РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 183/2724/21
№ 2/183/2561/21
08 грудня 2021 року м.Новомосковськ
Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді - Оладенко О.С.
за участю секретаря судового засідання - Гончарової С.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма Орільська про розірвання договору оренди земельної ділянки,
В С Т А Н О В И В:
23 квітня 2021 року позивач звернулася до суду з вищезазначеним позовом та просить ухвалити рішення, яким розірвати договір оренди землі, укладений 27 серпня 2009 року між нею та ТОВ Агрофірма Орільська , зареєстрований 16 жовтня 2009 року в книзі записів реєстрації договорів оренди землі за номером 04-09-126-04792.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що відповідач порушує мови договору в частині виплати орендної плати. Відповідач починаючи з 2018 року перестав платити орендну плату, що свідчить про систематичне невиконання зобов`язань за договором. З підстав ст. 32 Закону України Про оренду землі , ст. 651 ЦК України вважає свої вимоги обґрунтованими.
Ухвалою суду від 28 квітня 2021 року відкрито провадження у справі, призначено підготовче засідання.
Ухвалою суду від 08 вересня 2021 року підготовче провадження закрито, справу призначено до судового розгляду по суті.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, просив відмовити у його задоволення та зазначив, що відповідачем умови договору виконано у повному обсязі.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши в повному обсязі надані сторонами письмові докази, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
28 серпня 2009 року між позивачем та відповідачем укладено договір оренди земельної ділянки площею 5,090 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 1223283000-01-020-0247, яка знаходиться на території Керносівської сільської ради Новомосковського району та належить на праві власності позивачеві, строком на 10 років. Договір зареєстровано Новомосковським районним відділом Дніпропетровської регіональної філії ДП Центр державного земельного кадастру 16 жовтня 2009 року за № 040912604792.
У п.4.1 сторони погодили, що орендна плата сплачується орендарем у вигляді сільськогосподарської продукції (натуральній), грошовій або відробітковій формі. У відповідності до п.4.2. договору, орендна плата виплачується у наступному виді і розмірі: сільськогосподарська продукція: 3% від грошової оцінки земельної ділянки, що в грошовому виразі складає 1924,25 грн. або 1250 кг. зерне, 50 кг. цукру, 50 кг. муки, 30 кг. олії та безкоштовна культивація та оранка присадибної ділянки розміром до 0,5 га.
08 листопада 2016 року сторони уклали додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки, якою внесли зміни до договору шляхом викладення цього договору в новій редакції. Додаткова угода зареєстрована у встановленому законом порядку, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (а.с. 16,17).
У п.4.1 нової редакції договору сторони погодили, що земельна ділянка надається в оренду строком до 31 грудня 2034 року.
У розділі п`ятому нової редакції сторони встановили такий порядок, розмір і строки орендної плати:
5.1 За користування вказаною в Договорі земельною ділянкою Орендар нараховує Орендодавцю орендну плату в грошовій формі у розмірі не менше 4 % (чотирьох відсотків ) від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, а також в орендну плату входить культивація та оранка присадибної ділянки Орендодавця розміром до 0,5 га, та надання необхідної допомога щодо організації ритуальних заходів в разі смерті Орендодавця у розмірі, визначеному наказом Орендаря на початок року.
5.2. За окремим додатковим погодженням сторін орендна плата може вноситися Орендарем у натуральній формі, яка здійснюється шляхом передачі сільськогосподарської продукції чи товарів за договірною вартістю, яка відповідає розміру орендної плати у грошовій формі.
Ціна продукції чи товарів погоджується сторонами окремо. Погодження цієї форми орендної плати переліку товарів чи продукції, кількості, якості, ціни, місця, порядку, строків поставки тощо) здійснюється за усною домовленістю сторін і оформляється підписанням сторонами актів прийняття-передачі, товарних або товаротранспортних накладних. У свою чергу Орендар гарантує поставку в рахунок виплати орендної плати Орендодавцю зерна та іншої сільськогосподарської продукції за дами реалізації на момент виплати орендної плати.
Форми орендної плати при виплаті також можуть бути поєднані (комбінована форма) в межах суми, що не перевищує розмір грошової форми орендної плати.
На виконання п.5.2 договору оренди сторони погодили наступну орендну плату у натуральній формі, яка здійснюється шляхом передачі сільськогосподарської продукції за вартістю, яка відповідає розміру орендної плати, а саме: зерно - 2000 кг., цукор - 50 кг., борошно - 50 кг., олія - 30 кг. (а.с.18). Таке погодження сторони оформили у письмовому вигляді та підписали у формі додатку до договору оренди.
Судом встановлено, що у 2018 році позивач отримала орендну плату у натуральній формі: пшениця - 600 кг., ячмінь - 800 кг., кукурудза - 600 кг., цукор - 50 кг., борошно - 50 кг., олія - 30 кг. (а.с.45,49,53,57,61,65).
У 2019 році позивач отримала орендну плату у натуральній формі: пшениця - 600 кг., ячмінь - 800 кг., кукурудза - 600 кг., цукор - 50 кг., борошно - 50 кг., олія - 30 кг. (а.с.69,72,76,80,84,88,92).
У 2020 році позивач отримала орендну плату у натуральній формі: пшениця - 600 кг., ячмінь - 800 кг., кукурудза - 600 кг., цукор - 50 кг., борошно - 50 кг., олія - 30 кг. (а.с.96,100,104,108,111,114).
Факт отримання позивачем орендної плати у натуральній формі підтверджується відомостями видачі орендної плати за 2018-2020 роки (а.с.44-115), у яких вказано вид продукції, її кількість, розмір орендованої земельної ділянки, прізвище, ім`я та по-батькові орендодавців та їх підпису.
Позивачем не спростовані доводи відповідача, що така продукція ним не отримувалась. Клопотання про проведення експертних досліджень в частині достовірності підпису на зазначених відомостях позивач не заявляв.
З доводами представника позивача про те, що вказані докази не подано відповідачем разом з відзивом, а тому вони не можуть бути прийняті, суд не погоджується, оскільки подання відзиву є правом,а не обов`язком відповідача. Відомості на виплату орендної плати подано відповідачем до закінчення підготовчого провадження, копії засвідчені у встановленому порядку та не викликають сумнівів у їх достовірності.
Відповідно до статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
Згідно ч.1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Позивачем за допомогою належних та допустимих доказів не спростовано факт отримання нею орендної плати у натуральній формі, натомість факт виконання зобов`язань за договором оренди відповідачем знайшов своє підтвердження в ході розгляду справи.
До спірних правовідносин підлягають застосуванню наступні норми права.
Згідно ст. 13 Закону України Про оренду землі , договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до статті 21 Закону України Про оренду землі , орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Частинами 1, 2 статті 22 вказаного Закону передбачено, що орендна плата справляється у грошовій формі. За згодою сторін розрахунки щодо орендної плати за землю можуть здійснюватися у натуральній формі. Розрахунок у натуральній формі має відповідати грошовому еквіваленту вартості товарів за ринковими цінами на дату внесення орендної плати.
Згідно ст. 32 Закону України Про оренду землі , на вимогу однієї зі сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України.
За змістом ст.24 Закону України Про оренду землі одним із основних обов`язків орендаря є своєчасне внесення орендної плати.
У статті 141 ЗК України серед підстав припинення права користування земельною ділянкою, зокрема в пункті д частини першої цієї статті передбачено систематичну несплату земельного податку або орендної плати.
Разом з тим, згідно із частиною другою статті 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Ст.15 Закону України Про оренду землі визначено, що істотними умовами договору оренди землі є: об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Системний аналіз зазначених положень законодавства та враховуючи врегулювання відносин, пов`язаних з орендою землі, зокрема, положеннями ЦК України, слід дійти висновку, що при вирішенні питання щодо розірвання договору оренди з підстави, передбаченої пунктом д статті 141 ЗК України, застосуванню також підлягають положення частини другої статті 651 ЦК України, згідно якої необхідна наявність істотного порушення стороною договору.
Суд вважає достовірною інформацію, викладену у відомостях на видачу орендної плати за 2018 -2020 роки в частині проведення виплати натуральною продукцією орендодавцю ОСОБА_1 у вказані періоди.
Доводи представника позивача про те, що оскільки відсутні акти приймання-передачі, товарні або товаротранспортні накладні про передачу продукції в натуральній формі позивачу від відповідача в рахунок орендної плати, як підстава для розірвання договору є необґрунтованими, так як факт систематичної несплати орендної плати відповідачем судом не встановлений, а не дотримання формальної сторони при отриманні орендної плати в натуральному вигляді не може бути підставами для розірвання договору оренди землі.
Оскільки позивачем не доведено факт систематичного невиконання обов`язку орендаря зі сплати орендної плати, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Керуючись ст.ст.12,81,141,247,263-265 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
У позові ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма Орільська про розірвання договору оренди земельної ділянки - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складення повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
Учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ;
відповідач - товариство з обмеженою відповідальністю Агрофірма Орільська , код ЄДРПОУ 30189336, адреса: м.Київ, пров.Георгіївський, буд.2, кімн.12
Повне судове рішення складено і підписано 09 грудня 2021 року .
Суддя Оладенко О.С.
Суд | Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 08.12.2021 |
Оприлюднено | 10.12.2021 |
Номер документу | 101750284 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Оладенко О. С.
Цивільне
Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Оладенко О. С.
Цивільне
Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Оладенко О. С.
Цивільне
Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Оладенко О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні