Ухвала
від 05.11.2021 по справі 404/5364/21
КІРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КІРОВОГРАДА

Справа № 404/5364/21

Номер провадження 1-кс/404/2899/21

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2021 року м. Кропивницький

Слідчий суддя Кіровського районного суду м. Кіровограда ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю слідчого - ОСОБА_3 власника майна - ОСОБА_4 , розглянувши у судовому засіданні клопотання слідчого Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 , погоджене прокурором Кропивницької окружної прокуратури ОСОБА_5 про тимчасовий доступ до речей та документів, внесене у кримінальному провадженні № 42021122010000086 від 14.07.2021 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 242 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

Слідчий СВКропивницького РУПГУНП вКіровоградській областістарший лейтенантполіції ОСОБА_3 звернулася дослідчого суддііз клопотаннямпро наданнядозволуслідчому СВ Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_3 та слідчим слідчої групи лейтенанту поліції ОСОБА_6 , капітану поліції ОСОБА_7 , лейтенанту поліції ОСОБА_8 на проведення тимчасового доступу до оригіналів документів, (з можливістю вилучення належним чином завірених копій), які знаходяться у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » код ЄРДПОУ НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 , а саме до документів: статутні документи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ЄРДПОУ НОМЕР_1 , посадові інструкції та накази на призначення осіб відповідальних у сфері поводження з відходами та відповідальних осіб, які здійснюють контроль за станом підземних вод; договори оренди земельних ділянок за адресою: АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3 ; інструкцію про порядок збирання, тимчасового зберігання та обліку відходів;

акти інвентаризації відходів, статистичні звітності, журнали обліку відходів; договір про надання послуг по викачці та вивезенню рідких побутових відходів; висновок з оцінки впливу на довкілля сміттєзвалища твердих побутових відходів, що експлуатується ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 »; документів щодо площі діючого полігону, на якій площі здійснюється складування відходів згідно технологічних карт; документів щодо об`єму води витраченого на зволоження відходів, м? на сміттєзвалищі твердих побутових відходів, що експлуатується ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за період з 01.10.2020 по 01.07.2021 (щоквартально); документів щодо системи збору фільтрату та її справності; документів щодо кількості фільтрату, видаленого, вивезеного, утилізованого з полігону твердих побутових відходів за період з 01.10.2020 по 01.07.2021 (щоквартально); документів щодо кількості за складованих відходів за період з 01.10.2020 по 01.07.2021 (щоквартально).

На обґрунтування клопотання слідчий зазначила, що СВ Кропивницького РУП ГУ Національної поліції в Кіровоградській області здійснюється досудове розслідування по кримінальному провадженню №42021122010000086 від 14.07.2021 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 242 КК України за фактом проведення Державною екологічною інспекцією Придніпровського округу планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , внаслідок якої встановлено порушення правил експлуатації полігонів побутових відходів, встановлено факти витікання фільтрату з тіла полігону, що призводить до забруднення підземних вод.

ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » код ЄДРПОУ НОМЕР_1 здійснює свою підприємницьку діяльність на території міста Кропивницького, а саме на земельній ділянці площею 18,8697 га за адресою: АДРЕСА_3 , на якій розташоване міське сміттєзвалище.

Основними видами діяльності підприємства є збирання, оброблення та видалення безпечних та небезпечних відходів, відновлення відсортованих відходів, інша діяльність щодо поводження з відходами.

ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », створено для здійснення підприємницької діяльності з метою одержання прибутку та згідно ст. 49 Господарського кодексу України, службові особи даного підприємства зобов`язані не завдавати шкоди довкіллю, не порушувати права та законні інтереси громадян і їх об`єднань, інших суб`єктів господарювання, установ, організацій, права місцевого самоврядування і держави, за що встановлено майнову та іншу передбачену законом відповідальність, у тому числі кримінальну за вчинення суспільно небезпечного діяння, який містить склад кримінального правопорушення, передбачений Кримінальним кодексом України.

В ході проведення перевірки дотримання ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів ІНФОРМАЦІЯ_2 встановлено, що товариство здійснює експлуатацію сміттєзвалища твердих побутових відходів, яке розташоване на земельній ділянці за адресою АДРЕСА_3 .

Вказане сміттєзвалище експлуатується з порушенням вимог законодавства у сфері охорони вод, так як не обладнане спостережними свердловинами за станом підземних вод, відсутні системи захисту грантових вод та збору фільтрату, що призводить до забруднення підземних вод.

В ході проведення повторної перевірки ІНФОРМАЦІЯ_2 встановлено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » не вжило заходів щодо усунення вищевказаних порушень, та продовжило використовувати сміттєзвалище

Відповідно до ст. 51 Закону України «Про навколишнє середовище», підприємства, установи й організації, діяльність яких пов`язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.

Статтею 105 Водного кодексу України передбачено, що Підприємства, установи і організації, діяльність яких може негативно впливати на стан підземних вод, особливо ті, які експлуатують накопичувачі промислових, побутових і сільськогосподарських стоків чи відходів, повинні здійснювати заходи щодо попередження забруднення підземних вод, а також обладнувати локальні мережі спостережувальних свердловин для контролю за якісним станом цих вод.

Згідно ст. 17 ЗУ «Про відходи» від 05.03.1998 , суб`єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходам зобов`язанні не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об`єктах; здійснювати контроль за станом місць чи об`єктів розміщення власних відходів; своєчасно в установленому порядку вносити плату за розміщення відходів; надавати місцевим органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, спеціально уповноваженим органам виконавчої влади у сфері поводження з відходами інформацію про відходи та пов`язану з ним діяльність, у тому числі про випадки несанкціонованого попадання відходів у навколишнє природне середовище та вжиті щодо цього заходи.

Відповідно до ст. 35-1 ЗУ «Про відходи», забороняється проектування, будівництво та експлуатація полігонів побутових відходів без оснащення системами захисту ґрунтових вод, вилучення та знешкодження біогазу та фільтрату.

Відповідно до п. 5.11 наказу ІНФОРМАЦІЯ_3 №435 від 01.12.2010 «Про затвердження Правил експлуатації полігонів побутових відходів» полігон побутових відходів повинен бути оснащений системами захисту ґрунтових вод, вилучення та знешкодження біогазу та фільтрату.

Пункт 5.10 наказу ІНФОРМАЦІЯ_3 №435 від 01.12.2010 «Про затвердження Правил експлуатації полігонів побутових відходів» зазначає, що контроль за станом підземних вод має проводитись щокварталу через спостережні свердловини, кількість, розташування і глибина яких встановлюються згідно з проектом полігона.

Враховуючи вказані обставини, а також те, що для встановлення розміру шкоди заподіяної в результаті забруднення підземних вод фільтратом сміттєзвалища в період з 01.10.2020 по 01.07.2021, яке експлуатує ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », код ЄРДПОУ НОМЕР_1 , що має значення для кримінального провадження необхідні спеціальні знання, постановою слідчого від 26.07.2021 у кримінальному провадженні призначено судову інженерно-екологічну експертизу.

Разом з цим, судовим експертом ОСОБА_9 26.08.2021 та 02.09.2021 було заявлено клопотання про надання додаткових матеріалів, що знаходяться у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » код ЄРДПОУ НОМЕР_1 з метою забезпечення проведення вказаної експертизи.

В зв`язку з вищевикладеним в рамках досудового розслідування виникла необхідність у отримані тимчасового доступу до речей та документів володільцем яких є ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » код ЄРДПОУ НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 .

В судовому засіданні слідчий клопотання підтримала та просила його задовольнити посилаючись на обставини в ньому викладені. Окремо зазначила, що дійсно на запит прокурора ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » надало частину запитуваних документів, однак для виготовлення висновку експерта їх не достатньо. Вважає, що власник документів умисно приховує та утримує вказану документацію для створення перешкод у розслідування даного кримінального провадження.

Представник особи у володінні якої знаходяться речі і документи проти задоволення клопотання категорично заперечив. Вказав, що доступ до документів вказаних у клопотанні слідчого надавався ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в добровільному порядку двічі: один раз під час проведення огляду на підприємстві на підставі ухвали слідчого судді, а також на запит слідчого від 20.07.2021 року.

Щодо посилань слідчого, що документи надані органу досудового розслідування не в повному обсязі, вказав, що вся наявна на підприємстві документація видана, щодо решти документів зазначив, що ТОВ не має в розпорядженні таких документів, що готовий підтвердити під час допиту та при цьому пояснити, що деякі з них можливо отримати у Міській раді, які ТОВ не передавались. Статут підприємства безперешкодно можна отримати в базі Мінюсту, де вказаний документ опублікований.

Акцентував увагу слідчого судді, що слідчий зловживаючи своїми правами, шляхом ініціювання тимчасового доступу до документів, достовірно знаючи, що в розпорядженні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » вони відсутні, намагається таким чином завести суд в оману та в подальшому ініціювати питання проведення обшуку.

Заслухавши думку слідчого та представника власника майна, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до наступного висновку.

У провадженні СВ Кропивницького РУП ГУНП в області перебувають матеріали досудового розслідування, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42021122010000086 від 14.07.2021 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 242 України.

Постановою слідчого СВ Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області лейтенанта поліції ОСОБА_3 від 26.07.2021 року з метою встановлення розміру шкоди, призначено судово-екологічну експертизу, проведення якої доручено експертній установі - ІНФОРМАЦІЯ_4 , розташованого за адресою: АДРЕСА_4 .

Так, на виконання вказаної постанови слідчого експертом ІНФОРМАЦІЯ_4 на адресу слідчого направлено клопотання про надання додаткової документації, з її переліком.

Відповідно до листа прокурора Кропивницької окружної прокуратури на адресу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » направлено запит щодо надання інформації та документів, в рамках кримінального провадження №42021122010000086.

Згідно до листа (від 27.07.2021 року №246/1) ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на адресу прокурора Кропивницької окружної прокуратури та т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 направлено пакет наявних у них документів.

Відповідно до ч.1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю (ч.5ст. 163 КПК України).

За змістом ч. 5 ст. 163 КПК України, на слідчого покладений обов`язок саме довести наявність достатніх підстав в обґрунтування поданого клопотання. Тобто, за своїм змістом клопотання слідчого має бути конкретним, з посиланням на те, які обставини мають бути встановлені з урахуванням названих у клопотанні документів і яке саме значення вони матимуть для розслідуваного кримінального провадження, яке на даний час перебуває в провадженні слідчого.

Так, ч. 1 ст. 160 КПК України передбачає, що слідчий, як сторона кримінального провадження може звернутись до слідчого судді підчас досудового розслідування чи до суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, далі ч.2 означеної статті передбачає певні, при чому обов`язкові вимоги до клопотання, з яким звертається слідчий, а саме: 1)короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв`язку з яким подається клопотання; 2)правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 3)речі і документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати; 4) підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 5)значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні; 6)можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю; 7)обґрунтування необхідності вилучення речей і документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.

Крім того, згідно ч. 4 ст. 132 КПК України для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя зобов`язаний врахувати можливість без застосовуваного заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні. Беручи до уваги зміст положень ч.1 ст. 86, ч.ч. 2 та 3 ст. 93 КПК, застосування стороною кримінального провадження такого способу збирання доказів як вилучення речей чи документів (ч.7 ст. 163 КПК) під час отримання доступу до речей і документів може здійснюватися у випадках, якщо: 1) особа, у володінні якої знаходяться речі або документи, не бажає добровільно передати їх стороні кримінального провадження або є підстави вважати, що вона не здійснить таку передачу добровільно після отримання відповідного запиту чи намагатиметься змінити або знищити відповідні речі або документи; 2) речі та документи згідно зі ст. 162 КПК містять охоронювану законом таємницю і таке вилучення необхідне для досягнення мети застосування цього заходу забезпечення. В іншихвипадках сторонакримінального провадженняможе витребуватита отриматиречі абодокументи заумови їхдобровільного наданняволодільцем беззастосування процедури,передбаченої главою15КПК.

Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.

Так, під час розгляду клопотання представник власника документів вказав, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » співпрацює із слідством, в зв`язку з чим, в добровільному порядку надані документи на запит прокурора.

Слідчий під час розгляду клопотання не заперечувала, що частину документів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » передано в розпорядження органу досудового розслідування, доказів того, що ТОВ має у власності решту запитуваних документів та умисно приховує їх, не надано. Доводи слідчого, що надані документи можуть бути фальсифіковані не містять під собою підґрунтя.

Відтак, слідчим під час розгляду клопотання не надано підтверджуючих документів того, що під час звернення до керівника ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з проханням надати їй тимчасовий доступ до вищезазначених документів - особа, у володінні якої знаходяться документи відмовилась добровільно передати їх стороні кримінального провадження, приховуючи їх наявність.

Враховуючи вищевказане у задоволенні клопотання слідчого слід відмовити.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 3, 159, 160, 163, 164, 165, 166, 309, 372 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні клопотання слідчого Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 , погоджене прокурором Кропивницької окружної прокуратури ОСОБА_5 про тимчасовий доступ до речей та документів, внесене у кримінальному провадженні № 42021122010000086 від 14.07.2021 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 242 КК України - відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя Кіровського

районного суду

м.Кіровограда ОСОБА_10

СудКіровський районний суд м.Кіровограда
Дата ухвалення рішення05.11.2021
Оприлюднено21.05.2024
Номер документу101241223
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів

Судовий реєстр по справі —404/5364/21

Ухвала від 05.11.2021

Кримінальне

Кіровський районний суд м.Кіровограда

Галаган О. В.

Ухвала від 19.07.2021

Кримінальне

Кіровський районний суд м.Кіровограда

Галаган О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні