Ухвала
від 03.12.2021 по справі 758/16714/21
ПОДІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Подільський районний суд міста Києва

Справа № 758/16714/21

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2021 року м. Київ

Подільський районний суд м. Києва у складі:

слідчого судді ОСОБА_1 ,

за участю:

секретаря судових засідань ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 ,

представника власниківмайна, щодоякого поданеклопотання - ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання прокурора Подільської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 , подане в межах кримінального провадження №12021100070002097, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 23.11.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 191 КК України, про арешт майна, -

В С Т А Н О В И В :

До Подільського районного суду м. Києва надійшло клопотання прокурора Подільської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 про арешт майна, вилученого в межах кримінального провадження №12021100070002097, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 23.11.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 191 КК України, під час обшуку 20.09.2021 у виробничих та складських приміщеннях, що знаходяться на земельній ділянці з кадастровим номером 0720581600:07:001:2485 за адресою: Волинська область, Володимир-Волинський район, с/рада Зарічанська, які використовуються ТОВ «Луцька аграрна компанія», ПрАТ «Володимир-Волинська торгівельна компанія», ПрАТ «Володимир-Волинська аграрна компанія», ПрАТ «Володимир-Волинська птахофабрика» та які визнані речовими доказами у вказаному кримінальному провадженні.

В обґрунтування клопотання прокурор вказав, що Подільською окружною прокуратурою міста Києва здійснюється процесуальне керівництво у вказаному кримінальному провадженні, матеріали щодо якого постановою прокурора виділено з кримінального провадження №42021102070000117, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 15.06.2021 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 299, ч.3 ст. 191, ч.5 ст. 191 КК України.

Досудовим розслідуваннямвказаного кримінальногопровадження встановлено,що службовіособи ПрАТ«Володимир-Волинськаптахофабрика» якпідстави дляотримання коштівз державногобюджету надализавідомо недостовірніакти провведення вексплуатацію від17.09.2019,до якихбуло включено2резервуари господарсько-питного,виробничо-протипожежного запасу води ємністю 1800 куб.м. з зазначеною вартістю 8 000 084, 11 грн. за кожен з датою введення в експлуатацію 17.09.2020. Фактично вказані резервуари були придбані ПрАТ «Володимир- Волинська птахофабрика» в 2018 році, будівельні роботи з їхнього розміщення в 2020 році не виконувалися, а вказаними актами було здійснено виключно їхнє внутрішнє переміщення. При цьому вартість вказаних резервуарів є недостовірною та завищена в декілька разів.

Також наказом №256/10 від 17.09.2020 введено в експлуатацію мережі електропостачання із зазначенням первісної балансової вартості 22 184 195,04 грн. Вказана мережа електропостачання вже існувала до 2020 року та жодного будівництва вказаної мережі в 2020 році не здійснювалося, а була виконана незначна реконструкція.

Таким чином, внаслідок подання 22.10.2020 службовими особами ПрАТ «Володимир-Волинська птахофабрика» недостовірних документів до Міністерства економіки України було здійснено заволодіння коштами державного бюджету в розмірі 33 470 234,0 грн.

Під час досудового розслідування у кримінальному провадженні №42021102070000117 від 15.06.2021 було проведено низку обшуків, за результатами яких виявлено та вилучено речі, документи та грошові кошти, які були визнані речовими доказами у вказаному кримінальному проваджені.

Крім того, в подальшому частина вилучених матеріальних об`єктів визнана також речовими доказами у кримінальному провадженні №12021100070002097 від 23.11.2021.

Прокурор зазначає, що майно, перелік якого наведено у поданому ним клопотанні, має відношення до даного кримінального провадження, надасть змогу встановити обставини вчинення кримінальних правопорушень, а також необхідне для проведення експертних досліджень у кримінальному провадженні.

Крім цього, із рапорту оперуповноваженого УСР в м. Києві ДСР НП України ОСОБА_5 встановлено, що вилучені під час обшуку грошові кошти можуть мати відношення до грошових коштів державного бюджету, які були привласнені посадовими особами ПрАТ «Володимир-Волинська птахофабрика» за напрямком «Державна підтримка розвитку тваринництва та переробки сільськогосподарської продукції», за фактом чого здійснюється проведення досудового розслідування у зазначеному кримінальному провадженні.

З оглядуна наведене,прокурор вважає,що незастосуваннятакого заходузабезпечення кримінальногопровадження якарешт намайно негативновплине накримінальне провадження,унеможливить встановленнявсіх важливихобставин подіївчиненого кримінальногоправопорушення тапричетних осіб,а такожможе призвестидо їхвтрати,а томуз метоюзбереження речовихдоказів,посилаючись на ч.1 ст. 98, п.1 ч.2 ст. 170 КПК України, прокурор просить накласти арешт на речі,документи тагрошові кошти,вилучені підчас обшукуу виробничихта складськихприміщеннях,що знаходятьсяна земельнійділянці зкадастровим номером0720581600:07:001:2485за адресою:Волинська область,Володимир-Волинськийрайон,с/радаЗарічанська,які використовуються ТОВ «Луцька аграрна компанія», ПрАТ «Володимир-Волинська торгівельна компанія», ПрАТ «Володимир-Волинська аграрна компанія», ПрАТ «Володимир-Волинська птахофабрика».

В судовому засіданні прокурор підтримав клопотання із наведених у ньому підстав, просив його задовольнити.

Представник власників майна ТОВ «Луцька аграрна компанія» та ОСОБА_6 адвокат ОСОБА_4 в судовому засіданні заперечив щодо задоволення клопотання, вказуючи на його необґрунтованість та безпідставність, просив відмовити у задоволенні клопотання з підстав, наведених ним у письмових запереченнях.

Крім того, від представника власників майна адвоката ОСОБА_7 до суду надійшли письмові заперечення щодо клопотання прокурора про арешт майна, в якому він просить відмовити у задоволенні такого клопотання, вказуючи на його безпідставність.

Заслухавши прокурора та представника власників майна, щодо якого подане клопотання, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов наступних висновків.

Пунктом 7 ч. 1 ст. 131 КПК України передбачено, що заходами забезпечення кримінального провадження є арешт майна.

Згідно з ч. 1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.

Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні.

Пунктом 1 ч. 2 ст. 170 КПК України передбачено, що арешт майна допускається з метою забезпечення збереження речових доказів.

Згідно з ч. 1 ст. 98 КПК України речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

У випадку, передбаченому пунктом 1 частини 2 ст. 170 КПК України, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу (ч. 3 ст. 170 КПК України).

Статтею 16 КПК України визначено, що позбавлення або обмеження права власності під час кримінального провадження здійснюється лише на підставі вмотивованого судового рішення, ухваленого в порядку, передбаченому цим Кодексом.

Відповідно до ч. 3 ст. 132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, дізнавач, прокурор не доведе, що: існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, дізнавача, прокурора; може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, дізнавач, прокурор звертається із клопотанням.

Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов`язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні (ч. 4 ст. 132 КПК України).

Згідно з ч. 5 ст. 132 КПК України під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.

Доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню (ст. 84 КПК України).

Частиною 1 ст. 92 КПК України визначено, що обов`язок доказування обставин, передбачених статтею 91 цього Кодексу, за винятком випадків, передбачених частиною другою цієї статті, покладається на слідчого, прокурора та, в установлених цим Кодексом випадках, - на потерпілого.

Згідно з ч. 11 ст. 170 КПК України заборона або обмеження користування, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у разі, коли існують обставини, які підтверджують, що їх незастосування призведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі майна.

Відповідно до статті 173 КПК України слідчий суддя, суд відмовляють у задоволенні клопотання про арешт майна, якщо особа, що його подала, не доведе необхідність такого арешту, а також наявність ризиків, передбачених абзацом другим частини першої статті 170 цього Кодексу.

При вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя, суд повинен враховувати: правову підставу для арешту майна; можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої статті 170 цього Кодексу); розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження; наслідки арешту майна для підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб.

У разі задоволення клопотання слідчий суддя, суд застосовує найменш обтяжливий спосіб арешту майна. Слідчий суддя, суд зобов`язаний застосувати такий спосіб арешту майна, який не призведе до зупинення або надмірного обмеження правомірної підприємницької діяльності особи, або інших наслідків, які суттєво позначаються на інтересах інших осіб (ч. 4 статті 173 КПК України).

Крім цього, згідно з вимогами ч. 2 ст. 171 КПК України у клопотанні слідчого, прокурора про арешт майна повинні бути зазначена, зокрема, достатня, належна, допустима, достовірна сукупність доказів, що майно, щодо якого здійснюється клопотання, є предметом, засобом чи знаряддям його вчинення, доказом злочину, набуте злочинним шляхом, доходом від вчиненого кримінального правопорушення, отримане за рахунок доходів від вчиненого злочину.

Як встановлено слідчим суддею, у провадженні слідчого відділу Подільського УП ГУНП у м. Києві перебуває кримінальне провадження №12021100070002097, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 23.11.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченогоч.5 ст. 191 КК України, матеріали щодо якого постановою прокурора виділено з кримінального провадження №42021102070000117, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 15.06.2021 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 299, ч.3 ст. 191, ч.5 ст. 191 КК України.

Процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні здійснює Подільська окружна прокуратура міста Києва.

Під час здійснення досудового розслідування кримінального провадження №42021102070000117 від 15.06.2021 ухвалою слідчого судді Подільського районного суду м. Києва від 27.08.2021, постановленою у справі №758/12018/21, було частково задоволено клопотання прокурора Подільської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 та надано дозвіл на проведення обшуку у виробничих та складських приміщеннях, що знаходяться на земельній ділянці з кадастровим номером 0720581600:07:001:2485 за адресою Волинська область, Володимир-Волинський район, с/рада Зарічанська, які використовуються торгівельним представництвом комерційного управління ТОВ «Луцька аграрна компанія», АТ «Володимир-Волинська торгівельна компанія», АТ «Володимир-Волинська аграрна компанія», ПрАТ «Володимир-Волинська птахофабрика», з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, а саме відшукання та вилучення:

- договорів про купівлю-продаж товарів під знаком для товарів і послуг «ЕПІКУР», додаткових угод/договорів до вказаних договорів та інших додатків до них; листування між ТОВ «Луцька аграрна компанія» (код ЄДРПОУ 39910709) та покупцями, чорнові записи; митних декларацій, інвойсів по товарам, які були імпортовані та в подальшому були поставлені ТОВ «Луцька аграрна компанія» (код ЄДРПОУ 39910709); контракти, угоди або договори на підставі яких було придбано товар, який було імпортовано та в подальшому поставлено під знаком для товарів і послуг «ЕПІКУР»;

- платіжних доручень, банківських виписок, реєстрів отриманих та виданих податкових накладних, податкових накладних, рахунків-фактур, видаткових накладних, товарно-транспортних накладних, сертифікатів, ліцензій, довіреностей, паспортів якості, документів, що підтверджують місцезнаходження товарно-матеріальних цінностей, їх передачу та взяття на облік (акти прийому-передачі, журнали обліку та передачі товарно-матеріальних цінностей, акти інвентаризації) - які стосуються продукції під знаком для товарів і послуг «ЕПІКУР».

Відповідно до протоколу обшуку, складеного прокурором Подільської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_8 , у період часу з 08 год. 35 хв. по 19 год. 05 хв. 20.09.2021 в ході проведення обшуку на підставі вказаної ухвали слідчого судді Подільського районного суду міста Києва №758/12018/21 від 27.08.2021 у виробничих та складських приміщеннях, що знаходяться на земельній ділянці з кадастровим номером 0720581600:07:001:2485 за адресою Волинська область, Володимир-Волинський район, с/рада Зарічанська., які використовуються ТОВ «Луцька аграрна компанія», ПрАТ «Володимир-Волинська торгівельна компанія», ПрАТ «Володимир-Волинська аграрна компанія», ПрАТ «Володимир-Волинська птахофабрика», було виявлено та вилучено майно, в тому числі грошові кошти в розмірі 8 280 646 гривень, 13750 доларів США, 5235 Євро, 60400 польських злотих, дозвіл на відшукання та вилучення яких слідчим суддею не надавався.

Постановою прокурора Подільської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_9 від 21.09.2021 вилучені в ході обшуку документи та грошові кошти визнано речовими доказами у кримінальному провадженні №42021102070000117 від 15.06.2021.

В подальшому прокурор Подільської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_9 в межах вказаного кримінального провадження звернувся до суду із клопотанням про арешт майна, виявленого та вилученого під час вищевказаного обшуку, та згідно з ухвалою слідчого судді Подільського районного суду м. Києва від 29.09.2021 таке клопотання прокурора було частково задоволено, накладено арешт на:

- Товарно-транспортні накладні щодо постачання продукції під торговим знаком «Епікур» за лютий 2021 року, перевізник ФОП ОСОБА_2 , замовник ТОВ «Луцька аграрна компанія», всього на 530 арк.;

- Товарно-транспортні накладні щодо постачання продукції під торговим знаком «Епікур» за січень 2021 року, перевізник ФОП ОСОБА_2 , замовник ТОВ «Луцька аграрна компанія», всього на 435 арк.;

- Папку сірого кольору, в якій знаходяться документи, а саме звіти по вирощуванню за березень 2021 року, ТОВ «Луцька аграрна компанія»;

- Папку сірого кольору, в якій знаходяться документи, а саме звіти по вирощуванні за лютий 2021 року, ТОВ «Луцька аграрна компанія»;

- Папку сірого кольору, в якій знаходяться документи, а саме звіти по вирощуванні за січень 2021 року, ТОВ «Луцька аграрна компанія»;

- Папку сірого кольору, в якій знаходяться документи, а саме звіти по вирощуванні за квітень 2021 року, ТОВ «Луцька аграрна компанія»;

- Папка сірого кольору, в якій знаходяться документи, а саме звіти по вирощуванні за червень 2021 року, ТОВ «Луцька аграрна компанія»;

- Папку сірого кольору, в якій знаходяться документи, а саме звіти по вирощуванні за липень 2021 року, ТОВ «Луцька аграрна компанія»;

- Папку сірого кольору, в якій знаходяться документи, а саме звіти по вирощуванні за травень 2021 року, ТОВ «Луцька аграрна компанія»;

- Папку сірого кольору, в якій знаходяться документи, а саме фінансова звітність ТОВ «Луцька аграрна компанія» та ПрАТ «Володимир-Волинська птахофабрика» за І півріччя 2021 року;

- Документи щодо імпорту товару за ПМК 426/205 від 11.09.2021 до ПрАТ «Володимир-Волинська птахофабрика» на 30 арк.;

- Оборотно-сальдові відомості по рахунку 6442 за січень, лютий, березень, квітень, червень, липень 2021 року, ТОВ «Луцька аграрна компанія» та ПрАТ «Володимир-Волинська птахофабрика», всього на 79 арк.;

- Акти прийому-передачі виконаних робіт між ФОП ОСОБА_10 та ТОВ «Луцька аграрна компанія», всього на 41 арк.;

- Документи щодо імпорту товару ТОВ «Луцька аграрна компанія» за ПМК 426/205 від 18.09.2021, ПМК 113/205 від 17.09.2021, за ПМК 426/205 від 18.09.2021, а саме UA 205080/2021/002426, UA 205080/2021/002427, UA 205080/2021/002466, UA 205080/2021/002465, всього на 52 арк.

- Товарно-транспортні накладні щодо постачання товарів, перевізники АТП Автотранс ТзОВ та АП16329 ПП, замовник ТОВ «Луцька аграрна компанія», за березень-квітень 2021 року, всього на 46 арк;

- Товарно-транспортні накладні щодо постачання товарів за квітень 2021 року, перевізник ФОП ОСОБА_10 , замовник ТОВ «Луцька аграрна компанія», всього на 381 арк;

- Товарно-транспортні накладні щодо постачання товарів за березень 2021 року, перевізник ФОП ОСОБА_10 , замовник ТОВ «Луцька аграрна компанія», всього на 670 арк;

- Папку зеленого кольору з написом «ТОВ ЛАК» в якій знаходяться документи, контракти щодо імпорту товарів за 2020-2021 роки;

- Печатки ПрАТ «Володимир-Волинська птахофабрика» (зеленого кольору), ТОВ «Луцька аграрна компанія» (червоного кольору), ПрАТ «Володимир-Волинська птахофабрика» зеленого кольору), ТОВ «Луцька аграрна компанія» (зеленого кольору);

- Положення «Про ведення касових операцій від 05.01.2018, на 11 арк.;

- Зошит з чорновими записами, що стосуються фінансово-господарської діяльності Птахофабрики, з написом «Птахофабрика, ОСОБА_11 »;

- Відомості на виплату готівки на 13 арк., за травень 2021 року, щодо головного бухгалтера ОСОБА_12 ;

- Чорнові записи з розрахунками, на 89 арк.;

- Грошові кошти в розмірі 8 280 646 гривень, 13750 доларів США, 5235 Євро, 60400 польських злотих;

- дві пари ключів від сейфу №56 та сейфу №55;

- Системний блок чорного кольору DEBI-VM0032 28171137943;

- Накопичувальні відомості та талони на відвантаження ТОВ «Луцька аграрна компанія» за 05.09.2021, 14.09.2021, 08.09.2021, 06.09.2021, 10.09.2021, 03.09.2021, 09.09.2021, 31.08.2021, 01.09.2021, 02.09.2021, 17.09.2021, 16.09.2021, 13.09.2021, 12.09.2021, 15.09.2021, 07.09.2021.

- Копії наказів про прийняття на роботу ОСОБА_13 на 1 арк., про припинення трудового договору від 06.08.2021 з ОСОБА_13 на 1 арк., №6 від 18.03.2020 про прийняття на роботу ОСОБА_14 на 1 арк., від 12.08.2021 про припинення трудового договору з ОСОБА_14 на 1 арк., від 09.07.2020 про прийняття на роботу ОСОБА_15 на 1 арк., від 19.05.2021 про припинення трудового договору ОСОБА_15 на 1 арк., від 04.05.2016 про прийняття на роботу ОСОБА_13 на 1 арк., від 23.09.2019 про переведення ОСОБА_13 5 на 1 арк., від 10.06.2020 про припинення трудового договору ОСОБА_13 на 1 арк., від 26.02.2020 про прийняття на роботу ОСОБА_15 на 1 арк., від 25.02.2020 про припинення трудового договору ОСОБА_15 на 1 арк., від 08.02.20123 про прийняття на роботу ОСОБА_15 на 1 арк., від 26.02.2020 про переведення на іншу роботу ОСОБА_14 на 1 арк., від 12.08.2021 про припинення трудового договору з ОСОБА_14 на 1 арк.

Ухвалою Київського апеляційного суду від 09.11.2021 вказану ухвалу слідчого судді скасовано та постановлено нову ухвалу, якою відмовлено у задоволенні прокурора Подільської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_9 , поданогов межах кримінального провадження №42021102070000117 від 15.06.2021 року, про накладенняарешту на майно, що належить на праві власності ТОВ «Луцька аграрна компанія» та ПрАТ «Володимир-Волинська птахофабрика», яке виявлено під час обшуку у виробничих та складських приміщеннях, що знаходяться на земельній ділянці з кадастровим номером 0720581600:07:001:2485 за адресою Волинська область, Володимир-Волинський район, с/рада Зарічанська., які використовуються ТОВ «Луцька аграрна компанія», ПрАТ «Володимир-Волинська торгівельна компанія», ПрАТ «Володимир-Волинська аграрна компанія», ПрАТ «Володимир-Волинська птахофабрика» та яке визнано речовим доказом.

При цьому, як вбачається зі змісту ухвали суду апеляційної інстанції, за матеріалами, доданими до клопотання слідчого, відсутні докази, що речі, документи та грошові кошти, на які ухвалою слідчого судді накладено арешт, відповідаютькритеріям, зазначеним уст. 98 КПК України, оскільки в самому клопотанніпрокурора та в постанові органу досудового розслідування від21.09.2021 про визнаннявилученого в ході обшуку у виробничих та складських приміщеннях, що знаходяться на земельній ділянці з кадастровим номером 0720581600:07:001:2485 за адресою Волинська область, Володимир-Волинський район, с/рада Зарічанська речей, документів та грошових коштів речовими доказамиу кримінальному провадженні відсутнє будь-яке обґрунтування, за яким із критеріїв ч. 1ст. 98 КПК Україниїх визнано речовими доказами.

Колегія суддів дійшла висновку, що вказана постанова є формальною, оскільки органом досудового розслідування не надано доказів, що вказані речі, документи та грошові кошти є предметом злочинної діяльності.

Також колегією суддів було звернуто увагу на те, що ні прокурор в клопотанні, ні слідчий суддя в оскаржуваній ухвалі, в порушення відповідно ст.ст.171,173 КПК України, не оцінили розумність і співрозмірність обмеження права власності завданням кримінальногопровадження, а також наслідки арешту майна для зазначеного товариства та виконання ним своїх договірних зобов`язань з іншими суб`єктами.

При цьому, колегія суддів також дійшла висновку про переконливість доводів представників власників арештованого майна, наведених у поданих апеляційних скаргах, про законність походження грошових коштів, тимчасово вилучених під час обшуку, які належатьТОВ «ЛУЦЬКА АГРАРНА КОМПАНІЯ» та ОСОБА_6 .

Слідчим суддею також з`ясовано, що 23.11.2021 прокурором Подільської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_16 винесено постанову, якою частину речових доказів, що були вилучені під час обшуку 20.09.2021 в межах кримінального провадження №42021102070000117 від 15.06.2021 за адресою Волинська область, Володимир-Волинський район, с/рада Зарічанська, які використовуються ТОВ «Луцька аграрна компанія», ПрАТ «Володимир-Волинська торгівельна компанія», ПрАТ «Володимир-Волинська аграрна компанія», визнано речовими доказами у кримінальному провадженні №12021100070002097 від 23.11.2021, а саме визнано речовими доказами:

- Товарно-транспортні накладні щодо постачання продукції під торговим знаком «Епікур» за лютий 2021 року, перевізник ФОП ОСОБА_10 , замовник ТОВ «Луцька аграрна компанія», всього на 530 арк.;

- Товарно-транспортні накладні щодо постачання продукції під торговим знаком «Епікур» за січень 2021 року, перевізник ФОП ОСОБА_10 , замовник ТОВ «Луцька аграрна компанія», всього на 435 арк.;

- Папка сірого кольору, в якій знаходяться документи, а саме звіти по вирощуванні за березень 2021 року, ТОВ «Луцька аграрна компанія»;

- Папка сірого кольору, в якій знаходяться документи, а саме звіти по вирощуванні за лютий 2021 року, ТОВ «Луцька аграрна компанія»;

- Папка сірого кольору, в якій знаходяться документи, а саме звіти по вирощуванні за січень 2021 року, ТОВ «Луцька аграрна компанія»;

- Папка сірого кольору, в якій знаходяться документи, а саме звіти по вирощуванні за квітень 2021 року, ТОВ «Луцька аграрна компанія»;

- Папка сірого кольору0 в якій знаходяться документи, а саме звіти по вирощуванні за червень 2021 року, ТОВ «Луцька аграрна компанія»;

- Папка сірого кольору, в якій знаходяться документи, а саме звіти по вирощуванні за липень 2021 року, ТОВ «Луцька аграрна компанія»;

- Папка сірого кольору, в якій знаходяться документи, а саме звіти по вирощуванні за травень 2021 року, ТОВ «Луцька аграрна компанія»;

- Папка сірого кольору, в якій знаходяться документи, а саме фінансова звітність ТОВ «Луцька аграрна компанія» та ПрАТ «Володимир-Волинська птахофабрика» за І півріччя 2021 року;

- Документи щодо імпорту товару за ПМК 426/205 від 11.09.2021 до ПрАТ «Володимир-Волинська птахофабрика» на 30 арк.;

- Оборотно-сальдові відомості по рахунку 6442 за січень, лютий, березень, квітень, червень, липень 2021 року, ТОВ «Луцька аграрна компанія» та ПрАТ «Володимир-Волинська птахофабрика», всього на 79 арк.;

- Акти прийому-передачі виконаних робіт між ФОП ОСОБА_10 та ТОВ «Луцька аграрна компанія», всього на 41 арк.;

- Документи щодо імпорту товару ТОВ «Луцька аграрна компанія» за ПМК 426/205 від 18.09.2021, ПМК 113/205 від 17.09.2021, за ПМК 426/205 від 18.09.2021, а саме UA205080/2021/002426, UA205080/2021/002427, UA205080/2021/002466, UA205080/2021/002465, всього на 52 арк.;

-Товарно-транспортні накладні щодо постачання товарів, перевізники АТП Автотранс ТзОВ та АП16329 ПП, замовник ТОВ «Луцька аграрна компанія», за березень-квітень 2021 року, всього на 46 арк.;

- Товарно-транспортні накладні щодо постачання товарів за квітень 2021 року, перевізник ФОП ОСОБА_10 , замовник ТОВ «Луцька аграрна компанія», всього на 381 арк.;

- Товарно-транспортні накладні щодо постачання товарів за березень 2021 року, перевізник ФОП ОСОБА_10 , замовник ТОВ «Луцька аграрна компанія», всього на 670 арк.;

- Папка зеленого кольору з написом «ТОВ ЛАК» в якій знаходяться документи, контракти щодо імпорту товарів за 2020-2021 роки;

- Положення «Про ведення касових операцій» від 05.01.2018, на 11 арк.;

- Зошит з чорновими записами, що стосуються фінансово-господарської діяльності Птахофабрики, з написом «Птахофабрика, ОСОБА_11 »;

- Чорнові записи з розрахунками, на 89 арк.;

- Грошові кошти в розмірі 8 280 646 гривень, 13750 доларів США, 5235 Євро, 60400 польських злотих;

- Дві пари ключів від сейфу №56 та сейфу №55;

- Системний блок чорного кольору DEBI-VM0032 28171137943;

- Накопичувальні відомості та талони на відвантаження ТОВ «Луцька аграрна компанія» за 05.09.2021, 14.09.2021, 08.09.2021, 06.09.2021, 10.09.2021, 03.09.2021, 09.09.2021, 31.08.2021, 01.09.2021, 02.09.2021, 17.09.2021, 16.09.2021, 13.09.2021, 12.09.2021, 15.09.2021,07.09.2021.

Як вбачається зі змісту вказаної постанови прокурора від 23.11.2021, підставою для визнання вищенаведених матеріальних об`єктів речовими доказами у кримінальному провадженні слугувало те, що документи та грошові кошти, які на праві власності належать ТОВ «Луцька аграрна компанія» та ПрАТ «Володимир-Волинська птахофабрика», мають важливе значення для встановлення фактів і обставин у даному кримінальному провадженні, у зв`язку з цим, відповідно до ст. 98 КПК України, є речовими доказами та відповідають критеріям майна, на яке може бути накладено арешт, визначеним ст. 170 КПК України.

Однак, на думку суду, вказана постанова прокурора є формальною та непереконливою, оскільки органом досудового розслідування не надано доказів, що вказані речі, документи та грошові кошти є предметом злочинної діяльності.

До клопотання про арешт майна прокурором не надано жодних інших належних та допустимих доказів, які б поза розумним сумнівом вказували на те, що наведені у клопотанні речі, документи та грошові кошти відповідають критеріям, передбаченим ст. 98 КПК України.

Слідчим суддею також враховується, що ухвала слідчого судді Подільського районного суду м. Києва від 29.09.2021, якою було накладено арешт на майно в межах кримінального провадження №42021102070000117 від 15.06.2021, у тому числі й на усе майно, щодо якого подане дане клопотання, була предметом апеляційного перегляду, за результатами якого суд апеляційної інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для накладення арешту на вказане майно та скасував вказану ухвалу слідчого судді.

Крім того, у судовому засіданні прокурором не надано будь-яких доказів в обґрунтування того, що вищеперераховані матеріальні об`єкти є знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані внаслідок вчинення кримінального правопорушення в межах кримінального провадження №12021100070002097 від 23.11.2021.

При цьому, слідчий суддя звертає увагу, що жодній службовій особі ТОВ «Луцька аграрна компанія» та ПрАТ «Володимир-Волинська птахофабрика» повідомлення про підозру не вручалося та не надано доказів причетності останніх до вчинення кримінального правопорушення, яке розслідується в межах вказаного кримінального провадження.

Крім того, прокурором не доведено, що на даному етапі кримінального провадження потреби досудового розслідування виправдовують таке втручання у права та інтереси власників майна з метою забезпечення його збереження.

Згідно із ст. 41 КонституціїУкраїни коженмає правоволодіти,користуватися, розпоряджатисясвоєю власністю. Ніхто не можебути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності єнепорушним

Статтями 7, 16 КПК України визначено, що загальною засадою кримінального провадження є недоторканість права власності. Позбавлення або обмеження права власностіпід часкримінального провадження здійснюється лише на підставі вмотивованого судового рішення, ухваленого в порядку, передбаченому цим Кодексом.

Відповіднодо положень ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист праві основоположних свобод, який ратифікований Верховною Радою України 17.07.1997, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

У відповідності до усталеної практики Європейського Суду з прав людини в контексті вищевказаних положень, володіння майном повинно бути законним (рішення у справі «Іатрідіс проти Греції»). Вимога щодо законності у розумінні Конвенції вимагає дотримання відповідних положень національного законодавства та відповідності принципові верховенства права, що включає свободу від свавілля (рішення у справі «Антріш проти Франції» та «Кушоглу проти Болгарії»). Будь-яке втручання державного органу у право на мирне володіння майном повинно забезпечити «справедливий баланс» між загальним інтересом суспільства та вимогами захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідність досягнення такого балансу відображена в цілому в структурі статті 1 Першого протоколу. Необхідного балансу не вдасться досягти, якщо на відповідну особу буде покладено індивідуальний та надмірний тягар (рішення від 23.09.1982 у справі «Спорронг та Льонрот проти Швеції»). Іншими словами, має існувати обґрунтоване пропорційне співвідношення між засобами, які застосовуються, та метою, яку прагнуть досягти (рішення у справі «Джеймс та інші проти Сполученого Королівства»).

Слідчий суддя також виходить із того, що у кожному конкретному кримінальному провадженні слідчий суддя, застосовуючи вид обтяження, в даному випадку арешт майна, має неухильно дотримуватись вимог закону. Накладаючи арешт на майно слідчий суддя має обов`язково переконатися в наявності доказів на підтвердження вчинення кримінального правопорушення. При цьому закон не вимагає аби вони були повними та достатніми на цій стадії кримінального провадження, однак вони мають бути такими, щоб слідчий суддя був впевнений у тому, що дані докази можуть дати підстави для пред`явлення обґрунтованої підозри у вчиненні того чи іншого злочину. Крім того, наявність доказів у кримінальному провадженні має давати слідчому судді впевненість у тому, що в даному кримінальному провадженні необхідно накласти вид обмеження з метою уникнення негативних наслідків.

З огляду на наведене, враховуючи, що прокурором не надано недостатньої кількості доказів необхідності накладення арешту, слідчий суддя не вбачає достатніми та обґрунтованими підстави для задоволення даного клопотання, оскільки документи додані до клопотання не свідчать, що на цьому етапі кримінального провадження потреби досудового розслідування виправдовують таке втручання у права та інтереси власників майна з метою забезпечення збереження речових доказів, до того ж, будь-яких негативних наслідків, які можуть негативно позначитися на інтересах слідства, власників майна та інших осіб від невжиття такого заходу забезпечення кримінального провадження, слідчим суддею не встановлено.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 170, 173, 175, 370 КПК України, слідчий суддя, -

П О С Т А Н О В И В :

Відмовити у задоволенні прокурора Подільської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_17 , поданого в межах кримінального провадження №12021100070002097, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 23.11.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 191 КК України,про накладенняарештуна речі,документи тагрошові кошти,вилучені підчас обшукуу виробничихта складськихприміщеннях,що знаходятьсяна земельнійділянці зкадастровим номером0720581600:07:001:2485за адресою:Волинська область,Володимир-Волинськийрайон,с/радаЗарічанська,які використовуються ТОВ «Луцька аграрна компанія», ПрАТ «Володимир-Волинська торгівельна компанія», ПрАТ «Володимир-Волинська аграрна компанія», ПрАТ «Володимир-Волинська птахофабрика» та які визнані речовими доказами, а саме:

- Товарно-транспортні накладні щодо постачання продукції під торговим знаком «Епікур» за лютий 2021 року, перевізник ФОП ОСОБА_10 , замовник ТОВ «Луцька аграрна компанія», всього на 530 арк.;

- Товарно-транспортні накладні щодо постачання продукції під торговим знаком «Епікур» за січень 2021 року, перевізник ФОП ОСОБА_10 , замовник ТОВ «Луцька аграрна компанія», всього на 435 арк.;

- Папка сірого кольору, в якій знаходяться документи, а саме звіти по вирощуванні за березень 2021 року, ТОВ «Луцька аграрна компанія»;

- Папка сірого кольору, в якій знаходяться документи, а саме звіти по вирощуванні за лютий 2021 року, ТОВ «Луцька аграрна компанія»;

- Папка сірого кольору, в якій знаходяться документи, а саме звіти по вирощуванні за січень 2021 року, ТОВ «Луцька аграрна компанія»;

- Папка сірого кольору, в якій знаходяться документи, а саме звіти по вирощуванні за квітень 2021 року, ТОВ «Луцька аграрна компанія»;

-Папка сірогокольору,в якійзнаходяться документи,а самезвіти по вирощуванні за червень 2021 року, ТОВ «Луцька аграрна компанія»;

- Папка сірого кольору, в якій знаходяться документи, а саме звіти по ВИрощуванні за липень 2021 року, ТОВ «Луцька аграрна компанія»;

- Папка сірого кольору, в якій знаходяться документи, а саме звіти по вирощуванні за травень 2021 року, ТОВ «Луцька аграрна компанія»;

- Папка сірого кольору, в якій знаходяться документи, а саме фінансова звітність ТОВ «Луцька аграрна компанія» та ПрАТ «Володимир-Волинська птахофабрика» за І півріччя 2021 року;

- Документи щодо імпорту товару за ПМК 426/205 від 11.09.2021 до ПрАТ «Володимир-Волинська птахофабрика» на 30 арк.;

- Оборотно-сальдові відомості по рахунку 6442 за січень, лютий, березень, квітень, червень, липень 2021 року, ТОВ «Луцька аграрна компанія» та ПрАТ «Володимир-Волинська птахофабрика», всього на 79 арк.;

- Акти прийому-передачі виконаних робіт між ФОП ОСОБА_10 та ТОВ «Луцька аграрна компанія», всього на 41 арк.;

- Документи щодо імпорту товару ТОВ «Луцька аграрна компанія» за ПМК 426/205 від 18.09.2021, ПМК 113/205 від 17.09.2021, за ПМК 426/205 від 18.09.2021, а саме UA205080/2021/002426, UA205080/2021/002427, UA205080/2021/002466, UA205080/2021/002465, всього на 52 арк.;

-Товарно-транспортні накладні щодо постачання товарів, перевізники АТП Автотранс ТзОВ та АП16329 ПП, замовник ТОВ «Луцька аграрна компанія», за березень-квітень 2021 року, всього на 46 арк.;

- Товарно-транспортні накладні щодо постачання товарів за квітень 2021 року, перевізник ФОП ОСОБА_10 , замовник ТОВ «Луцька аграрна компанія», всього на 381 арк.;

- Товарно-транспортні накладні щодо постачання товарів за березень 2021 року, перевізник ФОП ОСОБА_10 , замовник ТОВ «Луцька аграрна компанія», всього на 670 арк.;

- Папка зеленого кольору з написом «ТОВ ЛАК», в якій знаходяться документи, контракти щодо імпорту товарів за 2020-2021 роки;

- Положення «Про ведення касових операцій» від 05.01.2018, на 11 арк.;

- Зошит з чорновими записами, що стосуються фінансово-господарської діяльності Птахофабрики, з написом «Птахофабрика, ОСОБА_11 »;

- Чорнові записи з розрахунками, на 89 арк.;

- Грошові кошти в розмірі 8 280 646 гривень, 13750 доларів США, 5235 Євро, 60400 польських злотих;

- Дві пари ключів від сейфу №56 та сейфу №55;

- Системний блок чорного кольору DEBI-VM0032 28171137943;

- Накопичувальні відомості та талони на відвантаження ТОВ «Луцька аграрна компанія» за 05.09.2021, 14.09.2021, 08.09.2021, 06.09.2021, 10.09.2021, 03.09.2021, 09.09.2021, 31.08.2021, 01.09.2021, 02.09.2021, 17.09.2021, 16.09.2021, 13.09.2021, 12.09.2021, 15.09.2021, 07.09.2021.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Київського апеляційного судупротягом п`яти днів з дня її оголошення.

Cлідчий суддя Подільського районного суду м. Києва ОСОБА_1

СудПодільський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення03.12.2021
Оприлюднено21.05.2024
Номер документу101701815
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна

Судовий реєстр по справі —758/16714/21

Ухвала від 10.01.2022

Кримінальне

Київський апеляційний суд

Ященко Микола Анатолійович

Ухвала від 03.12.2021

Кримінальне

Подільський районний суд міста Києва

Ковбасюк О. О.

Ухвала від 03.12.2021

Кримінальне

Подільський районний суд міста Києва

Ковбасюк О. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні