ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
25.11.2021Справа № 910/14305/21
За позовом Державного підприємства Оператор ринку
до Товариства з обмеженою відповідальністю ГК Промінь
про стягнення 10 858,29 грн
Суддя О.В. Гумега
секретар судового засідання
Пасічнюк С.В.
Представники: без повідомлення (виклику) учасників справи.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Державне підприємство Оператор ринку (далі - позивач, ДП Оператор ринку ) звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю ГК Промінь (далі - відповідач, ТОВ ГК Промінь ) про стягнення 10 858,29 грн заборгованості за Договором про участь у ринку на добу наперед та внутрішньодобовому ринку № 9/01 від 27.06.2019.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем зобов`язань щодо оплати отриманих послуг за Договором про участь у ринку "на добу наперед" та внутрішньодобовому ринку № 9/01 від 27.06.2019 щодо сплати фіксованих платежів за участь у РДН/ВДР, внаслідок чого за квітень - червень 2021 року у відповідача виникла заборгованість у розмірі 10 858,29 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 07.09.2021 позовну заяву Державного підприємства Оператор ринку прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі № 910/14305/21, постановлено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (без проведення судового засідання).
Суд повідомляв позивача та відповідача про відкриття провадження у справі № 910/14305/21.
У зв`язку з відсутністю фінансування видатків на оплату послуг з пересилання поштових відправлень (відповідне оголошення розміщене на сторінці Господарського суду міста Києва суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: https://court.gov.ua/fair/), ухвала Господарського суду міста Києва від 07.09.2021 про відкриття провадження у справі № 910/14305/21 була надіслана на електронні адреси позивача та відповідача, вказані позивачем у позовній заяві, а саме: kanc@oree.co.ua та gkpromin@gmail.com.
Пунктом 2 частини 6 статті 242 ГПК України встановлено, що днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи.
В матеріалах справи міститься довідка про доставку електронного листа, в якій зазначено, що ухвала про відкриття провадження у справі № 910/14305/21 від 07.09.2021 доставлена позивачу 08.09.2021.
Оскільки представник позивача не повідомляв суд про зміну адреси електронної пошти (ч. 8 ст. 120 ГПК України), тому останній вважається належним чином повідомленим, а вказана ухвала врученою позивачу в порядку ст. 120, 242 ГПК України.
Разом з цим, за відсутності доказів доставки відповідачу електронного листа з ухвалою про відкриття провадження у справі № 910/14305/21 від 07.09.2021, суд додатково, після відновлення фінансування, направив вказану ухвалу засобами поштового зв`язку на адресу місцезнаходження відповідача, що підтверджується матеріалами справи.
Враховуючи, що ухвалу Господарського суду міста Києва від 07.09.2021 у справі № 910/14305/21 було надіслано відповідачу за належною адресою, повідомленою суду позивачем, яка відповідає адресі місцезнаходження відповідача, зазначеній у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, суд дійшов висновку про те, що відповідач був належним чином повідомлений про розгляд даної справи судом.
05.10.2021 через відділ діловодства суду від представника позивача надійшла заява про долучення документів до матеріалів справи на виконання вимог ухвали Господарського суду міста Києва від 07.09.2021 про відкриття провадження у справі № 910/14305/21.
Відповідно до ч. 1 ст. 252 ГПК України, розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у главі 10 розділу ІІІ ГПК України.
Відповідно до ч. 8 ст. 252 ГПК України, при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи. Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву (ч. 2 ст. 161 ГПК України).
Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.
У разі неподання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 9 ст. 165 ГПК України).
При розгляді справи у порядку спрощеного провадження судом досліджено позовну заяву, заяву позивача про долучення документів до матеріалів справи та додані до них докази.
Розглянувши подані матеріали, суд дійшов висновку, що наявні в матеріалах справи докази в сукупності достатні для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення, відповідно до статей 236, 252 Господарського процесуального кодексу України.
З`ясувавши обставини справи, на які посилався позивач як на підставу своїх вимог, та дослідивши матеріали справи, суд
УСТАНОВИВ:
Відповідно до ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються засади організації та експлуатації енергосистем.
Згідно преамбули Закону України Про ринок електричної енергії (далі - Закон) він визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 308 затверджено Правила ринку на добу наперед та внутрішньо добовому ринку (Правила РДН/ВДР).
Відповідно до п. 2.1.1 Правил РДН/ВДР учасники ринку, що бажають стати учасниками РДН/ВДР, повинні: надати оператору ринку заяву про участь у РДН та ВДР; укласти договір про участь у РДН та ВДР.
На виконання п. 2.1.1 Правил РДН/ВДР Товариством з обмеженою відповідальністю ГК Промінь (відповідачем) надано Державному підприємству Оператор ринку (позивачу) заяву на участь у ринку на добу наперед та внутрішньодобовому ринку б/н від 25.06.2019.
Частиною 5 п. 1.7.10 Правил РДН/ВДР визначено, що оператор ринку зобов`язаний оприлюднювати інформацію, що не є конфіденційною, в тому числі, реєстр учасників РДН/ВДР.
Згідно із п. 2.1.7. Правил РДН/ВДР закріплено, що після отримання ОР підписаного зі сторони заявника договору про участь у РДН та ВДР у двох примірниках ОР за 1 робочий день:
1) підписує, реєструє та повертає один примірник договору заявнику;
2) реєструє учасника РДН/ВДР;
3) інформує Регулятора та інших учасників РДН/ВДР про реєстрацію нового учасника РДН/ВДР шляхом розміщення відповідної інформації на власному вебсайті.
На підтвердження реєстрації учасником РДН/ВДР відповідача та інформування Регулятора і інших учасників РДН/ВДР про реєстрацію вказаної юридичної особи долучено витяг Реєстру учасників РДН/ВДР станом із власного вебсайту.
Відповідно до п. 2.1.2 Правил РДН/ВДР, учасник ринку набуває статусу учасника РДН/ВДР з дати набрання чинності договором про участь у РДН та ВДР.
Пунктом 2.1.8 Правил РДН/ВДР визначено, що договір про участь у РДН та ВДР набирає чинності з дати, зазначеної у ньому.
27.06.2019 між Державним підприємством Оператор ринку (ОР, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю ГК Промінь (учасник, відповідач) укладено Договір № 9/01 про участь у ринку на добу наперед та внутрішньодобовому ринку (далі - Договір або Договір № 9/01 від 27.06.2019).
Згідно п. 1.1 Договору ОР забезпечує функціонування ринку на добу наперед (далі - РДН) та внутрішньодобового ринку (далі - ВДР), створює організаційні, технологічні, інформаційні та інші умови для здійснення регулярних торгів за Правилами ринку на добу наперед та внутрішньодобового ринку, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2018 року № 308 (далі - Правила РДН/ВДР), укладання і виконання договорів про купівлю-продаж електричної енергії на РДН/ВДР та розрахунків за ними, а учасник використовує такі умови з метою участі у торгах, купівлі-продажу електричної енергії та врегулювання відповідних фінансових зобов`язань згідно з Правилами РДН/ВДР.
За умовами підпунктів 1, 8 п. 2.3. Договору, учасник зобов`язаний дотримуватися вимог чинного законодавства України, виконувати Правила РДН/ВДР, Правила ринку, умови договорів, що укладатимуться на РДН/ВДР та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії; оплачувати послуги ОР у встановлені цим Договором строки.
Відповідно до пунктів 3.1., 3.2., 3.3., 3.5 Договору, оплата послуг ОР, що надаються за цим Договором і пов`язані із провадженням діяльності зі здійснення функцій оператора ринку, складається з фіксованого платежу за участь у РДН/ВДР та платежу за здійснення операцій купівлі-продажу на РДН/ВДР. ОР розраховує розміри фіксованого платежу за участь у РДН/ВДР та тарифу на здійснення операцій купівлі-продажу на РДН/ВДР відповідно до Правил РДН/ВДР та повинен оприлюднити їх на власному веб-сайті не пізніше 30 днів до введення в дію. Фіксований платіж за участь у РДН/ВДР оплачується щомісяця шляхом здійснення повної попередньої оплати. ОР у перший робочий день кожного календарного місяця надає Учаснику рахунок на сплату фіксованого платежу за участь у РДН/ВДР за відповідний місяць. Учасник зобов`язаний оплатити рахунки, що надаються ОР відповідно до пунктів 3.3 та 3.4 цього договору, протягом трьох робочих днів з дати їх формування.
Цей Договір набирає чинності з моменту підписання сторонами цього Договору та діє до 31 грудня поточного року включно, у якому була надана заява про укладення Договору (п. 8.1 Договору). Якщо жодна зі сторін не звернулась до іншої сторони у строк не менше ніж за 20 календарних днів до дати розірвання, то Договір вважається пролонгованим на наступний календарний рік на тих же умовах (п. 8.2 Договору).
Згідно із п. 4.4.3 Правил РДН/ВДР, ОР розраховує та погоджує з Регулятором (Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг) розміри фіксованого платежу за участь на РДН/ВДР та тарифу на здійснення операцій купівлі-продажу на РДН/ВДР.
Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) Постановою від 18.11.2020 № 2124 погоджено фіксований платіж за участь на ринку на добу наперед та внутрішньо добовому ринку на 2021 рік у розмірі 3 016,19 грн (без ПДВ).
Відповідно до ст. 188.1 Податкового кодексу України, база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів.
Враховуючи вимоги Податкового кодексу України, розмір фіксованого платежу за участь на ринку на добу наперед та внутрішньо добовому ринку з ПДВ становить 3 619,43 грн.
Позивач на виконання умов п. 3.3 Договору за допомогою програмного забезпечення ОР надав відповідачу (проінформовано учасника) рахунки-фактури на оплату послуг (фіксований платіж за участь РДН/ВДР) від 01.04.2021 № 0238710440 за квітень 2021 року, від 01.05.2021 № 0238710540 за травень 2021 року, від 01.06.2021 № 0238710640 за червень 2021 року, що підтверджується наявними в матеріалах справи роздруківками, які підписані шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису уповноваженої особи ДП Оператор ринку .
Також, позивачем направлено на адресу відповідача вимогу про сплату фіксованого платежу за участь на РДН/ВДР від 21.07.2021 № 01-51/1867 на загальну суму 10 858,29 грн до якої повторно додано вказані рахунки-фактури.
Пунктом 3.7 Договору передбачено, що ОР надає учаснику Акт приймання-передачі наданих послуг за формою, наведеною у додатку 1 до цього Договору, та інші фінансові документи в терміни, передбачені Правилами РДН/ВДР.
Відповідно до п. 4.4.7 Правил РДН/ВДР, ОР до п`ятого числа кожного місяця формує та надає учасникам РДН/ВДР у паперовому вигляді акти наданих послуг на РДН/ВДР за попередній (звітний) місяць, підписані уповноваженою особою ОР. Учасник РДН/ВДР після отримання акта наданих послуг на РДН/ВДР повинен його підписати та повернути ОР не пізніше ніж до 25 числа місяця, наступного за звітним.
На виконання п. 3.7 Договору позивач підготував та направив відповідачу рекомендованими листами № 02-21/1108 від 05.05.2021, № 02-21/1412 від 01.06.2021, № 02-21/1655 від 01.07.2021 акт приймання-передачі наданих послуг за період з квітня по червень 2021 року згідно з п. 1.6.11 Правил РДН/ВДР. Факт отримання відповідачем вказаних рекомендованих листів з актами приймання-передачі наданих послуг підтверджується наявними в матеріалах справи копіями рекомендованих повідомлень про вручення поштового відправлення.
Спір у справі виник з підстав неналежного виконання відповідачем умов Договору про участь у ринку на добу наперед та внутрішньодобовому ринку № 9/01 від 27.06.2019 в частині неоплати вартості послуги Оператора ринку за період з квітня по червень 2021 року.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків (частини 1, 2 ст. 73 ГПК України).
Згідно ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (статті 76, 77 ГПК України).
Згідно положень ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Статтею 509 ЦК України передбачено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послуги, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
За умовами ст. 525 ЦК України та ст. 193 ГК України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору тощо.
Згідно ст. 599 ЦК України, ст. 202 ГК України зобов`язання припиняється його виконанням, проведеним належним чином.
Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Станом на день прийняття рішення суду, доказів на спростування вищенаведених обставин та доказів щодо оплати заборгованості відповідачем не надано, відтак заборгованість відповідача перед позивачем за послуги Оператора ринку за період з квітня по червень 2021 року за Договором про участь у ринку на добу наперед та внутрішньодобовому ринку № 9/01 від 27.06.2019 становить 10 858,29 грн.
З огляду на встановлене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Державного підприємства Оператор ринку про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю ГК Промінь 10 858,29 грн заборгованості за Договором про участь у ринку на добу наперед та внутрішньодобовому ринку № 9/01 від 27.06.2019 підлягають задоволенню в повному обсязі.
Стосовно розподілу судових витрат суд зазначає таке.
Частиною 1 статті 124 ГПК України визначено, що разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи. При цьому частиною 2 наведеної статті ГПК України передбачено, що у разі неподання стороною попереднього розрахунку суми судових витрат, суд може відмовити їй у відшкодуванні відповідних судових витрат, за винятком суми сплаченого нею судового збору.
Позивачем в позовній заяві наведено попередній (орієнтовний) розмір суми судових витрат, який складається з суми судового збору в розмірі 2 270,00 грн.
Відповідач попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які він поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи, до суду не подав.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
З огляду на наведені приписи ст. 129 ГПК України та повне задоволення позову, судовий збір у сумі 2 270,00 грн покладається на відповідача.
Керуючись статтями 56, 58, 73, 74, 76-80, 86, 123, 124, 129, 236-238, 241, 327 ГПК України, Господарський суд міста Києва
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю ГК Промінь (Україна, 02094, місто Київ, вул. Магнітогорська, будинок 1; ідентифікаційний код 40057953) на користь Державного підприємства Оператор ринку (Україна, 01032, місто Київ, вулиця Симона Петлюри, будинок 27; ідентифікаційний код 43064445) 10 858,29 грн (десять тисяч вісімсот п`ятдесят вісім гривень 29 коп.) заборгованості та 2 270,00 грн (дві тисячі двісті сімдесят гривень 00 коп.) судового збору.
3. Після набрання рішенням законної сили видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).
Рішення господарського суду може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 253, 254, 256-259 ГПК України з урахуванням підпункту 17.5 пункту 17 Розділу XI Перехідні положення ГПК України.
Повне рішення складено 25.11.2021.
Суддя Гумега О.В.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 25.11.2021 |
Оприлюднено | 26.11.2021 |
Номер документу | 101359524 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Гумега О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні