Справа № 317/1259/21
Провадження № 2/317/691/2021
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 листопада 2021 року м. Запоріжжя
Запорізький районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Нікітіна В.В.
при секретарі судового засідання Московкіної І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Запоріжжі в загальному позовному провадженні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 (третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Фермерське господарство Вікторія ) про визнання права на майнові права засновника фермерського господарства в порядку спадкування за законом,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, який було уточнено, до ОСОБА_2 про визнання права на майнові права засновника фермерського господарства в порядку спадкування за законом.
Третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, в позові зазначено: Фермерське господарство Вікторія .
В обґрунтування позову позивач зазначила наступне.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько - ОСОБА_3 . Позивач є спадкоємицею за законом першої черги, яка прийняла спадщину у встановленому законом порядку (звернулась протягом 6-ти місяців з дня відкриття спадщини в нотаріальну контору).
За життя ОСОБА_3 був головою фермерського господарства Вікторія та відповідно до Статуту цього фермерського господарства, був засновником господарства, а позивач - членом фермерського господарства.
В видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на майнові права засновника фермерського господарства Вікторія позивачу було відмовлено, оскільки не було надано нотаріусу довідку про вартість частки в статутному капіталі, на підставі чого нотаріусом винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії.
Відсутність свідоцтва про право на спадщину за законом є перешкодою для проведення державної реєстрації з метою внесення змін до установчих документів - Статуту, які пов`язані зі зміною засновника вказаного фермерського господарства на підставі факту смерті фізичної особи - засновника. Крім того, після смерті батька позивачка не може переоформити фермерське господарство на себе та внести зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, вирішити питання про внесення змін до Статуту фермерського господарства.
В зв`язку з тим, що оформити свої спадкові права в нотаріальному порядку позивачка не має змоги, вона вимушена була звернутися до суду з цим позовом.
У судове засідання позивач не з`явилась, представник позивача надала заяву про розгляд справи без їх участі, позов підтримала в повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з`явилась, надала заяву про розгляд справи без її участі, проти задоволення позову не заперечує.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши надані докази, суд встановив наступне.
Факт смерті ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 підтверджено Свідоцтвом про смерть Серія НОМЕР_1 , виданого 05.08.2013 Міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Запорізького міського управління юстиції, актовий запис № 4273.
Факт родинних відносин ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з ОСОБА_3 , померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 , підтверджується Свідоцтвом про одруження Серія НОМЕР_2 , виданим 22.10.1966 Любимівською с/радою Михайлівського району Запорізької області, актовий запис № 141;. Свідоцтвом про народження Серія НОМЕР_3 , виданим 05.09.1990 Любимівською с/радою Михайлівського району Запорізької області, актовий запис № 20.
Як вбачається зі спадкової справи № 1/2014, розпочатої 11.01.2014 після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , з заявою до приватного нотаріуса Запорізького міського нотаріального округу Масловець Л.С. звернулась позивачка.
Позивачка є спадкоємцем за законом першої черги, як донька померлого. Спадщину, відкриту після смерті батька, позивачка прийняла у встановленому законодавством порядку, а саме: на протязі шестимісячного строку з дня відкриття спадщини шляхом звернення із відповідною заявою до нотаріальної контори.
Відповідно до Постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії, винесеної приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Масловець Л.С., відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на частку в статутному капіталі Фермерського господарства Вікторія , оскільки за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань у Фермерського господарства Вікторія відсутній статутний капітал та відсутні реєстрація як об`єкту нерухомого майна, відсутній об`єкт спадкування.
Відповідно до п. 23 Постанови № 7 Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 Про судову практику у справах про спадкування , у разі відмови нотаріуса в оформлені права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Право власності ОСОБА_3 на Фермерське господарство Вікторія підтверджено Державним актом на право постійного користування землею, виданим 14.05.1998 на земельну ділянку площею 45,5 гектарів, розташованої на території Августинівської сільської ради для ведення фермерського господарства; Довідкою АА № 811037 з Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ), відповідно до якої керівником Фермерського господарства Вікторія є ОСОБА_3 ; Свідоцтвом платника єдиного податку Серія А № 358514, виданого ДПІ у Запорізькому районі Запорізької області ДПС на суб`єкт господарювання СФГ Вікторія .
Відповідно до ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідно з ст. 182 ЦК України, право власності та інші речові права на нерухоме майно потребують державної реєстрації.
Згідно з ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщина) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст. 1217 ЦК України, спадкоємство здійснюється за заповітом чи за законом.
Згідно з ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно з ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до ч. 1, 5 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України Про фермерське господарство , фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України Про фермерське господарство , головою фермерського господарства є його засновник або інша визначена в Статуті особа.
Згідно ст. 19 Закону України Про фермерське господарство , до складу майна фермерського господарства (складеного капіталу) можуть входити: будівлі, споруди, облаштування, матеріальні цінності, цінні папери, продукція, вироблена господарством в результаті господарської діяльності, одержані доходи, інше майно, набуте на підставах, що не заборонені законом, право користування землею, водою та іншими природними ресурсами, будівлями, спорудами, обладнанням, а також інші майнові права (в тому числі на інтелектуальну власність), грошові кошти, які передаються членами фермерського господарства до його складеного капіталу.
Відповідно до ст. 20 Закону України Про фермерське господарство , майно фермерського господарства належить йому на праві власності. Майнові права, що входять до складеного капіталу фермерського господарства, передаються йому на визначений у Статуті термін. У власності фермерського господарства може перебувати будь-яке майно, в тому числі земельні ділянки, житлові будинки, господарські будівлі і споруди, засоби виробництва тощо, яке необхідне для ведення товарного сільськогосподарського виробництва і набуття якого у власність не заборонено законом. Фермерське господарство має право здійснювати відчуження та набуття майна на підставі цивільно-правових угод. Порядок володіння, користування і розпорядження майном фермерського господарства здійснюється відповідно до його Статуту, якщо інше не передбачено угодою між членами фермерського господарства та законом. Член фермерського господарства має право на отримання частки майна фермерського господарства при його ліквідації або у разі припинення членства у фермерському господарстві. Розмір частки та порядок її отримання визначаються Статутом фермерського господарства.
Стаття 191 ЦК України визначає, що підприємство є єдиним майновим комплексом, що використовується для здійснення підприємницької діяльності. До складу підприємства як єдиного майнового комплексу входять усі види майна, призначені для його діяльності, включаючи земельні ділянки, будівлі, споруди, устаткування, інвентар, сировину, продукцію, права вимоги, борги, а також право на торговельну марку або інше позначення та інші права, якщо інше не встановлено договором або законом.
В статуті Фермерського господарства Вікторія не зазначено, яким чином розподіляється складений капітал господарства між засновником та його членами, відсутні частки кожного з них, проте Законом України Про фермерське господарство встановлено, що складений капітал фермерського господарства складається з його майна. Фермерське господарство Вікторія не має статутного капіталу, розподіленого на частки, та засноване виключно на праві користування земельною ділянкою.
Згідно ст. 177 ЦК України , об`єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші та цінні папери, інше майно, майнові права, результати робіт, послуги, результати інтелектуальної, творчої діяльності, інформація, а також інші матеріальні і нематеріальні блага.
Відповідно до ч. 1 ст. 178 ЦК України , об`єкти цивільних прав можуть вільно відчужуватися або переходити від однієї особи до іншої в порядку правонаступництва чи спадкування або іншим чином, якщо вони не вилучені з цивільного обороту, або не обмежені в обороті, або не є невід`ємними від фізичної чи юридичної особи.
Оскільки права засновника фермерського господарства є майновими правами, то в силу приписів ст.ст. 177, 178 ЦК України, вони входять до складу спадщини після смерті спадкодавця.
Згідно ст. 1219 ЦК України, майнові права засновника фермерського господарства не є такими, що нерозривно пов`язані з особою спадкодавця, а тому спадкуються на загальних підставах. Будь-яких особливостей спадкування майна чи майнових прав засновника фермерського господарства ЦК України не містить.
Вищезазначене приводить суд до висновку про обґрунтованість позовних вимог та, відповідно, про наявність підстав для їх задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.182, 392, 1216-1218, 1261, 1268 ЦК України, ст.ст.4, 12, 13, 211, 47, 258-259, 263-265, 352, 354-355 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_4 ) до ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) про визнання права на майнові права засновника фермерського господарства в порядку спадкування за законом.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на права засновника фермерського господарства Вікторія , юридична адреса: Запорізька область, Запорізький район, с. Івангород, код ЄДРПОУ 36900221.
Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 29.11.2021.
Суддя В.В. Нікітін
Суд | Запорізький районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 29.11.2021 |
Оприлюднено | 01.12.2021 |
Номер документу | 101465017 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Запорізький районний суд Запорізької області
Нікітін В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні