Ухвала
від 26.11.2021 по справі 628/4725/21
КУП'ЯНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 628/4725/21

Провадження № 2-о/628/178/21

У Х В А Л А

про відмову у відкритті провадження у справі

26 листопада 2021 року місто Куп`янськ

Куп`янський міськрайонний суд Харківської області у складі судді Коваленко О.А., розглянувши матеріали цивільної справи за заявою Кредитної спілки Карат , заінтересована особа: Кіндрашівська сільська рада Куп`янського району Харківської області, про визнання спадщини відумерлою,-

ВСТАНОВИВ:

Заявник звернувся до Куп`янського міськрайонного суду Харківської області в порядку окремого провадження з заявою про визнання спадщини відумерлою, заінтересована особа: Кіндрашівська сільська рада Куп`янського району Харківської області.

Вивчивши матеріали даної заяви, суддя приходить до наступного висновку.

Відповідно до вимог ст. 293 ЦПК України , окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Окреме провадження - це одностороннє провадження, в якому відсутній спір про право. Характерною ознакою категорії справ окремого провадження є відсутність у них спору про право і метою яких є встановлення юридичного факту або стану. При цьому в порядку окремого провадження може вирішуватися спір про факт, але не спір про право цивільне.

За пунктом 8 частини другої статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання спадщини відумерлою.

Згідно ст.. 337 ЦПК України справа про справа про визнання спадщини відумерлою розглядається судом з обов`язковою участю заявника та з обов`язковим повідомленням усіх заінтересованих осіб.

Відповідно до частини 1статті 1277ЦК України ,у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням, зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. Заява про визнання спадщини відумерлою може також бути подана власниками або користувачами суміжних земельних ділянок, якщо до складу спадщини входять земельні ділянки сільськогосподарського призначення. У такому разі суд залучає до розгляду справи органи місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини та/або за місцезнаходженням нерухомого майна, що входить до складу спадщини.

Як вбачається з матеріалів заяви, предметом її розгляду є визнання спадщини відумерлою.

Відповідно до інформаційної довідки з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку земельна ділянка з кадастровим номером 6323787000:04:000:0013 з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 3,2642 га, місце розташування: Харківська область, Куп`янський район, Смородьківська сільська рада, зареєстрована за ОСОБА_1 . У відомостях про суб`єкта речового права на вказану земельну ділянку зазначено право оренди земельної ділянки ФЕРМЕРСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА КЛЕПКИ , відтак вказана обставина є визначальною, а рішення суду вплине на права даного користувача , якого має бути залучено до участі у справі та відповідно вказана справа не може розглядатися за правилами розділу ІV ЦПК України , а спір підлягає розгляду в порядку загального позовного провадження.

Крім того, з моменту смерті спадкодавця ОСОБА_1 минуло більше двох років, отже інтерес заявника щодо майна спадкодавця конкурує з інтересом територіальної громади на відумерлу спадщину. Цей конкуруючий інтерес територіальної громади випливає безпосередньо із норм Цивільного кодексу України , оскільки подання заяви про визнання спадщини відумерлою є обов`язком органу місцевого самоврядування, а не його правом. Таке законодавче регулювання свідчить про намір законодавця упорядкувати цивільний оборот таким чином, щоб нерухоме майно не залишалось тривалий час без титульного володільця. Тому дана заява не може розглядатися в порядку окремого провадження, яке за своєю суттю передбачає існування неоспорюваних прав і відсутність претензій інших осіб, в тому числі територіальної громади.

Отже, обраний заявником спосіб захисту права на спадщину не відповідає визначеним процедурам судової діяльності з відправлення правосуддя, оскільки за наявності спору про право такий спір розглядається в порядку позовного провадження.

Відповідно до частини 4 статті 315 ЦПК України , суд відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо зі змісту заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право.

На підставі наведеного, у відкритті провадження за заявою Кредитної спілки Карат , заінтересована особа: Кіндрашівська сільська рада Куп`янського району Харківської області, про визнання спадщини відумерлою слід відмовити.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 260 , 293 , 294 , 315 ЦПК України , суд, -

У Х В А Л И В:

Відмовити у відкритті провадження в справі за заявою Кредитної спілки Карат , заінтересована особа: Кіндрашівська сільська рада Куп`янського району Харківської області, про визнання спадщини відумерлою.

Роз`яснити заявнику, що відмова у відкритті провадження по справі в порядку окремого провадження не перешкоджає звернутися до суду за захистом порушеного права у порядку позовного провадження.

Ухвала може бути оскаржена повністю або частково учасниками справи, а також особами, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їх права, свободи, інтереси та (або) обов`язки до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 15 днів з дня її складення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Відповідно до пункту 3 розділу ХІІ Прикінцевих положень Цивільного процесуального кодексу України, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.

Суддя Куп`янського міськрайонного суду

Харківської області Коваленко О.А.

СудКуп'янський міськрайонний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення26.11.2021
Оприлюднено28.11.2021
Номер документу101403876
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —628/4725/21

Рішення від 09.07.2024

Цивільне

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Парфьонов Д. О.

Ухвала від 23.05.2024

Цивільне

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Парфьонов Д. О.

Ухвала від 20.10.2022

Цивільне

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Парфьонов Д. О.

Постанова від 13.07.2022

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Бутенко С. Б.

Ухвала від 13.06.2022

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Бутенко С. Б.

Ухвала від 29.05.2022

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Бутенко С. Б.

Ухвала від 13.12.2021

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Хорошевський О. М.

Ухвала від 26.11.2021

Цивільне

Куп'янський міськрайонний суд Харківської області

Коваленко О. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні