копія
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"07" грудня 2021 р. Справа № 608/2444/21
Номер провадження2/608/815/2021
Чортківський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючої судді Запорожець Л. М.
при секретарі судового засідання Фаштиковській М. І.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду міста Чорткова справу цивільного судочинства за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Чортківська районна державна нотаріальна контора про визначення частки в спільному майні подружжя та визнання права власності на спадкове майно, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до відповідача ОСОБА_3 , третьої особи Чортківської районної державної нотаріальної контори про визначення частки в спільному майні подружжя та визнання права власності на спадкове майно. В позовній заяві вказала, що перебувала у шлюбі з ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . За час шлюбу, згідно договорів купівлі продажу, укладених 18.08.2012 року між нею та ОСОБА_5 , подружжям Жиромських було набуто у спільну сумісну власність: - житловий будинок із господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1 ; земельну ділянку площею 0,1652 га кадастровий номер 6125586300:02:001:0893, цільове призначення: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), що розташована за адресою: АДРЕСА_1 . Згідно даних Чортківської державної нотаріальної контори, Заповіту ОСОБА_4 не залишав. Вказує, що 10.10.2014 року за її заявою про відмову від спадщини було заведено спадкову справу № 665/2014 до майна померлого ОСОБА_4 . До вказаної спадкової справи долучена заява ОСОБА_6 , дочки ОСОБА_4 про неприйняття спадщини. Згідно довідки, виданої 29.09.2014 року за № 492 Палашівською сільською радою разом з ОСОБА_4 були зареєстровані і проживали син ОСОБА_2 , онуки та невістка. 13.11.2014 року на ім`я відповідача видано свідоцтво про право на спадщину за законом. Інших спадкоємців першої черги які б прийняли спадщину не має. Зазначає, що відмовляючись від спадщини вона вважала, що будинковолодіння та земельна ділянка є її особистою власністю в цілому, так як договори купівлі-продажу були укладенні між нею та продавцем. Однак, як їй стало відомо пізніше, вище зазначене майно, яке було придбане нею є її спільним сумісним майном її та її покійного чоловіка ОСОБА_4 , так як було придбане нею, коли вона перебувала з ним у шлюбі. Так як відповідач не бажає успадковувати будинковолодіння та земельну ділянку, в жовтні 2021 року вона звернулася до третьої особи щодо оформлення спадкових прав на частину будинковолодіння та земельну ділянку, що перебували у спільній сумісності власності її покійного чоловіка, однак нотаріусом було відмовлено в оформленні спадкових прав та повідомлено, що частки її та її покійного чоловіка не були
визначені ними за життя чоловіка, нотаріусом було рекомендовано звернутися до суду з даним позовом. Відповідач не претендує та не бажає успадковувати свої частки в будинковолодінні та земельній ділянці, однак вважається таким що прийняв спадщину та в силу ст. 1273 ЦК України вже не може відмовитись від спадщини. Вона зацікавлена у тому, щоб спадщину прийняти в цілому, так як не оформлення спадкових прав відповідача на свої частки не дозволить їй в подальшому повноцінно володіти та розпоряджатися своїм майном.
Позивачка ОСОБА_1 та її представник адвокат Дядик Я. Б. в судове засідання не з`явилися, на адресу суду поступила заява про розгляд справи у їхній відсутності, позовні вимоги підтримують, просять задоволити.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, на адресу суду поступила заява про розгляд справи без його участі, позов визнає, не заперечує проти його задоволення.
Від представника третьої особи на адресу суду поступила заява про розгляд справи без його участі, при ухваленні рішення покладається на розсуд суду.
Суд, враховуючи подані заяви, дослідивши письмові докази, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких мотивів.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 200 Цивільного процесуального кодексу України ухвалення в підготовчому судовому засіданні судового рішення у разі визнання позову проводиться в порядку, встановленому статтею 206 цього Кодексу.
Згідно з ч. 4 ст. 206 вищезазначеного Кодексу в разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Визнання відповідачем позову в даній справі не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 82 цього ж Кодексу обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 перебувала у шлюбі з ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
За час шлюбу, згідно договорів купівлі продажу, укладених 18.08.2012 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_5 , подружжям Жиромських було набуто у спільну сумісну власність: - житловий будинок із господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1 ; земельну ділянку площею 0,1652 га кадастровий номер 6125586300:02:001:0893, цільове призначення: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно даних Чортківської державної нотаріальної контори, заповіту ОСОБА_4 не залишав.
10.10.2014 року за заявою позивачки про відмову від спадщини було заведено спадкову справу № 665/2014 до майна померлого ОСОБА_4 . До вказаної спадкової справи долучена заява ОСОБА_6 , дочки ОСОБА_4 про неприйняття спадщини.
Згідно довідки, виданої 29.09.2014 року за № 492 Палашівською сільською радою разом з ОСОБА_4 були зареєстровані і проживали син ОСОБА_2 , онуки та невістка.
13.11.2014 року на ім`я відповідача ОСОБА_2 видано свідоцтво про право на спадщину за законом. Інших спадкоємців першої черги які б прийняли спадщину не має.
Судом встановлено, що відмовляючись від спадщини позивачка вважала, що будинковолодіння та земельна ділянка є її особистою власністю в цілому, так як договори купівлі-продажу були укладенні між нею та продавцем.
Оскільки відповідач не бажає успадковувати будинковолодіння та земельну ділянку, в жовтні 2021 року позивачка звернулася до третьої особи щодо оформлення спадкових прав на частину будинковолодіння та земельну ділянку, що перебували у спільній сумісності власності її покійного чоловіка, однак нотаріусом було відмовлено в оформленні спадкових прав та повідомлено, що частки її та її покійного чоловіка не були визначені ними за життя чоловіка, тому нотаріусом було рекомендовано звернутися до суду з даним позовом.
Згідно ст. 25 Цивільного кодексу України здатність мати цивільні права та обов`язки (цивільну правоздатність) мають усі фізичні особи. Цивільна правоздатність фізичної особи виникає з моменту її народження і припиняється у момент її смерті.
Відповідно до ст. 30 Цивільного кодексу України дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними. Цивільною дієздатністю фізичної особи є її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов`язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання.
Відповідно до п. 1.5 розділу 3 Методичних рекомендацій щодо вчинення нотаріальних дій, пов`язаних із вжиттям заходів щодо охорони спадкового майна, видачею свідоцтв про право на спадщину та свідоцтв про право власності на частку в спільному майні подружжя не видаються свідоцтва про право на спадщину, яка належала спадкодавцеві на праві спільної сумісної власності, оскільки нотаріус може видати свідоцтво про право на спадщину після смерті одного з учасників спільної сумісної власності лише після виділення (визначення) частки спадкодавця у спільному майні. У цих випадках питання щодо оформлення спадкових прав вирішуються спадкоємцями в судовому порядку. Згідно ст.ст. 368, 370, 372, 1226 ЦК України у разі смерті співвласників частка кожного з них може бути визначена судом за позовом спадкоємців .
Згідно ст. 60, 61 Сімейного кодексу України, ч. З ст. 368 Цивільного кодексу
України майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності.
Ч. 1 ст. 1226 Цивільного кодексу України передбачено, що частка у праві спільної сумісної власності спадкується на загальних підставах.
Заповіту померлий не залишав.
Згідно ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Таким чином, позивачка та відповідач є спадкоємцями першої черги за законом.
Відповідач не претендує та не бажає успадковувати свої частки в будинковолодінні та земельній ділянці, однак вважається таким що прийняв спадщину та в силу ст. 1273 ЦК України вже не може відмовитись від спадщини. Позивач зацікавлена у тому, щоб спадщину прийняти в цілому, так як не оформлення спадкових прав відповідача на свої частки не дозволить їй в подальшому повноцінно володіти та розпоряджатися своїм майном.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне позовні вимоги ОСОБА_1 задоволити.
Згідно ч. 1 ст. 142 Цивільного процесуального кодексу України, ч. 3 ст. 7 Закону України Про судовий збір у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про необхідність повернення позивачці ОСОБА_1 з державного бюджету 50 відсотків сплаченого судового збору в сумі 908 гривень згідно квитанції АТ Ощадбанк № 59890 від 04.11. 2021 року, що становить 454 гривні.
Керуючись ст.ст. 325, 392, 1222, 1223, 1261, 1268 Цивільного кодексу України, ст. ст. 60, 61, 70 Сімейного Кодексу України, ст.ст. 5, 13, 76, 82, 142, 200, 206, 258, 259, 263, 265, 268 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задоволити.
Визначити по 1/2 частці у праві спільної сумісної власності подружжя на житловий будинок із господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1 за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителькою АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 та ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати право власності на спадкове майно після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителькою АДРЕСА_1 р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 , що складається з 1/2 частки у праві спільної часткової власності на житловий будинок із господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1 ;
Визначити по 1/2 частці у праві спільної сумісної власності подружжя на земельну ділянку площею 0,1652 га кадастровий номер 6125586300:02:001:0893, цільове призначення: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), що розташована за адресою: АДРЕСА_1 за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителькою АДРЕСА_1 р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 та ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
Визнати право власності на спадкове майно після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителькою АДРЕСА_1 р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 , що складається з 1/2 частки у праві спільної часткової власності на земельну ділянку площею 0,1652 га кадастровий номер 6125586300:02:001:0893, цільове призначення: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
Зобов`язати Головне управління Державної казначейської служби України у Тернопільській області, код ЄДРПОУ 37977599, що розташоване за адресою: поштовий індекс 46000, м. Тернопіль, бульвар Шевченка, 39, повернути із спеціального фонду Державного бюджету України позивачці ОСОБА_1 , жительці АДРЕСА_1 р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 , з Державного бюджету 50 відсотків сплаченого судового збору при подачі позову до суду збору в сумі 908 гривень згідно квитанції АТ Ощадбанк № 59890 від 04.11. 2021 року, що становить 454 гривні.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги Тернопільському апеляційному суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя/підпис/
Копія вірна:
Оригінал рішення знаходиться в матеріалах справи № 608/2444/21.
Рішення набрало законної сили " "
Суддя: Л. М. Запорожець
Копію рішення видано " "
Секретар:
Суд | Чортківський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 07.12.2021 |
Оприлюднено | 09.12.2021 |
Номер документу | 101731911 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чортківський районний суд Тернопільської області
Запорожець Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні