Справа № 212/4060/15-ц
2/212/32/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 листопада 2021 року м. Кривий Ріг
Жовтневий районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області в складі: головуючого:судді Пустовіта О.Г., за участю секретаря судового засідання: Курбакової Ю.О., представника позивача Кузьменка М.В. , представника відповідача ОСОБА_2 - ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Кривого Рогу цивільну справу за позовом публічного акціонерного товариства "УкрСиббанк" до ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , товариства з обмеженою відповідальністю "Некст", ОСОБА_5 про стягнення суми заборгованості за договором про надання споживчого кредиту, процентів, нарахованих за користування кредитом та пені, -
В С Т А Н О В И В:
В травні 2015 року позивач АТ "УкрСиббанк" звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , товариства з обмеженою відповідальністю "Некст", ОСОБА_5 про стягнення суми заборгованості за договором про надання споживчого кредиту, процентів, нарахованих за користування кредитом та пені.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що 05 листопада 2007 року між Акціонерним комерційним інноваційним банком УкрСиббанк (надалі - Банк, Позивач) та ОСОБА_2 (надалі - Позичальник, Відповідач-1), укладено Договір про надання споживчого кредиту №11245596000 (надалі - Кредитний договір).
Відповідно до умов Кредитного договору, Позивач надав Відповідачу - 1 кредит в іноземній валюті в сумі 21 000,00 доларів США 00 центів, а ОСОБА_2 зобов`язався повернути наданий кредит у повному обсязі не пізніше 04.11.2027 року згідно з Графіком погашення кредиту, якщо тільки не буде застосовано інший термін повернення кредиту відповідно до умов Договору, та сплачувати протягом 30 календарних днів, рахуючи з дати видачі кредиту, проценти за користування кредитом у розмірі 12,90% річних. По закінченню цього строку та кожного наступного місяця, кредитування процентна ставка підлягає перегляду відповідно до умов Кредитного договору. У випадку, якщо Банк не повідомив Позичальника про зміну розміру процентної ставки на наступний місяць строку кредитування в порядку передбаченому Кредитним договором, застосовується розмір процентної ставки, діючий за цим Договором в попередньому місяці. Також, сторони домовились, що за умовами Кредитного договору може бути встановлений новий розмір процентної ставки за користування кредитом у разі настання будь - якої з обставин, передбачених Договором (п.п.1.1.- 1.3.2. Кредитного договору).
Відповідно Додатку № 1 до Кредитного договору, погашення кредиту повинно відбуватися щомісячно, не пізніше визначеного числа кожного календарного місяця протягом всього строку дії договору.
Погашення нарахованих процентів, згідно з п. 1.3.4. Кредитного договору, відбувається з 01 по 10 число (включно) кожного місяця, наступного за тим, за який були нараховані проценти.
Відповідно до п.1.5. Кредитного договору, Банк надав Позичальнику кредит шляхом зарахування кредитних коштів на поточний рахунок Позичальника № НОМЕР_1 у Банку для подальшого їх використання за цільовим призначенням.
Відповідно до п.5.6 Постанови Правління Національного банку України від 18 червня 2003 року №254 Про затвердження Положення про організацію операційної діяльності в банках України, виписки з особових рахунків клієнтів є підтвердженням виконаних операцій.
Всупереч умов Кредитного договору Відповідач-1 з червня 2014 року не здійснює платежів для погашення суми заборгованості зі сплати нарахованих процентів за користування кредитними коштами, чим порушує взяті на себе договірні зобов`язання.
У відповідності до п.п.3.1.3,3.4.3. та розділу 6 Кредитного договору, Позичальник зобов`язаний достроково повернути всю суму кредиту та повністю сплатити плату за кредит, у разі порушення останнім термінів сплати будь - яких своїх зобов`язань за Кредитним договором.
Згідно до п.4.1. Кредитного договору, за порушення термінів повернення кредиту, та/або процентів за кредит, та/ або комісій, Відповідач-1 сплачує Позивачу додатково до встановленої процентної ставки за кредит пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від гривневого еквіваленту суми простроченого платежу, сума якого (еквіваленту) розраховується за офіційним обмінним курсом НБУ гривні до валюти заборгованості станом на дату нарахування такої пені.
Таким чином, станом на 19.05.2015 року заборгованість Відповідача-1 по поверненню кредитних коштів, сплаті процентів за користування кредитом становить - 13 303,41 доларів США 41 цент, з яких: 11 945,09 дол. США - кредитна заборгованість; 1 358,32 дол. США - заборгованість по процентам.
Сума заборгованості Відповідача-1 по сплаті пені за порушення термінів сплати процентів за кредит станом на 19.05.2015 року становить - 4 672,12 гривні 12 копійок.
З метою забезпечення своєчасного і повного виконання зобов`язань Відповідача-1 за Кредитним договором, між Позивачем та:
?ОСОБА_4 (надалі - Відповідач-2) було укладено Договір поруки № 11245596000П від 05.11.2007 року (надалі - Договір поруки-1);
?Товариством з обмеженою відповідальністю Некст (надалі - Відповідач-3) було укладено Договір поруки № 11245596000П/2 від 05.11.2007 року (надалі - Договір поруки-2);
?ОСОБА_5 (надалі - Відповідач-4) було укладено Договір поруки № 243684 від 30.07.2010 року (надалі - Договір поруки-3);
Відповідно до умов Договору поруки-1,-2,-3, Відповідач-2, Відповідач-3 та Відповідач-4 зобов`язався відповідати у повному обсязі за виконання Відповідачем-1 усіх зобов`язань, що виникли з Кредитного договору. Відповідальність Відповідача-1 та Відповідача-2, Відповідача-1 та Відповідача-3, Відповідача-1 та Відповідача-4 є солідарною (п.1.4. Договору поруки-1,-2,-3).
Так, в зв`язку з невиконанням Позичальником умов Кредитного договору, Позивачем 31.03.2015 року на адресу Відповідачів були направлені вимоги про усунення порушень умов Кредитного договору, проте станом на сьогоднішній день Відповідачами зобов`язання, щодо погашення заборгованості по сплаті процентів за користування кредитними коштами - не виконані, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду.
Ухвалою судді Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 23.06.2015 року відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду у відкритому судовому засіданні.
Ухвалою суду від 09.11.2015 року зупинено провадження у справі до вирішення спору по цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до публічного акціонерного товариства "УкрСиббанк" про захист прав споживачів, визнання недійсним кредитного договору.
Ухвалою суду від 02.07.2019 року відновлено провадження у справі.
Ухвалою суду від 06.08.2019 року продовжено судовий розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 04.02.2020 року підготовче судове засідання закрито, справу призначено до судового розгляду.
Представник позивача АТ "УкрСиббанк" в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити з підстав викладених у позовній заяві від 28.05.2015 року.
Представник відповідача ОСОБА_2 - ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі, з урахуванням його пояснень від 21.01.2021 року.
Відповідач ОСОБА_5 в судове засідання не з`явилася, направила на адресу суду відзив на позовну заяву, в якому просила відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_4 та ТОВ ""Некст" про час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином, однак до суду не з`явилися, у запропонований судом строк відзиву на позовну заяву не надала. Заяв про відкладення розгляду справи та/або про розгляд справи за їх відсутності на адресу суду не надходило, про причини неявки суду не повідомили.
Суд, вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Згідно ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Так судом встановлено, що 05 листопада 2007 року між Акціонерним комерційним інноваційним банком УкрСиббанк та ОСОБА_2 укладено Договір про надання споживчого кредиту №11245596000.
Згідно з вимогами Закону України Про акціонерні товариства № 514-VI від 17.09.2008 р. були внесені зміни у Статут АКІБ УкрСиббанк , відповідно до яких нове повне найменування Банку стало: Публічне акціонерне товариство УкрСиббанк . Згідно з положеннями Цивільного кодексу України та Закону України Про акціонерні товариства дані зміни не є реорганізацією або ліквідацією юридичної особи АКІБ УкрСиббанк .
Відповідно до умов Кредитного договору, Позивач надав Відповідачу ОСОБА_2 кредит в іноземній валюті в сумі 21 000,00 доларів США 00 центів, а Відповідач ОСОБА_2 зобов`язався повернути наданий кредит у повному обсязі не пізніше 04.11.2027 року згідно з Графіком погашення кредиту (Додаток №1 до Кредитного договору), якщо тільки не буде застосовано інший термін повернення кредиту відповідно до умов Договору, та сплачувати протягом 30 (тридцяти) календарних днів, рахуючи з дати видачі кредиту, проценти за користування кредитом у розмірі 12,90% річних. По закінченню цього строку та кожного наступного місяця, кредитування процентна ставка підлягає перегляду відповідно до умов Кредитного договору. У випадку, якщо Банк не повідомив Позичальника про зміну розміру процентної ставки на наступний місяць строку кредитування в порядку передбаченому Кредитним договором, застосовується розмір процентної ставки, діючий за цим Договором в попередньому місяці. Також, сторони домовились, що за умовами Кредитного договору може бути встановлений новий розмір процентної ставки за користування кредитом у разі настання будь - якої з обставин, передбачених Договором (п.п.1.1.- 1.3.2. Кредитного договору).
Відповідно Додатку № 1 до Кредитного договору, погашення кредиту повинно відбуватися щомісячно, не пізніше визначеного числа кожного календарного місяця протягом всього строку дії договору.
Погашення нарахованих процентів, згідно з п. 1.3.4. Кредитного договору, відбувається з 01 по 10 число (включно) кожного місяця, наступного за тим, за який були нараховані проценти.
Згідно зі ст.ст. 525, 526, 530 Цивільного кодексу України, зобов`язання мають виконуватися належним чином та у встановлений строк. Одностороння відмова від виконання зобов`язань не допускається.
Відповідно до ст.1054 ЦК України, за Кредитним договором банк зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові, у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
Принцип повернення, строковості та платності означає, що кредит має бути поверненим позичальником банку визначений у кредитному договорі строк з відповідною сплатою за його користування.
Позивач виконав взяті на себе зобов`язання в повному обсязі.
Відповідно до п.1.5. Кредитного договору, Банк надав Позичальнику кредит шляхом зарахування кредитних коштів на поточний рахунок Позичальника № НОМЕР_1 у Банку для подальшого їх використання за цільовим призначенням.
Відповідно до п.5.6 Постанови Правління Національного банку України від 18 червня 2003 року №254 Про затвердження Положення про організацію операційної діяльності в банках України, виписки з особових рахунків клієнтів є підтвердженням виконаних операцій.
Верховний Суд у постановах від 23 вересня 2019 року у справі № 910/10254/18 від 21 травня 2021 року у справі № 554/4300/16-ц зазначив, що банківські виписки з рахунків позичальника є належними та допустимими доказами у справі, що підтверджують рух коштів по конкретному банківському рахунку, вміщують записи про операції, здійснені протягом операційного дня, та є підтвердженням виконаних за день операцій, а тому можуть підтверджувати факт передачі кредитних коштів позичальнику та заборгованість за кредитним договором.
Як вбачається з матеріалів справи, всупереч умов Кредитного договору Відповідач ОСОБА_2 з червня 2014 року не здійснює платежів для погашення суми заборгованості зі сплати нарахованих процентів за користування кредитними коштами, чим порушує взяті на себе договірні зобов`язання.
Статтею 1049 ЦК України передбачений обов`язок позичальника повернути позику позикодавцеві (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Відповідно до ст. 1050 ЦК України, якщо договором позики встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини, позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів.
З аналізу наведених законодавчих норм вбачається, що пред`явленням вимоги до позичальника є як направлення йому вимоги про дострокове погашення заборгованості за кредитним договором, так і пред`явлення до нього позову.
У п. п. 3.1, 6.1 договору про надання споживчого кредиту від 05 листопада 2007 року №11245596000 сторони погодили, що банк у випадку порушення позичальником умов цього договору, зокрема затримання сплати частини кредиту та/або процентів за користування ним, має право визнати термін повернення кредиту таким, що настав згідно з п. 1.2.2 цього договору, та вимагати дострокового повернення усієї суми кредиту.
Банк повідомляє позичальника про зміну терміну повернення кредиту шляхом надіслання письмової вимоги поштою позичальнику. При цьому терміни дострокового повернення кредиту та сплати плати за кредит вважають такими, що настали, а плата за кредит - обов`язковими до повернення і сплати у повному обсязі з 32 календарного дня, відраховуючи з дати одержання позичальником вимоги банку про дострокове повернення кредиту.
У зв`язку з простроченням позичальником ОСОБА_2 сплати чергового щомісячного платежу АТ "УкрСиббанк" надіслало йому та поручителям вимогу від 27 березня 2015 року за вих. № 30-11/23774, вих. № 30-11/23777, вих. № 30-11/23776, вих. № 30-11/23775 про дострокове погашення заборгованості за договором про надання споживчого кредиту від 05 листопада 2007 року № 11245596000. У цій вимозі позивач повідомив відповідачів, що у разі невиконання ними вимоги, строк повернення кредиту визнається банком таким, що настав достроково, на 32-ий день з моменту отримання цієї вимоги. Надіславши указану вимогу, кредитодавець також виконав приписи ч. 10 ст. 11 Закону України "Про захист прав споживачів" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
З огляду на те, що позичальник не виконав вимогу банку від 27 березня 2015 року за вих. № 30-11/23774, не усунув порушень умов кредитного договору протягом 32 днів з дати отримання указаної вимоги, строк повернення кредиту у повному обсязі договором про надання споживчого кредиту від 05 листопада 2007 року № 11245596000 настав.
У відповідності до п.п.3.1.3,3.4.3. та розділу 6 Кредитного договору, Позичальник зобов`язаний достроково повернути всю суму кредиту та повністю сплатити плату за кредит, у разі порушення останнім термінів сплати будь - яких своїх зобов`язань за Кредитним договором.
Згідно до п.4.1. Кредитного договору, за порушення термінів повернення кредиту, та/або процентів за кредит, та/ або комісій, Відповідач-1 сплачує Позивачу додатково до встановленої процентної ставки за кредит пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від гривневого еквіваленту суми простроченого платежу, сума якого (еквіваленту) розраховується за офіційним обмінним курсом НБУ гривні до валюти заборгованості станом на дату нарахування такої пені.
Таким чином, станом на 19.05.2015 року заборгованість Відповідача ОСОБА_2 по поверненню кредитних коштів, сплаті процентів за користування кредитом становить - 13 303,41 доларів США 41 цент, з яких: 11 945,09 дол. США - кредитна заборгованість; 1 358,32 дол. США - заборгованість по процентам.
Сума заборгованості Відповідача ОСОБА_2 по сплаті пені за порушення термінів сплати процентів за кредит станом на 19.05.2015 року становить - 4 672,12 гривні 12 копійок, що підтверджується розрахунком заборгованості, з яким погоджується суд.
Згідно ч. 1 ст. 546 Цивільного кодексу України виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.
За приписами ст. 554 ЦК України у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки. Особи, які спільно дали поруку, відповідають перед кредитором солідарно, якщо інше не встановлено договором поруки.
05 листопада 2007 року для забезпечення виконання позичальником зобов`язань, взятих за договором про надання споживчого кредиту від 05 листопада 2007 року № 11245596000, АКІБ "УкрСиббанк" та ОСОБА_4 було укладено Договір поруки № 11245596000П від 05.11.2007 року; з Товариством з обмеженою відповідальністю Некст було укладено Договір поруки № 11245596000П/2 від 05.11.2007 року; з ОСОБА_5 було укладено Договір поруки № 243684 від 30.07.2010 року.
Відповідно до умов Договору поруки-1,-2,-3, Відповідач-2, Відповідач-3 та Відповідач-4 зобов`язалися відповідати у повному обсязі за виконання Відповідачем-1 усіх зобов`язань, що виникли з Кредитного договору від 05 листопада 2007 року № 11245596000.
П. п. 1.1, 1.3, 1.4, 2.2 договорів поруки від 05 листопада 2007 року встановлено, що поручителі ОСОБА_4 , ТОВ Некст , ОСОБА_5 відповідають солідарно перед кредитором за виконання боржником зобов`язання за договором про надання споживчого кредиту від 05 листопада 2007 року № 11245596000 у повному обсязі.
Порука до договором від 05 листопада 2007 року № 11245596000 не припинена, позивач пред`явив вимогу до поручителів у строк, визначений ч. 4 ст. 559 ЦК України.
Суд не приймає до уваги заперечення відповідачів, оскільки вони повністю спростовуються встановленими у судовому засіданні обставинами та матеріалами справи.
З огляду на викладене суд дійшов висновку про необхідність задовольнити позов АТ "УкрСиббанк", стягнути солідарно з ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , товариства з обмеженою відповідальністю "Некст", ОСОБА_5 на користь публічного акціонерного товариства "УкрСиббанк" суму боргу по поверненню кредитних коштів, процентів за користування кредитом за договором про надання споживчого кредиту № 1124559600 від 05.11.2007 року в розмірі 13303,41 доларів США 41 цент, з яких 11945,09 дол. США - кредитна заборгованість, 1358,32 дол. США - заборгованість по процентам та заборгованість по сплаті пені за порушення термінів сплати процентів за кредит з розмірі 4672,12 грн.
З урахуванням положень ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору пропорційно розміру задоволених позовних вимог, у розмірі 2989,26 гривень.
Керуючись ст.ст. 526, 530, 543, 553, 554, 611, 612, 625, 1054-1055 ЦК України, ст.ст. 2, 5, 10, 12, 258, 259, 263-265, 268 ЦПК України, -
У Х В А Л И В :
Позовні вимоги публічного акціонерного товариства "УкрСиббанк" до ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , товариства з обмеженою відповідальністю "Некст", ОСОБА_5 про стягнення суми заборгованості за договором про надання споживчого кредиту, процентів, нарахованих за користування кредитом та пені - задовольнити.
Стягнути солідарно з ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , товариства з обмеженою відповідальністю "Некст", ОСОБА_5 на користь публічного акціонерного товариства "УкрСиббанк" суму боргу по поверненню кредитних коштів, процентів за користування кредитом за договором про надання споживчого кредиту № 1124559600 від 05.11.2007 року в розмірі 13303,41 доларів США 41 цент, з яких 11945,09 дол. США - кредитна заборгованість, 1358,32 дол. США - заборгованість по процентам та заборгованість по сплаті пені за порушення термінів сплати процентів за кредит з розмірі 4672,12 грн.
Стягнути з ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , товариства з обмеженою відповідальністю "Некст", ОСОБА_5 на користь публічного акціонерного товариства "УкрСиббанк" суму сплаченого судового збору в розмірі 2989,26 грн., по 747,32 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів після проголошення рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач:публічне акціонерне товариство "УкрСиббанк", юридична адреса: м. Харків, просп. Московський, 60, ЄДРПОУ 09807750.
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідач: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстрованим не значиться.
Відповідач: товариство з обмеженою відповідальністю "Некст", місцезнаходження: м. Кривий Ріг, вул. Матусевича, 41, ЄДРПОУ 31551007.
Відповідач: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_4 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Повний текст рішення складено та підписано 19 листопада 2021 року.
Суддя: О. Г. Пустовіт
Суд | Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу |
Дата ухвалення рішення | 09.11.2021 |
Оприлюднено | 24.11.2021 |
Номер документу | 101266519 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу
Пустовіт О. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні