Сквирський районний суд Київської області
Справа № 357/396/20
Провадження № 2/376/492/2020
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" липня 2020 р. Сквирський районний суд Київської області в складі:
Головуючого судді: Коваленка О.М.,
при секретарі: Таранчук В.О.,
за участі: позивачки - ОСОБА_1 ,
представника позивача - Кудлацької - Тишко В.В. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Сквира Київської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Рудянської сільської ради Сквирського району Київської області, третя особа: Сквирська районна державна нотаріальна контора про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини та проживання однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини, -
Встановив:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з вищевказаним позовом.
В обґрунтування позову позивачка вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , про що ІНФОРМАЦІЯ_1 складено відповідний актовий запис за № 21 виконавчим комітетом Рудянської сільської ради Сквирського району Київській області, що підтверджується листом від 31.12.2019 року № 5649/16.2-38 за підписом начальника Білоцерківського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).
ОСОБА_3 на день смерті був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копією довідки Рудянської сільської ради від 12.12.2019 року № 927.
Позивачка є спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , який заповіту не залишив.
ОСОБА_3 06 травня 1989 року (актовий запис № 12, складений виконавчим комітетом Шамраївської сільської ради Сквирського району Київської області) одружився з бабою позивачки ОСОБА_4 , що підтверджується копією Витягу з державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища № Витягу 000 248 99 741, дата формування 11 грудня 2019 року.
Дітей від шлюбу подружжя не мало.
ІНФОРМАЦІЯ_3 , у віці 62 років, померла баба позивачки ОСОБА_4 , що підтверджується копією повторного Свідоцтва про смерть Серія НОМЕР_1 , виданим 12 грудня 2019 року Виконавчим комітетом Рудянської сільської ради Сквирського району Київської області на підставі актового запису про смерть № 8.
Дошлюбне прізвище ОСОБА_4 підтверджується копією Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища № Витягу 000 248 92 759, дата формування 11 грудня 2019 року; копією Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища № Витягу 000 248 92 848, дата формування 11 грудня 2019 року.
Родинний зв`язок (баба/онука) підтверджується копією свідоцтва про народження позивачки Серія НОМЕР_2 , копією Свідоцтва про одруження Серія НОМЕР_3 ; копією Свідоцтва про народження ОСОБА_7 (батько позивачки); копією Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про внесення до актового запису змін (доповнень) № Витягу 000 105 10 391, дата формування 18 травня 2012 року.
ІНФОРМАЦІЯ_4 , у віці 42 років, помер батько позивачки ОСОБА_7 , що підтверджується копією Свідоцтва про смерть Серія НОМЕР_4 , виданим 29 вересня 1998 року Відділом реєстрації актів громадського стану Білоцерківського міськвиконкому Київської області, на підставі актового запису про смерть № 1366.
З січня 1996 року стан здоров`я бабусі ОСОБА_4 та діда ОСОБА_3 різко погіршився. ОСОБА_4 була онкохворою, що підтверджується копією медичної документації. З цього часу і до дня відкриття спадщини ОСОБА_3 постійно проживав без реєстрації з позивачкою однією сім`єю в квартирі АДРЕСА_2 , що можуть підтвердити свідки. Дід з бабою зрідка навідувалися до свого будинку в АДРЕСА_1 .
ОСОБА_3 часто хворів, не міг самостійно себе обслуговувати і потребував постійного догляду, що також можуть підтвердити свідки. Позивачка з покійним мала спільний бюджет і вела спільне господарство, піклувалась про діда, купувала ліки, оплачувала комунальні послуги, готувала їжу, прала одежу.
Встановлення факту проживання однією сім`єю разом зі спадкодавцем не менше п`яти років, має для позивачки суттєве юридичне значення і необхідне для подальшого оформлення спадкових справ після смерті спадкодавця, у відповідності до ст. 1264 ЦК України. В інший спосіб, як через встановлення даного факту судовим рішенням, позивачка документально не може підтвердити факту проживання однією сім`єю разом зі спадкодавцем не менш п`яти років.
Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина на належне йому майно, а саме 1/6 частка будинку АДРЕСА_3 .
Після смерті ОСОБА_3 , спадкова справа не заводилась, а позивачці було відмовлено державним нотаріусом Сквирської районної державної нотаріальної контори у видачі Свідоцтв на право на спадщину за законом, оскільки позивачка не прийняла спадщину у встановлений строк та не надала документів, що підтверджують родинні відносини зі спадкодавцем. Наведене підтверджується копією роз`яснення державного нотаріуса від 18.12.2019 року № 1906/01 - 16.
Позивачка не зверталась до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті спадкодавця, оскільки була зайнята доглядом за малолітньою донькою ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , якій на той час було 1,2 місяці і яка була на грудному вигодовуванні. Окрім того, донька часто хворіла на ГРВІ, мала алергічну реакцію речовину невідомої етіології, що в подальшому дало ускладнення на органи дихання і дитина хворіє на хронічний обструктивний бронхіт і декілька разів хворіла на запалення легень. Враховуючи, що позивачка була постійно зайнята доглядом за донькою та не мала можливості займатися оформленням спадкових справ і з поважних причин пропустила строк, встановлений законом для подання заяви про прийняття спадщини.
За таких обставин, позивачка ОСОБА_1 просить суд:
Встановити факт постійного проживання однією сім`єю ОСОБА_1 зі спадкодавцем ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: квартира АДРЕСА_2 не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини,у період з 01 січня 1996 року по ІНФОРМАЦІЯ_1.
Визначити їй ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків - НОМЕР_5 , додатковий строк тривалістю три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 та її представник адвокат Кудлацька-Тишко Валентина Валентинівна заявлені позовні вимоги підтримали у повному обсязі з підстав, що є аналогічними наведеним у заяві про усунення недоліків (уточнення позовних вимог).
Представник відповідача Рудянської сільської ради Сквирського району Київської області в судове засідання не з`явився, надав суду заяву, якою просить провести розгляд справи у його відсутність, позов визнає, заперечень не мають (а.с.57).
Представник третьої особи Сквирської районної державної нотаріальної контори в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду повідомлявся належним чином, про що свідчать поштові повідомлення.
Частиною 1 ст. 206 ЦПК України передбачено, що позивач може відмовитись від позову, а відповідач - визнати позов на будь - якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
Відповідно до статті 41 Конституції України право приватної власності набувається в порядку визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Суд, вислухавши пояснення позивача та представника позивача, свідків, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Частиною 1 ст. 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з вимогами ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, крім випадків, встановлених ст. 82 ЦПК України.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , про що ІНФОРМАЦІЯ_1 складено відповідний актовий запис за № 21 Виконавчим комітетом Рудянської сільської ради Сквирського району Київській області, що підтверджується копією листа від 31.12.2019 року № 5649/16.2-38 за підписом начальника Білоцерківського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (а.с.15).
Баба позивачки, ОСОБА_4 , перебувала в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_3 , що підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища № 00024899741 від 11 грудня 2019 року, за актовим записом № 12, складеним Виконавчим комітетом Шамраївської сільської Ради Сквирського району Київської області (а.с.17).
Від шлюбу подружжя дітей не мало.
ІНФОРМАЦІЯ_3 , у віці 62 років, померла баба позивачки ОСОБА_4 , що підтверджується копією Свідоцтва про смерть Серії НОМЕР_1 , виданим (повторно) 12 грудня 2019 року Виконавчим комітетом Рудянської сільської ради Сквирського району Київської області, за актовим записом про смерть № 8 (а.с.18).
Дошлюбне прізвище ОСОБА_4 підтверджується Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища № витягу 00024892759, дата формування 11 грудня 2019 року 12:24:03 (а. с. 19); Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища № витягу 00024892848, дата формування 11 грудня 2019 року 12:27:21 (а.с.20).
Родинний зв`язок (баба/онука) підтверджується копією Свідоцтва про народження позивачки Серія НОМЕР_2 (а.с.8 зворотня сторона), копією Свідоцтва про одруження Серія НОМЕР_3 (а.с.9), копією Свідоцтва про народження ОСОБА_7 Серія НОМЕР_6 (а.с.11), копією Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про внесення до актового запису змін (доповнень) № Витягу 00010510391, дата формування 18 травня 2012 року 15:40:52 (а.с.12).
ІНФОРМАЦІЯ_4 , у віці 42 років, помер батько позивачки ОСОБА_7 , що підтверджується копією Свідоцтва про Смерть Серії НОМЕР_4 , виданим 29 вересня 1998 року Відділом реєстрації актів громадянського стану Білоцерківського міськвиконкому Київської області, на підставі актового запису про смерть № 1366 (а.с.13).
Після смерті дружини - ОСОБА_4 ,ОСОБА_3 не претендував на спадщину і обов`язкову долю як пенсіонер та як переживший з подружжя.
З січня 1996 року стан здоров`я баби позивачки - ОСОБА_4 та дідаОСОБА_3 різко погіршився, що підтверджується медичною документацією (а.с.21,22). З 01 січня 1996 року і до дня відкриття спадщини ОСОБА_3 постійно проживав без реєстрації з позивачкою однією сім`єю в квартирі АДРЕСА_2 , що в судовому засіданні підтвердили свідки: ОСОБА_11 та ОСОБА_12 .
ОСОБА_3 часто хворів, не міг самостійно себе обслуговувати і потребував постійного догляду. Позивачка з покійним мала спільний бюджет і вела спільне господарство, піклувалася про діда, купувала йому ліки, оплачувала комунальні послуги, готувала їжу, прала одежу, що також підтвердили в судовому засіданні свідки: ОСОБА_11 та ОСОБА_12 .
Відповідно до роз`яснення державного нотаріуса Сквирської районної державної нотаріальної контори Київської області від 18.12.2019 року № 1906/01-16, ОСОБА_1 відмовлено у вчиненні нотаріальної дії з тих підстав, що остання не надала документів, що підтверджують родинні стосунки зі спадкодавцем, та в установлений законом шестимісячний строк спадщину не прийняла (а.с.14).
У зв`язку з неможливістю реалізувати свої спадкові права через органи нотаріату, позивачка звернулась до суду.
Відповідно до вимог ч.2 ст.3 СК України, сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.
Відповідно до вимог ст.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (ст.1264 ЦК України).
Відповідно до п.21 Постанови пленуму ВСУ Про судову практику у справах про спадкування №7 від 30 травня 2008 року, при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менше п`яти років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3 СК України про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Позивачка ОСОБА_1 надала суду переконливі докази того, що останні п`ять років до дати смерті ОСОБА_3 вона проживала разом з ним однією сім`єю. Так вказана обставина доведена показами позивачки наданими в судовому засіданні, зібраними у справі документами та показаннями свідків ОСОБА_11 та ОСОБА_12 , які були попереджені про кримінальну відповідальність за ст.ст.384,385 КК України, а тому на підставі вимог ч. 2 ст. 315 ЦПК України суд встановлює юридичний факт, а саме проживання разом позивачки з ОСОБА_3 однією сім`єю останні п`ять років до дати смерті останнього.
Відповідно до ч. 1 ст.1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Позивачка не звернулася в обумовлений строк до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, оскільки ІНФОРМАЦІЯ_7 народила дитину ОСОБА_9 , якій на дату смерті спадкодавця виповнилося 1 рік 2 місяці і яка була на грудному вигодовуванні, дитина часто хворіла і вона її доглядала. Позивачка стверджувала, що вона вважала, що прийняла спадщину після спадкодавця ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , шляхом спільного проживання з ним однією сім`єю.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є майно та/або майнові права, які обтяжені, та/або нерухоме майно та інше майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно.
Згідно з вимогами ч. 1,3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Згідно частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Як свідчить тлумачення частини третьої статті 1272 ЦК України до поважних причин пропуску строку для прийняття спадщини мають відноситися причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця щодо подачі заяви про прийняття спадщини. Якщо ж у спадкоємця перешкод для подання заяви не було, а він не реалізував право на прийняття спадщини через відсутність інформації про смерть спадкодавця, то правові підстави для встановлення додаткового строку для прийняття спадщини відсутні. Аналогічний правовий висновок зроблений у постановах Верховного Суду України від 26 вересня 2012 року у справі № 6-85цс12 та від 04 листопада 2015 року у справі №6-1486цс15.
Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст. ст. 12,76,81 ЦПК України докази в їх сукупності, оскільки позивачка пропустила строк прийняття спадщини, враховуючи, також, відсутність заперечень на предмет позову з боку відповідача, суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку подачі заяви про прийняття спадщини спадкоємцем поважними, а позов задовольнити і визначити їй додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 41 Конституції України ст.ст. 2,4,12,13,76, 81, 206, 258,259,263-265, 352, 354 ЦПК України, ст. ст. 1216, 1264,1268, 1270, 1272 ЦК України , п. 21 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування , ст. 3 Сімейного кодексу України, суд
Вирішив :
Позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_5 ) до Рудянської сільської ради Сквирського району Київської області (адреса: вул. Заводська,2, с. Руда Сквирського району Київської області, ЄДРПОУ: 22204989) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини та проживання однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини - задовольнити в повному обсязі.
Встановити факт постійного проживання однією сім`єю ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_5 ) зі спадкодавцем ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини,у період з 01 січня 1996 року по день смерті останнього за адресою: квартира АДРЕСА_2 .
Визначити ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_5 ) додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після померлого, ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , терміном три місяці з дня набрання рішенням законної сили.
З текстом рішення можливо ознайомитися за адресою: court.gov.ua
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом 30 днів з дня його проголошення .
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або в разі розгляду справи (вирішення справи) без повідомлення (виклику) учасників справи зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Суддя О.М. Коваленко
Суд | Сквирський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 09.07.2020 |
Оприлюднено | 19.11.2021 |
Номер документу | 101205958 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Сквирський районний суд Київської області
Коваленко О. М.
Цивільне
Сквирський районний суд Київської області
Коваленко О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні