Справа № 589/2623/21
Провадження № 2/589/1214/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 серпня 2021 року м.Шостка
Шосткинський міськрайонний суд Сумської області в особі головуючого судді Лєвші С.Л., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (письмове провадження) цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Шосткинської міської ради Сумської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог, щодо предмета спору: Управління Державної архітектурно-будівельної комісії у Сумській області,
- про визнання права власності на нерухоме майно,-
ВСТАНОВИВ:
25 червня 2021 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Шосткинського міськрайонного суду Сумської області з позовом до Шосткинської міської ради Сумської області, в якому просить визнати за ним право власності на збудований гараж з оглядовою ямою та підвалом, площею 37,2 кв.м, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
В обґрунтування позову зазначив, що в 1997 році отримав дозвіл на будівництво гаражу та за власні кошти, без належно затвердженого проекту, на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, ним був побудований гараж площею 37,2 кв.м, по АДРЕСА_1. Під час проведення будівельних робіт були дотримані будівельні, архітектурні, санітарні та протипожежних норми.
Протягом всього часу позивач відкрито та добросовісно користувався побудованим гаражем для власних господарських потреб.
Рішенням ІІІ сесії VIIІ скликання Шосткинської міської ради від 26.03.2021 Про регулювання земельних відносин земельна ділянка площею 0,0032 га (кадастровий номер 5911000000:04:002:0171), на якій збудований гараж, передана ОСОБА_1 у приватну власність для будівництва індивідуального гаражу. Після чого право власності зареєстровано у державному реєстрі прав на нерухоме майно.
В 2020 році у позивача постала необхідність у отриманні правовстановлюючого документа на побудований ним гараж. Проте, від Управління державного архітектурно-будівельного контролю у Сумській області позивач отримав відмову у прийнятті в експлуатацію самочинно збудованого об`єкта. З огляду на вказане, просить суд визнати за ним право власності на вищевказаний гараж, оскільки в інший спосіб зареєструвати своє право власності в нього не має можливості.
29 червня 2021 року ухвалою суду прийнято справу до розгляду та відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення осіб, у якій роз`яснено відповідачу, право подати заяву із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження та відзив на позов протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали.
Ухвалу про відкриття провадження від 29 червня 2021 року разом із позовною заявою та додатками до неї було надіслано відповідачу Шосткинській міській раді Сумської області. (а.с.28)
25 серпня 2021 року до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. (а.с.29)
Ухвалу про відкриття провадження від 29 червня 2021 року разом із позовною заявою та додатками до неї було надіслано третій особі, яка не заявляє самостійних вимог, щодо предмета спору: Управлінню Державної архітектурно - будівельної комісії у Сумській області. (а.с.23)
10 серпня 2021 року від представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору надійшло пояснення на позовну заяву, в якому зазначено, що проти задоволення позову не заперечують, та на підставі наданих позивачем документів просять прийняти законне та обґрунтоване рішення. (а.с. 25, 26)
Заперечення проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження від сторін у справі, також не надходили.
Відповідно до ч. 13 ст. 7 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Суд, дослідивши матеріали справи, прийшов до наступного.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
З дозволу №194 на підставі рішення №228 Виконкому Шосткинської міської ради народних депутатів від 25.09.1997, вбачається, що ОСОБА_1 дозволено будівництво гаражу розміром 6х4 м, для автотранспортного засобу, в районі вулиці Щербкова а-в Вистріл , на загальному земельному масиві. (а.с.6)
Відповідно до витягу з Рішення Виконавчого комітету Шосткинської міської Ради народних депутатів від 25.09.1997 Про виділ земельних ділянок для гаражного будівництва , включити до автокооперативу Вистріл та дозволити ОСОБА_1 будівництво гаражу розміром 6х4 м. (а.с.7)
З технічного паспорту на гараж (машино-місце) АДРЕСА_1, вбачається, що загальна площа гаражу 37,2 кв.м. (а.с.8-10)
Рішенням ІІІ сесії VIIІ скликання Шосткинської міської ради від 26.03.2021 Про регулювання земельних відносин , затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі та передано ОСОБА_1 безоплатно у приватну власність земельну ділянку, площею 0,0032 кв.м, а також надано дозвіл на отримання документів, що посвідчують право приватної власності на земельні ділянки у порядку спадкування. (а.с.11)
ОСОБА_1 є володільцем земельної ділянки за кадастровим номером 5911000000:04:002:0171, площею 0,0032 га, форма власності приватна, що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №252728411 від 15.04.2021. (а.с.12)
Відповідно до довідок виданих: Шосткинським управлінням Шосктинського відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства; Відділу містобудування та архітектури №22 від 30.04.2021; Шосткинського міськрайонного відділу управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області №271 від 05.05.2021, самовільно збудований гараж АДРЕСА_1 - будівельних, архітектурних, санітарних та протипожежних норми не порушує. (а.с.16-18)
Відповідно до ч. 4 ст. 3 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень від 01.07.2004 №1952-IV права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за умов якщо реєстрація прав та їх обтяжень була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав та їх обтяжень діяло законодавство, що не передбачало обов`язкової реєстрації таких прав та їх обтяжень.
В цей же час законодавством, що діяло на час побудови гаражу не було передбачено реєстрації права власності на нерухоме майно. Тобто момент виникнення права власності на будинки, споруди, інше нерухоме майно не залежав від державної реєстрації.
Положення ст. 376 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) визначають поняття самочинного будівництва як забудови на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або будівництво здійснювалося без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил. Особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього.
Згідно із роз`ясненнями наданими у п. 4 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ Про практику застосування судами статті 376 Цивільного кодексу України (про правовий режим самочинного будівництва) 30.03.2012 №6 самочинним вважається будівництво житлового будинку, будівлі, споруди, іншого нерухомого майна, якщо вони збудовані (будуються) на земельній ділянці, що не була відведена особі, яка здійснює будівництво; або відведена не для цієї мети; або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту; або з істотним порушенням будівельних норм і правил.
Право власності на нерухоме майно набувається в порядку, який існував на час його будівництва.
Порядок оформлення права власності на об`єкти нерухомого майна, на які відсутні акти про прийняття їх в експлуатацію, наведено в ДБН А3.1-3-94 Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів та в листі Державного комітету України з будівництва та архітектури від 23 березня 1999 року №12/5-126, в якому, зокрема, роз`яснюється: оформлення свідоцтва на право власності на об`єкти, які були закінчені будівництвом після 5 серпня 1992 року і на цей час не прийняті в експлуатацію, проводиться тільки за наявності актів прийняття їх в експлуатацію відповідними комісіями - державними приймальними або державними технічними; по об`єктах, що збудовані до 5 серпня 1992 року, тобто до прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 5 серпня 1992 року №449, якою встановлено порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, при їх реєстрації для оформлення права власності одним із документів є висновок про технічний стан будинку (будівлі), що складається бюро технічної інвентаризації.
Виходячи зі змісту наведених нормативних актів, громадяни, які збудували будівлі до 05 серпня 1992 року, могли за умови прийняття їх в експлуатацію відповідними комісіями отримати правовстановлюючі документи на будинок, навіть якщо його споруджено самовільно (самочинно) на земельній ділянці, яка перебуває в їх законному користуванні або у приватній власності. За наявності відповідних доказів судами може визнаватися право власності на спірні будівлі, збудовані до 05 серпня 1992 року.
При цьому, наведеною законодавчою нормою (ч. 5 ст. 376 ЦК України) встановлено, що на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.
Відповідно до ст. 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися та розпоряджатися своєю власністю. Право приватної власності набувається в порядку визначеному законом.
Відповідно до положень ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Засадами чинного ЦК України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства (ст. 15 ЦК України від 16.01.2003).
Згідно із ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права, одним із способів якого є визнання права.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачу на праві власності належить вищезазначена земельна ділянка, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , а нерухоме майно - гараж з оглядовою ямою та підвалом, яке знаходиться на цій земельній ділянці не порушує права інших осіб і відповідає будівельним, архітектурним, санітарним та іншим нормам і правилам.
Таким чином, перелічені докази логічно поєднуються одне з одним, підтверджують характер правовідносин сторін, дають суду всі підстави вважати, що позов ОСОБА_1 є обґрунтованим, а також, враховуючи те, що представник відповідача надав заяву у якій позовні вимоги визнає, суд вважає, що може бути визнано право власності на гараж з оглядовою ямою та підвалом, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , за позивачем ОСОБА_1 .
Керуючись ст. 328, 376 ЦК України, ст. 4, 5, 10, 12, 76-81, 83, 200, 258, 259, 263, 264, 265, 273, 274-279, 354 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Шосткинської міської ради Сумської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог, щодо предмета спору: Управління Державної архітектурно - будівельної комісії у Сумській області, про визнання права власності на нерухоме майно задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на гараж АДРЕСА_1 , загальною площею 37,2 кв.м.
Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Сумського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач - ОСОБА_1 - ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_2 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_2 .
Відповідач - Шосткинська міська рада Сумської області, адреса місцезнаходження юридичної особи - 41100, Сумська область, місто Шостка, вулиця Садовий бульвар, будинок 14, ідентифікаційний код юридичної особи - 36080075.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог, щодо предмета спору: Управління Державної архітектурно-будівельної комісії у Сумській області, адреса місцезнаходження юридичної особи - 40000, місто Суми, вулиця Шишкарівська, будинок 9.
Суддя Шосткинського міськрайонного суду
Сумської області С.Л.Лєвша
Суд | Шосткинський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 16.08.2021 |
Оприлюднено | 22.11.2021 |
Номер документу | 101244104 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Шосткинський міськрайонний суд Сумської області
Лєвша С. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні