43/531-23/81
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 вересня 2007 р. № 43/531-23/81
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючогосуддівКота О.В.,Шевчук С.Р. (доповідач),Владимиренко С.В.
розглянувши касаційну скаргу і додані до неї документи Акціонерного товариства відкритого типу Промислово-торговельної фірма "Сувенір"
на постанову
у справігосподарського суду за позовом
до про Київського апеляційного господарського суду від 30.05.2007 р.№43/531-23/81міста КиєваТовариства з обмеженою відповідальністю "Реал Проект",Акціонерного товариства відкритого типу "Промислово-торговельна фірма "Сувенір"визнання недійсними рішень загальних зборів
В судовому засіданні взяли участь представники:
- позивача: -Ловейко О.О.(дов. б/н від 26.03.2007р.),
Волкова А.Л. - директор
- відповідача: не з'явились;
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду м. Києва від 27.03.2007р. (суддя Демидова А.М.) у справі № 43/531-23/81 позов задоволено. Визнано недійсними рішення загальних зборів акціонерів Акціонерного товариства відкритого типу Промислово-торговельної фірми “Сувенір” оформлені протоколом загальних зборів акціонерів Акціонерного товариства відкритого типу Промислово-торговельної фірми “Сувенір” від 21 квітня 2006 року. Стягнуто з Акціонерного товариства відкритого типу Промислово-торговельної фірми “Сувенір” на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Реал Проект” 85 (вісімдесят п'ять) грн. 00 коп. державного мита та 118 (сто вісімнадцять) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Постановою Київського апеляційного господарського суду від 30.05.2007р. (колегія суддів у складі Мартюк А.І. –головуючий, Зубець Л.П., Лосєва А.М.) рішення господарського суду м. Києва від 27.03.2007 року у справі № 43/531-23/81 залишено без змін.
У своїй касаційній скарзі Акціонерне товариство відкритого типу Промислово-торговельна фірма "Сувенір" просить постанову Київського апеляційного господарського суду від 30.05.2007р. та рішення господарського суду м. Києва від 27.03.2007 року у справі № 43/531-23/81 скасувати, і передати справу на новий розгляд до суду першої інстанції, посилаючись на те, що судами неправильно були застосовані норми матеріального та процесуального права.
За розпорядженням в.о. Голови Вищого господарського суду України Шульги О.Ф. від 26.09.2007 у справі № 43/531-23/81 змінено колегію суддів: Кот О.В. –головуючий, Шевчук С.Р. (доповідач), Владимиренко С.В.
В судове засідання представники відповідача не з'явилися. Враховуючи, що про час, дату та місце судового розгляду справи сторони були повідомлені своєчасно та належним чином, Вищий господарський суд України вважає за можливе розглянути касаційну скаргу у їх відсутності.
Заслухавши суддю-доповідача, вислухавши пояснення присутніх представників позивача, перевіривши правильність застосування Київським апеляційним господарським судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 21 квітня 2006 р. було призначено проведення чергових загальних зборів акціонерів Акціонерного товариства відкритого типу Промислово-торговельної фірми "Сувенір" (АТВТ ПТФ "Сувенір"). На дату реєстрації акціонерів, що прибули для участі у загальних зборах відповідача, а саме на 21 квітня 2006 року, було зареєстровано акціонерів та їх представників із загальною кількістю голосів 392 027.
Під час проведення реєстрації акціонерів та їх представників, що прибули на збори, посадовими особами ДВС у Дарницькому районі м. Києва реєстраційній (мандатній) комісії зборів було надано постанову про відкриття виконавчого провадження № 641/2 від 21.04.2006 р, на виконання ухвали Вишгородського районного суду Київської області від 24 квітня 2006 року № 1/1138, згідно з якою відповідачу та будь-яким іншим особам було заборонено враховувати належні позивачу акції АТВТ ПТФ "Сувенір" при обчисленні кількості голосуючих акцій та визначенні кворуму голосів на загальних зборах. На виконання вимог зазначених документів, реєстраційна (мандатна) комісія не врахувала при визначенні кворуму загальних зборів акціонерів належні позивачу акції і зазначила, що на зборах зареєстровано акціонерів та їх представників із загальним числом акцій 392027 штук, що складає більше 60% загального числа голосів акціонерів, яким не заборонено приймати участь у голосуванні на загальних зборах. З урахуванням цього, реєстраційна (мандатна) комісія зробила висновок, що на зборах необхідний кворум наявний і збори є правомочними. Керуючись висновками реєстраційної (мандатної) комісії присутні на зборах акціонери та їх представники прийняли ряд рішень, які оформлені протоколом загальних зборів акціонерів АТВТ ПТФ „СУВЕНІР" від 21 квітня 2006 року. Даний протокол був засвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Вашагашвілі Д.Д. (реєстр. № 767к. 768к) 21.04.2006р.
Відповідно до ч. 8 ст. 41 Закону України „Про господарські товариства" при визначенні правомочності загальних зборів необхідно виходити з кількості голосів, яка відповідає 60 відсоткам від загальної кількості голосів, визначеної статутом. Загальні збори визнаються правомочними, якщо у них беруть участь акціонери, що мають відповідно до статуту товариства більш ніж 60 відсотків голосів.
Згідно ч. 1 ст. 44 Закону України "Про господарські товариства" голосування на загальних зборах акціонерів проводиться за принципом: одна акція - один голос.
Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 41 Закону України "Про господарські товариства" право участі у загальних зборах акціонерів мають особи, які є власниками акцій на день проведення загальних зборів (крім випадку проведення установчих зборів).
Згідно зі ст. 32 Закону України "Про господарські товариства" акціонерне товариство має право викупити у акціонера оплачені ними акції. Вказані акції повинні бути реалізовані або анульовані у строк не більше одного року. Протягом цього періоду розподіл прибутку, а також голосування і визначення кворуму на загальних зборах акціонерів проводиться без урахування придбаних акціонерним товариством власних акцій. Інших випадків спеціального порядку визначення кворуму загальних зборів акціонерів діючим законодавством не передбачено, так само як і поняття „діючі акції".
Як встановлено судами попередніх інстанцій згідно з протоколом загальних зборів АТВТ ПТФ "Сувенір" від 21 квітня 2006 року, для участі у загальних зборах зареєструвалися акціонери та їх представники із загальним числом акцій 392027 штук. Згідно реєстру власників іменних цінних паперів загальна кількість акцій статутного капіталу відповідача становить 1638176 штук. Отже, на загальних зборах акціонерів АТВТ ПТФ „Сувенір" від 21 квітня 2006 року були присутні акціонери, які володіють 23,93 % від загальної кількості голосів, визначеної статутом.
Відповідно до Роз'яснення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.01.2002 р. № 1 „Щодо порядку застосування статті 5 Закону України „Про цінні папери і фондову біржу" стосовно права власника арештованих акцій брати участь в управлінні товариством шляхом голосування на загальних зборах" зазначено, що до вирішення справи у судовому порядку щодо позбавлення акціонера права власності на акції власник акцій має право на участь у загальних зборах, оскільки такі дії власника не є діями щодо відчуження акцій та не призводять до переходу прав власності на акції до іншої особи.
Згідно ухвали Вишгородського районного суду Київської області від 20 квітня 2006 року № 1/1138 заборонено відповідачу проводити загальні збори акціонерів 21.04.2006 року до вирішення справи по суті. Відповідачем відповідно до ст. 33 ГПК України не надано доказів скасування даної ухвали на час проведення загальних зборів акціонерів АТВТ ПТФ "Сувенір" 21.04.2006р.
Колегія суддів Вищого господарського суду України погоджується з висновком суду першої інстанції, з яким правильно погодився суд апеляційної інстанції, що відповідно до вимог ч. 8 ст. 41 Закону України „Про господарські товариства" на загальних зборах були присутні акціонери, які володіють менш ніж 60 % голосів від загальної кількості, визначеної статутом, а тому вони вважаються неправомочними, а всі прийняті ними та оформлені протоколом загальних зборів акціонерів АТВТ ПТФ „Сувенір" рішення недійсними.
Крім того, відповідно до статуту АТВТ ПТФ "Сувенір" у новій редакції, затвердженого Загальними зборами АТВТ ПТФ "Сувенір" від 12.06.2001 р., зареєстрованого Дарницькою райдержадміністрацією, реєстр. № 02649 від 14.09.2001 р., рішення Загальних зборів акціонерів визнається дійсним, якщо у їх роботі приймають участь акціонери, що мають відповідно до статуту товариства більш як 60 відсотків голосів. При відсутності необхідного кворуму Загальні збори акціонерів переносяться на пізніші строки, але не довше, ніж на два місяці (п. 3.1.11. Статуту). Голосування на Загальних зборах акціонерів проводиться за принципом: "одна акція - один голос" (п. 13.1.12. Статуту).
Судами попередніх інстанцій було досліджено, що рішенням Фастівського міськрайонного суду Київської області від 27 квітня 2006 року по справі № 2-839 позов по цивільній справі № 2-839 було подано Коміссаром Г.П. до Саада Ш.М., третя особа - АТВТ ПТФ “Сувенір” про визнання незаконними дій по скликанню загальних зборів акціонерів, а в подальшому, відповідачем - Саадом Ш.М. було подано зустрічний позов до Коміссара Г.П. Відповідно до ухвали Фастівського міськрайонного суду Київської області від 17.01.2007 р. (про перегляд рішення від 27.04.2006 р. за нововиявленими обставинами) справа № 2-832/2006 р. № 7-2007 р. (нововиявлені обставини) рішення Фастівського міськрайонного суду Київської області від 27.04.2006 р. по справі за позовом Комісара Г.П. до Саада Шаді Мухамеда, третя особа АТВТ ПТФ "Сувенір", про визнання незаконними дій по скликанню загальних зборів акціонерів, та за зустрічним позовом Саада Шаді Мухамеда до Комісара Г.П. скасовано.
Крім того, колегія суддів Вищого господарського суду України погоджується з судами попередніх інстанцій, що відповідно до листа Головного міжрегіонального управління статистики у м. Києві від 16.04.2007р. № 21-10/2388-2 керівником АТВТ ПТФ “Сувенір” є громадянин Бойко С.В.. Представниками відповідача не надано доказів щодо відсутності у Бойко С.В. повноважень на представництво від імені АТВТ ПТФ “Сувенір”.
Доводи скаржника, викладені у касаційні скарзі, не спростовують висновків судів попередніх інстанцій.
Слід зазначити, що розглядаючи справу, апеляційний господарський суд повно з'ясував обставини, які мали значення для правильного розгляду поданої апеляційної скарги. Висновки апеляційного суду, якими спростовано обставини на які посилався позивач в обґрунтування своїх вимог і заперечень, ґрунтуються на доказах, наведених в постанові суду, та відповідають положенням чинного законодавства. Як наслідок, прийнята апеляційним господарським судом постанова відповідає положенням ст. 105 ГПК України та вимогам, що викладені в постанові Пленуму Верховного Суду України від 29.12.1976 р. № 11 “Про судове рішення” зі змінами та доповненнями.
За таких обставин, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що під час розгляду справи господарськими судами фактичні обставини справи встановлено на основі повного і об'єктивного дослідження поданих доказів, висновки суду відповідають цим обставинам і їм надана правильна юридична оцінка з правильним застосуванням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Акціонерного товариства відкритого типу Промислово-торговельної фірми “Сувенір” залишити без задоволення.
Рішення господарського суду м. Києва від 27.03.2007 р. та постанову Київського апеляційного господарського суду від 30.05.2007р. у справі № 43/531-23/81 залишити без змін.
Головуючий Кот О.В.
С у д д я Шевчук С.Р.
С у д д я Владимиренко С.В.
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 27.09.2007 |
Оприлюднено | 16.10.2007 |
Номер документу | 1017110 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Шевчук C.Р.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні