Рішення
від 11.11.2021 по справі 910/13221/21
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

11.11.2021Справа № 910/13221/21 Суддя Н.Плотницька, розглянувши справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Глуско Україна" доТовариства з обмеженою відповідальністю "Український аграрно-промисловий холдинг" простягнення 13 035 435 грн 36 коп. Представники сторін: від позивача:Ганжела В.В. - представник згідно витягу від відповідача:не з`явились ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

12.08.2021 до Господарського суду міста Києва надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Глуско Україна" з вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю "Український аграрно-промисловий холдинг" про стягнення 13 035 435 грн 36 коп. заборгованості за договором поставки нафтопродуктів від 21.10.2019 № ГЛУ-Д-507, в тому числі: 12 114 976 грн 73 коп. основного боргу, 487 606 грн 80 коп. пені, 152 349 грн 98 коп. 3 % річних та 280 501 грн 85 коп. інфляційних втрат.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач в порушення норм чинного законодавства України та укладеного сторонами договору поставки нафтопродуктів від 21.10.2019 № ГЛУ-Д-507 неналежним чином виконав взяті на себе зобов`язання з оплати поставленого товару, у зв`язку з чим в останнього виникла заборгованість у розмірі 12 114 976 грн 73 коп. Крім того, у зв`язку з неналежним виконанням зобов`язань позивачем нараховано 487 606 грн 80 коп. пені, 152 349 грн 98 коп. 3 % річних та 280 501 грн 85 коп. інфляційних втрат.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 13.08.2021 відкрито провадження у справі № 910/13221/21, постановлено розглядати справу за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 13.09.2021.

У підготовчому засіданні 13.09.2021 судом оголошено перерву до 04.10.2021.

У підготовчому засіданні 04.10.2021 суд, керуючись п. 3 ч. 2 ст. 185 ГПК України, постановив протокольну ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 18.10.2021.

У судовому засіданні 18.10.2021 судом оголошено перерву до 11.11.2021.

Представник відповідача у судове засідання 11.11.2021 з розгляду справи по суті не з`явився, про причини своєї неявки суд не повідомив, клопотання про відкладення судового засідання не подав, про час, дату та місце судового засідання був повідомлений належним чином.

Станом на 11.11.2021 відповідачем вимог ухвали суду від 13.08.2021, зокрема, щодо подання відзиву на позов, не виконано.

Враховуючи викладене, суд вирішує справу за наявними матеріалами справи.

У судове засідання 11.11.2021 для розгляду справи по суті з`явився представник позивача та надав пояснення, відповідно до яких у повному обсязі підтримав заявлені позовні вимоги та просить суд їх задовольнити.

У судовому засіданні 11.11.2021 було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши надані суду докази, суд

ВСТАНОВИВ:

21.10.2019 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Глуско Україна" (постачальник за договором) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Український аграрно-промисловий холдинг" (покупець за договором) укладено договір поставки нафтопродуктів № ГЛУ-Д-507 (далі - договір), відповідно до умов якого постачальник зобов`язується передати, а покупець прийняти та оплатити нафтопродукти (надалі - товар) на базисі поставки, в кількості, в асортименті, за цінами та термінами поставки відповідно до умов договору та додатків до нього, які є невід`ємною частиною договору (надалі - додатки).

Відповідно до пунктів 4.1., 4.2 договору ціна товару, що поставляється, обмовляється для кожної партії товару окремо та відображається у відповідному додатку до цього договору.

Ціна цього договору складається із загальної вартості товару, що поставляється за цим договором протягом терміну його дії.

Зобов`язання постачальника по поставці товару певної вартості виникає тільки після підписання сторонами відповідного додатку до цього договору, в якому сторони фіксують вартість продукції, що поставляється партії товару.

Згідно з пунктом 5.1. договору поставка товару, в рамках цього договору, може здійснювати в порядку і в терміни, передбачені в додатках до цього договору, на наступних базисах поставки:

а) FCA естакади наливу на території, зазначеної у відповідному додатку до цього договору;

б) СРТ станція або пункт призначення покупця, зазначені у відповідному додатку до цього договору.

Сторони можуть погодити й інші базиси поставки партії товару у відповідному додатку до цього договору.

У пунктах 5.1.1., 5.1.2. договору зазначено, що у тлумаченні базисів поставки товару за цим договором мають силу міжнародні правила тлумачення комерційних термінів "ІНКОТЕРМС" в редакції 2010 року, в частині, що не суперечить цьому договору та додатків до нього.

Базис поставки кожної партії товару узгоджується сторонами у відповідних додатках до цього договору.

У пунктах 5.2., 5.2.1., 5.2.2. договору зазначено, що зобов`язання постачальника по поставці товару вважається виконаним, право власності на товар та ризики по його втраті (псуванні) переходять від постачальника до покупця при базисі FCA та/або СРТ (незалежно від місця передачі товару та станції або пункті призначення відповідно) - з дати штемпеля на залізничній квитанції на станції відправлення про прийняття товару залізницею або відповідної відмітки в товарно-транспортній накладній в пункті відправлення про прийом товару автотранспортом до перевезення.

Зобов`язання сторін в зв`язку з постачанням партії товару можуть конкретизуватися та змінюватися відповідними додатками до цього договору.

У разі поставки товару на базисі FCA, транспортування товару до станції або пункту призначення організовується покупцем, якщо інше не буде погоджено сторонами у відповідному додатку до цього договору.

У пункті 5.3. договору сторонами погоджено, що постачальник зобов`язується повідомити покупця про факт поставки товару шляхом відправлення покупцеві за допомогою факсимільного зв`язку повідомлення, що містить інформацію про товарний асортимент та кількість поставленого товару із зазначенням додатку, відповідно до якого здійснена поставка.

За змістом пункту 5.4. договору у разі поставки товару на базисі FCA та/або СРТ, покупець зобов`язаний надати постачальнику письмову заявку, із зазначенням в ній реквізитів та адреси вантажоодержувача за формою, зазначеною у доповненні № 1 (при перевезенні товару залізничним транспортом), та за формою, зазначеною в доповненні № 2 (при перевезенні товару автомобільним транспортом) до цього договору, які є його невід`ємною частиною, а також письмові підтвердження станцій призначення (вантажоодержувача в пункті призначення) про готовність прийняти товар відповідно до поданої заявки. У разі, якщо інший термін надання заявки та письмових підтверджень станцій призначення (вантажоодержувача в пункті призначення) про готовність прийняти товар не встановлено в додатку до цього договору, вони повинні бути спрямовані покупцем постачальнику одночасно з підписаним примірником відповідного додатку до цього договору.

Покупець зобов`язаний направити постачальнику підписаний екземпляр відповідного додатку протягом 3-х робочих днів з моменту його отримання від постачальника.

Пунктами 6.5., 6.5.1., 6.5.2. договору унормовано, що за результатами поставки товару за відповідним додатком постачальником складається акт прийому-передачі товару та/або видаткова накладна, які підписуються сторонами.

Акт прийому-передачі товару та/або видаткова накладна в залежності від базису поставки товару оформляється при базисах поставки товару FCA естакади наливу нафтопродуктів, зазначені у відповідному додатку до цього договору / СРТ станція або пункт призначення, зазначені у відповідному додатку до цього договору - на підставі даних про кількість товару, що містяться в залізничних квитанціях або товарно-транспортних накладних відповідно.

В термін не пізніше 2-х робочих днів з моменту отримання покупцем акту прийому-передачі товару та/або видаткової накладної, покупець зобов`язаний підписати акт прийому-передачі товару та/або видаткову накладну та передати один оригінальний примірник постачальнику або направити по факсу з одночасним відправленням оригіналу рекомендованим листом.

Якщо протягом зазначеного строку покупець не повернув постачальнику підписаний акт прийому-передачі товару та/або видаткову накладну, документ вважається узгодженим сторонами і прийнятим покупцем, що не звільняє покупця від обов`язку передати підписаний зі свого боку акт прийому-передачі товару та/або видаткову накладну.

Відповідно до пункту 6.8. договору у цьому договорі, в залежності від базису поставки товару, під датою поставки товару розуміється при базисах поставки товару FCA естакади наливу нафтопродуктів, зазначені у відповідному додатку до цього договору / СРТ станція або пункт призначення, зазначені у відповідному додатку до цього договору - дата штемпеля станції відправлення на залізничній квитанції або дата позначки на товарно-транспортній накладній в пункті відправлення про прийом товару залізницею або автотранспортом до перевезення відповідно.

У пункті 6.11.2. договору визначено, що покупець зобов`язаний забезпечити отримання постачальником завірених підписом і печаткою покупця і / або вантажоодержувача копій залізничних накладних на товар з відмітками станції призначення про прибуття товару і його видачу покупцеві та/або вантажоодержувачеві. Копії залізничних накладних відправляються факсимільним зв`язком в день проставляння зазначених відміток з одночасною їх відправкою рекомендованим листом.

За змістом пунктів 7.1., 7.2. договору покупець зобов`язується здійснити 100 % попередню оплату вартості товару, визначеної в додатку до цього договору, не пізніше 2-х робочих днів з моменту підписання сторонами відповідного додатку до цього договору, якщо інше не зазначено в додатку.

Зобов`язання покупця по оплаті товару виникають з моменту підписання відповідного додатку до цього договору. Покупець не має права відмовитися від оплати товару після підписання відповідного додатку до цього договору.

Договір вважається укладеним з моменту його підписання уповноваженими представниками сторін та проставлення печаток сторін і діє до 31.10.2021, а в частині виконання зобов`язань - до повного виконання сторонами своїх зобов`язань (пункт 12.13. договору в редакції додаткової угоди від 31.10.2020 № 1).

01.09.2020 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Глуско Україна" (сторона-1 за договором) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Український аграрно-промисловий холдинг" (сторона-2 за договором) укладено додаткову угоду № 1 до договору поставки нафтопродуктів від 21.10.2019 № ГЛУ-Д-507 (далі - угода), відповідно до умов якої сторони відповідно до вимог Цивільного кодексу України, Закону України Про електронні довірчі послуги , Закону України Про електронні документи та електронний документообіг , укладенням цієї угоди визначають умови створення, оброблення, зберігання, обміну між собою електронними документами з використанням електронних підписів протягом строку дії договору.

Відповідно до пункту 2 угоди сторони домовились створювати, обробляти, зберігати, обмінюватися документами протягом строку його дії, в електронній формі, використовуючи такі види електронних підписів (ЕП): обмін електронними документами та накладення електронного підпису здійснюється за допомогою Вчасно або Платформи ПТАХ та Програми/Сервісів, підключених до Платформи ПТАХ . Перевірка цілісності, достовірності та авторства електронних документів, на які накладено електронний підпис уповноважених представників сторін, здійснюється за допомогою Вчасно або Платформи ПТАХ та Програми/Сервісів підключених до Платформи ПТАХ , та/або інших публічних сервісів. Ці дії з електронним документами проводяться відповідно до регламенту роботи цих сервісів/систем. Сторони погоджуються і приймають умови функціонування вказаних сервісів/систем, процедур перевірки цілісності електронних документів та електронних підписів.

Згідно з пунктом 6 угоди сторони домовились, що мають право укладати між собою в електронній формі будь-які документи. Право визначення форми документа (в електронному вигляді або на папері) належить ініціатору створення такого документу. Незважаючи на це, кожна із сторін має право вимагати укладення будь-якого документу виключно у паперовій формі.

У пункті 7 угоди сторони взаємно визнають юридичну (доказову) силу документів, оформлених сторонами у вигляді електронних документів та підписаних їх представниками із використанням електронного підпису без необхідності їх підтвердження документом (-ами) на паперовому носії з накладенням на нього власноручних підписів. Юридична сила документів, укладених з використанням електронних підписів представників сторін, не може бути заперечена сторонами лише на тій підставі, що вони укладені із використанням електронних підписів та/або мають електронну форму.

У пункті 8 угоди сторони домовилися, що під час укладення документів в електронній формі, засвідчення таких документів печатками сторін не здійснюється.

Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема, договори та інші правочини.

Відповідно до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Дослідивши зміст укладеного між позивачем та відповідачем договору, суд дійшов висновку, що даний правочин за своєю правовою природою є договором поставки.

Відповідно до частини 1 статті 265 Господарського кодексу України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно з частиною 4 статті 265 Господарського кодексу України сторони для визначення умов договорів поставки мають право використовувати відомі міжнародні звичаї, рекомендації, правила міжнародних органів та організацій, якщо це не заборонено прямо або у виключній формі цим Кодексом чи законами України.

Реалізація суб`єктами господарювання товарів негосподарюючим суб`єктам здійснюється за правилами про договори купівлі-продажу. До відносин поставки, не врегульованих цим Кодексом, застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України про договір купівлі-продажу. (частина 6 статті 265 Господарського кодексу України).

Частинами 1 та 2 статті 712 Цивільного кодексу України визначено, що за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Відповідно до статті 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Нормами частини 1 статті 656 Цивільного кодексу України встановлено, що предметом договору купівлі-продажу може бути товар, який є у продавця на момент укладення договору або буде створений (придбаний, набутий) продавцем у майбутньому.

Згідно з частиною 1 статті 662 Цивільного кодексу України продавець зобов`язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу.

Відповідно до статті 663 Цивільного кодексу України продавець зобов`язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положень статті 530 цього Кодексу.

У відповідності до норм частини 1 статті 664 Цивільного кодексу України обов`язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент: 1) вручення товару покупцеві, якщо договором встановлений обов`язок продавця доставити товар; 2) надання товару в розпорядження покупця, якщо товар має бути переданий покупцеві за місцезнаходженням товару. Договором купівлі-продажу може бути встановлений інший момент виконання продавцем обов`язку передати товар.

Згідно з частиною 1 статті 692 Цивільного кодексу України покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.

У додатку від 18.01.2021 № 45 до договору поставки нафтопродуктів від 21.10.2019 № ГЛУ-Д-507 сторонами погоджено поставку товару на суму 23 691 384 грн 00 коп., відповідно до якого покупець зобов`язується сплатити вартість товару не пізніше 5-ти календарних днів з дати поставки товару. Остаточні розрахунки здійснюються протягом 2-х банківських днів з моменту підписання акту приймання-передачі нафтопродуктів або коригуючої накладної за остаточною ціною та оформлення доповнення до даного додатку.

У пункті 6 додатку зазначено, що термін поставки становить з 18.01.2021 до 10.02.2021.

У доповненні № 1 до додатку від 18.01.2021 № 45 зазначено, що постачальник передав у власність товар, а покупець прийняв та зобов`язується його оплатити на суму 7 798 622,40 грн.

У пункті 2 доповнення № 1 до додатку від 18.01.2021 № 45 вказано, що остаточні розрахунки здійснюються протягом двох банківських днів з дати підписання сторонами відповідного коригуючого акту приймання-передачі нафтопродуктів або коригуючої накладної.

У пункті 5 доповнення № 1 до додатку від 18.01.2021 № 45 зазначено, що термін поставки згідно з даним доповненням становить з 19.01.2021 - 06.02.2021.

У додатку від 04.02.2021 № 46 до договору поставки нафтопродуктів від 21.10.2019 № ГЛУ-Д-507 сторонами погоджено поставку товару на суму 618 120 грн 00 коп., відповідно до якого покупець зобов`язується сплатити вартість товару не пізніше 5-ти календарних днів з дати поставки товару.

У пункті 6.4 додатку зазначено, що термін поставки становить з 04.02.2021 до 05.02.2021.

У додатку від 08.02.2021 № 47 до договору поставки нафтопродуктів від 21.10.2019 № ГЛУ-Д-507 сторонами погоджено поставку товару на суму 24 213 960 грн 00 коп., відповідно до якого покупець зобов`язується сплатити вартість товару не пізніше 5-ти календарних днів з дати поставки товару. Остаточні розрахунки здійснюються протягом 2-х банківських днів з моменту підписання акту приймання-передачі нафтопродуктів або коригуючої накладної за остаточною ціною та оформлення доповнення до даного додатку.

У пункті 6 додатку зазначено, що термін поставки становить з 08.02.2021 до 10.03.2021.

У доповненні № 1 до додатку від 08.02.2021 № 47 зазначено, що постачальник передав у власність товар, а покупець прийняв та зобов`язується його оплатити на суму 4 531 558 грн 95 коп.

У пункті 2 доповнення від 28.02.2021 № 1 до додатку від 08.02.2021 № 47 вказано, що остаточні розрахунки здійснюються протягом двох банківських днів з дати підписання сторонами відповідного коригуючого акту приймання-передачі нафтопродуктів або коригуючої накладної.

У пункті 5 доповнення № 1 до додатку від 08.02.2021 № 47 зазначено, що термін поставки згідно з даним доповненням становить з 08.02.2021 - 05.03.2021.

У додатку від 08.02.2021 № 49 до договору поставки нафтопродуктів від 21.10.2019 № ГЛУ-Д-507 сторонами погоджено поставку товару на суму 1 239 120 грн 00 коп., відповідно до якого покупець зобов`язується сплатити вартість товару не пізніше 5-ти календарних днів з дати поставки товару.

У пункті 6.4. додатку від 08.02.2021 № 49 до договору поставки нафтопродуктів від 21.10.2019 № ГЛУ-Д-507 зазначено, що термін поставки згідно з даним доповненням становить з 09.02.2021 - 10.02.2021.

У додатку від 15.02.2021 № 50 до договору поставки нафтопродуктів від 21.10.2019 № ГЛУ-Д-507 сторонами погоджено поставку товару на суму 641 880 грн 00 коп., відповідно до якого покупець зобов`язується сплатити вартість товару не пізніше 5-ти календарних днів з дати поставки товару.

У пункті 6.4. додатку від 15.02.2021 № 50 до договору поставки нафтопродуктів від 21.10.2019 № ГЛУ-Д-507 зазначено, що термін поставки згідно з даним доповненням становить з 15.02.2021 - 16.02.2021.

У додатку від 16.02.2021 № 51 до договору поставки нафтопродуктів від 21.10.2019 № ГЛУ-Д-507 сторонами погоджено поставку товару на суму 646 560 грн 00 коп., відповідно до якого покупець зобов`язується сплатити вартість товару не пізніше 5-ти календарних днів з дати поставки товару.

У пункті 6.4. додатку від 16.02.2021 № 51 до договору поставки нафтопродуктів від 21.10.2019 № ГЛУ-Д-507 зазначено, що термін поставки згідно з даним доповненням становить з 16.02.2021 - 17.02.2021.

Як встановлено судом, на виконання умов укладеного договору поставки нафтопродуктів від 21.10.2019 № ГЛУ-Д-507 та додатків, позивач поставив, а відповідач прийняв продукцію відповідно до наявних в матеріалах справи належним чином засвідчених копій наступних товарно-транспортних накладних та видаткових накладних: від 19.01.2021 № 498 на суму 604 698 грн 89 коп., від 21.01.2021 № 579 на суму 602 898 грн 34 коп., від 22.01.2021 № 600 на суму 602 495 грн 59 коп., від 26.01.2021 № 711 на суму 600 742 грн 43 коп., від 27.01.2021 № 741 на суму 600 837 грн 19 коп., від 28.01.2021 № 772 на суму 601 216 грн 25 коп., від 29.01.2021 № 787 на суму 601 311 грн 01 коп., від 30.01.2021 № 826 на суму 601 500 грн 55 коп., від 30.01.2021 № 827 на суму 601 239 грн 95 коп., від 04.02.2021 № 956 на суму 605 397 грн 58 коп., від 05.02.2021 № 972 на суму 605 827 грн 14 коп., від 05.02.2021 № 973 на суму 605 636 грн 22 коп., від 06.02.2021 № 1003 на суму 525 212 грн 47 коп., від 04.02.2021 № 955 на суму 618 120 грн 00 коп., від 17.02.2021 № 1293 на суму 616 850 грн 63 коп., від 18.02.2021 № 1328 на суму 617 504 грн 41 коп., від 18.02.2021 № 1329 на суму 617 092 грн 78 коп., від 20.02.2021 № 1400 на суму 616 487 грн 42 коп., від 02.03.2021 № 1703 на суму 645 554 грн 22 коп., від 03.03.2021 № 1747 на суму 645 706 грн 99 коп., від 05.03.2021 № 1798 на суму 645 299 грн 62 коп., від 09.02.2021 № 1076 на суму 619 560 грн 00 коп., від 10.02.2021 № 1116 на суму 516 300 грн 00 коп., від 15.02.2021 № 1226 на суму 641 880 грн 00 коп., від 16.02.2021 № 1261 на суму 646 560 грн 00 коп., а також коригуючих накладних: від 31.01.2021 № 1382 на суму 5 456 548 грн 98 коп., від 28.02.2021 № 1548 на суму 2 594 998 грн 14 коп.

Відповідач частково здійснив оплату за поставлену позивачем продукцію, що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями платіжних доручень: від 13.04.2021 № 591 на суму 55 000 грн 00 коп., від 15.04.2021 № 592 на суму 60 000 грн 00 коп., від 16.04.2021 № 138808 на суму 100 000 грн 00 коп., від 20.04.2021 № 595 на суму 15 000 грн 00 коп., від 20.04.2021 № 138829 на суму 75 000 грн 00 коп., від 22.04.2021 № 138850 на суму 100 000 грн 00 коп., від 23.04.2021 № 599 на суму 50 000 грн 00 коп., від 27.04.2021 № 138887 на суму 100 000 грн 00 коп., від 30.04.2021 № 603 на суму 100 000 грн 00 коп., від 06.05.2021 № 138927 на суму 150 000 грн 00 коп., від 13.05.2021 № 138966 на суму 100 000 грн 00 коп., від 14.05.2021 № 2231 на суму 100 000 грн 00 коп., від 18.05.2021 № 138987 на суму 60 000 грн 00 коп., від 19.05.2021 № 138993 на суму 80 000 грн 00 коп., від 24.05.2021 № 139023 на суму 300 000 грн 00 коп., від 26.05.2021 № 139045 на суму 100 000 грн 00 коп., від 27.05.2021 № 139053 на суму 50 000 грн 00 коп., від 28.05.2021 № 139068 на суму 70 000 грн 00 коп., від 01.06.2021 № 139089 на суму 100 000 грн 00 коп., від 02.06.2021 № 139 098 на суму 100 000 грн 00 коп., від 03.06.2021 № 139114 на суму 100 000 грн 00 коп., від 04.06.2021 № 139127 на суму 100 000 грн 00 коп., від 08.06.2021 № 619 на суму 100 000 грн 00 коп., від 09.06.2021 № 139152 на суму 60 000 грн 00 коп., від 11.06.2021 № 622 на суму 100 000 грн 00 коп., від 14.06.2021 № 139179 на суму 70 000 грн 00 коп., від 16.06.2021 № 139197 на суму 100 000 грн 00 коп., від 23.06.2021 № 636 на суму 50 000 грн 00 коп.,від 22.06.2021 № 634 на суму 160 000 грн 00 коп., від 24.06.2021 № 2308 на суму 50 000 грн 00 коп., від 29.06.2021 № 2325 на суму 75 000 грн 00 коп., від 30.06.2021 № 651 на суму 50 000 грн 00 коп., від 25.06.2021 № 645 на суму 40 000 грн 00 коп., від 02.07.2021 № 655 на суму 25 000 грн 00 коп., від 02.07.2021 № 653 на суму 20 000 грн 00 коп., від 05.07.2021 № 139282 на суму 30 000 грн 00 коп., від 07.07.2021 № 139303 на суму 50 000 грн 00 коп., від 06.07.2021 № 660 на суму 30 000 грн 00 коп., від 09.07.2021 № 2346 на суму 30 000 грн 00 коп., від 13.07.2021 № 3_7 на суму 60 000 грн 00 коп., від 08.07.2021 № 663 на суму 30 000 грн 00 коп., від 21.07.2021 № 2359 на суму 9000 грн 00 коп., від 26.07.2021 № 0_7 на суму 60 000 грн 00 коп., від 21.07.2021 № 681 на суму 26 000 грн 00 коп.

Судом встановлено, що відповідач в порушення умов договору та норм чинного законодавства належним чином не виконав взяті на себе зобов`язання з повної та своєчасної оплати поставленої позивачем продукції, у зв`язку з чим в останнього виникла заборгованість перед постачальником за отриманий товар у розмірі 12 114 976 грн 73 коп., що також не було спростовано відповідачем, зокрема, відповідачем не надано суду доказів оплати отриманого товару на суму 12 114 976 грн 73 коп.

Оцінюючи подані позивачем докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Зазначене також кореспондується зі статтями 525, 526 Цивільного кодексу України відповідно до яких зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Стаття 629 Цивільного кодексу України передбачає, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до частини 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно з частиною 1 статті 77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

З огляду на вищенаведене та встановленням факту невиконання відповідачем обов`язку з оплати отриманої продукції за договором поставки нафтопродуктів від 21.10.2019 № ГЛУ-Д-507 та факту наявності заборгованості у розмірі 12 114 976 грн 73 коп., вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості підлягають задоволенню у розмірі 12 114 976 грн 73 коп.

У зв`язку з неналежним виконанням відповідачем взятих на себе зобов`язань за договором, позивач просить суд стягнути з відповідача на свою користь 487 606 грн 80 коп. пені, 152 349 грн 98 коп. 3 % річних та 280 501 грн 85 коп. інфляційних втрат.

Відповідно до частини 2 статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Суд зауважує, що передбачене законом право кредитора вимагати стягнення боргу враховуючи індекс інфляції та відсотків річних є способом захисту майнових прав та інтересів кредитора, сутність яких складається з відшкодування матеріальних втрат кредитора та знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів, а також отримання компенсації (плати) від боржника за користування ним грошовими коштами, які належать до сплати кредитору.

Штрафними санкціями у Господарському кодексі України визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання (частина 1 статті 230 Господарському кодексі України).

Згідно з статтею 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

У відповідності до частини 2 статті 551 Цивільного кодексу України якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства. Розмір неустойки, встановлений законом, може бути збільшений у договорі. Сторони можуть домовитися про зменшення розміру неустойки, встановленого актом цивільного законодавства, крім випадків, передбачених законом.

Відповідно до частини 6 статті 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.

Згідно зі статтею 1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.

Нормами статті 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" встановлено, що розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Відповідно до пункту 8.2. договору у разі порушення покупцем строків здійснення взаєморозрахунків, передбачених договором та відповідними додатками до нього, покупець зобов`язаний сплатити пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період дії прострочення за кожен день прострочення оплати протягом 5 робочих днів з дня отримання відповідної письмової вимоги постачальника.

Дії відповідача є порушенням умов договору, що є підставою для застосування відповідальності (стягнення пені) відповідно до умов пункту 8.2. договору та захисту майнових прав та інтересів позивача відповідно до норм статті 625 Цивільного кодексу України.

Судом перевірено розрахунки позивача, встановлено їх правильність та відповідність вимогам умов договору та чинного законодавства.

З огляду на вищенаведене та доведення факту несвоєчасності виконання грошового зобов`язання за договором поставки нафтопродуктів від 21.10.2019 № ГЛУ-Д-507 , вимоги позивача про стягнення з відповідача 487 606 грн 80 коп. пені, 152 349 грн 98 коп. 3 % річних та 280 501 грн 85 коп. інфляційних втрат визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі за розрахунком позивача.

Згідно з частиною 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається: у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Kеруючись статтею 74, статтями 76-79, статтею 86, статтею 123, статтею 129, статтями 232-233, статтями 237- 238, статтею 240 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Український аграрно-промисловий холдинг" (вулиця Голосіївська, будинок 7, корпус 1, офіс 230, місто Київ, 03039, ідентифікаційний код 40557025) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Глуско Україна" (вулиця Солом`янська, будинок 11, місто Київ, 03110, ідентифікаційний код 40428668) заборгованість у розмірі 12 114 976 (дванадцять мільйонів сто чотирнадцять тисяч дев`ятсот сімдесят шість) грн 73 коп., 487 606 (чотириста вісімдесят сім тисяч шістсот шість) грн 80 коп. пені, 152 349 (сто п`ятдесят дві тисячі триста сорок дев`ять) грн 98 коп. 3 % річних, 280 501 (двісті вісімдесят тисяч п`ятсот одна) грн 85 коп. інфляційних втрат та витрати по сплаті судового збору у розмірі 195 531 (сто дев`яносто п`ять тисяч п`ятсот тридцять одна) грн 53 коп.

3. Після набрання рішенням законної сили видати наказ.

Відповідно до частини 1 статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, а на ухвалу суду - протягом десяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (частина 1 статті 256 Господарського процесуального кодексу України).

Повний текст рішення складено: 22.11.2021

Суддя Н.Плотницька

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення11.11.2021
Оприлюднено23.11.2021
Номер документу101238880
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/13221/21

Ухвала від 02.11.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Плотницька Н.Б.

Ухвала від 07.06.2022

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Тищенко А.І.

Ухвала від 24.01.2022

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Тищенко А.І.

Ухвала від 15.12.2021

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Тищенко А.І.

Ухвала від 11.11.2021

Господарське

Господарський суд міста Києва

Плотницька Н.Б.

Рішення від 11.11.2021

Господарське

Господарський суд міста Києва

Плотницька Н.Б.

Ухвала від 18.10.2021

Господарське

Господарський суд міста Києва

Плотницька Н.Б.

Ухвала від 04.10.2021

Господарське

Господарський суд міста Києва

Плотницька Н.Б.

Ухвала від 13.09.2021

Господарське

Господарський суд міста Києва

Плотницька Н.Б.

Ухвала від 13.08.2021

Господарське

Господарський суд міста Києва

Плотницька Н.Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні