Рішення
від 09.12.2021 по справі 305/1287/21
РАХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 305/1287/21

Провадження по справі 2/305/631/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.12.2021. Рахівськи районний суд Закарпатської області у складі:

головуючої судді Марусяк М.О.

секретаря судового засідання Вербещука В.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Рахів в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Поштак Юстини Степанівни , яка діє від імені та в інтересах ОСОБА_2 до Рахівської міської ради Закарпатської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-

ВСТАНОВИВ:

Адвокат, Поштак Юстина Степанівна , яка діє від імені та в інтересах ОСОБА_2 звернулася в суд з позовною заявою до Рахівської міської ради Закарпатської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Позовні вимоги мотивовано, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 . За свого життя спадкодавець проживав у житловому будинку АДРЕСА_1 . Після смерті ОСОБА_3 , відкрилася спадщина на все спадкове майно, що належало спадкодавцю. 25 слипня 2018 року ОСОБА_3 , вчинив заповітне розпорядження, за яким земельну ділянку, площею 0,0211 га, кадастровий номер: 2123682501:01:002:0027, що знаходиться в АДРЕСА_3 та все своє майно, що знаходиться по даній адресі заповів ОСОБА_2 . Про існування заповіту складеного на користь позивача, остання не знала. Вона не проживала і не була зареєстрована в одному житловому будинку зі спадкодавцем. Про те, що на її користь складено заповіт, дізналася менше ніж місяць до подачі позову до суду, коли звернулася до нотаріуса з усною заявою щодо впорядкування правовстановлюючих документів на спадкове майно. На підставі наведеного, просила визначити для громадянки ОСОБА_2 , як спадкоємця за заповітом, додатковий строк тривалістю в 3 (три) місяці з дня набуття рішенням суду законної сили для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття нею спадщини, яка відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_1 після смерті ОСОБА_3 .

Ухвалою судді Рахівського районного суду Закарпатської області, Марусяк М.О. від 26.07.2021 відкрито провадження у справі. Вирішено розгляд справи проводити в порядку загального позовного провадження. Надано відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, для подання відзиву на позовну заяву.

Ухвалою суду 27.10.2021 закрито підготовче провадження по справі. Справу призначено до судового розгляду по суті.

Позивач, ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилася. Представник позивача, адвокат Поштак Ю.С. 09.12.2021 подала через канцелярію суду заяву, в якій просила розглянути справу без її участі та без участі пощивача. Позовні вимоги підтримує з підстав наведених у позовній заяві. На задоволенні позову наполягає.

Представник відповідача Рахівської міської ради Закарпатської області у судове засідання не з`явився. Міський голова, В. Медвідь 23.11.2021 подав через канцелярію суду заяву про розгляд справи без участі їх представника. Позовні вимоги залишають на розгляд суду.

На підставі ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового засідання технічними засобами не проводилось.

Дослідивши матеріали справи, перевіривши їх доказами, суд, прийшов до наступного висновку.

Згідно ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Стаття 15 ЦК України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 , у віці 64 роки, помер громадянин ОСОБА_3 , що стверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 01 квітня 2019 року виконкомом Діловецької сільської ради Рахівського району Закарпатської області.

Після смерті гр. ОСОБА_3 , відкрилася спадщина на все належне їй спадкове майно, в тому числі, на земельну ділянку, площею 0,0211 га, кадастровий номер: 2123682501:01:002:0027, що знаходиться в АДРЕСА_3 .

25 липня 2018 року громадянин ОСОБА_3 , склав заповіт, за яким земельну ділянку, площею 0,0211 га, кадастровий номер: 2123682501:01:002:0027, що знаходиться в АДРЕСА_3 та все своє майно, що знаходиться по даній адресі заповів позивачці, ОСОБА_2 .

Згідно ст.1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст.1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

У статті 1233 ЦК України зазначено, що заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).

Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Згідно частини третьої статті 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року "Про судову практику у справах про спадкування" за №7, вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, повязані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

У статті 63 Закону України Про нотаріат (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) зазначено, що державний нотаріус, який одержав від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язаний повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких йому відоме. Державний нотаріус може також зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення про це у пресі.

Згідно пункту 209 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 3 березня 2004 року № 20/5 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 3 березня 2004 року за № 283/8882, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин, при підготовці до видачі свідоцтва про право на спадщину за законом або заповітом нотаріус за даними Спадкового реєстру перевіряє наявність спадкової справи, спадкового договору, заповіту.

У відповідності до правової позиції Верховного Суду України, викладеного у справі за № 6-1320цс17 від 23.08.2017, при розгляді спорів про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, судам слід дослідити чи вчиняв державний нотаріус після встановлення ним наявності заповіту спадкодавця дії для повідомлення спадкоємця про відкриття спадщини, чи здійснювався виклик спадкоємця за заповітом, в тому числі, шляхом публічного оголошення або повідомлення про це у пресі, що свідчило б про належне сприяння для здійснення особистого розпорядження спадкодавця.

Судом встановлено, що позивач не звернулася у встановлений законом шестимісячний строк до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, оскільки не знала про існування заповіту складеного ОСОБА_3 на її користь.

У зв`язку з наведеним, суд визнає поважною причину пропуску позивачем встановленого строку для прийняття спадщини.

Враховуючи вище наведене, суд вважає, що позов є обґрунтованим і підлягає задоволенню.

Питання про відшкодування судових витрат позивачем не ставилося.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 76-81, 89, 141, 200, 263-265, 273, 354, 355, п.15.5 Перехідних положень Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Визначити для громадянки ОСОБА_2 , як спадкоємця за заповітом, додатковий строк тривалістю в 3 (три) місяці з дня набуття рішенням суду законної сили для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття нею спадщини, яка відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_1 після смерті ОСОБА_3 .

Судові витрати залишити за позивачем.

Відомості щодо учасників справи:

Позивач, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІПН: НОМЕР_2 , мешканка АДРЕСА_2 .

Відповідач, Рахівська міська рада Закарпатської області, місцезнаходження: м. Рахів, вул. Миру, №34, Закарпатської області, код ЄДРПОУ:04053878.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду або через Рахівський районний суд Закарпатської області.

Головуюча: М.О. Марусяк

СудРахівський районний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення09.12.2021
Оприлюднено10.12.2021
Номер документу101761743
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —305/1287/21

Рішення від 09.12.2021

Цивільне

Рахівський районний суд Закарпатської області

Марусяк М. О.

Ухвала від 27.10.2021

Цивільне

Рахівський районний суд Закарпатської області

Марусяк М. О.

Ухвала від 26.07.2021

Цивільне

Рахівський районний суд Закарпатської області

Марусяк М. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні