Справа № 236/3853/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 листопада 2021 року Краснолиманський міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді - Бєлоусова А.Є.,
за участю секретаря судового засідання- Коломацького О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Лиман Донецької області за відсутністю сторін цивільну справу за позовом представника позивача - адвоката Деменкової Євгенії Сергіївни, яка діє в інтересах позивача ОСОБА_1 до Лиманської міської ради Донецької області про встановлення факту, що має юридичне значення, та визнання права власності в порядку спадкування за законом,-
ВСТАНОВИВ:
22.09.2021 року до Краснолиманського міського суду Донецької області надійшла позовна заява представника заявника - адвоката Деменкової Євгенії Сергіївни, яка діє в інтересах позивача ОСОБА_1 до Лиманської міської ради Донецької області про встановлення факту, що має юридичне значення, та визнання права власності в порядку спадкування за законом.
Позовна заява обґрунтована такими обставинами. ІНФОРМАЦІЯ_1 померла рідна сестра позивачки - ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилася спадщина, яка складається із земельної ділянки, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Лиманської міської ради Донецької області (Рубцівської сільської ради), загальною площею 4,1177 га, що належала померлій на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ДН № 128071 від 11.11.2004 року. Позивачка як єдиний спадкоємець після смерті сестри у встановленому законом порядку прийняла спадщину, однак при зверненні до нотаріальної контори для оформлення своїх спадкових прав постановою нотаріуса їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, оскільки відсутній документ, що підтверджує факт родинних стосунків спадкоємця зі спадкодавцем.
Позивач ОСОБА_1 та представник позивача адвоката Деменкова Є.С., належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, в судове засідання не прибули. 11.11.2021 року від представника позивача адвоката Деменкової Є.С. надійшла до суду заява про задоволення позовних вимог та розгляд справи за відсутності позивача та представника позивача (а.с. 63).
Представник відповідача Лиманської міської ради Донецької області, який був належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи, в судове засідання не прибув, просить розглянути справу без його участі, рішення ухвалити на розсуд суду, про що суду надав відповідну заяву (а.с. 50, 51).
На підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв`язку з неявкою всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали цивільної справи, з`ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, що мають значення для вирішення справи по суті, встановивши такі фактичні дані та відповідні їм правовідносини, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до положень статті 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частиною 1 статті 13 ЦПК України встановлено, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи.
В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в с.Лозове Краснолиманського району Донецької області померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується наданою позивачкою копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 22.07.2014 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Краснолиманського міського управління юстиції у Донецькій області, актовий запис № 325 (а.с.15).
Померла ОСОБА_2 була рідною сестрою позивачки, що підтверджується наданою копією свідоцтва про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , де батьком зазначений - ОСОБА_4 . В той же час, в трудовій книжці, виданій 10.06.1962 року, ім`я батька позивачки зазначено як " ОСОБА_5 , 1899 року народження".
У судовій практиці відомі непоодинокі випадки орфографічного розподрібнення у документах прізвищ, імені та по-батькові, у яких чується одна буква, а при написанні використовується інша буква. Це пов`язано з тим, що при складанні документів у до - та післявоєнні часи від людей вимагалося надання документів в силу об`єктивних причин. Розбіжності між документальним записом українською мовою зі слів батьків із дійсним правильним прізвищем, ім`ям та по батькові дітей цих батьків виникли внаслідок міжмовних перетворень імені та по батькові, що є типовою девіацією в умовах українсько - російської двомовності.
Аналізуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що вимога позивачки про встановлення факту родинних відносин, як рідних сестер між ОСОБА_6 , 1942 року народження та ОСОБА_2 , 1928 року народження є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Крім того, після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, яка складається із земельної ділянки загальною площею 4,1177 га, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Лиманської (колишньої Краснолиманської) міської ради Донецької області, а саме Рубцівської сільської ради, кадастровий номер 1423084300:07:000:0096, яка належала померлій на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ДН № 128071, виданого 11.11.2004 року на підставі рішення Краснолиманської міської Ради від 15.09.2004 року № 4/25-423 та зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 103 (а.с. 14).
Відповідно до ст.1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Цивільне законодавство України передбачає, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст 1217 ЦК України).
Статтею 1218 ЦК України визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
У відповідності за ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Статтею 1261 ЦК України визначено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Частиною 3 статті 1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Позивачка ОСОБА_1 у встановленому законом порядку фактично прийняла спадщину в порядку ч. 3 ст. 1268 ЦК України. Інших спадкоємців немає. Згідно з повідомленням державного нотаріуса Лиманської державної нотаріальної контори Алєксєєвої В.Є. від 15.10.2021 року спадкова справа № 571/2014 щодо майна ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , заведена на підставі заяви сестри спадкодавця ОСОБА_1 (а.с. 59).
Однак, постановою державного нотаріуса Лиманської державної нотаріальної контори Алєксєєвої В.Є. від 19.02.2021 року їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину - оскільки відсутній правовстановлюючий документ, який підтверджує право власності на зазначену земельну ділянку та документи, що підтверджують факт родинних стосунків для закликання до спадкоємства (а.с. 17).
Згідно з п. 4.15 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 року № 296/5, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві.
За життя померлої ОСОБА_2 оригінал державного акта на право власності на земельну ділянку ДН № 128071, виданого 11.11.2004 року на підставі рішення Краснолиманської міської Ради від 15.09.2004 року № 4/25-423, був втрачений.
З набуттям чинності 01 січня 2013 року Законів України Про державний земельний кадастр та Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень повноваження територіальних органів Держгеокадастру у частині державної реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку та па право постійного користування земельною ділянкою припинились і державні акти не видаються.
Чинне законодавство не передбачає можливості отримання дубліката державного акту на право власності на землю, у зв`язку з чим позивачка позбавлена можливості документально оформити спадщину.
Встановленим судом фактам відповідають цивільні правовідносини, які регламентують порядок набуття права власності на спадкове майно і регулюються Конституцією України, ЦК України, ЗК України та ЦПК України.
Так, згідно із ст. ст. 41, 55 Конституції України, право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Права людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Пунктом першим статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка, відповідно до вимог ч.1 ст. 9 Конституції України, ратифікована Законом від 17.07.1997 року Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 Конвенції і є частиною національного законодавства України, встановлено, що кожен при вирішенні питання щодо його цивільних прав та обов`язків... має право на справедливий і відкритий розгляд упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Статтею 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свободвстановлено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна, інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права.
Статтею 4 ЦПК України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Під способами захисту суб`єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на порушника.
Відповідно дост. 16 ЦК України встановлено перелік способів захисту цивільних прав та інтересів: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов`язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконним рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Тобто, за змістом ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, зокрема, з позовом про визнання права.
Спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину (ч. ч.1, 3 ст.1296 ЦК України).
Згідно із ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
В силуст.116 ЗК України, громадяни набувають право власності на земельні ділянки із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень.
Статті 81 та131 ЗК України передбачають, що громадяни мають право набувати у власність земельні ділянки на підставі прийняття спадщини, міни, дарування, ренти, успадкування та інших цивільно-правових угод.
Відповідно до ч. 1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно (ч.1ст.1297 ЦК України).
Враховуючи викладене, суд вважає що позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані та підлягають задоволенню, оскільки земельні ділянка, розташована на території Лиманської (колишньої Краснолиманської) міської ради Донецької області, правомірно належала сестрі позивачки - ОСОБА_2 .
Позивач не вимагає компенсації за понесені судові витрати, пов`язані із зверненням до суду і розглядом цивільної справи.
Керуючись ст. ст. 15, 16, 384, 392, 1216, 1218, 1225, 1261, 1268 ЦК України, ст.ст. 4, 12, 13, 81, 265 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги адвоката Деменкової Євгенії Сергіївни, яка діє в інтересах позивача ОСОБА_1 до Лиманської міської ради Донецької області про встановлення факту, що має юридичне значення та визнання права власності в порядку спадкування за законом- задовольнити.
Встановити факт родинних відносин між ОСОБА_6 , 1942 року народження, та ОСОБА_2 , 1928 року народження, котрі є між собою рідними сестрами.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП - НОМЕР_2 , право власності в порядку спадкування за законом після смерті сестри - ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Лозове Краснолиманського району Донецької області, на спадкове майно - земельну ділянку з кадастровим номером 1423084300:07:000:0096, площею 4,1177 га, призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Рубцівської сільської ради Лиманського (колишнього Краснолиманського) району Донецької області.
Рішення може бути оскаржено до Донецького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Згідно із п.3 розд. XII Прикінцеві положення ЦПК України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.
Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 11.11.2021 року.
Суддя -
Суд | Краснолиманський міський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 11.11.2021 |
Оприлюднено | 19.11.2021 |
Номер документу | 101202970 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Краснолиманський міський суд Донецької області
Бєлоусов А. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні