ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"01" грудня 2021 р.м. ХарківСправа № 922/3975/21
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Жельне С.Ч.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк "Укргазбанк" в особі Харківської обласної дирекції АБ "Укргазбанк", м.Харків до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім "Аквітенс", м.Харків про стягнення коштів 111 502,72 грн. без виклику учасників справи
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство Акціонерний банк "Укргазбанк" в особі Харківської обласної дирекції АБ "Укргазбанк" звернулось до Господарського суду Харківської області із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім "Аквітенс" про стягнення заборгованості за договором №270/2020/WO-014-O від 03.09.2020р., яка станом на "03" серпня 2021 року становить 106 746,29 грн. та 4 656,43 грн пені. Також до стягнення заявлені судові витрати у розмірі 2 270, 00 грн.
Позовні вимоги позивач обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем своїх зобов`язань за кредитним договором №270/2020/WO-014-O від 03.09.2020 року.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 04.10.2021 було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження по справі № 922/3975/21, розгляд справи було вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідач своїм конституційним правом на захист не скористався, відзив на позов не надав. Разом з цим, суд зазначає, що ухвала суду про відкриття провадження у справі від 04.10.2021 була направлена на адресу відповідача та отримана останнім 11.10.2021 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №027063.
Таким чином, всім учасникам справи надано можливість для висловлення своєї правової позиції по суті позовних вимог та судом дотримано, під час розгляду справи, обумовлені чинним ГПК України процесуальні строки для звернення із заявами по суті справи та іншими заявами з процесуальних питань.
За висновками суду, в матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у справі матеріалами.
Згідно з ч. 4 ст. 240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Розглянувши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно перевіривши матеріали справи та надані докази, суд встановив наступне.
Матеріали справи свідчать, що 03.09.2020 між Публічним акціонерним товариством Акціонерний банк "УКРГАЗБАНК" (надалі - Банк або позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ "АКВІТЕНС" (надалі - Позичальник або відповідач) був укладений Договір №270/2020/WO-014-O про приєднання до Правил надання кредиту на умовах овердрафту в АБ "УКРГАЗБАНК" (надалі - Договір про приєднання), за умовами якого Позичальник у зв`язку з приєднанням до Правил надання кредиту на умовах овердрафту в АБ "УКРГАЗБАНК" в повному обсязі акцептує Правила надання кредиту на умовах овердрафту в АБ "УКРГАЗБАНК" (надалі - Правила), з якими Позичальник ознайомився, погоджується та зобов`язується виконувати.
Умовами Договору про приєднання встановлено ліміт овердафту у розмірі 100 000,00 грн. (п. 1. Договору).
За умовами пункту 3. Договору сторонами визначено, що ліміт овердрафту встановлюється з "03" вересня 2020 року по "02" версеня 2021 року (включно).
Відповідно до п.п. 4 - 5 Договору, за користування овердрафтом, в межах строку кредитування, визначеного п. 3 цього Договору про приєднання. Позичальник сплачує Банку проценти за користування кредитними коштами, виходячи із встановленої Банком базової процентної ставки, в розмірі 22,2 (двадцять дві цілих дві десятих) процентів річних, в національній валюті. За користування кредитними коштами, що не повернуті в строки/терміни, передбачені Договором про надання кредиту на умовах овердрафтом (прострочена заборгованість) процентна ставка встановлюється в розмірі 32,2 % (тридцять дві цілих дві десятих) процентів річних.
Пунктом 6 Договору визначено, що тарифи на кредитні операції наведені у Додатку 1 до цього Договору про приєднання.
Відповідно до п.9 Договору, інші умови надання кредитних коштів не передбачені цим Договором про приєднання регулюються положеннями Правил надання кредиту на умовах овердрафту в АБ "Украгазбанк".
Умовами пункту 13 Договору визначено, що підписанням цього Договору про приєднання позичальник підтверджує:
- що всі умови Договору про надання кредиту на умовах овердрафту (в тому числі інформаційні додатки) є зрозумілими та не потребують додаткового тлумачення;
- що отримав від Банку інформацію, зазначену в частині другій статті 12 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", до підписання цього Договору про приєднання.
Рішенням Кредитної Ради Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк "УКРГАЗБАНК" від 10.07.2018, протокол № 137/5 , затверджено Правила надання кредиту на умовах овердрафту в АБ УКРГАЗБАНК .
Правила надання кредиту на умовах овердрафту в АБ "Украгазбанк" є публічною пропозицією (офертою) у розумінні ст.ст. 640-644 ЦК України укласти із банком Договір про надання кредиту на умовах овердрафту. Приєднання клієнта до Правил здійснюється шляхом підписання Договору про приєднання до Правил, за встановленою формою Банку. Датою укладення Договору про надання кредиту на умовах овердрафту є дата Договору про приєднання.
З метою вірного тлумачення змісту укладеного правочину, в Правилах наведено терміни та їх визначення. Відповідно до п. 1.2-1.3 Правил, підписанням Договору про приєднання Позичальник підтверджує своє ознайомлення та повну, безумовну і остаточну згоду з усіма умовами Правил, а також своє волевиявлення стосовно приєднання до Правил. Приєднуючись до Правил Позичальник приймає на себе всі обов`язки та набуває всіх прав, передбачених Договором про надання кредиту на умовах овердрафту.
У відповідності до п.п. 4.3.3. - 4.3.6. Правил - Позичальник зобов`язується:
- Повністю погасити заборгованість за основним боргом за Овердрафтом перед Банком не пізніше строку зазначеного в Договорі про приєднання, а також здійснювати погашення заборгованості за основним боргом за Овердрафтом на умовах визначених Договором про надання кредиту у формі овердрафту у випадку перевищення фактичної заборгованості позичальника за основним боргом за Овердрафтом Ліміту овердрафту за результатами його перегляду;
- У випадку застосування Банком права вимагати дострокового повного виконання Позичальником своїх зобов`язань за Договором про надання кредиту у формі овердрафту достроково повернути Овердрафт, погасити нараховані проценти за користування кредитними коштами, комісії та можливі штрафні санкції у випадках, передбачених Договором про надання кредиту у формі овердрафту;
- Своєчасно сплачувати (погашати) Плату за овердрафт та проценти за користування кредитними коштами, що не повернуті в строки/терміни, передбачені Договором про надання кредиту на умовах овердрафту, на умовах та в порядку, передбачених Договором про надання кредиту у формі овердрафту,
- Незалежно від підстав розірвання чи припинення дії Договору про надання кредиту у формі овердрафту сплатити Банку усі штрафні санкції, у разі їх виникнення, відповідно до умов Договору про надання кредиту на умовах овердрафту та чинного законодавства України.
За твердженням Позивача, Банк виконав свої зобов`язання за Договором про приєднання, надавши відповідачу кредитні кошти у розмірі 100 000,00 грн. за поточним рахунком позичальника
Згідно п. 4 Договору про приєднання до Правил - за користування овердрафтом, в межах строку кредитування, визначеного п. З цього Договору про приєднання, Позичальник сплачує банку проценти за користування кредитними коштами, виходячи із встановленої Банком базової процентної ставки, в розмірі 22,2 процентів річних в національній валюті.
Згідно п. 5 Договору про приєднання до Правил - за користування кредитними коштами, не повернуті в строки/терміни, передбачені Договором про надання кредиту на умовах овердрафту (прострочена заборгованість) процентна ставка встановлюється в розмірі 32,2 процентів річних.
Проте, Позичальник свої зобов`язання виконує неналежним чином, зокрема, не повертає кредитні кошти та не сплачує проценти за їх користування, не сплачує заборгованість по кредиту, проценти за користування кредитом. В результаті чого у Відповідача станом на 03.08.2021р. утворилась заборгованість за Кредитним договором №270/2020/WO-014-O від 03.09.2020р. в розмірі 111 502,72 грн. з яких:
-99 203,30 грн. - прострочена заборгованість по кредиту;
-2 079,97 грн. - поточна заборгованість по процентах;
-5 563,02 грн. - прострочена заборгованість по процентах;
-4 537,00 грн. - пеня за несвоєчасне погашення кредиту;
-119,43 грн. - пеня за несвоєчасне погашення процентів .
На підтвердження своїх доводів позивачем до матеріалів позовної заяви додано копії наступних документів: Договір №270/2020/WO-014-O про приєднання до Правил надання кредиту на умовах овердрафту в АБ "УКРГАЗБАНК" від 03.09.2020 з додатком, виписки по рахункам ТОВ "Торговий дім "Аквітенс",розрахунок заборгованості.
З метою досудового врегулювання спору позивач надсилав на адресу відповідача лист-вимогу від 22.07.2021 вих. №172/28147/2021 про сплату заборгованості. Вказана претензія залишена відповідачем без відповіді та реагування.
Оскільки відповідачем не виконані договірні зобов`язання з повернення кредитних коштів, позивач звернувся до суду з позовною заявою про стягнення з відповідача 106 846,29 грн. заборгованості та 4656,43 грн. пені.
Дані обставини стали підставою для звернення позивача з позовною заявою до суду.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк "УКРГАЗБАНК" підлягають задоволенню, з наступних підстав.
За змістом ст. 509 Цивільного кодексу України, ст. 173 Господарського кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Частиною 1 ст. 173 Господарського кодексу України визначено, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
За приписами ст.ст. 11, 509 Цивільного кодексу України зобов`язання виникають, зокрема, з договору.
Згідно зі ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Відповідно до ст.ст. 6, 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Стаття 181 Господарського кодексу України передбачає загальний порядок укладання господарських договорів. Частина 1 зазначеної статті визначає, що господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.
Відповідно до норм ст. 639 Цивільного кодексу України договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом. Якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася.
Частиною 1 ст. 634 Цивільного кодексу України передбачено, що договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
На підставі викладеного, за висновками суду, між сторонами був укладений Договір про приєднання до Правил надання кредиту на умовах овердрафту в АБ "УКРГАЗБАНК". Станом на момент звернення позивача із позовом до суду залишились невиконаними зобов`язання відповідача перед позивачем за Договором.
З огляду на встановлений ст. 204 Цивільного кодексу України принцип правомірності правочину, суд приймає Договір як належну підставу, у розумінні норм ст. 11 названого Кодексу, для виникнення у позивача та відповідача взаємних цивільних прав та обов`язків.
За кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти (ч.1 ст.1054 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ст.193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Згідно із ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Таким чином, приймаючи до уваги належне виконання позивачем своїх зобов`язань щодо надання кредитних коштів, та враховуючи, що відповідачем не спростовано факту порушення взятих на себе обов`язків за Договором, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог про стягнення заборгованості, яка виникла станом на 03.08.2021 року - 99 203,30 грн. - простроченої заборгованість по кредиту, 2 079,97 грн. - поточної заборгованості по процентах, 5 563,02 грн. - простроченої заборгованості по процентах;
Також позивачем заявлено вимоги про стягнення з відповідача наступних нарахувань:
-4 537,00 грн. - пені за несвоєчасне погашення кредиту;
-119,43 грн. - пені за несвоєчасне погашення процентів .
Відповідно до ч.1 ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Невиконання зобов`язання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) ст. 610 Цивільного кодексу України кваліфікує як порушення зобов`язання.
Відповідно до ч.1 ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
Згідно з ч.1 ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання (ч.3 ст. 549 Цивільного кодексу України).
Згідно зі ст. 1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.
Статтею 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" встановлено, що розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Згідно приписів абзацу 1 пункту 5.3. Правил - за порушення визначених в Договорі про надання кредиту на умовах овердрафту строків (термінів) повернення Овердрафту та/або сплати процентів за користування кредитними коштами та/або комісій, Позичальник зобов`язаний сплатити Банку неустойку (пеню), яка обчислюється від суми простроченої Фактичної заборгованості, в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період за який сплачується пеня.
З огляду на викладене, перевіривши розрахунок заявленої до стягнення вищевказаних сум пені, суд дійшов висновку про те, що він є обґрунтованим та таким, що відповідає положенням Договору та приписам законодавства про порядок та строки нарахування, у зв`язку з чим позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно з ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до стаття 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Статтею 77 ГПК України передбачено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно із ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
За таких обставин, враховуючи, що позивач взяті на себе зобов`язання виконав належним чином, надавши відповідачу кредитні кошти, тоді як останній кредитних коштів у повному обсязі не повернув, не сплатив заборгованості по процентам, тверджень позивача не спростував, відзиву на позов суду не надав, хоча був належним чином судом повідомлений про розгляд справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк "УКРГАЗБАНК" є законними, обґрунтованими та таким, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до статті 129 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 76-79, 86, 129, 233, 236 238, 240 Господарського процесуального кодексу України
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Аквітенс" (61145, м.Харків, проспект Науки, буд.40, офіс 515 А, код ЄДРПОУ 40758546) на користь Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк "Укргазбанк" в особі Харківської обласної дирекції АБ "УКРГАЗБАНК" (61145, м.Харків, вул. Космічна, 20, код ЄДРПОУ 23697280)- заборгованість за кредитним договором №270/2020/WO-014-O від 03.09.2020 року в розмірі 111 502 грн. 72 коп., з яких: 99 203 грн. 30 коп - прострочена заборгованість по кредиту, 2 079 грн. 97 коп - поточна заборгованість по процентах, 5 563 грн. 02 коп. - прострочена заборгованість по процентах, 4 537 грн. 00 коп. - пеня за несвоєчасне погашення кредиту, 119 грн. 43 коп. - пеня за несвоєчасне погашення процентів.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Аквітенс" (61145, м.Харків, проспект Науки, буд.40, офіс 515 А, код ЄДРПОУ 40758546) на користь Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк "Укргазбанк" в особі Харківської обласної дирекції АБ "УКРГАЗБАНК" (61145, м.Харків, вул. Космічна, 20, код ЄДРПОУ 23697280) витрати по сплаті судового збору 2 270 грн. 00 коп.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано в строки та в порядку визначеному ст.256,257 ГПК України з урахуванням п. 17.5Перехідних положень ГПК України.
Рішення буде розміщено за адресою в мережі Інтернет: www.court.gov.ua.
Повне рішення складено "01" грудня 2021 р.
Суддя С.Ч. Жельне
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 01.12.2021 |
Оприлюднено | 02.12.2021 |
Номер документу | 101518810 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Жельне С.Ч.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні