Рішення
від 06.12.2021 по справі 420/20260/21
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 420/20260/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Потоцької Н.В.

за участі секретаря Загрійчук О.В.

позивача ОСОБА_1

позивача не з`явилась

представника позивача Безуглого А.А.

представника позивача Чайки О.М.

представника відповідача не з`явився

представника третьої особи Нефідова С.А.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в судовому засіданні по суті в режимі відеоконференції в системі EASYCON ) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до сільського голови Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області Крупиці Наталії Григорівни, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області про визнання незаконної бездіяльності, зобов`язання вчинити дії та скасування розпорядження,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до сільського голови Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області Крупиці Наталії Григорівни, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області, в якому позивачі просять:

визнати незаконним та скасувати розпорядження сільського голови Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області №81/2021-СР від 04.10.2021 року;

визнати незаконною бездіяльність голови сільської Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області щодо невиконання рішень сільської ради від 08.10.2021 року №566-VІІІ та №567-VІІІ про дострокове припинення повноважень секретаря ОСОБА_3 та про обрання секретаря ОСОБА_1 та щодо невиконання та не забезпечення виконання усіх прийнятих 08.10.2021 року рішень вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області;

зобов`язати сільського голову Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області оприлюднити рішення на офіційному веб-сайті Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області - https://fontanska-rada.gov.ua/, які прийняті на вісімнадцятій сесії Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області від 08.10.2021 року, та вжити заходів, спрямованих на їх повне виконання;

зобов`язати сільського голову Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області видати розпорядження про призначення ОСОБА_1 секретарем Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області.

Позовні вимоги обгрунтовані наступним .

Згідно розпорядження від 24.09.2021 року 05.10.2021 року у Фонтанській сільській раді мала відбутись вісімнадцята сесія депутатів VIII скликання.

Однак, 04.10.2021 року, розпорядженням №81/2021-СР від 04.10.2021 року відповідач перенесла заплановану сесію на іншу дату - на 05.11.2021 року, тобто на цілий повний місяць.

05.10.2021 року 18 депутатів (склад ради - 26 депутатів), керуючись ч. 7 та 9 ст. 46 ЗУ Про місцеве самоврядування в Україні надали пропозиції Відповідачу про скликання 18 сесії на 08.10.2021 року, оскільки питання 18 сесії є нагальними, необхідними, тому неприпустиме їх перенесення на тривалий час. Офіційна відповідь депутатам на це звернення, станом на 07.10.2021 року, відповідачем не була надана, у зв`язку з чим за ініціативою більшості депутатів (підтверджується списком зареєстрованих присутні 08.10.2021р., депутатів ради) було проведено 18 сесію року об 16:00 год, з конкретних питань, що мали б бути розглянуті. Відповідач та секретар ради не виявили бажання брати участь у роботі сесії, тобто самовідсторонились від виконання своїх службових обов`язків.

На думку позивачів, дії відповідача щодо відкладення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області та ігнорування її проведення 08.10.2021 року є протиправними, порушують права депутатів щодо реалізації їх службових обов`язків.

Згідно ст.2 ЗУ Про статус депутатів місцевих рад депутат місцевої ради - представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу.

Згідно ч. 5 ст. 48 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні , сесія ради скликається в міру- необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць. Згідно ст. 12 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.

08.10.2021 року більшість депутатів (18) скликали вісімнадцяту сесію, як того вимагає ч. 5, ст. 46 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні .

11.10.2021 року до сільської ради подані протоколи голосування депутатами на сесії 08.10.2021 року, а 13.10.2021 року та 18.10.2021 року до сільської ради подані усі матеріали сесії (протокол пленарного засідання, прийняті рішення, протоколи, висновки та рекомендації профільних комісій), що підтверджується зверненнями ОСОБА_1 вх. №02-16/1892 р., вх. №02-16/1894 р.

19.10.2021 року та 23.10.2021 року позивачем ОСОБА_1 отримано відповіді від відповідача вих. № 02-20/5418 та вих. № 02-20/5419, якою відповідач підтвердив перенесення вісімнадцятої сесії на 05.11.2021 року та повернув всі рішення ради від 08.10.2021 року, протокол 18 сесії, протоколи голосування, матеріали роботи депутатських комісій ради, інші документи, не аргументуючи підстави не прийняття вказаних документів у роботу. Також, відповідач посилається на оприлюднене ним звернення до депутатів вих. №02-20/5268, що було оприлюднене на офіційному сайті. З аналізу вказаного повідомлення вбачається, шо причиною перенесення вісімнадцятої сесії, на думку відповідача, є начебто не готовність висновків комісії ради по питанням, що винесені на розгляд порядку денного. Крім того, рекомендовані головою на сесію питання, які не вивчені комісіями і щодо яких не готові рекомендації та висновки, могли бути виключеними при затвердженні порядку денного (ст. 29 Регламенту) або навпаки включені у порядок денний протокольним рішенням (ст.47 Регламенту). Отже, розпорядження відповідача про перенесення чергового засідання вісімнадцятої сесії ради є необгрунтованим та недоцільним.

Більш того, оскільки засідання 18 сесії вже відбулось 08.10.2021 року та питання порядку денного цього засідання розглянуті, відсутні правові підстави проводити таку сесії 05.11.2021 року.

Отже, відповідач безпідставно не виконує та не організовує виконання вищевказаних рішень ради від 08.10.2021 року, не оприлюднює їх на офіційному веб-сайті Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області, як це передбачено регламентом ради та ст.59 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні , такими своїми діями відповідач знов допускає протиправну бездіяльність.

Процесуальні дії

Ухвалою суду від 27.10.2021 року заява про забезпечення позову повернена відповідачам.

Ухвалою суду від 29.10.2021 року відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін. Судове засідання призначено на 15.11.2021 року.

11.11.2021 р. за вхід.№ЕП/31227/21 надійшов відзив на позовну заяву, який обґрунтовано наступним.

Розпорядженням сільського голови від 24.09.2021 №78-1/2021-СР було скликано вісімнадцяту сесію Фонтанської сільської ради, а засідання призначене на 05.10.2021 на 16:00.

Однак, в зазначений день вісімнадцятій сесії неможливо було відбутися, оскільки керівниками постійних депутатських комісій в порушення норм чинного законодавства не було надано секретарю сільської ради відповідні висновки та пропозиції комісій, що є обов`язковою умовою для належного проведення пленарного засідання сесії.

Відповідно до ч. 2 ст. 22 Регламенту Фонтанської сільської ради, постійні комісії мають розглянути питання, віднесенні до їх відання Положенням про постійні комісії, які виносяться на розгляд відповідної сесії. Комісії мають надати секретарю належні висновки та пропозиції з цих питань до початку пленарного засіданні.

Згідно положень ч. 2 ст. 32 Регламенту, висновки і рекомендації комісій щодо проекту рішення подаються у письмовій формі. Обговорення кожного проекту рішення у постійних комісіях мас бути завершене до початку пленарного засідання, на розгляд якого винесене відповідне питання.

В позовній заяві стверджується про те, що офіційної відповіді на пропозицію третини депутатів на 07.10.2021 нібито не було надано. Таке твердження ніяк не відповідає дійсності, оскільки зазначена відповідь була надіслана депутатам засобами поштової кореспонденції, оприлюднена на офіційному сайті Фонтанської сільської ради, а також розміщена у групі Телеграм - каналу ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Посилання ж позивачів на те, що відповідачем скорочено строк на подання висновків комісії виглядає абсурдним, оскільки навіть станом на 08.10.2021 відповідні висновки та пропозиції комісій на адресу Фонтанської сільської ради не надходили (доповідна секретаря сільської ради додається). Більше того, станом на момент подачі цього позову їх також не було надано!

Стосовно визнання незаконної бездіяльність сільського голови щодо невиконання нібито прийнятого рішення №566-VІІІ від 08.10.2021 Про дострокове припинення повноважень секретаря Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області ОСОБА_3 , яким вбачається, що сесією нібито достроково припинені повноваження секретаря Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області ОСОБА_3 та виведено його зі складу виконавчого комітету, слід зазначити наступне:

жодних законодавчо - обгрунтованих підстав для проведення вісімнадцятої сесії 08.10.2021 р. не існувало;

жодних висновків комісій, письмових обґрунтувань або підтвердних документів про порушення вимог Регламенту сільської ради ОСОБА_3 не приведено;

секретар Фонтанської сільської ради ОСОБА_3. 08.10.2021, тобто в день прийняття вищевказаного рішення, перебував у черговій щорічній відпустці (Розпорядження сільського голови №364/2021-кР від 07.10.2021р.).

Стосовно визнання незаконної бездіяльності сільського голови щодо невиконання нібито прийнятого рішення №567-VIІІ Про обрання секретаря Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області VIII скликання слід вказати, що пропозицію щодо розгляду кандидатури секретаря, за Законом, вносить саме сільський голова.

Більше того, не можна брати до уваги серйозність цієї події, оскільки на виконання вимог ч. 3 ст. 45 Закону України Про запобігання корупції особа, яка претендує на зайняття посади, зазначеної у пункті 1, підпункті "а" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, та особа, зазначена у пункті 4 (крім осіб, які балотуються кандидатами у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад, на посади сільських, селищних, міських голів), частини першої статті 3 цього Закону, до призначення або обрання на відповідну посаду; подає в установленому ним Законом порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Таким чином, зазначене у позові зібрання депутатів 08.10.2021 за своєю суттю не є і не може бути пленарним засіданням вісімнадцятої сесії, оскільки правових підстав для визначення її такого немає, а відтак вимоги позовної заяви, в тому числі і в частині зобов`язання сільського голови оприлюднити на офіційному сайті рішення від 08.10.2021, а також видати розпорядження про призначення ОСОБА_1 секретарем Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області є нікчемними та такими, що не підлягають задоволенню.

Ухвалою суду від 15.11.2021 р. відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи в порядку загального позовного провадження.

У судовому засіданні оголошено перерву до 23.11.2021 р.

22.11.2021 р. за вхід. № ЕП/32687/21 надійшла відповідь на відзив, в якій, зокрема, зазначено.

Відповідачем вказано, що нібито вона діяла на підставі чинного законодавства (п. 8 ч. 4. ст. 42; ч. 6, 9 ст. 46; ст. 10, ст. 47 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні ; ч. 2 ст. 22, 32 Регламенту Фонтанської сільської ради; п. 3.1 та 3.5 Положення про постійні депутатські комісії ) щодо перенесення (відтермінування) 18 сесії ради з підстав ненадання висновків комісії щодо проектів рішень винесених на 18 сесію ради. Але, відповідач не наводить жодної імперативної норми чинного законодавства щодо наявності у нього обов`язку саме перенести вже скликану сесію з причин відсутності висновків депутатських комісії ради та не спростовує прямого обов`язку ради кожного місяця розглядати земельні та дозвільні питання, в даному випадку це рішення ради за номерами з №587-VІІ по №656-VII, як того прямо вимагає ч.5 ст.46 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні".

Крім того, наявність зареєстрованих депутатів у кількості 18 депутатів з 26 загального складу, які приймали участь у 18 сесії 08.10.2021 року, дає підстави стверджувати про наявність необхідного кворуму для прийняття або неприйняття рішень на сесії, адже згідно п.12 ст. 46 ЗУ "Про місцеве самоврядування" сесія ради є повноважною або, іншими словами - легітимною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.

Щодо посилань відповідача на висновки ВС у справі № 502/1463/18-а.

В наведеній справі за ініціативою групи депутатів було проведену позачергову сесію, тобто окрему від чергової. Однак, у нашому випадку по справі інші правовідносини, адже фактично 08.10.2021 року депутатами було проведено чергову 18 сесію, скликану ще на 05.10.2021р., а не окрему, та не за своєю ініціативою, а яка була скликана головою ради ще 24.09.2021 року (розпорядження про скликання міститься на сайт: Фонтанської сільської ради, є загальновідомим фактом, визнається сторонами), по тому ж колу питань, частина яких мала законодавчо встановлений строк для розгляду, але сесія не проведена була у заплановану дату 05.10.2021 року за одноособовим протиправним розпорядженням відповідача, що наразі оскаржується.

Щодо посилань відповідача на висновки ВС у справі №360/2169/19.

Згідно матеріалів наведеної справи радами всіх інстанцій установлено, що доказів звернення депутатів до секретаря міської ради про скликання позачергової сесії та доказів надання міським головою відповідної відмови у скликанні позачергової сесії, матеріали справи не містять. Тобто, наведена справа № 360/2169/19 знов стосується окремої ініціативи депутатів щодо проведення окремої позачергової сесії без звернення депутатів до секретаря міської ради про скликання позачергової сесії. В результаті ВС прийшов до висновку, підтримавши, попередні суди про безпідставність скликання окремої позачергової сесії по справі.

Таким чином висновки по справах №502/1463/18-а та №360/2169/19 не є аналогічними справі що розглядається, від чого не можуть бути застосовані до спірних правовідносин у справі.

Щодо причин дострокового припинення повноважень секретаря ради.

Волевиявлення депутатів сільської ради щодо дострокового припинення повноважень секретаря ради не може бути предметом оцінювання судом, тим паче відповідачем, адже дострокове припинення повноважень голови ради або секретаря ради є дискреційними повноваженнями ради.

При цьому, вважаємо за можливе, врахувати висновки Верховного Суду, висловлені в постанові від 20.06.2019 у справі №510/2198/16-а за позовом про скасування рішення районної ради. Зокрема, суд касаційної інстанції відмітив, що саме по собі порушення процедури прийняття акта не повинно породжувати правових наслідків для його дійсності, крім випадків, прямо передбачених законом.

22.11.2021 р. за вхід.№22527/21 надійшла позовна заява третьої особи ( ОСОБА_3 ), яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , відповідач - сільський голова Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області в якому останній просить:

визнати відсутність законних підстав для скликання та проведення депутатами Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області 18 серії 08 жовтня 2021 року;

визнати відсутність у ОСОБА_1 повноважень на відкриття пленарного засідання сесії 08 жовтня 2021 року, повноважень на проведення пленарного засідання сесії 08 жовтня 2021 року та повноважень на підписання протоколу та рішень прийнятих депутатами від 08 жовтня 2021 року.

Ухвалою суду від 23.11.2021 року відмовлено в задоволенні заяви про забезпечення доказів шляхом допиту свідків.

В судовому засіданні оголошено перерву до 29.11.2021 року.

25.11.2021 року за вхід.№ЕП/33281/21 надійшли заперечення сільського голови на відповідь на відзив, в яких підтримана позиція, висловлена у відзиві.

29.11.2021 року за вхід.№ЕП/33734/21 надійшли пояснення третьої особи (Фонтанської сільської ради), в яких наголошується на такому.

Підставою для перенесення чергового засідання вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради стала відсутність висновків і рекомендацій постійних депутатських комісій до проектів рішень, які передбачалося винести на розгляд на 05.10.2021. Цей факт підтверджується доповідною запискою секретаря сільської ради від 04.10.2021, листом голови постійної депутатської комісії з питань фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва від 04.10.2021 і визнається самими позивачами.

Відсутність висновків і рекомендацій не давала можливості оцінити як законність запропонованих рішень, так і характер їх впливу па життєдіяльність членів Фонтанської об`єднаної територіальної громади.

Твердження позивачів, що відсутність висновків і рекомендацій не порушує норм закону і не є перешкодою до розгляду проектів рішень є цілком надуманими і не грунтуються на законі.

Дії депутатів зі скликання та проведення 08.10.2021 чергової сесії сільської ради є вочевидь незаконними і породжують незаконність та правову нікчемність усіх прийнятих ними рішень .

У рішенні про дострокове припинення повноважень секретаря сільської ради ОСОБА_3 жодних підстав такого припинення не наводиться, доказів порушення ним закону не додається.

Ухвалою суду від 29.11.2021 року позовна заява третьої особи ( ОСОБА_3 ), яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , відповідач - сільський голова Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області залишена без руху.

Ухвалою суду від 29.11.2021 року в задоволенні заяви Фонтанської сільської ради про забезпечення доказів шляхом допиту свідків відмовлено.

Ухвалою суду від 29.11.2021 року в задоволенні заяви Фонтанської сільської ради про розгляд справи в порядку загального позовного провадження відмовлено.

01.12.2021 року за вхід.№ЕП/34085/21 надійшла позовна заява (уточнена) третьої особи ( ОСОБА_3 ), яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору до депутата Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області ОСОБА_1, депутата Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області ОСОБА_2, треті особи: голова Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області Крупиця Наталія Григорівна, Фонтанська сільська рада Одеського району Одеської області.

Ухвалою суду від 02.12.2021 р. позовна заява (уточнена) третьої особи ( ОСОБА_3 ) повернена у зв`язку з не усуненням недоліків.

02.12.2021 року за вхід. № ЕП/34470/21надійшло клопотання представника відповідача (адвоката Поліщука А.О.) про відкладення розгляду справи.

Ухвалою суду від 02.12.2021 року, занесеною до протоколу судового засідання, відмовлено в задоволенні клопотання, з огляду на правовий висновок Великої Палати Верховного Суду по справі №522/7636/14-ц (постанова від 14.05.2019 року): Бажання сторони у справі висловити під час публічних слухань свої аргументи, які висловлені нею в письмових та додаткових поясненнях, не зумовлюють необхідність призначення розгляду справи з викликом осіб .

Відповідачем по справі - головою Фонтанської сільської ради, представництво інтересів якої здійснює адвокат Поліщук А.О., надано відзив по справі з письмовими доказами та заперечення на відповідь на відзив, в яких викладена правова позиція останнього щодо предмета спору.

Обставини справи

Як встановлено судом з сайту Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області ( https://fontanska-rada.gov.ua/ ) сесії проводились в наступній хронології:

1 сесія Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області VІІІ скликання - 03.12.2020 року;

2 сесія Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області VІІІ скликання - 11.12.2020 року;

3 сесія Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області VІІІ скликання - 17.12.2020 року;

4 сесія Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області VІІІ скликання - 25.12.2020 року;

5 сесія Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області VІІІ скликання - 12.01.2021 року;

6 сесія Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області VІІІ скликання - 28.01.2021 року;

7 сесія Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області VІІІ скликання - 12.02.2021 року;

8 сесія Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області VІІІ скликання - 04.03.2021 року;

9 сесія Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області VІІІ скликання - 22.03.2021 року;

10 сесія Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області VІІІ скликання - 22.04.2021 року;

11 сесія Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області VІІІ скликання - 11.05.2021 року;

12 сесія Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області VІІІ скликання - 25.05.2021 року;

13 сесія Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області VІІІ скликання - 06.07.2021 року;

14 сесія Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області VІІІ скликання - 14.07.2021 року;

15 сесія Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області VІІІ скликання - 23.07.2021 року;

16 сесія Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області VІІІ скликання - 05.08.2021 року;

17 сесія Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області VІІІ скликання - 17.08.2021 року.

Розпорядженням сільського голови від 24.09.2021 №78-1/2021-СР скликано 18 сесію Фонтанської сільської ради на 05.10.2021 на 16:00.

04.10.2021 року сільським головою Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області Крупицею Н.Г. прийнято Розпорядження №81/2021-СР Про перенесення чергового засідання вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VІІІ скликання :

Приймаючи до уваги необхідність додаткового часу для роботи постійних депутатських комісій ради, враховуючи доопрацювання деяких окремих питань, що пропонуються до розгляду на черговій вісімнадцятій сесії, з метою всебічного вивчення питань, які стосуються розвитку Фонтанської територіальної громади, керуючись ст. ст. 26, 42, 45, п. 4 ст. 46 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні :

1. Перенести чергове засідання вісімнадцятій сесії Фонтанської сільської ради VІІІ скликання з 05 жовтня 2021 року на 05 листопада 2021 року о 16.00 (в приміщенні Фонтанської сільської ради по вул. Степна, 4, с. Фонтанка).

2. Перелік питань, рекомендований для розгляду на засіданні вісімнадцятій сесії Фонтанської сільської ради VІІІ Розпорядженням №78-1/2021-СР від 24.09.2021 року, залишити без змін… .

05.10.2021 року за вхід. № 02-16/1810 10 депутатів ( ОСОБА_5 , ОСОБА_1 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 ) звернулись до голови та секретаря Фонтанської сільської ради із листом про скликання вісімнадцятої сесії на 08.10.2021 року о 16.00.

Листом від 07.10.2021 року № 02-20/5085 голова Фонтанської сільської ради повідомила депутатів, які звернулись із заявою, що 08.10.2021 року засідання сесії не відбудеться.

Вказаний лист направлено депутатам засобами поштового зв`язку 08.10.2021 року.

Поштові відправлення за трек-номерами вручені:

6506908371413 - 17.11.2021 р.

6506908371405 - 17.11.2021 р.

6506908371383 - 13.10.2021 р.

6506908371391 - 17.11.2021 р.

6506908371375 - 04.12.2021 р.

6506908371367 - 22.10.2021 р.

6506908371359 - 13.10.2021 р.

6506908371332 - 19.10.2021 р.

6506908371340 - 28.10.2021 р.

6506908371324 - 30.11.2021 р.

08.10.2021 року відбулось пленарне засідання вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VІІІ скликання.

Загальна кількість депутатів Фонтанської сільської ради VІІІ скликання складає 26 депутатів.

На сесію прибули та зареєструвались 18 депутатів:

1. ОСОБА_14

2. ОСОБА_5

3. ОСОБА_7

4. ОСОБА_15

5. ОСОБА_16

6. ОСОБА_17

7. ОСОБА_18

8. ОСОБА_2

9. ОСОБА_19

10. ОСОБА_9

11. ОСОБА_10

12. ОСОБА_20

13. ОСОБА_8

14. ОСОБА_1

15. ОСОБА_12

16. ОСОБА_6

17. ОСОБА_21

18. ОСОБА_13

Також прибули на сесію, але не зареєструвались:

1. ОСОБА_22

2. ОСОБА_23

Не прибули на сесію:

1. Голова Фонтанської сільської ради VІІІ скликання Крупиця Наталія Григорівна

2. Секретар ради ОСОБА_3

3. ОСОБА_24

4. ОСОБА_25

5. ОСОБА_26

6. ОСОБА_11

7. ОСОБА_27

На пленарному засіданні були присутні:

1. Депутат Одеської обласної ради VІІІ скликання ОСОБА_28

2. Депутат Одеської обласної ради VІІІ скликання ОСОБА_29

3. Староста Новодофінівського старостинського округу Прудніков Віталій Костянтинович

4. Староста Олександрівського старостинського округу Фатенков Євгеній Олексійович

5. Заступник сільського голови Фонтанської сільської ради Нефідов Стефан Андрійович

6. Члени виконавчого комітету Фонтанської сільської ради - Фокша Наталія Володимирівна, Кулик Валерій Іванович , Поліщук Андрій Олегович

7. Журналісти телерадіокомпанії ЮЖНАЯ ВОЛНА

08.10.2021 року прийнято наступні рішення:

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 566 -VIII від 08.10.2021 про дострокове припинення повноважень секретаря Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області VIII скликання ОСОБА_3 .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 567 -VIII від 08.10.2021 про обрання секретаря Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області VIII скликання.

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 568 -VIII від 08.10.2021 про погодження структури і штатної чисельності комунального некомерційного підприємства центр первинної медико-санітарної допомоги Фонтанської сільської ради з 01.11.2021 (з додатками).

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 569 -VIII від 08.10.2021 про внесення змін до статутів комунальних підприємств Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області.

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 570 -VIII від 08.10.2021 про внесення змін до рішень від 22 березня 2021 року № 208 - VIII про створення Комунального підприємства Ритуальна служба Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області та № 209 - VIII про затвердження штатного розпису та Положення про перемірювання працівників КП Ритуальна служба Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області на 2021 рік .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 571 -VIII від 08.10.2021 про затвердження звіту про виконання бюджету Фонтанської сільської територіальної громади Одеського району Одеської області за I півріччя 2021 року (з додатками).

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 572 -VIII від 08.10.2021 про інвентаризацію земельних ділянок .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 573 -VIII від 08.10.2021 про розроблення схеми санітарної зачистки населених пунктів Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області (з додатками).

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 574 -VIII від 08.10.2021 про затвердження програми фінансування і виплат компенсацій фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі на території Фонтанської сільської територіальної громади на 2021 рік (з додатками).

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 575 -VIII від 08.10.2021 про внесення змін до Кошторисів та Паспортів програм Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області на 2021 рік (з додатками).

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 576 -VIII від 08.10.2021 про внесення змін та доповнень до рішення сесії № 43 - VIII від 25.12.2020 року про бюджет Фонтанської сільської територіальної громади на 2021 рік (15588000000 код бюджету).

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 577 -VIII від 08.10.2021 про надання згоди на прийняття шкільного автобусу на баланс Управління освіти від Департаменту освіти і науки Одеської обласної державної адміністрації

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 578 -VIII від 08.10.2021 про затвердження мережі закладів освіти Фонтанської сільської ради 2021/2022 навчальний рік ( з додатками).

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 579 -VIII від 08.10.2021 про внесення змін до шатних розписів, структури чисельності, розмірів посадових окладів та Положення про преміювання працівників закладів освіти Фонтанської сільської ради на 2021 рік (з додатками).

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 580 -VIII від 08.10.2021 про внесення змін в рішення п`ятої сесії № 71 - VIII від 12 січня 2021 року про затвердження програми харчування дітей у закладах освіти Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області на 2021 рік ( з додатками).

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 581 -VIII від 08.10.2021 про внесення змін до штатних розписів , структури чисельності, розмірів посадових окладів Положення про преміюванню працівників закладів освіти Фонтанської сільської ради на 2021 рік ( з додатками).

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 582 -VIII від 08.10.2021 про внесення змін в рішення сесії № 69 - VIII від 12.01.2021 року про передачу дошкільних закладів на баланс Управлінню освіти Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 583 -VIII від 08.10.2021 про внесення змін в рішення сесії Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області № 53 - VIII від 25.12.2020 року про затвердження штатного розпису та положення про преміювання працівників КЗ Мистецька школа Фонтанської сільської ради на 2021 рік (з додатками).

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 584 -VIII від 08.10.2021 про внесення змін до рішення сесії Фонтанської сільської ради від 25.12.2020 року № 46 - VIII про затвердження штатного розпису, структури численності, розмірів посадових окладів, упорядкування умов оплати праці та положення про преміюванню посадових осіб управління фінансів Фонтанської сільської ради на 2021 рік (з додатками).

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 585 -VIII від 08.10.2021 про внесення змін до рішення № 45 - VIII від 25.12.2020 року про затвердження штатного розпису, структури численності, розмірів посадових окладів, упорядкування умов оплати праці та положення про преміювання посадових осіб, службовців, службовців, працівників Фонтанської сільської ради та її виконавчого органу на 2021 рік (з додатками).

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 586 -VIII від 08.10.2021 про внесення змін до рішення сесії № 89 від 04.03.2021 про надання згоди на прийняття в комунальну власність санітарного автомобіля, визначення складу комісії та балансоутримувача .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 587 -VIII від 08.10.2021 про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки громадянину України ОСОБА_32 для ведення садівництва, розташованої та адресою: АДРЕСА_1 на території Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області (за межами населеного пункту).

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 588 -VIII від 08.10.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину України ОСОБА_33 у власність для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Новодофінівської сільської ради Лиманського району Одеської області (за межами населеного пункту).

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 589 -VIII від 08.10.2021 про розгляд клопотання акціонерського товариства ДТЕК Одеські електромережі щодо внесення змін до рішення Фонтанської селещної ради від 06 липня 2021 року за № 303 - VIII про укладення договору оренди земельних ділянок з акціонерним товариством ДЕТЕК одеські електромережі для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів передачі електричної та теплової енергії, терміном на 15 (п`ятнадцять) років, на території села Фонтанка Одеського району Одеської області .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 590 -VIII від 08.10.2021 про укладення договору оренди земельних ділянок з акціонерним товариством ДЕТЕК Одеські електромережі для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів передачі електричної та теплової енергії, терміном на 15 (п`ятнадцять) років, на території Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 591 -VIII від 08.10.2021 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель Одеської єпархії Української православної церкви для будівництва та обслуговування храму преподобного ОСОБА_34 за адресою: АДРЕСА_2 .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 592 -VIII від 08.10.2021 про надання дозволу Акціонерному товариству ДЕТЕК Одеські електромережі на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,0046 га в оренду терміном на 15 (п`ятнадцять) років для будівництва та експлуатації об`єктів енергетичної інфраструктури, розташованої на території с. Фонтанка, Одеського району Одеської області .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 593 -VIII від 08.10.2021 про розгляд клопотання Акціонерного товариства ДЕТЕК Одеські електромережі щодо внесення змін до рішення Фонтанської сільської ради від 23 липня 2021 року за №440 - VIII про укладення договору оренди земельних ділянок з акціонерним товариством ДЕКЕТ Одеські електромережі для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів передачі електричної та теплової енергії, терміном на 15 (п`ятнадцять) років, на території сіл Нова Дофінівка, Вапнярка Одеського району Одеської області .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 594 -VIII від 08.10.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу громадянину України ОСОБА_35 в довгострокому оренду терміном на 49 (сорок дев`ять) років земельну ділянку площею 0,0346 га для індивідуального дачного будівництва, за адресою: АДРЕСА_3 .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 595 -VIII від 08.10.2021 про внесення змін до складу конкурсної комісії з відбору суб`єктів оціночної діяльності для проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок комунальної власності територіальної громади Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області, на яких розташовані об`єкти нерухомого майна (з додатком).

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 596 -VIII від 08.10.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки акціонерному товариству ДЕТЕК Одеські електромережі у довгострокову оренду терміном на 15 (п`ятнадцять) років для будівництва та експлуатації об`єктів енергетичної інфраструктури, розташованої за адресою: Одеська область, Одеській району с. Фонтанка, кадастровий номер 5122786400:02:001:3927 .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 597 -VIII від 08.10.2021 про надання дозволу акціонерному товариству УКРТЕЛЕКОМ на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,0002 га в оренду терміном на 5 (п`ять) років для розміщення та експлуатації об`єктів і споруд телекомунікацій, розташованої за адресою: АДРЕСА_4 .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 598 -VIII від 08.10.2021 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) громадянину України ОСОБА_36 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області, кадастровий номер 5122786400:01:002:0161 .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 600 -VIII від 08.10.2021 про надання громадянину України ОСОБА_37 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власності для будівництва і обслуговування житлоого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), розташованої за адресою: Одеська область, Одеський район, с. Фонтанка (в межах населеного пункту) .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 601 -VIII від 08.10.2021 про надання дозволу акціонерному товариству УКРТЕЛЕКОМ на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею: 0,0002 га в оренду терміном на 5 (п`ять) років для розміщення та експлуатації об`єктів і споруд телекомунікацій, розташованої за адресою: АДРЕСА_5 .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 602 -VIII від 08.10.2021 про надання дозволу акціонерному товариству УКРТЕЛЕКОМ на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,0002 га в оренду терміном на 5 (п`ять) років для розміщення та експлуатації об`єктів і споруд телекомунікацій, розташованої за адресою: АДРЕСА_6

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 603 -VIII від 08.10.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення землеустрою ділянки громадянину України ОСОБА_38 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), розташування за адресою: АДРЕСА_4 , кадастровий номер 5122786400:01:001:2873 .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 604 -VIII від 08.10.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок оренду акціонерному товариству ДЕТЕК Одеські електромережі для будівництва та обслуговування об`єктів енергетичної інфраструктури, розташовані за адресою: Одеська область, Лиманський район, с. Фонтанка .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 605 -VIII від 08.10.2021 про надання громадянину України ОСОБА_39 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у довгострокову оренду терміном на 15 (п`ятнадцять) років для індивідуального дачного будівництва, розташованої за адресою: АДРЕСА_7 .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 606 -VIII від 08.10.2021 про надання дозволу товариства з обмеженою відповідальністю Ліски Житлобуд на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду терміном на 15 (п`ятнадцять) років орієнтованою площею 0,0700 га для будівництва, обслуговування та ремонту об`єктів інженерної, транспортної, енергетичної інфраструктури, об`єктів зв`язку та дорожнього господарства, розташованої за адресою: Одеська область, Одеський район, с. Крижанівка .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 607 -VIII від 08.10.2021 про затвердження звіту про експертну грошову оцінку та продаж земельної ділянки кадастровий номер 5122780200:02:001:0815 площею 1,6300 га, розташованою за адресою: АДРЕСА_8 .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 608 -VIII від 08.10.2021 про затвердження звіту про експертну оцінку та продаж земельної ділянки кадастровий номер 5122786400:02:002:3151 площею 0.0135 га, розташованої за адресою: АДРЕСА_9 .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 609 -VIII від 08.10.2021 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) громадянину України ОСОБА_40 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), розташованої за адресою: АДРЕСА_10 , кадастровий номер 5122783900:02:001:1752 .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 610 -VIII від 08.10.2021 про затвердження проекту землеустрою фізичній особі-підприємцю ОСОБА_41 в довгострокому оренду терміном на 25 (двадцять п`ять) років площею 0,0050 га для будівництва, обслуговування та ремонту об`єктів інженерної, транспортної, енергетичної інфраструктури, об`єктів зв`язку та дорожнього господарства, розташованої за адресою: Одеська область, Одеський район, Фонтанська сільська рада, с. Крижанівка, кадастровий номер 5122783200:02:001:0981 .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 611 -VIII від 08.10.2021 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_42 в оренду терміном на 15 (п`ятнадцять) років орієнтовною площею 0,0400 га для будівництва, обслуговування та ремонту об`єктів інженерної, транспортної, енергетичної інфраструктури, об`єктів зв`язку та дорожнього господарства, розташованою за адресою: Одеська область, Одеський район, сщ. Ліски .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 612 -VIII від 08.10.2021 про передачу громадянину України ОСОБА_43 та ОСОБА_44 земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, розташованої за адресою: АДРЕСА_11 .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 613 -VIII від 08.10.2021 про передачу громадянину України ОСОБА_45 земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, розташованої за адресою: АДРЕСА_11 .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 614 -VIII від 08.10.2021 про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельних ділянок рекреаційного призначення комунальної власності, які розташовані на території Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 615 -VIII від 08.10.2021 про надання згоди на передачу орендованої земельної ділянки у суборенду членами Громадської організації добровільне товариство рибалок любителів Нова Дофінівка , згідно договору оренди земельної ділянки від 01.01.2007 року, укладеного між Новодофінівською сільською радою та Громадською організацією добровільне товариство рибалок любителів Нова Дофінівка .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 616 -VIII від 08.10.2021 про припинення дії договору оренди земельної ділянки б/н від 01.03.2013 року для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), укладеного між Фонтанською сільською радою та громадянином Російської Федерації ОСОБА_46 та громадянином України ОСОБА_47 , кадастровий номер 5122783200:02:001:2425 (з додатками)

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 617 -VIII від 08.10.2021 про затвердження проектів знмлеустрою щодо відведення земельних ділянок, які належать на праві власності ОСОБА_48 , цільове призначення яких змінюється з ведення садівництва на для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) , кадастрові номери 5122783200:02:001:2986, 5122783200:02:001:2306, 5122783200:02:001:2305

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 618 -VIII від 08.10.2021 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ Сімтекс Плюс в оренду терміном на 49 (сорок дев`ять) років орієнтовною площею 0,044 га для будівництва, обслуговування та ремонту об`єктів інженерної, транспортної, енергетичної інфраструктури, об`єктів зв`язку та дорожнього господарства .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 619 -VIII від 08.10.2021 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ Сімтекс плюс в оренду терміном на 49 (сорок дев`ять) років орієнтовною площею 0,0154 га для будівництва, обслуговування та ремонту об`єктів інженерної, транспортної, енергетичної інфраструктури, об`єктів зв`язку та дорожнього господарства .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 620 -VIII від 08.10.2021 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки фізичній особі-підприємцю ОСОБА_49 в оренду терміном на 25 (двадцять п`ять) років орієнтованою площею 0,010 га для будівництва, обслуговування та ремонту об`єктів інженерної, транспортної, енергетичної інфраструктури, об`єктів зв`язку та дорожнього господарства на території АДРЕСА_2 .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 621 -VIII від 08.10.2021 про надання громадянці України ОСОБА_50 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), розташованої за адресою: АДРЕСА_12 (в межах населеного пункту) .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 622 -VIII від 08.10.2021 про надання громадянці України ОСОБА_51 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), розташованої за адресою: АДРЕСА_13 (в межах населеного пункту) .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 623 -VIII від 08.10.2021 про надання дозволу на складення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки громадянці України ОСОБА_52 для ведення садівництва, розташованої за адресою: АДРЕСА_14 .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 624 -VIII від 08.10.2021 про проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок, які підлягають продажу та перебувають у користуванні ОСОБА_53 та ОСОБА_52 , кадастрові номери 5122783900:02:001:0991, 5122783900:02:001:0992 за адресою: АДРЕСА_14 .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 625 -VIII від 08.10.2021 про надання дозволу та розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки фізичній особі-підприємцю ОСОБА_53 в оренду терміном на 49 (сорок дев`ять) років орієнтовною площею 0,01 га для будівництва, обслуговування та ремонту об`єктів інженерної, транспортної, енергетичної інфраструктури, об`єктів зв`язку та дорожнього господарства за адресою: АДРЕСА_15 .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 626 -VIII від 08.10.2021 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ Будівельна компанія Архітектон в оренду терміном на 49 (сорок дев`ять) років орієнтовною площею 0,08 га для будівництва, обслуговування та ремонту об`єктів інженерної, транспортної, енергетичної інфраструктури, об`єктів зв`язку та дорожнього господарства .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 627 -VIII від 08.10.2021 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 5122786400:02:001:4032, яка підлягає продажу та перебуває у користуванні ТОВ Будівельна компанія Архітектон для будівництва, обслуговування та ремонту об`єктів зв`язку та дорожнього господарства, що розташована за адресою: с. Фонтанка, Одеський район, одеська Область .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 628 -VIII від 08.10.2021 про надання ТОВ Атлас Групп Девелопмент дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,8535 га в оренду терміном на 25 (двадцять п`ять) років для будівництва обслуговування та ремонту об`єктів транспортної інфраструктури та дорожнього господарства, розташованої за адресою: с. Фонтанка, Одеського району Одеської області, кадастровий номер 5122786400:02:002:1673 .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 629 -VIII від 08.10.2021 про передачу ТОВ Лоял земельної ділянки в оренду терміном на 15 (п`ятнадцять) років для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови, розташованої за адресою: АДРЕСА_16 , кадастровий номер 5122783200:02:001:2728 .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 630 -VIII від 08.10.2021 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ Кусем Девелопмент Груп в оренду терміном на 49 (сорок дев`ять) років орієнтовною площею 0,03 га для будівництва та обслуговування та ремонту об`єктів інженерної інфраструктури із земель комунальної власністю, які перебувають у запасі, розташованої за адресою: АДРЕСА_17 .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 631 -VIII від 08.10.2021 про надання дозволу ТОВ Старкор Технолоджис на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, терміном на 15 (п`ятнадцять) років, площею 0,3557 га, кадастровий номер 5122786400:02:003:2031 для будівництва, обслуговування та ремонту об`єктів інженерної, транспортної, енергетичної інфраструктури, об`єктів зв`язку та дорожнього господарства (цільове призначення за КВЦПЗ - J 12.04. Для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства), розташованої на території с. Фонтанка Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 632 -VIII від 08.10.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність громадянину України ОСОБА_54 для індивідуального дачного будівництва (цільове призначення - Е.07.03 - для індивідуального дачного будівництва), розташовану на території Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області, кадастровий номер 5122786400:02:002:1833 .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 633 -VIII від 08.10.2021 про передачу ТОВ Лоял земельної ділянки в оренду терміном на 15 (п`ятнадцять) років для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови, розташованою за адресою: АДРЕСА_16 , кадастровий номер 5122783200:02:001:2728

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 634 -VIII від 08.10.2021 про надання дозволу Обслуговуючому Кооперативу Житлово-Будівельний Кооператив Югспецстрой-77 на розроблення проекту землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки, яка перебуває у довгостроковій оренді, загальною площею 3,5004 га, кадастровий номер 5122783200:02:001:0801, цільове призначення: для проведення протизсувних і берегоукріплювальних робіт та розміщення комплексу об`єктів стаціонарної рекреації, розташованої за адресою: Одеська область Одеський район (колишній Лиманський район), с. Крижанівка .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 635 -VIII від 08.10.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину України ОСОБА_55 в дострокову оренду терміном 49 (сорок дев`ять) років для індивідуального дачного будівництва за адресою: АДРЕСА_18 .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 636 -VIII від 08.10.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер 5122783900:01:002:1325 громадянці України ОСОБА_56 для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Новодофінівської сільської ради Лиманського району Одеської області (за межами населеного пункту) .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 637 -VIII від 08.10.2021 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність громадянину України ОСОБА_57 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), розташованої за адресою: АДРЕСА_19 .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 638 -VIII від 08.10.2021 про припинення дії договору оренди земельної ділянки б/н від 20.12.2018 року для реконструкції, експлуатації та обслуговування будівель та споруд, укладення між Крижанівською сільською радом та громадянином України ОСОБА_58 , кадастровий номер 5122783200:02:001:2728 (з додатками).

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 639 -VIII від 08.10.2021 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) громадянці України ОСОБА_59 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівкль і споруд (присадибна ділянка), розташованої за адреою: АДРЕСА_20 , кадастровий номер 5122783900:03:001:0938 .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 640 -VIII від 08.10.2021 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) громадянці України ОСОБА_60 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), розташованої за адресою: АДРЕСА_21 .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 641 -VIII від 08.10.2021 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) громадянці України ОСОБА_61 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), розташованої за адресою: АДРЕСА_22 .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 642 -VIII від 08.10.2021 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) громадянам України ОСОБА_62 , ОСОБА_63 , ОСОБА_64 , ОСОБА_65 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), розташованої за адресою: АДРЕСА_10 .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 643 -VIII від 08.10.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянці України ОСОБА_66 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), розташованої за адресою: АДРЕСА_4 , кадастровий номер: 5122780200:01:002:0026 .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 644 -VIII від 08.10.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину України ОСОБА_67 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), розташованої за адресою: АДРЕСА_17 , кадастровий номер: 5122783200:02:001:0980 .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 645 -VIII від 08.10.2021 про затвердження технічної документації ші землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) громадянину України ОСОБА_40 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), розташованої за адресою: АДРЕСА_10 , кадастровий номер: 5122783900:02:001:1752 .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 646 -VIII від 08.10.2021 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) громадянці України ОСОБА_68 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), розташованої за адресою: АДРЕСА_23 , кадастровий номер: 5122783200:02:001:0983 .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 647 -VIII від 08.10.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянці України ОСОБА_69 у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), розташованої за адресою: АДРЕСА_24 , кадастровий номер: 5122783900:03:001:0941 .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 648 -VIII від 08.10.2021 про відмову громадянам України у наданні дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 649 -VIII від 08.10.2021 про затвердження звіту про експертну грошову оцінку земельної ділянки не сільського господарського призначення кадастровий номер: 5122786400:01:001:4521, яка підлягає продажу ТОВ Белл за цільовим призначенням: для експлуатації та догляду за гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами і каналами (I.10.04); вид використання: для обслуговування протизсувних та берегоукріплювальних споруд, розташованої за адресою: АДРЕСА_27 ( за межами населеного пункту) .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 650 -VIII від 08.10.2021 про затвердження звіту про експертну грошову оцінку земельної ділянки не сільського господарського призначення кадастровий номер: 5122786400:02:003:0378, яка підлягає продажу ТОВ Белл за цільовим призначенням: для експлуатації та догляду за гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами і каналами (I.10.04); вид використання: для обслуговування протизсувних та берегоукріплювальних споруд, розташованої за адресою: АДРЕСА_27 ( за межами населеного пункту) .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 651 -VIII від 08.10.2021 про затвердження звіту про експертну грошову оцінку земельної ділянки не сільського господарського призначення кадастровий номер: 5122786400:01:001:4522, яка підлягає продажу ТОВ Белл за цільовим призначенням: для експлуатації та догляду за гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами і каналами (I.10.04); вид використання: для обслуговування протизсувних та берегоукріплювальних споруд, розташованої за адресою: АДРЕСА_27 ( за межами населеного пункту) .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 652 -VIII від 08.10.2021 про затвердження звіту про експертну грошову оцінку земельної ділянки не сільського господарського призначення кадастровий номер: 5122786400:01:001:4520, яка підлягає продажу ТОВ Белл за цільовим призначенням: для експлуатації та догляду за гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами і каналами (I.10.04); вид використання: для обслуговування протизсувних та берегоукріплювальних споруд, розташованої за адресою: АДРЕСА_27 ( за межами населеного пункту) .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 653 -VIII від 08.10.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ Белл в оренду терміном на 25 (двадцять п`ять) років для обслуговування частин протизсувних та берегоукріплювальних споруд (цільове призначення згідно КВЦПЗ - 10.04 для експлуатації та догляду за гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами і каналами), розташованої на території Фонтанської сільської ради Одеського району, Одеської області, кадастровий номер: 5122786400:02:003:0380 .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 654 -VIII від 08.10.2021 про надання дачно-будівельному кооперативу Золоті ключі дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер: 5122786400:01:001:4547 в довгострокову оренду терміном на 15 (п`ятнадцять) років, орієнтовною площею 0,1958 га, для розміщення та експлуатації об`єктів інженерної, транспортної інфраструктури із зміною цільового призначення, розташованої за адресою: Одеська область, Одеський район, Фонтанська сільська рада .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 655 -VIII від 08.10.2021 про розгляд звернень громадян, фізичних осіб-підприємців та юридичних осіб з земельних питань .

Рішення вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VIII скликання № 656 -VIII від 08.10.2021 про розгляд звернень громадян та юридичних осіб з земельних питань .

Релевантні джерела права та висновки суду

Статтею 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Відповідно до частини третьої статті 24 Конституції України юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.

Згідно із частиною першою статті 5 КАС кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист у спосіб, визначений у цій статті.

Частиною другою статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Повна перевірка рішення, яке оскаржується, на предмет дотримання принципів, наведених у частині другій статті 2 КАС, є гарантією досягнення мети адміністративного судочинства - ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

При цьому перевірка лише формальної наявності в тексті спірного розпорядження мотивів, з яких відповідач дійшов відповідних висновків, без оцінки їх обґрунтованості та аргументів особи, щодо якої прийнято рішення, не узгоджується з метою адміністративного судочинства. Обмеження судового контролю суперечить самій природі суду, покликаного забезпечувати гарантоване право людини на ефективний судовий захист.

Щодо розпорядження сільського голови Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області №81/2021-СР від 04.10.2021 року Про перенесення чергового засідання вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради VІІІ скликання .

Згідно ст. 14 Конституції України статус голів, депутатів і виконавчих органів ради та їхні повноваження, порядок утворення, реорганізації, ліквідації визначаються законом.

Частиною 4 ст. 42 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні визначено, що сільський голова скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради (п. 8) та видає розпорядження у межах своїх повноважень (п. 20).

Розпорядження - це акт управління, виданий посадовою особою чи державним органом владного характеру у межах наданої компетенції для вирішення оперативних питань. Має обов`язкову силу для громадян чи організацій, яким вона адресована.

Обґрунтованість такого розпорядження, в силу статті 2 КАС України, є однією з обов`язкових ознак рішення (дії, бездіяльності) суб`єкта владних повноважень, що підлягає встановленню адміністративним судом.

Як встановлено судом, підставою для прийняття спірного розпорядження стало наступне: Приймаючи до уваги необхідність додаткового часу для роботи постійних депутатських комісій ради, враховуючи необхідність доопрацювання деяких окремих питань , що пропонуються до розгляду на черговій вісімнадцятій сесії, з метою всебічного вивчення питань, які стосуються розвитку Фонтанської територіальної громади…

Згідно тлумачення із Словника української мови займенник (неозначений) деякий - означає конкретно, точно не визначений; якийсь.

Займенник - це частина мови, що вказує на предмети, ознаки або кількість, не називаючи їх.

У розумінні статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, статті 8 Конституції України та частини третьої статті 2 КАС України належна поза розумним сумнівом вмотивованість офіційного письмового документу владного суб`єкта є гарантією особи на доступ до суду. Незабезпечення владним суб`єктом цієї вимоги призводить до однозначної та очевидної протиправності управлінського діяння у зв`язку з дефектом у юридичній визначеності.

Такий правовий висновок сформовано ВС КАС у постанові від 25.03.2021 року по справі № 520/4577/19, у постанові від 09.12.2020 року по справі №824/1276/18-а.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про однозначну та очевидну протиправність спірного розпорядження у зв`язку з дефектом у юридичній визначеності.

Крім цього, також слід зазначити, що відповідач по справі у відзиві на позовну заяву зазначив, що …вісімнадцятій сесії неможливо було відбутися, оскільки керівниками постійних депутатських комісій в порушення норм чинного законодавства не було надано секретарю сільської ради відповідні висновки та пропозиції комісій… .

На переконання суду, порушення керівниками постійних депутатських комісій не може бути підставою для перенесення сесії, оскільки реалізація депутатами сільської ради, які виступають представниками членів територіальної громади, що проживають в межах відповідного виборчого округу, своїх повноважень не може ставитись в залежність від несвоєчасного виконання керівниками депутатських комісій своїх обов`язків.

При цьому, депутатів слід розглядати не лише як представників своїх виборців (тих виборців, що голосували за нього на виборах), а як представника всіх членів територіальної громади округу - вони представляють та захищають інтереси як виборців, так і тих людей, які ще не досягли вісімнадцятирічного віку чи не перебувають у громадянстві України.

Разом з цим, представником третьої особи у поясненнях зазначено наступне: Підставою для перенесення чергового засідання вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради стала відсутність висновків і рекомендацій постійних депутатських комісій до проектів рішень, які передбачалося винести на розгляд на 05.10.2021. Цей факт підтверджується доповідною запискою секретаря сільської ради від 04.10.2021, листом голови постійної депутатської комісії з питань фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва від 04.10.2021 .

Частиною 2 ст. 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення.

У спірному розпорядженні відсутнє посилання на доповідну записку секретаря сільської ради від 04.10.2021 та лист голови постійної депутатської комісії з питань фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва від 04.10.2021, а отже відповідач не може посилатись на зазначені докази при доведенні правомірності спірного розпорядження.

Одними зі стрижневих елементів поняття (the Rule of Law) (правовладдя або верховенство права) крім інших є законність та юридична визначеність (Rule of Checklist (Мірило правовладдя), ухвалено Венеційською Комісією на 106-му пленарному засіданні (Венеція, 11-12 березня 2016 року).

Мірило правовладдя встановлює наступне.

61. Принцип леґітимних очікувань є складовою загального принципу юридичної визначеності в праві Європейського Союзу, виведеного з національних систем права. Він так само виражає ідею, що органи публічної влади повинні не лише додержуватися приписів актів права, а й своїх обіцянок та пробуджених очікувань. Згідно з доктриною леґітимних очікувань - ті, хто чинить добросовісно на підставі права, яким воно є, не повинні відчувати краху надій щодо своїх леґітимних очікувань. Утім, нові ситуації можуть бути достатньою підставою для законодавчих змін, що спричиняють виникнення відчуття краху леґітимних очікувань у виняткових випадках. Така доктрина застосовна не лише до законодавства, а й до рішень індивідуального характеру, що їх ухвалюють органи публічної влади.

64. Здійснення повноважень у спосіб, що призводить до виразно несправедливих, необґрунтованих, нерозумних або деспотичних рішень, є порушенням правовладдя.

65. Неприборканість виконавчої влади при здійснюванні нею дискреційних повноважень суперечить правовладдю. Тому з метою захисту від свавілля акти права мають вказувати на обсяг будь-якого з дискреційних повноважень.

66. Зловживання дискреційними повноваженнями має бути предметом судового або іншого незалежного контролю. Наявні юридичні засоби щодо цього мають бути чіткими й приступними.

68. Обов`язковість обґрунтування має також застосовуватись і щодо адміністративних рішень.

Як встановлено судом, від початку діяльності Фонтанської сільської ради VІІІ скликання сесії проводились як мінімум двічі на місяць. 17 сесія Фонтанської сільської ради VІІІ скликання була проведена 17.08.2021 року. 18 сесія була скликана на 05.10.2021 року та в подальшому перенесена на 05.11.2021 р. Отже, перерва між сесіями склала майже 3 місяці.

Викладене свідчить про можливість відчуття краху надій жителів Фонтанської територіальної громади своїх леґітимних очікувань щодо своєчасного вирішення питань місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Європейський суд з прав людини у своєму рішенні від 20.10.2011 у справі "Рисовський проти України" (заява №29979/04) підкреслив особливу важливість принципу "належного урядування", який передбачає, що в разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб.

Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку про порушення відповідачем базового нормативно-правового акту, а саме ст. 2 КАС України.

Спірне розпорядження прийнято не обґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); не пропорційно, зокрема без дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Відтак, розпорядження сільського голови Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області №81/2021-СР від 04.10.2021 року підлягає скасуванню.

Щодо визнання незаконною бездіяльності голови сільської Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області щодо невиконання рішень сільської ради від 08.10.2021 та зобов`язання вчинити дії .

08.10.2021 року 18 депутатів провели вісімнадцяту сесію Фонтанської сільської ради.

11.10.2021 року до сільської ради подані протоколи голосування депутатами на сесії 08.10.2021 року, а 13.10.2021 року та 18.10.2021 року до сільської ради подані усі матеріали сесії (протокол пленарного засідання, прийняті рішення, протоколи, висновки та рекомендації профільних комісій), підтверджується зверненнями ОСОБА_1 вх№02-16/1892 р., вх№02-16/1894 р.

19.10.2021 року та 23.10.2021 року позивачем ОСОБА_1 отримано відповіді від відповідача вих.№02-20/5418 та вих. №02-20/5419, якою відповідач підтверджує перенесення вісімнадцятої сесії на 05.11.2021 року та повернув всі рішення ради від 08.10.2021 року, протокол 18 сесії, протоколи голосування, матеріали роботи депутатських комісій ради, інші документи, не аргументуючи підстави не прийняття вказаних документів у роботу. Також, відповідач посилається на оприлюднене ним звернення до депутатів вих. №02-20/5268, що було оприлюднене на офіційному сайті.

Згідно ч. 5 ст. 59 ЗУ Про місцеве самоврядування в Україні , акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.

Згідно п.1-3, ч.4, ст. 42 ЗУ Про місцеве самоврядування в Україні сільський, селищний, міський голова:

1) забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади;

2) організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету;

3) підписує рішення ради та її виконавчого комітету.

Згідно п. 5 ч. 3 ст. 50 ЗУ Про місцеве самоврядування в Україні , сільський, селищний, міський голова, зокрема забезпечує своєчасне доведення рішень ради до виконавців і населення, організує контроль за їх виконанням, забезпечує оприлюднення рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації", забезпечує офіційне оприлюднення рішень ради, які відповідно до закону є регуляторними актами, а також документів, підготовлених у процесі здійснення радою регуляторної діяльності, та інформації про здійснення радою регуляторної діяльності.

Як встановлено судом, основним аргументом відповідача (голови Фонтанської сільської ради) та третьої особи (Фонтанської сільської ради) є те, що жодних законодавчо-обгрунтованих підстав для проведення вісімнадцятої сесії 08.10.2021 не існувало.

Разом з цим, Велика Палата Верховного Суду в постановах від 29 травня 2018 року у справі №800/341/17 (9991/944/12) і від 12 листопада 2019 року у справі №9901/21/19 зазначила, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до КАС України, у межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин, про захист яких вони просять, від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Суд не може вийти за межі позовних вимог та в порушення принципу диспозитивності самостійно обирати правову підставу та предмет позову (постанови Верховного Суду від 6 березня 2019 року у справі № 571/1306/16-ц, від 29 травня 2019 року у справі № 2-3632/11, від 15 липня 2019 року у справі № 235/499/17, від 17 липня 2019 року у справі № 523/3612/16-ц, від 24 липня 2019 року у справі № 760/23795/14-ц, від 25 вересня 2019 року у справі №642/6518/16-ц, від 30 жовтня 2019 року у справі № 390/131/18, від 6 листопада 2019 року у справах № 464/4574/15-ц, № 756/17180/14-ц, від 13 листопада 2019 року у справі №697/2368/15-ц, від 4 грудня 2019 року у справі № 635/8395/15-ц, від 1 квітня 2020 року у справі № 686/24003/18, від 1 липня 2020 року у справі № 287/575/16-ц, від 19 серпня 2020 року у справі № 287/587/16-ц). Таким чином, принцип стабільності є визначальним щодо можливості виходу за межі позовних вимог.

Позовні вимоги в даній справі визначені позивачами. При цьому, відповідачем не надано суду доказів, які б підтверджували наявність судового спору предметом якого є протиправність проведення сесії 08.10.2021 р., протиправність рішень сесії, прийнятих 18 депутатами Фонстанської сільської ради.

Принцип диспозитивності покладає на суд обов`язок вирішувати лише ті питання, за вирішенням яких позивач звернувся до адміністративного суду. Суд вирішує лише ті вимоги по суті спору, про вирішення яких клопочуть сторони, і за загальним правилом, не повинен виходити за межі цих вимог. Тобто суд зв`язаний предметом і обсягом заявлених вимог (постанова Верховного Суду від 19 лютого 2019 року у справі № 824/399/17-а).

Окремо слід зазначити, що у відзиві на позов, запереченнях на відповідь на відзив та поясненнях третьої особи викладені доводи щодо протиправності прийняття рішення №566-VIII Про дострокове припинення повноважень секретаря Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області VIII скликання ОСОБА_3 та рішення №567-VIII Про обрання секретаря Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області VIII скликання .

Ст. 124 Конституції України, в редакції чинній на момент розгляду справи в суді, передбачає, що юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення, при цьому ця стаття визначає можливість судового захисту лише за наявності юридичного спору.

Юридичний спір - це юридичний конфлікт між учасниками правовідносин, у якому кожен з учасників правовідносин захищає свої суб`єктивні права. Правові спори виникають внаслідок порушення суб`єктивних прав у результаті протиправних дій, а також у разі невизнання або оспорювання суб`єктивних прав. Спір виникає на підставі юридичного факту й саме цим породжує відповідні правовідносини.

При таких обставинах, поставлення в залежність дійсність прийнятого рішення від виконання посадовими особами своїх обов`язків не забезпечує "справедливий баланс" між загальним інтересом суспільства та вимогами захисту основоположних прав конкретної особи.

Як зазначалось вище, юридичного спору щодо визнання протиправними та скасування рішень № 566-VIII та № 567-VIII в провадженні Одеського окружного адміністративного суду, згідно інформації з КП ДСС не існує.

За загальним правилом у державних установах існують принципи презумпції законності адміністративних актів, тобто передбачається, що акт управління доки його не буде скасовано є обов`язковий для всіх осіб, яким він адресований. Адміністративні акти, що видаються державними органами виконавчої влади можуть бути оскаржені виключно у судовому порядку чи скасовані самим органом, за умови, якщо вони не вичерпали свою дію після їх прийняття.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Відповідно до частини шостої статті 7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.

Таким чином, аналогія закону та аналогія права допускається для застосування адміністративним судом виключно з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень та лише у випадку взагалі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини.

Водночас аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.

Практика Верховного Суду щодо помилковості застосування суб`єктами владних повноважень аналогії закону у випадку визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування сформована, зокрема, у постановах від 17.02.2020 у справі № 826/1376/18, від 14.08.2020 у справі № 820/432/17, від 11.03.2021 р. у справі №640/23179/19.

Верховний Суд зазначає, що протиправна бездіяльність суб`єкта владних повноважень - це зовнішня форма поведінки (діяння) цього органу, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов`язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб`єкта владних повноважень, були об`єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені. Для визнання бездіяльності протиправною недостатньо одного лише факту неналежного та/або несвоєчасного виконання обов`язкових дій. Важливими є також конкретні причини, умови та обставини, через які дії, що підлягали обов`язковому виконанню відповідно до закону, фактично не були виконані чи були виконані з порушенням строків. Значення мають юридичний зміст, значимість, тривалість та межі бездіяльності, фактичні підстави її припинення, а також шкідливість бездіяльності для прав та інтересів заінтересованої особи.

У багатьох рішеннях Європейський суд формував висновок, що захист, який пропонується в статті 13, має поширюватись на всі випадки обґрунтованих заяв про порушення прав і свобод, які гарантуються Конвенцією (наприклад, рішення у справі Класс та інші проти Федеративної Республіки Німеччини ).

В пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі "Чахал проти Об`єднаного Королівства" ЄСПЛ зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни. Стаття 13 вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності небезпідставної заяви за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов`язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею, повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення у справі Афанасьєв проти України від 05.04.2005).

Крім того, аналізуючи національні системи правового захисту на предмет дотримання права на ефективність внутрішніх механізмів в аспекті забезпечення гарантій, визначених статтею 13 Конвенції, Суд вказує на те, що для того, щоб бути ефективним, засіб захисту має бути:

незалежним від будь-якої вжитої на розсуд державних органів дії, бути безпосередньо доступним для тих, кого він стосується (рішення від 6 вересня 2005 року у справі Гурепка проти України , п. 59);

спроможним запобігти виникненню або продовженню стверджуваному порушенню чи надати належне відшкодування за будь-яке порушення, яке вже мало місце (рішення від 26 жовтня 2000 року у справі Кудла проти Польщі , п. 158; рішення від 16 серпня 2013 року у справі Гарнага проти України , п. 29).

Отже, ефективний засіб правового захисту в розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату. Водночас винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає зазначеній міжнародній нормі.

Згідно з положеннями Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R (80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Таким чином, дискреція - це елемент управлінської діяльності. Вона пов`язана з владними повноваженнями і їх носіями - органами державної влади та місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами. Дискрецію не можна ототожнювати тільки з формалізованими повноваженнями - вона характеризується відсутністю однозначного нормативного регулювання дій суб`єкта.

Повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб`єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов`язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов`язати до цього в судовому порядку.

Тобто, дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про задоволення позову в цій частині.

Судом також враховується п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, згідно якого обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Крім того, у справі "Трофимчук проти України" Європейський суд з прав людини зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не можна розуміти як вимогу детально відповідати на кожен довід. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи

Керуючись ст.ст. 2-9, 241, 242-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до сільського голови Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області Крупиці Наталії Григорівни, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області про визнання незаконної бездіяльності, зобов`язання вчинити дії та скасування розпорядження - задовольнити повністю.

Визнати незаконним та скасувати розпорядження сільського голови Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області №81/2021-СР від 04.10.2021 року.

Визнати незаконною бездіяльність голови сільської Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області щодо невиконання рішень сільської ради від 08.10.2021 року №566-VІІІ та №567-VІІІ про дострокове припинення повноважень секретаря ОСОБА_3 та про обрання секретаря ОСОБА_1 та щодо невиконання та не забезпечення виконання усіх прийнятих 08.10.2021 року рішень вісімнадцятої сесії Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області.

Зобов`язати сільського голову Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області оприлюднити рішення на офіційному веб-сайті Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області - https://fontanska-rada.gov.ua/, які прийняті на вісімнадцятій сесії Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області від 08.10.2021 року, та вжити заходів, спрямованих на їх повне виконання.

Зобов`язати сільського голову Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області видати розпорядження про призначення ОСОБА_1 секретарем Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області.

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України .

ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_25 , РНОКПП НОМЕР_1 , електронна пошта: ІНФОРМАЦІЯ_1 )

ОСОБА_2 (адреса: АДРЕСА_26 , РНОКПП НОМЕР_2 )

Сільський голова Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області Крупиця Наталія Григорівна (адреса: 67571, Одеська область, Одеський район, с. Фонтанка, вул. Степна, буд. 4)

Фонтанська сільська рада Одеського району Одеської області (адреса: 67571, Одеська область, Одеський район, с. Фонтанка, вул. Степна, буд. 4)

Головуючий суддя Нінель ПОТОЦЬКА

СудОдеський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення06.12.2021
Оприлюднено07.12.2021
Номер документу101642915
СудочинствоАдміністративне