Справа № 930/1940/21
Провадження №2/930/721/21
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09.11.2021 року м.Немирів
Немиріський районний суд Вінницької області в складі:
головуючої судді Войницької Т.Є.
за участі секретаря судового засідання Вакар Г.І.
позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Немирівської міської ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В:
В серпні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Немирівського районного суду Вінницької області з позовом до Немирівської міської ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
В обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько - ОСОБА_2 .
Після його смерті відкрилась спадщина до якої входить земельна ділянка (пай) яка знаходиться в с. Березівка площею 2,78 га, кадастровий номер земельної ділянки 0523080800:01:001:0070 (державний акт на право власності на земельну ділянку серія ВН №116772) та Ѕ будинку, який знаходиться за адресою АДРЕСА_1 .
В липні 2021 року він знайшов заповіт та дізнався, що 02.10.2013 року його покійний батько- ОСОБА_2 заповів все своє майно йому - ОСОБА_1 .
В подальшому, в липні 2021 року він звернувся до нотаріальної контори з метою оформлення спадщини. Однак, йому в усному порядку повідомили, що строк для оформлення спадщини становить шість місяців з моменту смерті спадкодавця, тобто останнім днем для подання заяви щодо оформлення спадщини було 28 травня 2021 року. Йому порекомендували звернутись до суду з позовною заявою щодо поновлення пропущеного строку для прийняття спадщини.
Таким чином, вважає, що його необізнаність про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримав, просив його задовольнити з наведених у ньому підстав.
Представник Немирівської міської ради в судове засідання не з`явився, подав суду письмову заяву про розгляд справи без його участі. Щодо задоволення позову ОСОБА_1 не заперечує.
Заслухавши позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено в судовому засіданні позивач у справі ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в с.Березівка Немирівського району Вінницької області, що підтверджується свідоцтвом про народження НОМЕР_1 , виданим Зарудинецькою сільською радою 24 березня 1977 року. У даному свідоцтві матір`ю ОСОБА_1 записано ОСОБА_3 , а батьком - ОСОБА_2 .
За життя батько позивача, ОСОБА_2 , а саме 2 жовтня 2013 року зробив заповідальне розпорядження про те, що все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалось і взагалі все те,що йому буде належати на день смерті і на що він матиме за законом право, заповів синові - ОСОБА_1 . Заповіт був посвідчений секретарем виконавчого комітету Великобушинецької сільської ради Немирівського району Вінницької області Шрамко Н.В. 09.10.2013 року.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер у віці 77 років, про що в книзі реєстрації смертей виконавчого комітету Немирівської міської ради Немирівського району Вінницької області 28 грудня 2020 року зроблено відповідний актовий запис №180 ( свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 від 28.12.2020 року).
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на все належне йому майно, зокрема на Ѕ житлового будинку, який знаходиться за адресою АДРЕСА_1 та земельну ділянку (пай) площею 2,78га, розташовану в с. Березівка, кадастровий номер 0523080800:01:001:0070.
Наявність спадкового майна та його належність померлому ОСОБА_2 підтверджується копією технічного паспорту на житловий будинок та копією державного акту на право власності на земельну ділянку серія ВН №116772.
За загальним правилом положення про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).
Згідно з частиною третьою статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними. Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17.
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Таким чином, необізнаність позивача про наявність заповіту, є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.
Таким чином суд приходить до висновку про поважність причин пропуску позивачем строку прийняття спадщини, що відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України є підставою для визначення йому додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.
На підставі наведеного, ст.ст.1270,1272 ЦК України та керуючись ст.ст. 263-265, 268 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 до Немирівської міської ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задоволити.
Визначити ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків № НОМЕР_3 , додатковий строк тривалістю два місяці з дня набрання рішенням суду законної сили для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини за заповітом, яка відкрилася після смерті батька - ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення може бути оскаржене позивачем безпосередньо до Вінницького апеляційного суду або через Немирівський районний суд Вінницької області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення буде виготовлено 18.11.2021 року.
Суддя Т. Є. Войницька
Суд | Немирівський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 09.11.2021 |
Оприлюднено | 03.12.2021 |
Номер документу | 101592611 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Немирівський районний суд Вінницької області
Войницька Т. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні