Справа № 604/872/21
Провадження № 2/604/432/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 жовтня 2021 року сел. Підволочиськ
Підволочиський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді Сташківа Н.Б.
за участі
секретаря судового засідання Гамана В.Т.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в смт Підволочиськ цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Скалатської об`єднаної територіальної громади (Скалатської міської ради), про визнання права власності ,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, від імені та в інтересах якої діє представник адвокат Кулеба І.І., звернулась до суду з позовом, в якому просить визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 2,5745 га, кадастровий номер 6124682100:01:001:0253,цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Зарубинецької сільської ради Підволочиського району Тернопільської області в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування позовних вимог представник позивача посилається на те, що після смерті ОСОБА_2 залишилося спадкове майно, заповітного розпорядження щодо якого померлий не залишав. Єдиним спадкоємцем, яка спадщину прийняла, є його дружина ОСОБА_1 . Інші спадкоємці, діти спадкодавця, від прийняття спадщини відмовились, про що подали у встановлений законом строк відповідні заяви. Коли ОСОБА_1 звернулася до приватного нотаріуса Тернопільської області із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку площею 2,5745 га, кадастровий номер 6124682100:01:001:0253 після смерті ОСОБА_2 їй відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, мотивуючи тим, що зазначена земельна ділянка зареєстрована на ім`я спадкодавця на підставі договору про поділ спадкового майна спадкодавцеві, що не є правовстановлюючим документом. Оскільки свідоцтво про право на спадщину ОСОБА_2 не отримав, проте пізніше державний реєстратор при реєстрації договору оренди землі зареєстрував право власності за ним, помилково вказавши підставою виникнення права власності договір про поділ спадкового майна № 233 від 26 лютого 2016 року, право власності спадкодавця вважається не зареєстрованим за належним документом, а тому спадкоємець немає можливості захистити свої права в позасудовому порядку, у зв`язку з чим просить позов задовольнити.
В судове засідання позивач не з`явився, представник позивача адвокат Кулеба І.І. подала заяву, згідно якої позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить справу розглянути у їх відсутності.
Представник відповідача - Скалатської об`єднаної територіальної громади (Скалатської міської ради)Тернопільської області в судове засідання не з`явився, однак подали до суду заяву, згідно якої проти позову не заперечують, просять справу розглянути без їх участі.
У відповідності до ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Згідно ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
На підставі письмових заяв усіх сторін по справі, в зв`язку з визнанням відповідачем позову суд вважає за можливе прийняти рішення у підготовчому засіданні на підставі наявних в матеріалах справи письмових доказів, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, в порядку, передбаченому ст.ст. 223 , 247 ЦПК України .
Суд, дослідивши та оцінивши докази по справі, встановив такі факти:
Згідно Договору про поділ спадкового майна НАС 689091, укладеного 26 лютого 2016 року між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , сину померлого ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що проживав в АДРЕСА_1 , - переходить земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,57 га, розташована на території Зарубинецької сільської ради Підволочиського району Тернопільської області.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що свідчить свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 , видане виконкомом Скалатської міської ради Підволочиського району, актовий запис №179.
У відповідності до довідки, виданої виконавчим комітетом Скалатської міської ради № 121 від 01 квітня 2021 року, на день смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , в житловому будинку АДРЕСА_2 були зареєстровані: дружина ОСОБА_1 , 1970 р.н., син ОСОБА_6 , 1989 р.н., дочка ОСОБА_7 , 1990 р.н., та онуки.
Згідно свідоцтва про укладення шлюбу НОМЕР_2 від 19 листопада 1988 року позивач ОСОБА_1 є дружиною ОСОБА_2 .
Як убачається із постанови приватного нотаріуса Тернопільського районного нотаріального округу № 109/02-31 від 24 червня 2021 року до майна ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , заведено спадкову справу № 23/2021. Єдиним спадкоємцем, яка спадщину прийняла, є дружина померлого ОСОБА_1 . Інші спадкоємці: діти спадкодавця ОСОБА_6 та ОСОБА_7 від прийняття спадщини відмовились, про що подали у встановлений законом строк відповідні заяви. Для видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку площею 2,5745 га, кадастровий номер 6124682100:01:001:0253 ОСОБА_1 надала нотаріусу державний акт на право приватної власності на землю, виданий на ім`я ОСОБА_5 , після смерті якого спадщину прийняв ОСОБА_2 , і згідно договору про поділ спадкового майна земельна ділянка перейшла у його власність, проте право власності на зазначене спадкове майно за життя не зареєстрував. Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно право власності на земельну ділянку площею 2,5745 га, кадастровий номер 6124682100:01:001:0253, зареєстроване на ім`я спадкодавця ОСОБА_2 на підставі договору про поділ спадкового майна, проте договір не є правовстановлюючим документом, який підтверджує виникнення права власності. За вказаних обставин, враховуючи відсутність необхідних документів для вчинення нотаріальної дії, спадкоємцю ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 .
Окрім того, як убачається із Витягу земельного кадастру про земельну ділянку № НВ -6114784072021 від 25 червня 2021 року, земельна ділянка площею 2,5745 га, кадастровий номер 6124682100:01:001:0253, цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Зарубинецької сільської ради Підволочиського району Тернопільської області, що належить ОСОБА_2 на підставі договору про поділ спадкового майна від 26 лютого 2016 року, перебуває в оренді ТОВ Агро-Млин , податковий номер 31973709. Дата державної реєстрації речового права 24 липня 2017 року, строком дії 10 років.
Таким чином судом встановлено, що єдиним спадкоємцем, яка спадщину прийняла, після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , є дружина померлого ОСОБА_1 , проте їй відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку площею 2,5745 га, кадастровий номер 6124682100:01:001:0253 у зв`язку з відсутністю документів щодо належності спадкового майна спадкодавцеві необхідних для вчинення нотаріальної дії.
Відповідно до частини сьомої статті 79-1 ЗК України винесення в натуру (на місцевість) меж сформованої земельної ділянки до її державної реєстрації здійснюється за документацією із землеустрою, яка стала підставою для її формування.
Після формування земельної ділянки, відповідно до частини третьої статті 79-1 ЗК України сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера (ч. 4 статті 79-1 ЗК України ).
Статтею 81 Земельного Кодексу встановлено, що громадяни України набувають право власності на земельні ділянки на підставі придбання за договором купівлі-продажу, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами, безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Частиною 2 ст. 373 ЦК України передбачено, що право власності на землю (земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до статті 41 Конституції України право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.
Відповідно до ст. 1216 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Статтею 1218 Цивільного кодексу України визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
У відповідності до ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
У відповідності до ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу , він не заявив про відмову від неї.
Згідно ст. 1298 ЦК України свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини.
Згідно ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно статті 392 Цивільного кодексу України , власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідно п. 10 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30.05.2008р. Про судову практику у справах про спадкування , у відповідності до статті 1225 ЦК право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом. У порядку спадкування можуть передаватися також право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), право користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), право користування чужим майном (сервітут).
У відповідності до п. 23 Постанови Пленуму Верховного суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30 травня 2008 року за № 7 свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
За положеннями ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
За положеннями ч.1 ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
За положеннями ч.1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права (п.1 ч.2 ст.16 цього Кодексу ).
Згідно ч.1 ст.81ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Статтею 89 ЦПК визначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч. 1 ст. 263 Цивільного процесуального кодексу України , судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
За вказаних обставин суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених вимог, у зв`язку з чим право позивача підлягає захисту шляхом задоволення позову.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 2,4,5,7,9,10,77,79,80,89,211,247, 263, 265, 265, 273, 354, 355 ЦПК України, ст. ст. 328,380,392,1220,1221,1222,1223,1233,1234,1235,1268 ЦК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 , адреса проживання: с. Зарубинці Тернопільської області, до Скалатської об`єднаної територіальної громади (Скалатської міської ради) Тернопільської області, юридична адреса: вул. Грушевського,2, м. Скалат Тернопільської області, про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , право власності на земельну ділянку площею 2,5745 га, кадастровий номер 6124682100:01:001:0253, цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Зарубинецької сільської ради Підволочиського району Тернопільської області в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий суддя - підпис
з оригіналом згідно:
Суддя Підволочиського районного суду
Тернопільської області Н.Б.Сташків
Суд | Підволочиський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 18.10.2021 |
Оприлюднено | 18.11.2021 |
Номер документу | 101172820 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Підволочиський районний суд Тернопільської області
Сташків Н. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні