Справа № 408/1008/19-ц
Провадження 2/408/231/21
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
09 грудня 2021 року смт Біловодськ
Біловодський районний суд Луганської області у складі:
головуючого-судді: Булгакової Г.В.
при секретарі: Ришкової Г.О.,
розглянувши у спрощеному позовному провадженні справу за позовом комунального підприємства Луганський обласний Фонд підтримки індивідуального житлового будівництва на селі (далі за текстом - Фонд) до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , в якій позивач просить розірвати кредитний договір № 0581/2011 від 22.11.2011, укладений між позивачем та відповідачем ОСОБА_1 , солідарно стягнути з відповідачів заборгованість за кредитним договором та понесені витрати на сплату судового збору,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом до відповідачів, в якому зазначив таке.
22 листопада 2011 року між Фондом та ОСОБА_1 був укладений кредитний договір № 0581/2011, згідно якого відповідач отримав кредит в сумі 4100,00 грн. Цей кредит ОСОБА_1 зобов`язувався повертати щоквартально до 20 числа поточного кварталу рівним частинами основного боргу (по 256,25 грн.) згідно графіку, починаючи з 22.11.2012.
В якості забезпечення виконання зобов`язань ОСОБА_1 за кредитним договором, цього ж дня, між Фондом та відповідачем ОСОБА_2 було укладено договір поруки, згідно якого останній зобов`язувався солідарно відповідати перед позивачем у повному обсязі за своєчасне та в повному обсязі виконання боргових зобов`язань ОСОБА_1 .
Посилаючись на те, що відповідачі з 2014 року не виконують своїх зобов`язань щодо повернення кредитних коштів, станом на момент подання позову, 05.03.2019, утворилась заборгованість в сумі 2959,70 грн.
Ухвалою суду від 07.08.2020 було відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження.
Представник позивача до суду не з`явився, в позові зазначивши, що просить справу розглядати без участі представника позивача, дає згоду на заочний розгляд справи.
Відповідачі не з`явилися у судове засідання, про місце, день та час слухання справи були повідомлені належним чином, про причини неявки до суду не повідомили. Заяви про розгляд справи за їх відсутності не надходило, відзив на позовну заяву не подали.
За згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає вимогам ст. 280, 281 ЦПК України.
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст.ст. 526, 530, 610, 611 ЦК України зобов`язання повинні виконуватись належним чином в строки встановлені договором або законом. У разі невиконання, або неналежного виконання зобов`язань в односторонньому порядку, сторона винна в порушенні зобов`язання, крім обов`язку виконати взяті зобов`язання, повинна нести цивільну відповідальність відповідно умов договору або закону.
Судом встановлено, що між Фондом та відповідачем ОСОБА_1 22.11.2011 був укладений кредитний договір № 0581/2011, згідно якого відповідач отримав кредит в сумі 4100,00 грн. Цей кредит ОСОБА_1 зобов`язувався повертати щоквартально до 20 числа поточного кварталу рівним частинами основного боргу (по 256,25 грн.) згідно графіку, починаючи 22.11.2012.
Також умовами кредитного договору (пункти 2.7 та 2.8) передбачено, що за користування кредитом встановлюється плата 3% річних від суми кредиту, що знаходиться у користуванні. Такий же відсоток передбачений за надання та управління кредитом.
Розрахунок заборгованості, даними про повернення кредиту, розрахунком відсотків підтверджується факт, що станом на 25.02.2019 року у відповідача ОСОБА_1 перед Фондом виникла заборгованість на загальну суму 2325,92 грн. яка складається з: заборгованості за кредитом - 2300,84 грн.; 3% за користування кредитом - 329,43 грн.; 3% за видачу та управлінням кредитом - 329,43 грн.
Наявність простроченої заборгованості перед позивачем свідчить про неналежне виконання відповідачем ОСОБА_1 своїх зобов`язань за кредитним договором, тому позовні вимоги в частині стягнення з нього заборгованості підлягають задоволенню в повному обсязі.
Проте, що стосується вимог про стягнення цієї заборгованості з другого відповідача ОСОБА_2 як солідарного боржника на підставі договору поруки, суд вважає необхідним зазначити таке.
Судом встановлено, що того ж дня, коли було укладено кредитний договір № 0581/2011 з відповідачем ОСОБА_1 , між Фондом та відповідачем ОСОБА_2 був укладений договір поруки, за умовами якого останній зобов`язувався перед кредитором відповідати солідарно в повному обсязі за своєчасне та в повному обсязі виконання зобов`язання боржника за кредитним договором № 0581/2011 від 22.11.2011 (див. п. 1.1 договору). Даним договором не встановлено строку дії поруки, а лише зазначено у яких випадках вона припиняється. Зокрема в договорі вказано, що порука припиняється з припиненням забезпеченого нею зобов`язання за кредитним договором (п. 6.1 договору), що за своєю сутністю відповідає вимогам частини першої статті 559 ЦК України.
Частиною четвертою статті 559 ЦК України передбачено, що порука припиняється після закінчення строку, встановленого в договорі поруки. У разі, якщо такий строк не встановлено, порука припиняється, якщо кредитор протягом шести місяців від дня настання строку виконання основного зобов`язання не пред`явить вимоги до поручителя. Якщо строк основного зобов`язання не встановлений або встановлений моментом пред`явлення вимоги, порука припиняється, якщо кредитор не пред`явить позову до поручителя протягом одного року від дня укладення договору поруки, якщо інше не передбачено законом.
Отже, зобов`язання поручителя виконати договір поруки має строковий характер. Поручителя слід вважати зобов`язаним виконати договір поруки виключно в межах строків, установлених у частині четвертій статті 559 ЦК України.
Відповідно до частини першої статті 251 ЦК України строком є певний період у часі, зі спливом якого пов`язана дія чи подія, яка має юридичне значення.
Строк визначається роками, місяцями, тижнями, днями або годинами (частина перша статті 252 ЦК України).
Разом з тим з настанням певної події, яка має юридичне значення, законодавець пов`язує термін, який визначається календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати (частина друга статті 251 та частина друга статті 252 ЦК України).
Умови договору поруки про його дію до повного припинення всіх зобов`язань боржника не свідчать про те, що договором установлено строк припинення поруки в розумінні статті 251 ЦК України, тому в цьому разі підлягають застосуванню норми частини четвертої статті 559 цього Кодексу про припинення поруки, якщо кредитор протягом шести місяців від дня настання строку виконання основного зобов`язання не пред`явить вимоги до поручителя.
Строк, передбачений нормою частини четвертої статті 559 ЦК України, є преклюзивним (припиняючим), тобто його закінчення є підставою для припинення поруки. У разі пропуску кредитором строку заявлення вимог до поручителя цей строк не можна поновити, зупинити чи перервати. Суд зобов`язаний самостійно застосовувати положення про строк, передбачений цією нормою, на відміну від позовної давності, яка застосовується судом за заявою сторін. Якщо поручитель поза межами строку помилково виконає уже фактично неіснуючий обов`язок, він може за своїм вибором вимагати повернення виконаного як безпідставно набутого кредитором.
Сплив строку, передбаченого нормою частини четвертої статті 559 ЦК України, зумовлює припинення зобов`язань поручителя, а отже, і відмову кредиторові в позові в разі звернення до суду.
З наведеного йдеться, що порука - це строкове зобов`язання, і незалежно від того, договором чи законом установлено строк її дії, його сплив припиняє суб`єктивне право кредитора
Строк поруки не є строком для захисту порушеного права. Це строк існування самого зобов`язання поруки. Таким чином, і право кредитора, і обов`язок поручителя після його закінчення припиняються, а це означає, що жодних дій щодо реалізації цього права, в тому числі й застосування примусових заходів захисту в судовому порядку, кредитор вчиняти не може.
Отже, вимогу до поручителя про виконання ним зобов`язання за договором поруки слід пред`явити в судовому порядку в межах строку дії поруки, тобто протягом шести місяців з моменту настання строку погашення чергового платежу за основним зобов`язанням (якщо умовами договору передбачено погашення кредиту періодичними платежами), або з дня, встановленого кредитором для дострокового повернення кредиту в порядку реалізації ним свого права, передбаченого частиною другою статті 1050 ЦК України, або з дня настання строку виконання основного зобов`язання (якщо умовами договору передбачено погашення кредиту одноразовим платежем). Даний правовий висновок був висловлений Верховним Судом України 20 квітня 2016 року у справі № 6-2662 цс 15.
Як вбачається з умов кредитного договору № 0581/2011 від 22.11.2011 та графіку повернення кредиту, крайній строк сплати останнього платежу відповідачем ОСОБА_1 на погашення кредиту - 22 серпня 2016 року.
В даному випадку за приписами ч. 4 ст. 559 ЦК України позивач повинен був звернутись з позовом до поручителя ОСОБА_2 за стягненням останнього чергового платежу протягом шести місяців після спливу дати останнього платежу за кредитним договором, тобто не пізніше 22 лютого 2017 року включно. В іншому випадку договір поруки припиняє свою дію з 23 лютого 2017 року.
Оскільки до припинення дії договору поруки позивач свої вимоги до відповідача ОСОБА_2 не пред`являв, у зв`язку з чим втратив суб`єктивне право вимагати повернення боргу від другого відповідача у справі, у задоволенні позову щодо нього слід відмовити.
З огляду на те, що вимоги позивача до першого відповідача задоволені в повному обсязі, тому відповідно до вимог ч. 1 ст. 141 Цивільного процесуального кодексу України з ОСОБА_1 на користь позивача слід стягнути його витрати щодо сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 258-259, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов комунального підприємства Луганський обласний Фонд підтримки індивідуального житлового будівництва на селі задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 (який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) на користь комунального підприємства Луганський обласний Фонд підтримки індивідуального житлового будівництва на селі , місцезнаходження якого: 92603, Луганська область, м Сватове, вул. Садова, 74-а, код ЄДРПОУ 23486985, заборгованість за кредитним договором № 0581/2011 від 22.11.2011 у загальній сумі 2959,70 грн. та судовий збір в сумі 1921,00 грн., а всього - 4880,70 грн.
В частині позовних вимог до ОСОБА_2 щодо солідарного стягнення заборгованості за кредитним договором № 0581/2011 від 22.11.2011- відмовити.
Копію заочного рішення надіслати сторонам.
Заочне рішення може бути переглянуте Біловодським районним судом Луганської області за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційну скаргу на рішення може бути подано до Луганського апеляційного суду безпосередньо протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Головуючий: Г.В. Булгакова
Суд | Біловодський районний суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2021 |
Оприлюднено | 09.12.2021 |
Номер документу | 101739313 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Біловодський районний суд Луганської області
Булгакова Г. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні