707/2570/21
2/707/1170/21
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
01 грудня 2021 року м. Черкаси
Черкаський районний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Смоляра О.А.
при секретарі Зарубі Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Леськівської сільської ради Черкаського району Черкаської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -
ВСТАНОВИВ:
26.10.2021 року позивач через свого представника - адвоката Хмельницьку Л.М. звернулася до суду з позовом до Леськівської сільської ради Черкаського району Черкаської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. В обґрунтування позовних вимог позивач вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати - ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилась спадщина у виді: земельної ділянки площею 1,11 га, яка розташована в межах Чорнявської сільської ради Черкаського району, Черкаської області, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 7124989200:01:001:0034, яка належить ОСОБА_2 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЧР № 029329 від 19.12.2003 року. У встановлений строк позивач спадщину не прийняла. Пропуск строку на прийняття спадщини пропущений позивачем із поважних причин. 30.06.1994 року ОСОБА_2 залишила заповіт на ім`я ОСОБА_1 , про існування якого позивач дізналася в вересні 2021 року, а саме по приїзду з Республіки Польщі де вона працює останні роки. Загальновідомим фактом є світова пандемія корона вірусу, в зв`язку з цим були запровадженні обмеження на та перетину кордону. Внаслідок вищевказаних подій та обставин для позивача існували об`єктивні перешкоди для прибуття в Україну для прийняття спадщини. Позивач подала до Черкаської районної державної нотаріальної контори документи для прийняття спадщини, але листом від 12.10.2021 року позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, в зв`язку з порушенням терміну подачі заяви про прийняття спадщини, а тому позивач звернулася до суду з даним позовом та просила суд визначити їй додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті її матері ОСОБА_2 .
Відповідно до ухвали суду від 27.10.2021 року про відкриття провадження, розгляд справи проводиться за правилами загального позовного провадження. Відповідачу визначено п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.
Позивач та його представник в судове засідання не з`явилися, але від представника позивача на адресу суду надійшла заява про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримали в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, але на адресу суду надійшла заява про розгляд справи без участі представника відповідача, проти задоволення позовних вимог не заперечують.
Дослідивши наявні у справі докази та оцінивши їх у сукупності, судом встановлені наступні фактичні обставини і відповідні їм правовідносини.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 13.02.2020 року, актовий запис № 05.
Померла ОСОБА_2 є матір`ю позивача ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 від 20.02.1962 року, актовий запис № 5.
Відповідно до витягу з державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу 23.02.1985 року ОСОБА_3 одружилася та змінила прізвище на ОСОБА_1 .
Відповідно до заповіту від 30.06.1994 року ОСОБА_2 заповіла все своє майно ОСОБА_1 .
Згідно довідки Леськівської сільської ради Черкаського району від 28.09.2021 року за № 405/14-10 ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 проживала за адресою АДРЕСА_1 , як на день смерті так і на даний час крім неї в будинку ніхто не зареєстрований та не проживає.
Згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЧР № 029329 ОСОБА_2 є власником земельної ділянки площею 1,1 га в межах Чорнявської сільської ради Черкаського району Черкаської області.
Відповідно до листа завідувача Черкаської районної державної нотаріальної контори від 23.11.2021 року після смерті ОСОБА_2 спадкова справа не заводилася.
Відповідно до ч..1, ч.2 ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Згідно ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини із поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до ч.3 ст.1296 ЦК України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Згідно п.24 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30.05.2008 року, Про судову практику у справах про спадкування , особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.
Відповідно до ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Законодавство України не містить вичерпного переліку поважних причин пропуску строку на прийняття спадщини, а також чітко не вказує які причини є поважними. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд дослідив поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. При вирішенні вказаного позову, суд також керувався висновками Європейського Суду з прав людини.
Згідно з правовою позицію ЄСПЛ у справі "Ілхан проти Туреччини" від 27.06.2000 року, при вирішення питання пропуску строку на вчинення дій має застосовуватись правило встановлення всіх обставин з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру.
Досліджуючи поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини суд дійшов висновку, що в даному конкретному випадку позивач вчасно не звернувся до нотаріальної контори за прийняттям спадщини в зв`язку з об`єктивними, істотними обставинами для нього.
Відповідно до положень ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Суд оцінивши наявні у справі докази на підставі свого внутрішнього переконання та за критеріями їх належності, допустимості і достовірності, суд вважає за можливе прийняти визнання позову відповідачем, оскільки судом не встановлено обставин, які б свідчили, що таке визнання суперечить вимогам закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, та оскільки ОСОБА_1 пропустила строк прийняття спадщини, суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку прийняття спадщини спадкоємцем поважними, а позов задовольнити і визначити їй додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 263-268 Цивільно-процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , рнокпп НОМЕР_3 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 терміном два місяці, який рахувати з дня набрання рішенням законної сили.
Учасники справи можуть ознайомитись з текстом судового рішенням, в електронній формі, на офіційному веб-порталі Єдиного державного реєстру судових рішень в мережі Інтернет - http://reyestr.court.gov.ua.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до судової палати у цивільних справах Черкаського апеляційного суду через Черкаський районний суд Черкаської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: О. А. Смоляр
Суд | Черкаський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 01.12.2021 |
Оприлюднено | 08.12.2021 |
Номер документу | 101680386 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Черкаський районний суд Черкаської області
Смоляр О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні