Справа № 283/1549/21
Провадження №2/283/561/2021
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
22 листопада 2021 року м. Малин
Малинський районний суд Житомирської області у складі головуючого судді Хомич В.М., секретар судового засідання Ільніцька С.В., за участю представника відповідача Шестакова В.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю ДФУ Агро про розірвання договору оренди землі,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог
09.06.2021 року представник позивача адвокат Міхненко С.С., звернувся до Малинського районного суду Житомирської області з позовною заявою до відповідача про розірвання договору оренди земельної ділянки, в обґрунтування якої зазначив, що у січні 2014 року між матір`ю позивача, ОСОБА_2 , та ТОВ ДФУ Агро укладено договір оренди землі. В договорі не зазначена дата його складання.
Відповідно до умов договору, в оренду строком на 10 років передається земельна ділянка площею 2,35 га, на території Головківської сільської ради Малинського району Житомирської області.
ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 померла. Після її смерті спадщину, яка складається з земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,3528 га, прийняла її дочка, ОСОБА_1 . Таким чином до ОСОБА_1 перейшли всі права орендодавця за договором оренди землі.
Починаючи з дня укладення договору оренди землі та до моменту звернення позивача до суду, відповідач жодного разу не виплатив орендну плату. На підставі вищевикладеного, представник позивача просить суд розірвати договір оренди землі б/н від січня 2014 року та стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати.
Процесуальні дії у справі
09.06.2021 представник позивача звернувся до суду із зазначеним позовом до відповідача.
Ухвалою від 10.06.2021 позов прийнято до розгляду та відкрито провадження, визначено проводити розгляд справи за правилами загального позовного провадження, підготовче судове засідання призначено на 14 годину 30 хвилин 12 липня 2021 року.
Ухвалою суду від 12.07.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 14 годину 09 серпня 2021 року.
13.07.2021 до суду надійшов відзив на позов.
09.08.2021 від представника позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи та розгляд справи без участі представника позивача, в зв`язку з чим розгляд справи було відкладено на 14 годину 11.10.2021.
11.10.2021 в зв`язку з неявкою позивача та його представника було відкладено розгляд справи на 14 годину 22.11.2021.
Позивач та його представник в судове засідання не з`явились, представник позивача 22.11.2021 звернувся до суду з заявою, про розгляд справи без участі позивача та його представника.
Позиція відповідача
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. У відзиві на позов вказав, що згідно з п.40 зазначеного договору оренди, цей договір є укладений з моменту державної реєстрації права оренди земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України . Право оренди ТОВ ДФУ Агро на земельну ділянку не було зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Як підтверджується відомостями з державного реєстру речових прав на нерухоме майно, право оренди на земельну ділянку зареєстроване 07.03.2014 за ТОВ Украгрохолдинг ЛТД , строк дії права оренди - до 10.03.2024 року. Таким чином договір оренди між ТОВ ДФУ Агро та ОСОБА_1 не був укладений, а отже не може бути розірваний.
Встановлені судом обставини
Згідно з договором оренди землі (не зазначено дату), що підписаний ОСОБА_2 та представником ТОВ ДФУ Агро , його предметом є надання орендодавцем у строкове платне користування орендареві земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Головківської сільської ради у Малинському районі Житомирської області, відповідно до державного акта на право власності на землю серії ЯГ 417505 від 25.07.2006 року, кадастровий номер земельної ділянки 1823482800:13:000:0028, загальною площею 2,35 га (а.с.8-11).
Відповідно до п.7 Договору, даний договір укладено строком на 10 років з дати державної реєстрації права оренди земельної ділянки . Разом з тим, пункт 40 Договору визначає, що договір є укладеним з моменту державної реєстрації права оренди земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України.
В акті визначення меж земельної ділянки в натурі, що підписаний ОСОБА_2 та представником ТОВ ДФУ Агро , лише зазначено 2014 рік (а.с.12).
Згідно з відомостями Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом належить земельна ділянка кадастровий номер 1823482800:13:000:0028, загальною площею 2,3528 га (а.с.15).
Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, право оренди землі за відповідачем на підставі оспорюваного договору не зареєстроване, в реєстрі під № 4935098 міститься запис у спеціальному розділі про право оренди земельної ділянки кадастровий номер 1823482800:13:000:0028, орендодавець ОСОБА_2 , за орендарем - Товариством з обмеженою відповідальністю Украгрохолдинг ЛТД ; рішення про державну реєстрацію права оренди було прийняте 11.03.2014, індексний номер 11528690, на підставі договору оренди землі №4 від 01.01.2013 (а.с.30-31).
Оцінка аргументів сторін та норми права, застосовані судом
Між сторонами виникли спірні правовідносини щодо розірвання договору оренди землі.
При вирішенні спору суд керуються нормами ЦК України, ЗК України та Закону України Про оренду землі .
Відповідно до ч. 2 ст. 792 ЦК України майнові відносини, що виникають з договору найму (оренди) земельної ділянки, є цивільно-правовими, ґрунтуються на засадах рівності, вільного волевиявлення та майнової самостійності сторін договору та, крім загальних норм цивільного законодавства, вони регулюються також актами земельного законодавства Земельним кодексом України, Законом України Про оренду землі .
Відповідно до частини другої статті 651 ЦК України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених законом або договором. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої ним шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Згідно зі статтею 13 Закону Про оренду землі договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
За частиною 1 ст. 14 Закону України Про оренду землі (у редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин) договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально, а ч. 5 ст. 6 цього Закону визначено, що право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 15 Закону Про оренду землі істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Згідно з частинами третьою, четвертою статті 31 Закону Про оренду землі договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Частиною першою статті 32 Закону Про оренду землі передбачено, що на вимогу однієї із сторін договір може бути достроково розірваний за рішенням суду у разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Стаття 141 ЗК України передбачає таку підставу припинення права користування земельною ділянкою, як систематична несплата земельного податку або орендної плати.
Судом досліджено договір оренди землі, який додано позивачем до позову, та на який, як на підставу своїх вимог, вона посилається у позові. Так, в договорі не зазначено дату, а в акті визначення меж земельної ділянки в натурі лише зазначено 2014 рік. Разом з тим, пункт 40 Договору визначає, що договір є укладеним з моменту державної реєстрації права оренди земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України. Така умова узгоджується з положенням ст. 6 Закону України Про оренду землі (в редакції на січень 2014 року, як ймовірну дату укладання договору, як зазначає позивач).
Дослідивши інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що додане відповідачем до відзиву, суд встановив, що право оренди землі за відповідачем на підставі оспорюваного договору не зареєстроване, натомість в реєстрі під № 4935098 міститься запис у спеціальному розділі про право оренди земельної ділянки кадастровий номер 1823482800:13:000:0028, орендодавець ОСОБА_2 , за орендарем - Товариством з обмеженою відповідальністю Украгрохолдинг ЛТД ; рішення про державну реєстрацію права оренди було прийняте 11.03.2014, індексний номер 11528690, на підставі договору оренди землі №4 від 01.01.2013.
Враховуючи той факт, що право оренди земельної ділянки за відповідачем не було зареєстровано в державному реєстрі, то, враховуючи вимогу оспорюваного договору ( п. 40), він не був укладений, а, отже, у сторін не виникло жодних зобов`язань за вказаним договором, зокрема, у відповідача щодо оплати орендної плати. Договір, який не був укладений, не може бути розірваний.
На підставі викладено, суд вважає, що позовні вимоги позивача до відповідача є безпідставними і не підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат
Оскільки позовні вимоги не підлягають задоволенню, судові витрати (сплачений судовий збір) не підлягають розподілу між сторонами.
Керуючись ст. ст. 77- 81, 83, 89, 95, 141, 263-265, 273, 354 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю ДФУ Агро про розірвання договору оренди землі відмовити у повному обсязі.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного суду протягом 30 днів з дня виготовлення повного тексту рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст рішення виготовлено 29.11.2021.
Позивач : ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю ДФУ Агро , юридична адреса: Житомирська область, Коростенський район, с. Грозине, вул. Тимірязєва, 22, код ЄДРПОУ 38577791.
Суддя В. М. Хомич
Суд | Малинський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 22.11.2021 |
Оприлюднено | 01.12.2021 |
Номер документу | 101432856 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Малинський районний суд Житомирської області
Хомич В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні