Рішення
від 22.11.2021 по справі 153/1672/21
ЯМПІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" листопада 2021 р. Справа153/1672/21

Провадження2/153/367/21-ц

Ямпільський районний суд Вінницької області

у складі головуючого судді Швеця Р.В.

за участю секретаря судового засідання Побережної Т.М.,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в місті Ямпіль Вінницької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Ямпільської міської ради Вінницької області про визначення додаткового строку, достатнього для прийняття спадщини,

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Ямпільської міської ради Вінницької області про визначення додаткового строку, достатнього для прийняття спадщини. Свої вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Михайлівка Ямпільського району Вінницької області померла його тітка - ОСОБА_2 . За життя - 16.08.2018, ОСОБА_2 склала заповіт, яким належні їй земельну ділянку, надану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в розмірі 1,8163 га, яка розташована на території Михайлівської сільської ради, кадастровий номер земельної ділянки 0525683400:02:003:0025, та земельну ділянку, надану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в розмірі 1,8165 га, яка розташована на території Михайлівської сільської ради, кадастровий номер земельної ділянки 0525683400:02:003:0024, заповіла йому. Заповіт не змінено і не відмінено. Позивач вказав, що ні на момент складання заповіту, ні на час смерті спадкодавця, йому не було відомо про існування вказаного заповіту. Про існування вказаного заповіту йому стало відомо лише в жовтні 2021 року. Незнання про існування заповіту й стало причиною неподання ним до нотаріуса заяви про прийняття спадщини за заповітом протягом шести місяців після смерті ОСОБА_2 та є підставою для визначення йому додаткового строку, достатнього для подання заяви до нотаріуса про прийняття спадщини за заповітом. Позивач просить суд визначити йому додатковий строк терміном шість місяців після вступу рішення в законну силу для подання заяви до нотаріуса про прийняття спадщини за заповітом, що відкрилась після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Михайлівка Ямпільського району Вінницької області.

Позивач ОСОБА_1 в підготовче судове засідання не з`явився.

Представник позивача - адвокат Вітвіцький О.Ю. надав суду заяву, вх.№7682 від 22.11.2021, про розгляд справи без його участі. Заявлені позовні вимоги підтримує та просить суд їх задоволити.

Представник відповідача Ямпільської міської ради Вінницької області Житар Д.О. в підготовче судове засідання не з`явився, надав суду заяву, вх.№7688 від 22.11.2021, про розгляд справи у відсутність представника міської ради. Не заперечує проти задоволення позову.

Згідно ч.3 ст.211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до ч.3 ст.223 ЦПК України суд розглянув справу за відсутності сторін, на підставі наявних доказів.

Відповідно до ч.3 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Заяви, клопотання: заяви позивача та представника відповідача про розгляд справи без їх участі.

Інші процесуальні дії у справі: відкриття загального позовного провадження, витребування доказів та призначення підготовчого судового засідання, про що постановлено ухвалу окремим документом.

Судом встановлені такі обставини та визначені відповідно до них правовідносини:

Із копії свідоцтва про смерть, серії НОМЕР_1 , виданого 15.12.2020 виданого Ямпільським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький), встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Михайлівка Ямпільського району Вінницької області померла ОСОБА_2 (а.с.5).

З копії дублікату заповіту від 16 серпня 2018 року встановлено, що ОСОБА_2 , на випадок своєї смерті зробила розпорядження, відповідно до якого належні їй земельну ділянку, надану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в розмірі 1,8163 га, яка розташована на території Михайлівської сільської ради, кадастровий номер земельної ділянки 0525683400:02:003:0025, та земельну ділянку, надану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в розмірі 1,8165 га, яка розташована на території Михайлівської сільської ради, кадастровий номер земельної ділянки 0525683400:02:003:0024, заповіла ОСОБА_1 . Заповіт не змінений та не відмінений (а.с.6).

Із інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) №67076156 від 01.11.2021, наданої приватним нотаріусом Ямпільського районного нотаріального округу Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) Міністерства юстиції України Мойсеєнко Г.Л., встановлено, що інформація про спадкові справи після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 - відсутня (а.с.17).

Згідно ст.55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи (частина перша та друга статті 1220 ЦК України).

Статтею 1223 ЦК України встановлено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

Згідно зі статтею 1233 ЦК України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

Частиною першою та другою статті 1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (частина перша статті 1270 ЦК України).

Наслідки пропущення строку для прийняття спадщини визначені статтею 1272 ЦК України.

Відповідно до частини першої статті 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

Разом з тим, частиною третьою статті 1272 ЦК України передбачено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до ст.1223 ЦК України ОСОБА_1 є спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_2 .

Звертаючись до суду із вказаним позовом, ОСОБА_1 вказав, що причиною пропуску строку для прийняття спадщини була його необізнаність про існування заповіту, складеного ОСОБА_2 .

Відповідно до постанови судової палати у цивільних справах Верховного Суду України від 23 серпня 2017 року №6-1320цс17 необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною для встановлення додаткового строку для прийняття спадщини.

Причину пропуску позивачем встановленого строку для звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , суд визнає поважною.

Відповідно до ч.4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

За таких обставин, суд приймає визнання відповідачем позову, оскільки воно не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідачів).

При розгляді вказаної справи предмет доказування доведений позивачем відповідними доказами, при чому, їх аналіз дозволяє зробити висновок про те, що вони є належними, допустимими та достовірними як кожний окремо, так і у взаємному зв`язку у їх сукупності.

Тому суд має підстави відповідно до ст.1272 ЦК України для надання позивачеві додаткового строку, необхідного для подання заяви про прийняття спадщини.

Виходячи із наведеного, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог і має підстави для задоволення позову в повному обсязі.

На стягненні судових витрат позивач не наполягає.

Користуючись принципом диспозитивності визначеним ч.1 ст.13 ЦПК України, суд не виходить за межі заявлених позовних вимог, а тому підстав для стягнення судових витрат із відповідача на користь позивача не вбачається.

Керуючись ст.ст.11, 12, 13, 30, 81, 82, 141, 200, 206, 258-265 ЦПК України і на підставі ст.ст. 1223, 1270, 1272 ЦК України, суд

У Х В А Л И В :

Позовні вимоги задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк терміном в шість місяців після вступу рішення в законну силу, для подання заяви до нотаріуса про прийняття спадщини в порядку спадкування за заповітом, що відкрилась після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Михайлівка Ямпільського району Вінницької області.

Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Вінницького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , житель АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .

Відповідач: Ямпільська міська рада Вінницької області, яка знаходиться за адресою вулиця Замкова, 94/2 місто Ямпіль Вінницької області, код ЄДРПОУ 03772660.

Суддя Р.В. Швець

СудЯмпільський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення22.11.2021
Оприлюднено24.11.2021
Номер документу101261996
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —153/1672/21

Рішення від 22.11.2021

Цивільне

Ямпільський районний суд Вінницької області

Швець Р. В.

Ухвала від 27.10.2021

Цивільне

Ямпільський районний суд Вінницької області

Швець Р. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні