Рішення
від 10.12.2021 по справі 484/441/21
ПЕРВОМАЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження № 2/484/531/21

Справа № 484/441/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 грудня 2021 року Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

в складі: головуючого - судді Шикері І.А.

за участю секретаря судового засідання - Туркалової І.В.

розглянувши y відкритому судовому засіданні, в порядку загального позовного провадження в залі суду м. Первомайська цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , інтереси якого представляє ОСОБА_2 , до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , яка представляє інтереси неповнолітнього ОСОБА_5 , третя особа ОСОБА_6 , про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за заповітом, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , яка представляє інтереси неповнолітнього ОСОБА_5 , третя особа ОСОБА_6 , про визнання права власності на земельну ділянку, площею 6,1953 га, кадастровий номер 4825485700:01:000:0059, що розташована в межах території Романовобалківської сільської ради Первомайського району Миколаївської області, в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_7 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Генівка Первомайського району Миколаївської області.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Генівка Первомайського району Миколаївської області помер ОСОБА_7 . Після його смерті відкрилася спадщина на належне йому майно, а саме, земельну ділянку, площею 6,1953 га, кадастровий номер 4825485700:01:000:0059, що розташована в межах території Романовобалківської сільської ради Первомайського району Миколаївської області. 27.06.2014 року ОСОБА_7 склав заповіт, за умовами якого, на випадок своєї смерті зазначену вище земельну ділянку заповів позивачу - ОСОБА_1 . У встановленому законодавством порядку він прийняв спадщину за заповітом, шляхом подачі відповідної заяви до завідувача Другої Первомайської державної нотаріальної контори Грушанської І.В. Проте, нотаріусом йому було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, у зв`язку з тим, що ним не було надано документів, що підтверджують право власності спадкодавця на таке майно. Окрім позивача, спадщину за законом прийняли дружина померлого - ОСОБА_8 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 і за правом представлення онук - ОСОБА_5 , оскільки син спадкодавця - ОСОБА_9 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 . Ще однією спадкоємицею за іншим заповітом після смерті ОСОБА_8 стала ОСОБА_6 , яка не є родичкою померлої, а тому була залучена позивачем до справи у якості третьої особи.

14.04.2021 року законний представник неповнолітнього ОСОБА_5 - ОСОБА_4 , в особі адвоката Мехтієвої С.Н., направила до суду відзив, у якому заперечуючи проти позову зазначила, що позовні вимоги позивача не можуть бути задоволені судом, оскільки окрім позивача, спадкоємцем спірного нерухомого майна є ОСОБА_5 , який за правом представлення, має обов`язкову частку у спадковому майні, як після смерті ОСОБА_7 , так і після смерті його дружини - ОСОБА_8 , яка фактично прийняла спадщину, була непрацездатною особою пенсійного віку і також отримала право на обов`язкову частку у спадщині, проте не встигла її оформити, так як ІНФОРМАЦІЯ_2 померла. Розмір частки неповнолітнього ОСОБА_5 складає 1/6 частину спірної земельної ділянки. Проте, завершити процес оформлення спадкового майна ОСОБА_4 , в інтересах неповнолітнього ОСОБА_5 вона позбавлена можливості, через відсутність оригіналу правовстановлюючого документу на спадкове майно. Також, на думку адвоката Мехтієвої С.Н., заповіт від 27.06.2014 року, було вчинено з метою приховати інший правочин, а саме - договір купівлі-продажу цієї земельної ділянки. Так померлий ОСОБА_7 мав схильність до вживання спиртних напоїв, ведення антигромадського способу життя, а тому погодився на пропозицію родини ОСОБА_10 про продаж земельної ділянки. За нібито продану земельну ділянку він отримав 14000 грн., за умови підписання договору купівлі-продажу коли це стане можливим. У червні 2014 року позивач вмовив ОСОБА_7 скласти заповіт, яким заповісти йому вказану земельну ділянку, а у випадку його смерті або неприйняття спадщини, його синові. На даний час, ОСОБА_4 , як законний представник неповнолітнього ОСОБА_5 готує позов до суду про визнання цього заповіту удаваним та встановлення нікчемності договору купівлі-продажу земельної ділянки. Також зауважила, що позивач не обґрунтував необхідність залучення третьої особи. З врахуванням наведеного, просила відмовити у повному обсязі.

У відповідь на відзив, що надійшла до суду 06.05.2021 року від представника позивача - адвоката Ремського Є.В., останній вказав, що відповідач не надав належних та допустимих доказів в обґрунтування наявності підстав для відмови у задоволенні позову. Крім того, вважає, що заявлені про витребування документів від ФГ МТД не підлягають задоволенню, оскільки не стосуються предмету спору, так як ФГ МТД не є стороною у справі. Також, з відзиву незрозуміло, заперечує відповідач проти задоволення позову в повному обсязі, чи лише частково, а саме в частині відмови в позові, в розмірі 1/6 частини земельної ділянки, оскільки неповнолітній ОСОБА_5 має право на цю частку. В той же час зауважив, що нормами ЦК України прямо не передбачено право спадкування онуками обов`язкової частки за правом представлення. До того ж, відповідачем не додано доказів недійсності заповіту, а тому оскільки заповіт складений 27.06.2014 року, на даний час є дійсним, і єдиним спадкоємцем після смерті ОСОБА_7 за заповітом є позивач, просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. Позивач та його представник - адвокат Ремський Є.В. в судове засідання не з`явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, проте від них надійшла заява про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримують у повному обсязі та просять позов задовольнити.

Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений у встановленому законом порядку, причини неявки суду не відомі. Відзиву на позов не подав.

ОСОБА_4 , яка є законним представником неповнолітнього ОСОБА_5 в судове засідання не з`явилась, про час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, про що в матеріалах справи є поштове повідомлення про вручення їй судової повістки, причини неявки суду не відомі.

Представник ОСОБА_4 - адвокат Мехтієва С.Н. в судове засідання не з`явилась, направила до суду заяву з клопотанням про відкладення розгляду справи на іншу дату, у зв`язку із зайнятість в іншій справі, повторно.

Від третьої особи - ОСОБА_6 до суду надійшла заява про розгляд справи за її відсутності, проти задоволення позову не заперечує, просить задовольнити.

Дослідивши матеріали справи, заяви сторін у справі, суд дійшов таких висновків.

ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Генівка Первомайського району Миколаївської області помер ОСОБА_7 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 16.04.2020 року (а.с.7).

За життя померлому ОСОБА_7 належала земельна ділянка, площею 6,1953 га, кадастровий номер 4825485700:01:000:0059, що розташована в межах території Романовобалківської сільської ради Первомайського району Миколаївської області, що підтверджується ксерокопією Державного акту на право приватної власності на землю серії ІІ-МК № 029442 та Витягом з Державного земельного кадасту про земельну ділянку (а.с.11-13).

27.06.2014 року ОСОБА_7 склав заповіт, який було посвідчено приватним нотаріусом Первомайського районного нотаріального округу Миколаївської області Ткаченко Н.В. та зареєстровано в реєстрі за № 1032, за умовами якого, на випадок своєї смерті, земельну ділянку, площею 6,1953 га, кадастровий номер 4825485700:01:000:0059, що розташована в межах території Романовобалківської сільської ради Первомайського району Миколаївської області він заповів ОСОБА_1 , а у разі смерті названого ним спадкоємця до відкриття спадщини, або неприйняття спадщини, або відмови його від спадщини чи усунення його від права на спадкування, спадкоємцем зазначеного вище нерухомого майна призначив ОСОБА_11 (а.с.8).

У свою чергу, заперечуючи проти позовних вимог, відповідачка у відзиві зазначала про те, що вказаний заповіт є удаваним. Разом з тим, доказів цьому не надано. Рішення суду з цього приводу суду не надано.

Згідно фотокопії спадкової справи № 110/2020, заведеної після смерті ОСОБА_7 , яка міститься в матеріалах цивільної справи, позивач в установлений Законом строк звернувся до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини за заповітом. Окрім нього, із заявою про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_7 , звернулися: його дружина ОСОБА_8 , яка на виділ обов`язкової частки у спадщині не претендувала, ОСОБА_4 , як представник неповнолітнього ОСОБА_5 та син спадкодавця - ОСОБА_3 . Проте, у видачі свідоцтва про право на спадщину на вказану вище земельну ділянку позивачу було відмовлено, у зв`язку з тим, що ним не було надано документів, що підтверджують право власності спадкодавця на таке майно (а.с. 34-51).

ІНФОРМАЦІЯ_2 дружина спадкодавця ОСОБА_8 померла і на виділ обов`язкової частки у спадщині не претендувала. Разом з тим, неповнолітній ОСОБА_5 , за правом представлення, у зв`язку зі смертю свого батька ОСОБА_9 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідно до ст. 1241 ЦК України, отримав право на обов`язкову частку у спадщині померлого ОСОБА_7 .

Відповідно до ст. 1241 ЦК України право на обов`язкову частку в спадщині мають право: малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки, які спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов`язкова частка). Розмір обов`язкової частки у спадщині може бути зменшений судом з урахуванням відносин між цими спадкоємцями та спадкодавцем, а також інших обставин, які мають істотне значення.

Непрацездатними вважаються особи, які досягли встановленого ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування"пенсійного віку, або особи з інвалідністю І, ІІ, ІІІ груп, у тому числі діти з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв`язку з втратою годувальника відповідно до закону, незалежно від того, чи призначена їм пенсія.

Відповідно до ст. 1 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування непрацездатні громадяни - особи, які досягли встановленого законом пенсійного віку або визнані особами з інвалідністю, у тому числі діти з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв`язку з втратою годувальника відповідно до цього Закону.

Статтею 1276 ЦК України передбачено, що якщо спадкоємець за заповітом або за законом помер після відкриття спадщини і не встиг її прийняти, право на прийняття належної йому частки спадщини, крім права на прийняття обов`язкової частки у спадщині, переходить до його спадкоємців (спадкова трансмісія).

Судом встановлено, що син спадкодавця ОСОБА_7 - ОСОБА_9 , помер ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.94).

Отже, після смерті ОСОБА_9 , за правом представлення, усі права та обов`язки перейшли до його спадкоємця неповнолітнього ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Визначення розміру обов`язкової частки у спадщині здійснюється шляхом визначення половини від поділу усієї спадщини (яка береться за одиницю) на попередньо визначену кількість спадкоємців. При визначені осіб, які мають право на обов`язкову частку, вираховується розмір їх обов`язкової частки у спадщині. У тому разі, коли спадкодавець у заповіті розпорядився всім своїм майном, не згадуючи при цьому про необхідного спадкоємця, за останнім визнається право на обов`язкову частку у всьому спадковому майні. Якщо спадкодавець склав заповіт на все майно без зазначення часток або конкретного майна, що передавалося б кожному спадкоємцю і визначивши одним із спадкоємців за заповітом необхідного спадкоємця, частка останнього у спадщині дорівнюватиме частці у спадщині за заповітом та різниці між часткою, вирахуваною відповідно до ч. 1 ст. 1241 ЦК та часткою, визначеною в заповіті. Якщо заповітом визначено декілька спадкоємців, серед яких є й необхідний спадкоємець, і між ними розподілено всю спадщину з визначенням часток кожного, але частка необхідного спадкоємця менше тієї, яку б він набув відповідно до ст. 1241 ЦК, формування обов`язкової частки здійснюється таким чином. Необхідний спадкоємець має одержати не тільки свою частку, визначену заповітом, а й збільшену до розміру, визначеного в ст. 1241 ЦК.

Тобто, враховуючи наведене, суд вважає встановленим та доведеним факт, що, внаслідок смерті ОСОБА_7 , його онук ОСОБА_5 отримав право на обов`язкову частку у спадщині, яка становить 1/6 (одну шосту) спірної земельної ділянки.

Таким чином, після смерті ОСОБА_7 , згідно заповіту від 27.06.2014 року, ОСОБА_1 має успадкувати 5/6 частин спірної земельної ділянки. Решта 1/6 частина вказаного майна, відповідно до ст. 1241 ЦК України, може бути успадкована онуком померлого - ОСОБА_5 .

Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її (ч. 1 ст. 1268 ЦК України).

Згідно зі ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені в заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені в ст. ст. 1261-1265 цього Кодексу.

Відповідно до норм ч.5 ст. 1268 ЦК незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини та згідно з ч.3 ст. 1296 ЦК України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Відповідно до ч.1 ст. 392 ЦК України,власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що право позивача підлягає захисту в судовому порядку шляхом визнання за ним права власності на спадкове майно в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_7 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , яке складається з 5/6 частин земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 6,1953 га, кадастровий номер 4825485700:01:000:0059, що розташована в межах території Романовобалківської сільської ради Первомайського району Миколаївської області, що належала померлому на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії ІІ-МК № 029442, виданого Первомайською райдержадміністрацією Миколаївської області 02.04.2002 року, в зв`язку з чим, позов підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст.4,12,81,263-265,268 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_2 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , інтереси якого представляє ОСОБА_2 , АДРЕСА_2 , до ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_3 , який проживає за адресою: АДРЕСА_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП НОМЕР_4 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_4 та представляє інтереси неповнолітнього ОСОБА_5 , третя особа ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , РНОКПП НОМЕР_5 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_3 визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за заповітом - задовольнити частково.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на 5/6 частин земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 6,1953 га, кадастровий номер 4825485700:01:000:0059, що розташована в межах території омановобалківської сільської ради Первомайського району Миколаївської області, в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_7 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Генівка Первомайського району Миколаївської області.

В решті позовних вимог - відмовити.

На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу безпосередньо до Миколаївського апеляційного протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення, згідно ч.1 ст. 354 ЦПК України.

Повний текст судового рішення виготовлено 10 грудня 2021 року.

Суддя: І.А.Шикеря

СудПервомайський міськрайонний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення10.12.2021
Оприлюднено12.12.2021
Номер документу101797907
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —484/441/21

Ухвала від 13.12.2021

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Шикеря І. А.

Рішення від 10.12.2021

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Шикеря І. А.

Рішення від 06.12.2021

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Шикеря І. А.

Ухвала від 17.05.2021

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Шикеря І. А.

Ухвала від 19.04.2021

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Шикеря І. А.

Ухвала від 31.03.2021

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Шикеря І. А.

Ухвала від 17.02.2021

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Шикеря І. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні