Рішення
від 16.11.2021 по справі 130/1728/21
ЖМЕРИНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

2/130/852/2021

130/1728/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" листопада 2021 р. м. Жмеринка

Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області в складі:

головуючого судді Заярного А.М.,

за участі секретаря судових засідань Мухи Р.П.,

представника позивача ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Жмеринської міської ради Вінницької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Жмеринська районна державна адміністрація Вінницької області про визнання права на земельну ділянку в порядку спадкування,

ВСТАНОВИВ:

01.07.2021 ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 звернувся до Жмеринського міськрайонного суду з цим позовом, в якому просив визнати за ОСОБА_2 в порядку спадкування право на земельну ділянку № НОМЕР_1 , загальною площею 3,4400 га (рілля), з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території Людаської сільської ради, яка належала ОСОБА_3 , спадкоємцем якого за законом був його син ОСОБА_4 , який прийняв спадщину, але не оформив спадкових прав та помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Стислий виклад позиції позивача.

ІНФОРМАЦІЯ_2 помер дідусь позивача ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_4 , після смерті якого залишилось спадкове майно, що складається з земельної ділянки № НОМЕР_1 , загальною площею 3,4400 га, з кадастровим номером 0521083800:02:003:0269, що знаходиться на території Людавської сільської ради з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка належала ОСОБА_3 , спадкоємцем якого за законом був його син ОСОБА_4 , який прийняв спадщину, проте не оформивши своїх спадкових прав помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Позивач проживав разом зі спадкодавцем ОСОБА_3 шість місяців до смерті, на день смерті та продовжує проживати у вказаному будинку.

При зверненні до приватного нотаріуса позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів.

В судовому засіданні представник позивач підтримав вимоги, які викладені в позовній заяві.

Стислий виклад заперечень відповідача.

Відзив на позов не надходив.

Письмові пояснення.

15.09.2021 до суду надійшли письмові пояснення третьої особи.

Процесуальні дії, заяви та клопотання.

02.07.2021 ухвалою судді відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання на 28.09.2021. За клопотанням позивача витребувано у приватного нотаріуса Жмеринського районного нотаріального округу спадкову справу після смерті ОСОБА_4 та ОСОБА_3

15.09.2021 від представника третьої особи надійшли письмові пояснення.

28.09.2021 підготовче провадження закрито, справа призначена до розгляду на 16.11.2021.

16.11.2021 представник відповідача Жмеринської міської ради Вінницької області, в судове засідання не з`явився. В поданій заяві представник просив розгляд справи проводити у його відсутність, вирішення справи залишив на розсуд суду.

Представник третьої особи Жмеринської районної державної адміністрації, в судове засідання не з`явився. В поданій заяві представник просив розгляд справи проводити у його відсутність.

Суд на підстав ч. 3 ст. 211 ЦПК України, розглянув справу у відсутність представників відповідача та третьої особи.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, посилання на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в смт Браїлів Жмеринського району Вінницької області (а.с.7). ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Браїлів Жмеринського району, що стверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 (а.с.8).

Відповідно до копії Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 СК України батьком ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , був ОСОБА_3 (а.с.9).

Як вбачається з копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 батьками ОСОБА_2 являються ОСОБА_4 та ОСОБА_5 (а.с.10).

Згідно копії листа Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області від 22.06.2021 № С-92/0-0.22-91/136-21 за ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 закріплена земельна ділянка № НОМЕР_1 загальною площею 3,4400 га (рілля). Державний акт на право власності на земельну ділянку на ОСОБА_3 не видавався. Право на земельну частку (пай) після смерті ОСОБА_3 може бути успадковане відповідно до чинного законодавства (а.с.11-12).

Постановою приватного нотаріуса Жмеринського районного нотаріального округу Сидоренко В.В. у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на ім`я ОСОБА_2 на спадкове майно після смерті ОСОБА_4 відмовлено у зв`язку з відсутністю право встановлюючи документів (а.с.14-15).

Відповідно до довідки виконавчого комітету Жмеринської міської ради від 18.06.2021 № 01759 після смерті ОСОБА_3 , який постійно проживав в АДРЕСА_1 залишилось спадкове майно. Спадщину за законом прийняв син померлого ОСОБА_4 , який проживав та був зареєстрований разом зі спадкодавцем ОСОБА_3 шість місяців до дня смерті, на день смерті та шість місяців після смерті, але не встиг оформити свої спадкові права - помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . ОСОБА_2 проживав разом зі спадкодавцем ОСОБА_4 шість місяців до дня смерті, та продовжує проживати та бути зареєстрованим в будинку (а.с.16).

Земельна ділянка з кадастровим номером 0521083800:02:003:0269, розміром 3,4400 га, розташована на території Людавської сільської ради, призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що вбачається з витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (а.с.17-18).

Як вбачається з Витягу зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину), (заповіти/спадкові договори) за параметрами ОСОБА_4 , ОСОБА_3 заповіти відсутні, спадкові справи не заводились (а.с.19-22).

Відповідно до копії документів на підставі яких видавалась постанова про відмову у вчиненні нотаріальних дій після смерті ОСОБА_4 , інші спадкоємці після його смерті відсутні. При зверненні до приватного нотаріуса 24.07.2021 позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті батька ОСОБА_2 на земельну ділянку у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів (а.с.39-58).

Вказані докази суд приймає до уваги, так як вони містять інформацію щодо предмета доказування.

Мотиви суду. Норми права застосовані судом.

Відповідно ст.41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися та розпоряджатися своєю власністю. Право приватної власності набувається в порядку визначеному законом. Право власності є непорушним.

Відповідно до п. г ч.1 ст. 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.

Згідно із частинами 2 та 4 ст. 25 ЦК України, цивільна правоздатність фізичної особи виникає у момент її народження та припиняється у момент її смерті. Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 346 ЦК України право власності припиняється у разі смерті власника. Згідно із ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять всі права та обов`язки, які належали спадкодавцю на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті. Згідно із статтями 1216, 1217 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Відповідно до ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Якщо документи, що засвідчують право власності на нерухоме майно, існували, проте були втрачені власником та не можуть бути відновлені в передбаченому законом порядку, застосуванню підлягає стаття 392 ЦК України, відповідно до якої позов про визнання права власності може бути пред`явлений, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати власником документа, який засвідчує його право власності.

Як роз`яснено в пунктів 10, 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 за № 7 Про судову практику у справах про спадкування , право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування /зі збереженням її цільового призначення/ при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом; у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Згідно із ст. 1 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) , право на земельну частку (пай) мають: колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку; громадяни - спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом; громадяни та юридичні особи України, які відповідно до законодавства України набули право на земельну частку (пай).

Згідно із ч. 2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) , основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є: свідоцтво про право на спадщину; посвідчені у встановленому законом порядку договори купівлі-продажу, дарування, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай); рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).

Як встановлено судом, дід позивача ОСОБА_3 , отримав прав на земельну частку (пай), однак помер не оформивши своїх прав. Батько позивача ОСОБА_4 прийняв спадщину після свого батька ОСОБА_3 , однак не оформивши своїх прав, помер.

Оскільки у позивача, який є єдиним спадкоємцем, який прийняв спадщину після смерті батька ОСОБА_4 , іншого способу, крім як звернутися з позовом до суду щоб визнати за собою право в порядку спадкування на земельну ділянку, на яке мали право дід, а після його смерті батько, за умови відсутності правовстановлюючих документів на нього, немає, а тому за вищевикладених обставин позов в частині визнання права на земельну ділянку слід задовольнити, без зазначення кадастрового номеру, оскільки такий номер відсутній у листі Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області, що стверджується листом від 22.06.2021 №С-92/0-0.22-91/136-21.

Судові витрати слід залишити за позивачем, як він того просив.

На підставі викладеного, керуючись статтями 3, 4, 5, 7, 10-13, 76-82, 89, 206, 259, 263-265 ЦПК України, Суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати за ОСОБА_2 в порядку спадкування право на земельну ділянку № НОМЕР_1 , загальною площею 3,4400 га (рілля), з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території Жмеринської міської ради Вінницької області, яка раніше відносилась до Людавської сільської ради, яка закріплена за ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , спадкоємцем якого за законом був його син ОСОБА_4 , який прийняв спадщину, але не оформив своїх спадкових прав та помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_5 ), Жмеринська міська рада Вінницької області (місцезнаходження: 23100 Вінницька область, м. Жмеринка, вул. Центральна,4, ЄДРПОУ 03084233), Жмеринська районна державна адміністрація Вінницької області (місцезнаходження: 23100, місто Жмеринка Вінницької області, вул. Б. Хмельницького, 14, ЄДРПОУ 03084227).

Суддя Андрій ЗАЯРНИЙ

Дата складання повного судового рішення 23.11.2021

СудЖмеринський міськрайонний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення16.11.2021
Оприлюднено25.11.2021
Номер документу101293344
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —130/1728/21

Рішення від 16.11.2021

Цивільне

Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області

Заярний А. М.

Рішення від 16.11.2021

Цивільне

Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області

Заярний А. М.

Ухвала від 28.09.2021

Цивільне

Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області

Заярний А. М.

Ухвала від 02.07.2021

Цивільне

Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області

Заярний А. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні