Справа № 408/8472/19-ц
Провадження № 2/408/587/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 листопада 2021 року Біловодський районний суд Луганської області, в складі:
головуючого: судді Булгакової Г.В.
при секретарі: Ришковій Г.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.Біловодськ Луганської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник - адвокат Акользіна Марина Вікторівна, до територіальної громади села Валуйське Станично-Луганського району Луганської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник - адвокат Акользіна М.В.звернулася до Біловодського районного суду Луганської області з дійсною позовною заявою до територіальної громади села Валуйське Станично-Луганського району Луганської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, посилаючись на наступне.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача, ОСОБА_2 . Після його смерті відкрилась спадщина у вигляді 1/3 частки житлового будинку та 1/3 частки земельної ділянки, для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, площею 0,1367 гектарів, які розташовані в АДРЕСА_1 .
Протягом шести місяців позивач не подала заяву до нотаріуса про прийняття спадщини в зв`язку з тим, що батько помер в м.Луганськ, на території тимчасово непідконтрольній уряду України, де проходить антитерористична операція і де державні органи не здійснюють свої повноваження. Заради отримання свідоцтва про смерть батька позивач звернулася до Марківського районного суду Луганської області з заявою про встановлення факту смерті і на підставі отриманого рішення суду позивач 12 липня 2019 року, після спливу шестимісячного строку для звернення до нотаріусу, отримала свідоцтво про смерть батька видане державним органом України.
Просить вважати обставинами, що слугували причинами пропуску строку - об`єктивні причини, а саме загальновідомий факт обмеження незаконними збройними формуваннями, які діють на тимчасово окупованих територіях Луганської області, права виїзду громадян України з окупованих територій через КПВВ на підконтрольну територію області.
У зв`язку із наведеним, просила суд визначити їй додатковий строк для прийняття спадщини після померлого батька.
Позивач та її представник у судове засідання не з`явилися. Просили розглянути справу без їх участі.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився. Звернувся до суду із заявою в якій просив розглядати справу за відсутності відповідача, заперечень проти позовної заяви не має.
Суд, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позовні вимоги є такими, що відповідають вимогам чинного законодавства і підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з частиною 3 статті 82 ЦПК України обставини, визнані судом загальновідомими, не потребують доказування.
ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Луганськ помер ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 12 липня 2019 року ВДРАЦС по Перевальському та Станично-Луганському районах ГТУЮ у Луганській області на підставі рішення Марківського районного суду Луганської області.
За життя, 25 серпня 2016 року ОСОБА_2 склав заповіт, який було посвідчено секретарем виконавчого комітету Валуйської сільської ради Станично-Луганського району Луганської області Новосельською Н.П. і зареєстрованого в реєстрі за № 39, згідно якого на випадок своєї смерті заповів ОСОБА_1 усі свої права та обов`язки, які йому належать на момент складання заповіту, а також ті права та обов`язки, які можуть належати йому у майбутньому.
Згідно з довідкою від 12.07.2019 року № 905-5000158520 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, позивач ОСОБА_1 проживає в АДРЕСА_2 , та була зареєстрована в якості внутрішньо переміщеної особи в АДРЕСА_1 .
Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 65809181 від 30 липня 2021 року спадкова справа до майна померлого ОСОБА_2 станом на 30.07.2021 рік не відкривалась.
Згідно з листом - роз`ясненням, наданого завідувачем Сватівської державної нотаріальної контори Луганської області Власовим О.В. від 30.07.2021 року № 988/02-31, за результатами наданих документів позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після померлого ОСОБА_2 .
При вирішенні спору суд керується наступними положеннями закону.
Згідно ст.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків спадщини від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст. 1217 ЦК України).
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою або застереженням. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Відповідно до ч.1 ст.1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживає постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Згідно з ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Частиною 2 ст. 1220 ЦК України, передбачено, що часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Відповідно до ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
З роз`яснень, викладених у п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування вбачається, що особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України. Визначаючи спадкоємцеві додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, суд не повинен вирішувати питання про визнання за ним права на спадщину. Спадкоємець після визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини має право прийняти спадщину в порядку, установленому статтею 1269 ЦК України, звернувшись в нотаріальну контору, після чого вважається таким, що прийняв спадщину. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Частиною 3 ст. 1272 ЦК України передбачено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Судом встановлено, що позивачка у передбачений законом шестимісячний строк не подала заяву про відмову від прийняття спадщини після смерті її батька, а також належним чином не подала нотаріусу заяву про прийняття спадщини в порядку ст.1269 ЦК України.
Проте, вирішуючи питання про наявність поважної причини для пропуску встановленого законом шестимісячного строку, суд виходить із декількох загальновідомих обставин.
Так, згідно з наказом президента України №116/2018 від 30 квітня 2018 року введено дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30 квітня 2018 року Про широкомасштабну антитерористичну операцію в Донецькій та Луганській областях (додається, для службового користування).
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 зі змінами внесеними постановами КМУ: від 20 травня 2020 року N 392, враховуючи зміни, внесені постановою КМУ від 17 червня 2020 року N 500; від 26 серпня 2020 року N 760; від 13 жовтня 2020 року N 956; від 9 грудня 2020 року N 1236; від 17 лютого 2021 року N 104; від 21 квітня 2021 року N 405; від 16 червня 2021 року N 611 з 12 березня 2020 року по 31 серпня 2021 року на усій території України було введено карантин та встановлено численні обмеження в пересуванні.
Яке вбачається з наявних доказів позивач та її покійний батько проживали на тимчасово окупованій території Луганської області в місті Луганськ.
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Отже шестимісячний строк закінчився 14 липня 2019 року. Однак позивач не змогла прибути до спливу вказаного строку з об`єктивних причин, оскільки загальновідомим фактом є обмеження незаконними збройними формуваннями, які діють на тимчасово окупованих територіях Луганської області, права виїзду громадян України з окупованих територій через КПВВ на підконтрольну територію області. Також після прибуття в липні 2019 року на підконтрольну територію позивач вимушена була спочатку звертатися до суду із заявою про встановлення факту смерті її батька і лише після цього звертатися до нотаріусу для відкриття спадщини.
Наявність військової операції на сході України, тимчасова окупація окремих районів Луганської області, а також існуючі обмеження незаконних збройних формувань щодо цивільного населення на здійснення виїзду з тимчасово окупованих територій, об`єктивно унеможливили своєчасне встановлення факту смерті та прийняття спадщини і звернення до нотаріусу у встановлений законом шестимісячний строк для оформлення спадкових прав після смерті ОСОБА_2 .
Враховуючі наведені положення чинного законодавства, існуючи обставини та досліджені докази, суд вважає доведеним поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини та можливість надання додаткового строку в три місяці.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.265-268 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ), адреса реєстрації: АДРЕСА_2 , в інтересах якої діє представник - адвокат Акользіна Марина Вікторівна, адреса для листування: Луганська область, м.Сватово, вул.Макарова, буд.80, до територіальної громади села Валуйське Станично-Луганського району Луганської області, код ЄДРПОУ 04337328, адреса зареєстрованого місцезнаходження: Луганська область, Станично-Луганський район, с.Валуйське, вул.Центральна, 274, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
Визнати причини пропуску строку для прийняття спадщини ОСОБА_1 , після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , поважними.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк в три місяці з дня набрання законної сили рішення суду для подання до нотаріуса заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Луганського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Головуючий суддя: Г. В. Булгакова
Суд | Біловодський районний суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 18.11.2021 |
Оприлюднено | 18.11.2021 |
Номер документу | 101177362 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Біловодський районний суд Луганської області
Булгакова Г. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні