ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ
майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,
e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ 03499916
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" листопада 2021 р. Справа № 906/1010/21
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Тимошенка О.М.
секретар судового засідання: Смоляк Л.Г.
за участю прокурора Тарасюк В.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Заступника керівника Коростенської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області
до 1) Овруцької міської ради Житомирської області,
2) Фермерського господарства "Глобал Вью"
про визнання незаконним та скасування рішення Овруцької міської ради, визнання недійсними договорів оренди землі
Прокурор подав позов, в якому просить:
- визнати незаконним та скасувати рішення Овруцької міської ради №422 від 20.04.2021 про передачу ФГ "ГЛОБАЛ ВЬЮ" земельної ділянки на умовах оренди;
- визнати недійсним договір оренди землі від 01.05.2021, укладений між Овруцькою міською радою та ФГ "ГЛОБАЛ ВЬЮ" щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 37,9114 га, кадастровий номер - 1824286000:05:000:0435, яка розташована на території Підрудянського старостинського округу Овруцької міської об`єднаної територіальної громади.
Позовні вимоги грунтуються на тому, що в супереч вимогам статей 125, 126 Земельного кодексу України та п. 2 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" право оренди земельної ділянки належним чином не зареєстровано, передача земельної ділянки відбулась без проведення земельних торгів.
Прокурор у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві.
Сторони своїх представників в судове засідання не направили, про причини неявки суд не повідомили, про день розгляду справи були повідомлені належним чином, що підтверджується поштовими повідомленнями про вручення кореспонденції.
Враховуючи те, що явка представників сторін в засідання суду обов`язковою не визнавалась, надання письмового відзиву відповідно до вимог ст.165 ГПК України є правом відповідача, а не його обов`язком, господарський суд вважає, що неявка відповідачів, повідомлених належним чином, не перешкоджає розгляду справи за наявними матеріалами відповідно до ст. 202 ГПК України.
Заслухавши пояснення прокурора, дослідивши матеріали справи, господарський суд,
ВСТАНОВИВ:
20 квітня 2021 року Овруцька міська рада прийняла рішення № 422 про передачу Фермерському господарству "ГЛОБАЛ ВЬЮ" на умовах оренди терміном до 01.12.2021 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва земельну ділянку 37,9114 га., кадастровий номер 1824286000:05:000:0435,яка розташована на території Підрудянського старостинського округу Овруцької міської об`єднаної територіальної громади (а.с.16).
01 травня 2021 року Овруцька міська рада (орендодавець) та ФГ "ГЛОБАЛ ВЬЮ" (орендар) уклали договір оренди землі щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 37,9114 га., кадастровий номер - 1824286000:05:000:0435, яка розташована на території Підрудянського старостинського округу Овруцької міської об`єднаної територіальної громади (а.с.17).
Згідно п. 7 вказаного договору його укладено до 01.12.2021 без права продовження дії договору.
Пунктом 37 договору визначено, що договір набуває чинності після його підписання сторонами.
Право оренди земельної ділянки виникає в орендаря з дня державної реєстрації цього права (п. 38 договору).
Прокурор просить визнати незаконним та скасувати рішення Овруцької міської ради №422 від 20.04.2021 та визнати недійсним договір оренди землі від 01.05.2021, посилаючись на те, що спірне рішення є незаконним, оскільки прийняте без проведення земельних торгів, а договір оренди укладений з порушенням норм чинного законодавства, оскільки укладений на підставі незаконного рішення та належним чином не зареєстрований.
З витягу з Державного реєстру прав на нерухоме майно вбачається, що земельна ділянка є землею комунальної власності право оренди на яку, станом на 26.08.21, не зареєстроване за ФГ "ГЛОБАЛ ВЬЮ" (а.с.20).
Відповідно до ст.116 Земельного кодексу Ураїни Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними ст. 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Частиною 2 ст. 124 Земельного кодексу України встановлено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому ст. 123 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 134 Земельного кодексу України, земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об`єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною 2 цієї статті.
Згідно із ч. 3 ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Відповідно до ч. 10 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Згідно із ч. 1 ст. 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Таким чином, Овруцька міська рада в порушення вимог вищевказаного земельного законодавства прийняла рішення про передачу приватному суб`єкту господарювання земельної ділянки з порушенням вищевказаних вимог земельного законодавства, оскільки передача земельної ділянки відбулась без проведення земельних торгів.
Відповідно до ст. 204 ЦК України визначено, що правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Як визначено ч. ч. 1, 2 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам, а особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності.
Згідно ч. 1 ст. 215 ЦК України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п`ятою та шостою статті 203 ЦК України.
Враховуючи, що рішення Овруцької міської ради №422 від 20.04.2021, на підставі якого укладений спірний договір оренди земельної ділянки від 01.05.2021, є незаконним, то договір оренди є укладеним з порушенням норм чинного законодавства, а саме ст. 124, ст. 134 ЗК України, а тому підлягає визнанню судом недійсним.
Крім того, відповідно до статтей 125, 126 Земельного кодексу України, право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цих прав. Право користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Разом з тим, установлено, що в супереч вимогам статей 125, 126 Земельного кодексу України та п. 2 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" право оренди земельної ділянки належним чином не зареєстровано.
Відповідачі своїх представників у судове засідання не направили, відзиву на позов не подали.
Відповідно до ст. ст. 13,73,74,77 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Враховуючи викладене, господарський суд приходить до висновку, що позовні вимоги обгрунтовані, заявлені у відповідності до вимог чинного законодавства, підтверджуються матеріалами справи і підлягають задоволенню.
Судовий збір відповідно до ст. 129 ГПК України покладається судом на відповідачів.
Керуючись статтями 129, 236 ,237, 238 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Визнати незаконним та скасувати рішення Овруцької міської ради №422 від 20.04.2021 Про передачу Фермерському господарству "Глобал Вью" земельної ділянки на умовах оренди.
3.Визнати недійсним договір оренди землі від 01.05.2021, укладений між Овруцькою міською радою та Фермарським господарством "Глобал Вью" щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1824286000:05:000:0435.
4.Стягнути з Овруцької міської ради (11101, Житомирська область, м.Овруч, вул.Тараса Шевченка, 31-а; код 04053370) на користь Житомирської обласної прокуратури (10002, м.Житомир, вулиця Святослава Ріхтера, 11, код ЄДРПОУ 02909950) - 3405,00 грн. судового збору .
5.Стягнути з Фермарського господарства "Глобал Вью" (11100, Житомирська область, м.Овруч, вул.Гетьмана Виговського,72; код 43267004) на користь Житомирської обласної прокуратури (10002, м.Житомир, вулиця Святослава Ріхтера, 11, код ЄДРПОУ 02909950) - 1135,00 грн. судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено: 01.12.21
Суддя Тимошенко О. М.
Віддрукувати:
1- в справу
2- Коростенська окружна прокуратура (рек. з повідом.)
3- Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області (рек. з повідом.)
4- Овруцька міська рада Житомирської області, (рек. з повідом.)
5- Фермерське господарство "Глобал Вью" (рек. з повідом.)
6- Житомирська обласна прокуратура
Суд | Господарський суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 30.11.2021 |
Оприлюднено | 02.12.2021 |
Номер документу | 101515288 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Житомирської області
Тимошенко О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні