівлі, споруди та прибудинкова територія мають співвласники цього багатоквартирного будинку.

Укладення з позивачем договору у запропонованій ним редакції може спричинити порушення прав співвласників (у тому числі й прав позивача, як власника) багатоквартирного будинку, на безоплатну передачу у власність або постійне користування земельної ділянки, на якій розташований цей багатоквартирний будинок.

З урахуванням вищеописаних правових норм та фактичних обставин справи, колегія суддів констатує наявність правових підстав для відмови у задоволенні заявлених ТзОВ ЖЕО Захід Стиль позовних вимог про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки від 19.06.2020 року в редакції, запропонованій позивачем.

Доводи скаржника не знайшли свого підтвердження в ході розгляду апеляційної скарги, ці доводи не спростовують фактів, покладених в основу рішення господарського суду Івано-Франківської області від 17.05.2021 року у справі №909/100/21.

Аргументи скаржника про те, що земельна ділянка кадастровий номер 2610190501:09:004:0046 використовуватиметься виключно для обслуговування житлового фонду суд вважає безпідставними, враховуючи те, що відповідно до предмета договору в редакції, запропонованій позивачем, земельна ділянка передається для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови .

Відповідно до ч.1, 2 статті 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч. 1 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України).

Таким чином, у господарському процесі обов`язок сторін довести ті обставини, на які вони посилаються, як на підставу своїх вимог чи заперечень, коригується (співвідноситься) з правом суду прийняти чи не прийняти докази в контексті їхнього значення для справи, що і є предметом оцінки господарського суду.

Відповідно до ч.1-5 статті 236 Господарського процесуального кодексу України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

За приписами частин 1, 2, 4 статті 269 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Колегія суддів приходить до висновку про те, що суд першої інстанції вірно встановив обставини, що мають значення для справи, надав належну оцінку дослідженим доказам, прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального і процесуального права, тому його необхідно залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Судові витрати

З огляду на те, що суд залишає апеляційну скаргу без задоволення, судові витрати, пов`язані з розглядом справи у суді апеляційної інстанції, покладаються на скаржника відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись, ст. ст. 86, 197, 269, 270, 275, 276, 282 Господарського процесуального кодексу України, Західний апеляційний господарський суд -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю ЖЕО Захід Стиль б/н від 16.06.2021 року (вх. № 01-05/2088/21 від 22.06.2021 року) залишити без задоволення, рішення господарського суду Івано-Франківської області від 17.05.2021 року у справі №909/100/21 - без змін.

Судові витрати за розгляд апеляційної скарги покласти на скаржника.

Справу повернути в господарський суд Івано-Франківської області.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.

Строки та порядок оскарження постанов (ухвал) апеляційного господарського суду визначені в § 1 глави 2 Розділу IV ГПК України.

Веб-адреса судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень: http//reyestr.court.gov.ua.

Головуючий суддя О.В. Зварич

Суддя В.М. Гриців

Суддя Г.Г. Якімець

СудЗахідний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення08.11.2021
Оприлюднено19.11.2021
Номер документу101164130
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —909/100/21

Постанова від 08.11.2021

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Зварич Оксана Володимирівна

Ухвала від 19.10.2021

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Зварич Оксана Володимирівна

Ухвала від 14.09.2021

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Зварич Оксана Володимирівна

Ухвала від 06.09.2021

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Зварич Оксана Володимирівна

Ухвала від 08.07.2021

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Зварич Оксана Володимирівна

Ухвала від 25.06.2021

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Зварич Оксана Володимирівна

Рішення від 17.05.2021

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Скапровська І. М.

Ухвала від 10.03.2021

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Скапровська І. М.

Ухвала від 12.02.2021

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Скапровська І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні