Ухвала
від 24.11.2021 по справі 705/3666/21
УМАНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №705/3666/21

2/705/2103/21

У Х В А Л А

24.11.2021 м. Умань

Уманський міськрайонний суд Черкаської області в складі:

головуючого судді Піньковського Р.В.

при секретарі Романовій О.М.

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду в місті Умані матеріали цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Поділля Агропродукт , ОСОБА_2 про застосування наслідків нікчемності правочину, скасування державної реєстрації права оренди, -

В С Т А Н О В И В:

В провадженні Уманського міськрайонного суду Черкаської області перебувають матеріали цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Поділля Агропродукт , ОСОБА_2 про застосування наслідків нікчемності правочину, скасування державної реєстрації права оренди.

Ухвалою Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 24.09.2021 року було відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання.

В підготовче засідання позивач ОСОБА_1 та представник позивача адвокат Прудивус М.А. не з`явилися, на адресу суду надійшла письмова заява, у якій просять суд підготовче засідання проводити у їх відсутність, позовні вимоги підтримують, відзиву від відповідачів не отримали, вказують, що усі докази до матеріалів справи додано. Просять суд призначити справу до судового розгляду.

Відповідач ОСОБА_2 в підготовче засідання не з`явився, про розгляд справи повідомлений у встановленому порядку, про причини неявки суд не повідомляв.

Представник відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю Поділля Агропродукт в судове засідання не з`явився, представник - адвокат Воловодівський І.В. на адресу суду направив клопотання про залишення позову без руху, в обґрунтування зазначивши наступне.

Вважає, що копія позовної заяви, направлена на його адресу, є нечитабельною та викладення позовних вимог беззмістовне, що не дає йому можливості сформувати об`єктивну правову позицію по справі. Представником позивача не додано докази повноваження адвоката Прудивуса М.А.

Також, на його думку, позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір не в повному обсязі, оскільки позовна заява містить три позовних вимоги майнового характеру, а позивачем сплачено лише 908,00 грн., тобто за одну немайнову вимогу.

Позивачу необхідно вказати вартість земельної ділянки на час подання позову, вказавши ціну позову, чого позивачем не зроблено, що також є підставою для залишення позову без руху.

Вважає, що вказане клопотання не є зловживанням процесуальними правами, оскільки ґрунтується виключно на вимогах Закону України Про судовий збір , ЦПК України та роз`ясненнями, наданими у постанові Пленуму Верховного Суду України від 06.11.2009 року № 9 Про судову практику розгляду цивільних справи про визнання правочинів недійсними .

Клопотання про залишення позову без руху просить розглянути у його відсутність.

Суд, вивчивши клопотання та письмові матеріали справи, вважає, що клопотання представника відповідача підлягає до задоволення з огляду на наступне.

Відповідно до ч.1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Так, у позовній заяві позивач просить суд застосувати наслідки нікчемності укладених договору оренди землі від 01 січня 2015 року між ОСОБА_2 та ПрАТ Райз-Максимко з додатковими угодами від 02 січня 2018 року між ОСОБА_2 та Товариством з обмеженою відповідальністю Поділля Агропродукт та від 10 липня 2019 року між ОСОБА_2 та Товариством з обмеженою відповідальністю Поділля Агропродукт шляхом скасування державної реєстрації права оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 3,3547 га, кадастровий номер 7124382200:02:000:1334.

Згідно оскаржуваного договору оренди земельної ділянки від 01.01.2015 року, укладеного між ОСОБА_2 та ПрАТ Райз-Максимко , в оренду передано земельну ділянку площею 3,3547 га, кадастровий номер 7124382200:02:000:1334, строком на 5 років.

В подальшому, 10.07.2019 року, до закінчення дії вищевказаного договору оренди землі, було укладено додаткову угоду між ТОВ Поділля Агропродукт та ОСОБА_2 , а саме продовжено строк дії договору оренди землі від 01.01.2015 року до 31.12.2029 року. Інші умови вищевказаного договору оренді землі залишилися незмінними.

Згідно оскаржуваної додаткової угоди, укладеної 02.01.2018 року, було замінено сторони та внесено зміни до Договору оренди землі від 01.01.2015 року, узгоджені сторонами.

Відповідно до ч. 1 ст. 188 ЦПК України в одній позовній заяві може бути об`єднано декілька вимог, пов`язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами, основні та похідні позовні вимоги.

Похідною позовною вимогою є вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).

За вказаних вище обставин, суд вважає, що заявлені позивачем вимоги щодо застосування наслідків нікчемності правочинів, а саме укладених договору оренди землі та додаткових угод, якими внесено зміни до основного - похідного договору, стосуються однієї позовної вимоги, тому і судовий збір має бути сплачено як за одну позовну вимогу.

Також у матеріалах справи містяться копія ордеру від 10.08.2021 року про надання адвокатом Прудивусом М.А. юридичних послуг Посілецькій К.С. та копія свідоцтва № 51 про право останнього на заняття адвокатською діяльністю, тому позовна заява подана та підписана уповноваженою на це особою.

Разом з тим, згідно з ч. 4 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Звертаючись до суду із позовною заявою позивач судовий збір сплатив у розмірі 908,00 грн., відповідно до квитанції № 0.0.2227722889.1 від 12.08.2021 року, посилаючись на пп. 1.1 ст. 4 Закону України Про судовий збір , тобто як на позовну вимогу немайнового характеру.

Відповідно до п.31 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 06.11.2009 року Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними у справах про визнання правочину недійсним без застосування наслідків недійсності судовий збір сплачується як із немайнового спору. У справах про застосування наслідків недійсного (нікчемного) правочину судовий збір сплачується залежно від вартості відшукуваного майна, щодо якого заявляються вимоги. У справах про визнання правочину недійсним із застосуванням наслідків недійсності судовий збір сплачується відповідно за загальною сумою всіх вимог.

Позивачем, всупереч зазначених вимог, не зазначено ціну позову та не надано дійсних станом на день подачі позову до суду документів на підтвердження вартості спірного майна, а саме земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 3,3547 га, кадастровий номер 7124382200:02:000:1334, оскільки фактично він просить скасувавши договір оренди вказаної земельної ділянки та скасувати державну реєстрацію права оренди земельної ділянки.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 216 ЦК України у разі недійсності правочину кожна із сторін зобов`язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину.

В зв`язку з чим, слід зазначити, що наслідком судового розгляду цього позову, в разі його задоволення, якщо суд прийде до такого висновку, є безумовне повернення відповідачу земельної ділянки, яка з 2015 року перебувала у користуванні орендаря.

Приписами п. 11 ст. 187 ЦПК України встановлено, що суддя, встановивши, після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175, 177 цього Кодексу, постановляє ухвалу, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення позивачу ухвали.

Відповідно до ст. 12 Закону України Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні , документом, який підтверджує вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна суб`єктом оціночної діяльності - суб`єктом господарювання відповідно до договору є звіт про оцінку майна, висновок про вартість майна є його невід`ємною частиною.

У відповідності до ст. 5 Закону України Про оцінку земель , грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною. Експертна грошова оцінка земельних ділянок та прав на них проводиться з метою визначення вартості об`єкта оцінки; експертна грошова оцінки земельних ділянок та прав на них проводиться з метою визначення вартості об`єкта оцінки; експертна грошова оцінка земельних ділянок та прав на них, крім випадків, визначених цим Законом, а також іншими Законами.

При цьому, нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Тобто у цьому випадку, дійсна вартість земельної ділянки має визначатися на підставі експертної оцінки суб`єкта оціночної діяльності, після визначення якої позивачу слід сплатити судовий збір у відсотковому еквіваленті.

Згідно зі статтею 3 Закону України Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні незалежною оцінкою майна вважається оцінка майна, що проведена суб`єктом оціночної діяльності суб`єктом господарювання.

Процедури оцінки майна встановлюються нормативно-правовими актами з оцінки майна. У випадках проведення незалежної оцінки майна складається звіт про оцінку майна. У випадках самостійного проведення оцінки майна органом державної влади або органом місцевого самоврядування складається акт оцінки майна.

Ціна позову визначається від ринкової вартості майна на момент звернення до суду та повинна бути підтверджена відповідними відомостями (оцінкою відповідної установи).

У зв`язку із зазначеним, суд вважає, що для визначення дійсної ціни позову позивачу слід долучити до позовної заяви звіт про оціночну вартість спірної земельної ділянки на час звернення до суду та визначити ціну позову у відповідності до п.2 ч.1 ст. 176 ЦПК України.

Представником позивача подана позовна заява майнового характеру, тому ставка судового збору за її подання, з урахуванням ціни позову та приписів ч. 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 5 розмірів мінімальної заробітної плати. Суму судового збору необхідно розрахувати у відповідності до заявлених позовних вимог.

Після проведення оцінки майна, надання підтверджуючих документів та визначення ціни позову, позивачу необхідно сплатити судовий збір у відповідності до визначеного ч. 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір розміру ставки судового збору з урахуванням 908,00 грн., які були сплачені позивачем при зверненні до суду з цим позовом згідно квитанції № 0.0.2227722889.1 від 12.08.2021 року.

Відповідно до ч.3 ст. 185 ЦПК України позовна заява подана без додержання вимог, викладених у статті 175 ЦПК України, підлягає залишенню без руху з наданням строку для усунення недоліків.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 175, 177, 185, 260 ЦПК України, суддя -

У Х В А Л И В:

Клопотання представника відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю Поділля Агропродукт - адвоката Воловодівського І.В., про залишення позову без руху - задовольнити.

Позовну заяву ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Поділля Агропродукт , ОСОБА_2 про застосування наслідків нікчемності правочину, скасування державної реєстрації права оренди - залишити без руху та надати позивачу строк для усунення вказаних недоліків протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Роз`яснити позивачу, що в разі якщо у вказаний строк недоліки позовної заяви не будуть усунуті, позовна заява вважається неподаною і повертається позивачеві.

Копію ухвали надіслати позивачу та представнику позивача.

Учасник справи можуть отримати інформацію щодо справи за веб-адресою: http://um.ck.court.gov.ua/sud2318/info/csz/.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Р.В. Піньковський

СудУманський міськрайонний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення24.11.2021
Оприлюднено02.12.2021
Номер документу101534967
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —705/3666/21

Ухвала від 20.12.2021

Цивільне

Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Піньковський Р. В.

Ухвала від 24.11.2021

Цивільне

Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Піньковський Р. В.

Ухвала від 24.09.2021

Цивільне

Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Піньковський Р. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні