Справа № 288/2070/21
Провадження № 2/288/450/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2021 року смт. Попільня
Попільнянський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді - Рудник М. І.,
з участю секретаря судових засідань - Колодяжної Н.В.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в смт. Попільня Житомирської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 в інтересах малолітньої ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Служба у справах дітей Житомирської РДА про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування за заповітом,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 (далі - відповідач) в інтересах малолітньої ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Служба у справах дітей Житомирської РДА про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування за заповітом, в якому вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_7 помер її батько ОСОБА_4 , після його смерті відкрилась спадщина до складу якої входить, зокрема, грошові заощадження в АТ КБ ПРИВАТБАНК , житловий будинок з господарськими спорудами, який розташований в АДРЕСА_1 .
За життя батьком 09 листопада 2018 року на користь позивача був складений заповіт, посвідчений приватним нотаріусом Житомирського районного нотаріального округу і зареєстровано в реєстрі за № 2678, за яким житловий будинок в селі Андрушки Житомирського району Житомирської області та земельну ділянку площею 4,016 га, на випадок смерті, заповів позивачу.
Позивач прийняла спадщину після смерті батька ОСОБА_4 , іншим спадкоємцем після смерті батька, за законом, є її сестра ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка має право на обов`язкову частку у спадковому майні, так як є неповнолітньою, що підтверджується довідкою приватного нотаріуса від 03.12.2019 року.
В зв`язку з тим, що за життя її батьком не було оформлено право власності на житловий будинок в АДРЕСА_1 , приватним нотаріусом Житомирського районного нотаріального округу Житомирської області відмовлено позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на будинок.
09 листопада 2018 року батьком позивача було подаровано її сестрі ОСОБА_3 житловий будинок та земельну ділянку в селі Березина Житомирського району Житомирської області.
В зв`язку з тим, що документальне оформлення 1/6 ідеальної частки спадщини від усього спадкового майна, а саме: житлового будинку та земельного паю, котрі є територіально віддалені від місця постійного проживання малолітньої сестри, спадкодавця ОСОБА_3 , недоцільним з огляду на значні фінансові затрати на таку процедуру зі сторони матері сестри ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ) та зважаючи забезпеченість житлових та майнових прав малолітньої сестри за місцем її проживання (житловий будинок площею 85,9 кв.м, земельна ділянка площею 0,1457 га згідно договорів дарування на її ім`я, реєстри №№ 2676, 2677 від 09.11.2018 року), позивачем, її сестрою та матір`ю сестри було висловлене обопільне бажання щодо укладення договору поділу спадкового майна.
Грошовий вклад на суму 1334,53 гривні після смерті батька ОСОБА_4 , успадкувала сестра позивача ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину.
За вказаних обставин приватним нотаріусом Доброльожа В.В. до Служби у справах дітей Житомирської РДА було адресовано лист від 17.10.2019 року № 633/02-14 з пропозицією про поділ майна між позивачем та її сестрою, з тією метою, щоб житловий будинок в селі Андрушки відійшов позивачу. Однак відповіді не надійшло.
Будинок в селі Андрушки побудований у 1973 році, житлова площа 32,4 кв.м. Станом на 14.01.2019 року, згідно технічного паспорту має 60% зносу в ньому тривалий час вже ніхто не проживав.
Згідно виписки з погосподарської книги за 2016-2020 роки житловий будинок АДРЕСА_1 , рахується за ОСОБА_4 , будинок закінчений будівництвом до 05.08.1992 року.
Право власності на вказаний будинок не зареєстровано. На житловий будинок виготовлено технічний паспорт, тобто проведена технічна інвентаризація. Будинок не є самовільно забудований.
Позивач просить визнати за нею право власності на житловий будинок, що розташований в АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за заповітом після смерті батька ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 . Судові витрати покладає на себе.
Позивач в підготовче судове засідання не з`явилась, в позовній заяві просила справу розглядати без її участі.
Представник відповідача в підготовче судове засідання не з`явилась, надала до суду клопотання в якому просить розгляд справи проводити без її участі, позовні вимоги визнає.
Представник третьої особи Служби у справах дітей Житомирської РДА в підготовче судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином згідно повідомлення Укрпошти про вручення поштового відправлення яке отримали 22 листопада 2021 року. Його неявка не перешкоджає розгляду справи по суті відповідно ч. 1, п. 1 ч. 3 ст. 223 ЦПК України.
Частина третя статті 211 ЦПК України визначає, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідно до частини 3 статті 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства, оцінивши в сукупності докази по справі, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого ІНФОРМАЦІЯ_7 Виконавчим комітетом Глибочицької сільської ради Житомирської району Житомирської області, ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_7 , про що складено відповідний актовий запис № 106 /а.с. 5/.
Довідкою № 763/01-16 від 03 грудня 2019 року приватного нотаріуса Житомирського районного нотаріального округу Житомирської області, визначено, що згідно спадкової справи № 31/2019, яка була заведена приватним нотаріусом Житомирського районного нотаріального округу Житомирської області 28 лютого 2019 року, спадкоємцями за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_4 , 1974 року народження, який проживав в селі Березина, Житомирського району, Житомирської області, є його діти: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Спадщина належить спадкодавцю з часу її відкриття тобто з ІНФОРМАЦІЯ_7 /а.с. 6/.
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого 04 січня 1997 року Андрушківською сільською радою Попільнянського району Житомирської області, батьками ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , вказані ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , запис за № 4 /а.с. 7/.
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , виданого 19 січня 2010 року Виконавчим комітетом Глибочицької сільської ради Житомирського району Житомирської області, батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , вказані ОСОБА_4 та ОСОБА_2 , актовий запис за № 1 /а.с. 8/.
Як вбачається з Заповіту посвідченого 09 листопада 2018 року приватним нотаріусом Житомирського районного нотаріального округу Житомирської області, зареєстровано в реєстрі за № 2678, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , заповідає належний йому на праві власності житловий будинок АДРЕСА_1 , разом із відповідною земельною ділянкою, на якій розташовано зазначений житловий будинок та земельну ділянку (кадастровий номер: 1824780300:04:000:0032) площею 4,016 га для ведення особистого селянського господарства, яка знаходиться за адресою: Житомирська область, Попільнянський район, Андрушківська сільська рада, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 /а.с. 9/.
Відповідно до Виписки із погосподарської книги Андрушківської сільської ради виданої Виконавчим комітетом Андрушківської сільської ради Попільнянського району Житомирської області 15 квітня 2019 року за № 364, згідно записів за 2016-2020 роки житловий будинок АДРЕСА_1 , дійсно рахується за ОСОБА_4 . Даний житловий будинок закінчений будівництвом до 05.08.1992 року. Довідка видана для реєстрації права власності на зазначений об`єкт нерухомого майна /а.с. 10/.
Згідно Свідоцтва про право на спадщину за законом посвідченого 24 грудня 2019 року приватним нотаріусом Житомирського районного нотаріального округу Житомирської області, спадкоємцями зазначеного у цьому свідоцтві майна ОСОБА_4 , 1974 року народження, який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 , є його дочка ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Спадщина, на яку видано це свідоцтво, складається з вкладів на суму: 1334,53 гривні, рахунок Бонус плюс зі всіма відсотками та компенсаціями. Спадкова справа № 31/2019 /а.с. 11/.
Як вбачається з Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкту нерухомого майна, сформованої 09 грудня 2019 року приватним нотаріусом Житомирського районного нотаріального округу Житомирської області, відсутня інформація щодо права власності, іншого речового права, іпотеки, обтяження відносно житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 /а.с. 12/.
Відповідно до повідомлення приватного нотаріуса Житомирського районного нотаріального округу Житомирської області № 663/02-14 від 17 жовтня 2019 року направленого на адресу Служби у справах дітей Житомирської РДА, просить надати дозвіл на укладення договору про поділ спадкового майна між спадкоємцями померлого ОСОБА_4 , за яким: його дочці ОСОБА_1 , 1996 року народження, має перейти у власність: житловий будинок АДРЕСА_1 та земельна ділянка площею 4,016 га; його малолітній дочці ОСОБА_3 , 2010 року народження, - грошові заощадження в АТ КБ ПРИВАТБАНК . Надати дозвіл на підписання зазначеного договору про поділ спадкового майна від імені малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , як законному представнику /а.с. 13/.
Згідно Постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії № 781/02-31 від 09 грудня 2019 року приватного нотаріуса Житомирського районного нотаріального округу Житомирської області, ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на житловий будинок АДРЕСА_1 , що належав ОСОБА_4 , так як право власності на вказане нерухоме майно за померлим ОСОБА_4 за його життя зареєстроване не було /а.с. 14/.
Як вбачається з Технічного паспорту на садибний (індивідуальний) житловий будинок виготовлений 14 січня 2019 року КП Бердичівським міжміським бюро технічної інвентаризації Житомирської обласної ради, замовником технічної інвентаризації на житловий будинок АДРЕСА_1 , вказана ОСОБА_1 . Інвентарний № 610 /а.с. 15-17/.
Частиною першою статті 4 ЦПК України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Статтею 5 ЦПК України встановлено, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.
Згідно статті 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Статтею 13 ЦПК України визначено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно зі статтями 15, 16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути припинення дії, яка порушує право, відновлення становища, яке існувало до порушення.
Пунктом 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30 травня 2008 року № 7, передбачено, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутись до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до ст.ст. 328 , 1216 ЦК України , право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, відповідно до статті 1218 ЦК України.
Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, визначені у главі 24 ЦК України , зокрема із правочинів.
Згідно статті 1217 ЦК України , спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Як вбачається з частини 1 статті 1223 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
Частиною першою статті 182, частинами 1, 2 статті 331 ЦК України та Законом України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень передбачено, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації, а згідно зі статті 334 того ж Кодексу, право власності на майно, яке підлягає державній реєстрації, виникає з моменту такої реєстрації.
Згідно статті 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до частини п`ятої статті 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини, вона належить спадкоємцям з часу її відкриття.
Згідно приписів частини першої статті 1297 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачою йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
У відповідності з п.п. 4.15, п. 4, ч. 1, глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України , затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 року № 296/5 , видача свідоцтва про право на спадщину на майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів, що посвідчують право власності спадкодавця на таке майно, крім випадків, передбачених пунктом 3 глави 7 розділу І цього Порядку, та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.
Згідно листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування , на момент завершення будівництва, записи у погосподарських книгах визнавались в якості актів органів влади (публічних актів), що підтверджують право приватної власності.
Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для визнання за позивачем, як спадкоємцем за заповітом на майно батька ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 , права власності на житловий будинок, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до частини першої статті 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Частиною першою статті 81 Цивільного Процесуального Кодексу України встановлено, що кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до частини другої статті 89 Цивільного Процесуального Кодексу України , суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до положень частини першої статті 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Позивач при зверненні до суду з даним позовом просила залишити судові витрати за нею, а тому суд при ухваленні рішення не здійснює їх розподіл.
Керуючись Постановою Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування ; Законом України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень ; статтями 182, 328, 386, 1216, 1217, 1218, 1220, 1221, 1222, 1223, 1258, 1261, 1268-1270, 1297 ЦК України; статтями 3, 4, 12, 13, 19, 23, 28, 48, 76, 78, 81, 128, 141, 200, 211, 258, 259, 263-265, 352, 354, 355 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 в інтересах малолітньої ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Служба у справах дітей Житомирської РДА про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування за заповітом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_4 , право власності на житловий будинок, що розташований в АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за заповітом після смерті батька ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Суддя Попільнянського
районного суду М. І. Рудник
Суд | Попільнянський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 30.11.2021 |
Оприлюднено | 01.12.2021 |
Номер документу | 101476041 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Попільнянський районний суд Житомирської області
Рудник М. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні