СХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 грудня 2021 року м. Харків Справа № 905/818/17
Східний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: головуючий суддя Гребенюк Н.В., суддя Слободін М.М. , суддя Шутенко І.А.,
за участю секретаря судового засідання Пляс Л.Ф.,
за участю представників сторін:
від позивача - Житченко О.В., адвокат (свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю від 01.08.2018 серії ЧК № 000964) - на підставі ордеру від 23.11.2021 серії СА №1019617;
від відповідача - Козак Т.В., адвокат (свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю від 08.10.2018 № 100 ) - за довіреністю від від 02.08.2021 № 178/2021; Дем`яненко О.І., адвокат (свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю серія ДН № 5073 від 27.06.2018) - за довіреністю від 22.03.21 №116/2021;
інші учасники справи не з`явились;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Східного апеляційного господарського суду апеляційну скаргу позивача, Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» , м. Київ (вх. №3324 Д/3) на рішення господарського суду Донецької області від 23.09.2021 (дата складання рішення 04.10.2021, колегія суддів у складі: головуючий суддя Сковородіна О.М., суддя Огороднік Д.М., суддя Левшина Г.В.) у справі № 905/818/17
за позовом: Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» , м.Київ,
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Високовольтні мережі» , м.Краматорськ Донецької області,
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача: Приватного акціонерного товариства «Донецьксталь металургійний завод» , м.Покровськ, Донецька область,
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача :
1) Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Східенерго» , м. Курахове, Мар`їнський район, Донецька область,
2) Товариства з обмеженою відповідальністю «Вітряний парк Новоазовський» , м. Київ,
3) Виробничо-енергетичного об`єднання «Вітроенергопром» , м. Київ,
4) Товариства з обмеженою відповідальністю «Екодонресурс» , м.Миколаївка, Слов`янський район, Донецька область,
про стягнення 1 088 525 600,02 грн,
ВСТАНОВИВ:
У квітні 2017 року Публічне акціонерне товариство «Донбасенерго» звернулось до господарського суду Донецької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Високовольтні мережі» про стягнення коштів у сумі 1 088 525 600,02 грн.
Рішенням господарського суду Донецької області від 23.09.2021 у справі №905/818/17 у задоволенні позову відмовлено повністю.
Рішення місцевого господарського суду мотивоване наступним:
- Правилами ринку електричної енергії на НКТ, які є додатком № 2 до багатостороннього договору від 11.06.2015, укладеного між сторонами спору, на Товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Високовольтні мережі» покладений обов`язок розподілу коштів, які надходять від споживачів електричної енергії, при цьому, у розумінні умов договору від 20.07.2015 №200715-5Д1.2/61, такий постачальник обмежуються лише обов`язком сплачувати вартість проданої електроенергії виключно з грошових коштів, які надходять на його рахунок від споживачів за алгоритмом розподілу грошових коштів між постачальником, виробниками та системним оператором;
- з аналізу умов Багатостороннього договору, Правил ринку електричної енергії та двостороннього договору купівлі-продажу вбачається, що сторони визначили певну послідовність дій щодо поставки електричної енергії на тимчасово окупованій території та на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, однак базові домовленості сторін не були реалізовані сторонами правочину у повному обсязі;
- в умовах не здійснення своєчасного затвердження алгоритму розподілу коштів на поточний місяць, відповідач не може вважатися таким, що діяв всупереч умов договору, оскільки сторони не врегулювали такі особливості виконання договору, а відповідач мав обов`язок щодо негайного розподілу коштів що надходять від споживачів; утримання відповідачем грошових коштів до моменту затвердження Координаційним центром відповідного алгоритму мало б наслідком порушення забезпечення загальногосподарського інтересу сторін договору;
- доводи позивача про те, що визначена у п.8.10. Правил ринку формула передбачає, що норматив (частка) перерахування коштів виробнику коригується (зменшується) пропорційно до суми платежів, що фактично були здійснені такому виробнику в позаминулому місяці не відповідає фактичним обставинам, оскільки має місце певна міра бездіяльності всіх учасників багатостороннього договору щодо своєчасного встановлення алгоритму розподілу коштів;
- відповідач не може вважатись таким, що діяв на користь власних інтересів, оскільки за сукупним аналізом висновків судово-економічної комісійної експертизи, проведеної в межах справи, підтверджується, що останній після проведення розподілу коштів залишав у своєму розпорядженні виключно суму коштів, яка за п.5.2. договору є платою його послуг, при цьому решта коштів розподілялась між іншими виробниками електричної енергії (в тому числі позивачу); у відповідача відсутній обов`язкок сплати позивачеві коштів за відсутності нерозподілених коштів на відповідних банківських рахунках, тобто в умовах переплати іншим виробникам; стягнення таких коштів з відповідача призведе до неможливості їх відшкодування на користь останнього, оскільки останній не має визначених законом та договором права на стягнення відповідних переплат;
- враховуючи положення пп.9.1.2 п.9.1 Правил ринку електричної енергії на НКТ, п. 4 двостороннього договору купівлі-продажу, а також те, що в матеріалах справи відсутні відомості Розрахункового центру при Координаційному центрі про обсяги проданої позивачем електричної енергії відповідачеві у спірний період, суд позбавлений можливості достеменно встановити обсяг поставленої електричної енергії у період з травня 2015 року по лютий 2017 року включно;
- доводи позивача про те, що виявлення при проведенні експертизи в реєстрі податкових декларацій операції на суму 48 048 882,00 грн підтверджує отримання відповідачем оплати за електричну енергію від споживача ПрАТ ДМЗ , яка нерозподілена взагалі, не доведені належними та допустимими доказами, оскільки факт реєстрації податкових накладних за відсутності в матеріалах справи доказів, які підтверджують розрахунки за електричну енергію в негрошовій формі самої господарської операції, не може свідчити про те, що за цією операцією відбулась оплата в негрошовій формі;
- позивач мав можливість самостійно здійснювати контроль за дотриманням відповідачем умов Правил ринка, правильністю (в його розумінні) застосування алгоритму розподілу коштів, проте, матеріали справи не містять доказів направлення до Координаційного центру будь-яких повідомлень про факт порушення іншим учасником ринку (у тому числі відповідачем) договірних зобов`язань із зазначенням в чому таке порушення полягає; за відсутності виявленого Координаційним Центром порушення застосування алгоритму, відсутності коригувань з боку Розрахункового Центра не можна вважати наявними будь-які підстави для стягнення коштів як-то з відповідача, так і в якості безпідставно отриманих з інших учасників (виробників) багатостороннього договору.
Позивач, Публічне акціонерне товариство «Донбасенерго» , з рішенням суду першої інстанції не погодився та звернувся до Східного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповного дослідження обставин справи, просить скасувати рішення господарського суду Донецької області від 23.09.2021 у справі №905/818/17 в частині відмови у стягненні коштів, що були недоотримані ПАТ «Донбасенерго» внаслідок порушення ТОВ «ДТЕК Високовольтні мережі» умов договору купівлі - продажу електричної енергії від 20.07.2015 №07202У/2015 та Алгоритму розподілу коштів; стягнути з ТОВ «ДТЕК Високовольтні мережі» на користь ПАТ «Донбасенерго» заборгованість за договором купівлі - продажу електричної енергії від 20.07.2015 №07202У/2015 у розмірі 51 955 634 ,93грн.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги Публічне акціонерне товариство «Донбасенерго» посилалось на наступне:
- місцевий господарський суд дійшов помилкового висновку про те, що надані позивачем копії фактичних балансів електроенергії Донецької області за період травня 2015 року-лютого 2017 року, складені відокремленим підрозділом Донбаська електроенергетична система Державного підприємства Національна енергетична компанія Укренерго , є неналежними доказами обсягів спожитої відповідачем електричної енергії, оскільки ані Розрахунковий центр, ані Координаційний центр у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України №263 не наділені повноваженнями на корегування фактичних фізичних балансів;
- судом першої інстанції необґрунтовано зазначено про те, що відповідач, в умовах незатвердження своєчасно Координаційним центром алгоритму на поточний місяць, не може вважатися таким, що діяв всупереч умов договору, оскільки відповідно до Правил ринку електричної енергії дія Алгоритму розподілу коштів обмежується одним місяцем;
- місцевим господарським судом не було враховано, що за результатами проведених судових експертиз було встановлено, що при застосуванні Алгоритму, що затверджений на розрахунковий місяць, в якому кошти надійшли від споживачів на рахунок постачальника, позивач недоотримав 20 948 376,76грн, що свідчить про наявність правових підстав для стягнення з відповідача на користь позивача вказаних грошових коштів;
- висновком експерта від 06.09.2019 №1458-1460 встановлено, що відповідачем включено до податкових зобов`язань податкову накладну від 30.11.2016 №477 при відсутності фактичного зарахування коштів на розрахунковий рахунок підприємства, що, у розумінні положень пп. 14.1.266 п.14.1 ст. 14, ст. 203.2, п. 44 підроділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України, свідчить про отримання Товариством з обмеженою відповідальністю ДТЕК Високовольтні мережі коштів за поставлену електричну енергію касовим методом та, як наслідок, не здійснення подальшого розподілу відповідних коштів виробнику у сумі 31 007 258,17грн.
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.11.2021 для розгляду справи №905/818/17 визначено колегію у складі: Гребенюк Н.В. - головуючий суддя (суддя-доповідач), судді: Слободін М.М., Шутенко І.А.
Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 08.11.2021 у справі №905/818/17 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Донбасенерго» (вх. №3324 Д/3) на рішення господарського суду Донецької області від 23.09.2021 у справі № 905/818/17; призначено справу до розгляду на 25.11.2021 об 11:30 годині у приміщенні Східного апеляційного господарського суду за адресою в залі засідань № 117; встановлено учасникам справи строк до 22.11.2021 включно для надання суду відзиву на апеляційну скаргу, заяв та клопотань, що пов`язані з розглядом апеляційної скарги з доказами надіслання їх копій іншим учасникам справи.
22.11.2021 від Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Високовольтні мережі» до Східного апеляційного господарського суду надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому відповідач просить залишити рішення господарського суду Донецької області від 23.09.2021 у справі №905/818/17 без змін, апеляційну скаргу Акціонерного товариства «Донбасенерго» - без задоволення. Також відповідачем зазначено попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які відповідач поніс і які очікує понести у зв`язку з розглядом справи у сумі 50 000,00грн.
В обґрунтування своєї правової позиції відповідач зазначав наступне:
- місцевий господарський суд дійшов обґрунтованого висновку про те, що фактичні баланси електроенергії Донецької області за період травня 2015 року - лютого 2017 року, складені відокремленим підрозділом Донбаська електроенергетична система Державного підприємства Національна енергетична компанія Укренерго , не є належним доказом споживання відповідачем електроенергії, оскільки вказані повноваження, у розумінні Правил ринку електричної енергії, покладені на Системного оператора або Розрахунковий центр; визначення обсягу електроенергії, відпущеної позивачем в мережі відповідача не є предметом доказування у межах даної справи;
- доводи позивача про те, що відповідачем здійснено розподіл отриманих від споживачів електричної енергії коштів із порушенням алгоритмів розподілу, не є обґрунтованими, оскільки у зв`язку із затвердженням алгоритму після розрахункового періоду Товариство з обмеженою відповідальністю ДТЕК Високовольтні мережі , враховуючи обов`язок здійснення розподілу отриманих коштів протягом двох днів з моменту отримання, було позбавлене можливості застосовувати алгоритм минулого місяця до здійсненого розрахунку;
- апелянт необґрунтовано посилається на те, що податкова накладна на суму 48 048 882,00грн є доказом отримання відповідачем від споживача, Приватного акціонерного товариства Донецький металургійний завод коштів, оскільки видана податкова накладна на конкретну господарську операцію не свідчить про сплату контрагентом відповідних коштів, що підтверджено висновками судової експертизи, проведеної у межах даної справи; здійснення відповідних податкових дій зумовлене наявністю обставин, що впродовж тривалого часу унеможливлювали ведення контролю спожитої електричної енергії;
- стягнення виробником з постачальника коштів за своєю правовою природою не є грошовим зобов`язанням, а є штрафною санкцією, можливість застосування якої не передбачена умовами взятих на себе сторонами спору зобов`язань;
- враховуючи відсутність виявленого Координаційним центром порушення застосування алгоритму, відсутність коригувань з боку Розрахункового центру, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача грошових коштів.
Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 25.11.2021 у справі №905/818/17, зокрема, відкладено розгляд справи на 07.12.2021 о 10год 30хв.
У судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги апеляційної скарги, просив її задовольнити, скасувати рішення господарського суду Донецької області від 23.09.2021 у справі №905/818/17 в частині відмови у стягненні коштів, що були недоотримані ПАТ «Донбасенерго» внаслідок порушення ТОВ «ДТЕК Високовольтні мережі» умов договору купівлі - продажу електричної енергії від 20.07.2015 №07202У/2015 та Алгоритму розподілу коштів; стягнути з ТОВ «ДТЕК Високовольтні мережі» на користь ПАТ «Донбасенерго» заборгованість за договором купівлі - продажу електричної енергії від 20.07.2015 №07202У/2015 у розмірі 51 955 634 ,93грн.
Представники відповідача у судовому засіданні заперечили проти вимог апеляційної скарги, просили відмовити у її задоволенні, оскаржуване рішення - залишити без змін. Також відповідачем заявлено про надання протягом 5 днів з моменту винесення судового рішення доказів понесених судових витрат.
Інші представники сторін у судове засідання не з`явились, про причини неявки суд не повідомили, хоча про дату, час та місце розгляду справи були належним чином повідомлені, про що свідчать наявні в матеріалах справи повідомлення про вручення поштових відправлень.
Дослідивши матеріали справи, а також викладені в апеляційній скарзі, відзиві на апеляційну скаргу доводи, заслухавши представників сторін, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а також повноту встановлених обставин справи та відповідність їх наданим доказам, розглянувши справу в порядку ст. 269 Господарського процесуального кодексу України, судова колегія Східного апеляційного господарського суду встановила наступне.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено місцевим господарським судом, Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості Про затвердження переліку виробників електричної енергії №273 від 08.05.2015 затверджений Перелік виробників електричної енергії, установки (устаткування та/або енергетичного обладнання) яких знаходяться на території, де органи державної влади не здійснюють, або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, до якого ввійшла і ВП Старобешівська ТЕС ПАТ Донбасенерго .
11.06.2015 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07.05.2015 № 263 Про особливості регулювання відносин у сфері електроенергетики на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження укладений Багатосторонній договір між учасниками ринку електричної енергії з додатками (далі - Багатосторонній договір).
За змістом умов вказаного Багатостороннього договору:
- договір набуває чинності з моменту його підписання уповноваженими представниками Сторін і скріплення їх підписів печатками і згідно з частиною третьою статті 631 Цивільного кодексу України його умови застосовуються до відносин між Сторонами, що виникли з 01.05.2015; сторонами цього договору є: (А) суб`єкти електроенергетики, які здійснюють діяльність по виробництву, передачі, розподілу та постачанню електричної енергії на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження (неконтрольована територія), які підписали Договір і/або приєдналися до нього; (Б) суб`єкт електроенергетики (його відокремлений підрозділ), який здійснюють диспетчерське (оперативно-технологічне) управління на неконтрольованій території (преамбула договору);
- метою Багатостороннього договору, згідно з п. 2.1. цього договору, є врегулювання правових, економічних та організаційних відносин, пов`язаних з виробництвом, передачею, розподілом, постачанням, придбанням, продажем і споживанням електричної енергії на неконтрольованій території. Багатосторонній договір визначає права, обов`язки і відповідальність сторін цього договору, Загальних зборів та Координаційного центру на неконтрольованій території (п. 2.2. договору);
- сторони договору з моменту набрання чинності договору зобов`язані продавати всю електричну енергію, що виробляється на ринку електричної енергії відповідно до умов договору та прямих двосторонніх договорів, укладених відповідно до нього; перелік споживачів, яким відповідний виробник електричної енергії продає електричну енергію за прямими двосторонніми договорами, затверджується Коопераційним центром; виключення може становити (а) різниця перетоків електричної енергії між підконтрольною та непідконтрольною територією; (б) електрична енергія, що споживається для власних цілей; (в) електроенергія, що використовується споживачами, що безпосередньо під`єднані до шин виробників; (г) електроенергія, вироблена на електростанціях з встановленою потужністю нижче 20МВт або на електростанціях, в яких загальний відпуск електроенергії складає менше 100млн.кВт за минулий рік; укладати двосторонні договори, у тому числі, прямі в порядку та на умовах, передбачених договором; здійснювати покупку та продаж різниці перетоків електроенергії в порядку та на умовах, передбаченою Постановою (п. п. 2.5.1 - 2.5.3 договору);
- постачальники здійснюють покупку електричної енергії за тарифами, затвердженими Координаційним центром, на межі балансової належності електричних мереж (в точках постачання електричної енергії); постачальники електричної енергії забезпечують збір оплати споживачів та їх розподіл відповідно до Алгоритму, передбаченому Правилами ринку (розділ 2.6 договору);
- усі сторони договору є учасниками ринку електричної енергії і сторонами Багатостороннього договору, які надали свою згоду визнавати і виконувати всі умови цього договору, Правил ринку і інших додатків до Багатостороннього договору (п. 3.1 договору);
- до повноважень Загальних зборів відносяться прийняття рішень з таких питань: обрання Координаційного центру; внесення змін до Договору та Додатків до нього за наслідком представлення проекту змін Координаційним центром; виконання повноважень Координаційного центру з моменту його формування як після підписання Договору, так і у випадку виключення одного чи усіх членів Координаційного центру (розділ 4 договору);
- Координаційний центр діє на підставі затвердженого ним положення, яке є невід`ємною частиною договору; розподіл коштів за електричну енергію здійснюється у відповідності до алгоритму, який затверджується координаційним центром (п. п. 5.1, 5.2 договору);
- Координаційний центр організовує роботу Розрахункового центру; до функцій Розрахункового центру при Координаційному центрі відносяться розрахунок цін (тарифів) у відповідності до Правил ринку; розподіл коштів учасників ринку у відповідності до Алгоритму, передбаченому Правилами ринку; інші дії, які покладені на Розрахунковий центр Договором, Правилами ринку та іншими додатками до нього (п. 5.20 договору).
Багатосторонній договір підписаний представниками сторін, у тому числі з боку позивача та відповідача.
Додатком №2 до Багатостороннього Договору між учасниками Ринку електричної енергії від 11.06.2015 визначені Правила ринку електричної енергії НКТ.
За змістом наведених правил:
- виробники - енергорегулюючі підприємства теплових електростанцій, гідрогенеруючих станцій, теплоелектроцентралі, вітрові електростанції, блок-станції та інші виробники, що здійснюють продаж електричної енергії у відповідності до умов та тарифів, затверджених Координаційним центром; системний оператор - підприємство, що здійснює функції диспетчерського (оперативно-технологічного) управління на НКТ, а також формує прогнозні та фактичні баланси споживання та виробництва електроенергії у межах кожної з областей НКТ, графіків навантаження енергогенеруючого устаткування на наступну добу на цих територіях, здійснює передачу магістральними та міждержавними електричними мережами; Розрахунковий центр при Координаційному центрі - орган, що здійснює розрахунок прогнозної та фактичної середньовагової ціни ринку електричної енергії, тарифів та дотацій, обчислення необхідних платежів за використану та згенеровану електроенергію, а також збір та розподіл коштів за використану електричну енергію в межах кожної з областей НКТ (розділ 1.1 Правил);
- сторони договору погоджуються, що результати розрахунків програмного та апаратного забезпечення залежать від отримання Системним оператором даних з усіх сторін Договору, а також від їх повноти та точності; Системний оператор не несе відповідальності за достовірність даних, котрі він отримує від сторін договору, а результати розрахунку програмного забезпечення, якщо він діє у відповідності з цими Правилами ринку електричної енергії на НКТ; відповідальність за своєчасність надання, повноту та достовірність даних, які визначені цими Правилами ринку електричної енергії НКТ, несе сторона договору, надає дані; процедура взаємовідносин між Системним оператором та відповідними сторонами договору при реалізації цих Правил ринку електричної енергії на НКТ регламентується Інструкцією про порядок передачі інформації та здійснення розрахунків у відповідності до розділу 9 цих Правил (п.п. 1.2.2, 1.2.3, 1.2.5 Правил);
- відомості, які повинні надавати постачальники: найменування постачальника, точки розрахунку електричної енергії; точки обліку електричної енергії; наявність АСКУЕ , типи лічильників, клас точності системи обліку електричної енергії; межа балансової належності (п. 2.1.5 Правил);
- у доповнення до почасових даних вимірювання з метою визначення платежу усі сторони договору повинні направляти Системному оператору за його запитом кінцеві періодичні показники лічильників електричної енергії, виготовленої кожним блоком (кожною електростанцією) та купленою кожним постачальником з використанням наявних лічильників електричної енергії та інших показників виміру; з метою перевірки достовірності отриманих даних Системний оператор має право перевірки вимірюючого обладнання та системи обліку, які використовуються Сторонами Договору при зборі даних вимірювання з метою обліку електричної енергії ( розділ 6.3 Правил);
- алгоритм розподілу грошових коштів між постачальниками, виробниками та системним оператором - це порядок визначення нормативів (часток), належних вказаним Учасникам ринку, в загальній сумі коштів, що надходять від споживачів в якості оплати за електричну енергію, послуги поставки та розподілу електричної енергії (за виключенням плати за розподіл електроенергії від споживачів, які купують електроенергію безпосередньо у виробників за прямими договорами) (п. 8.1 Правил);
- нормативи розподілу коштів постачальників на розрахунковий місяць розраховується Розрахунковим центром та затверджується Координаційним центром щомісяця; до 25 числа місяця, попередньому розрахунковому місяцю, постачальники надають Розрахунковому центру інформацію щодо прогнозованих обсягів корисного відпуску електроенергії споживачам (Додаток 15 до Правил ринку) та фактичних обсягів корисного відпуску електроенергії споживачам (Додаток 16 до Правил ринку) із зазначенням обсягів та цін (тарифів) закупівлі електричної енергії поза Ринком електричної енергії (п. 8.5-8.6 Правил);
- з коштів, які надходять від споживачів в якості оплати за електроенергію, послуги поставки та розподілу електричної енергії (за виключенням плати за розподіл електроенергії від споживачів, які купують електроенергію безпосередньо у Виробників за прямими договорами), постачальник залишає в своєму розпорядженні кошти у відповідності із затвердженим нормативом постачальником; решта коштів не пізніше 2-х робочих днів повинні бути перераховані Виробником в якості оплати за куплену електроенергію та послуги з диспетчеризації (окремо із зазначенням призначенням платежу) у відповідності із нормативами, які розраховуються Розрахунковим центром, затверджуються Координаційним центром та доводяться постачальнику щомісяця не пізніше 12 годин розрахункового дня (п. 8.8-8.9 Правил);
- фактичні дані визначаються за показами пристроїв обліку, встановлених в точках обліку; фактичні дані для проведення розрахунків повинні бути розподілені по розрахунковим періодам, які визначені Правилами ринку, та скориговані з урахуванням розташуванням лічильника відносно межі НКТ (п. п. 9.6.1, 9.6.2 Правил);
- у випадку наявності спірних питань щодо фактичних даних, кінцеве рішення приймає Системний оператор; у випадку збереження розбіжностей, кінцеве рішення приймає Координаційний центр (п. 9.6.14 Правил);
- розрахунки платежів поділяються на щоденні та звітні за місяць; щоденні розрахунки платежів виконуються Розрахунковим центром на другий день після дня диспетчеризації у відповідності з Правилами ринку; при виявленні протягом розрахункового місця в щоденних розрахунках помилок, Розрахунковий центр не пізніше ніж через 3 робочих дні здійснює перерахунок, який відображається в інформації у день здійснення перерахунку окремим рядком; зазначена інформація надається учасникам Договору та Координаційному центру; у випадку виявлення помилки в розрахунках по закінченню розрахунків за звітними даними Розрахунковий центр повідомляє про це Координаційний центр та відповідні сторони Договору; перерахунок здійснюється згідно рішення Координаційного центру; розрахунковий центр на підставі підтверджень, отриманих від учасників ринку, проводить остаточні розрахунки за обсягами та вартістю купленої-проданої на ринку до 16-00 10 числа місця, наступного за розрахунковим (п.п. 9.9.1, 9.9.2, 9.9.5, 9.9.6, 9.9.17 розділу 9.9 Правил);
- кошти, які надходять від споживачів Постачальникам за електричну енергію, послуги з постачання та розподілу електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами, протягом наступного робочого дня повинні бути самостійно розподілені Постачальником у відповідності з Порядком визначення нормативу розподілу коштів постачальників, який затверджуються Координаційним центром на розрахунковий місяць (п.9.11.2.2 Правил).
У відповідності до рішення Координаційного центру, оформленого протоколом засідання від 25.06.2015 №1, затверджено Типову форму договору купівлі-продажу електроенергії між виробником та постачальником; затверджено тарифи, встановлено, що дія цих тарифів розповсюджується на майбутні періоди (липень та далі) до моменту встановлення обґрунтованих тарифів Координаційним центром; зобов`язано учасників ринку у термін до 30.06.2015 відкрити поточні рахунки з метою проведення розрахунків між споживачами та учасниками ринку; з метою підвищення контролю над цільовим використанням коштів, передбачити у відповідних договорах банківського рахунку розкриття банківської таємниці на користь усіх членів Координаційного центру.
Рішенням Координаційного центру, оформленого протоколом засідання від 23.09.2015 №13, затверджені зміни до Типової форми договору купівлі-продажу електроенергії між виробником та постачальником; рішення з питання №2 щодо затвердження тарифів на вересень 2015 року не прийнято.
20.07.2015 між Публічним акціонерним товариством Донбасенерго (виробник) та ТОВ ДТЕК Високовольтні мережі (постачальник) укладений договір купівлі-продажу електричної енергії №07202У/2015 (далі - договір), відповідно до умов якого, виробник зобов`язався продавати електричну енергію, вироблену на Старобешівській ТЕС, постачальнику, який здійснює діяльність з постачання електричної енергії за регульованим тарифом на території Донецької області, в місячних обсягах електроенергії, завданих (визначених) розрахунковим центом виходячи із місячного балансу електроенергії, а останній зобов`язався купувати таку електричну енергію та здійснювати її оплату відповідно до умов договору.
За умовами вказаного договору;
- виробник продає електричну енергію постачальнику в точці (точках) продажу електричної енергії, а постачальник оплачує виробнику вартість придбаної електричної енергії та здійснює інші платежі згідно умов даного Договору ( п.2.1 договору);
- розрахунковим періодом є календарний місяць (п.2.3 договору);
- виробник має право вимагати від постачальника оплату за поставлену електричну енергію у межах коштів, що перераховані постачальнику споживачами у відповідності до Алгоритму розподілу грошових коштів, передбачених Багатостороннім договором між учасниками ринку електричної енергії (п. 3.1.1 договору);
- постачальник зобов`язався оплачувати згідно з Алгоритмом розподілу грошових коштів виробнику вартість фактично придбаної у виробника електричної енергії в порядку, встановленому багатостороннім договором, і за рахунок коштів, зібраних постачальником від споживачів; здійснювати своєчасне підготування, підписання та передачу виробнику акту приймання-передачі електричної енергії та акту звірки взаємних розрахунків за продану електричну енергію у розрахунковому місяці (пп. 3.4.3, 3.4.4. п.3.4 договору);
- обсяг фактично проданої виробником і придбаної постачальником електричної енергії в розрахунковому місяці визначається Розрахунковим центром при Координаційному центрі в порядку, визначеному Багатостороннім договором між учасниками ринку електричної енергії (п.4.1. договору);
- тариф на відпущену електричну енергію затверджується відповідно до правил і в порядку, визначеними Багатостороннім договором між учасниками ринку електричної енергії (п.5.1 договору);
- розрахунки за придбану постачальником електроенергію здійснюються грошовими коштами в грошовій (готівковій або безготівковій) формах, або у інших формах, не заборонених законодавством, відповідно до умов Багатостороннього договору між учасниками ринку електричної енергії, за рахунок коштів, зібраних від споживачів та відповідно до алгоритму розподілу грошових коштів (п.5.2 договору);
- договір останній вступає в силу з моменту його підписання сторонами та його умови застосовуються до відносин сторін, які виникли з 01.05.2015. Договір діє протягом строку дії Постанови № 263. Припинення строку дії Договору не звільняє постачальника від оплати фактично отриманої за Договором електричної енергії (п.9.1 договору).
Рішенням Координаційного центру, оформленого протоколом засідання від 22.07.2015 №7, затверджений прогнозний баланс електроенергії, складний Системним оператором, за період липня - грудня 2015 року; затверджений Алгоритм розподілу коштів учасникам ринку на липень місяць 2015 року.
Рішенням Координаційного центру, оформленого протоколом засідання від 31.07.2015 №9, затверджений прогнозний баланс електроенергії, складний Системним оператором, за період липня - грудня 2015 року; постановлено робочій групі розглянути варіанти коректування алгоритмів розподілу грошових коштів між учасниками ринку в частині зібраних, але не розподілених коштів; встановлено на серпень 2015 року тарифи для споживачів та постачальників на постачання та розподіл електричної енергії, тарифи для виробників.
Рішенням Координаційного центру, оформленого протоколом засідання від 28.10.2015 №14, затверджено тарифи на електричну енергію за вересень 2015 року.
Рішенням Координаційного центру, оформленого протоколом засідання від 20.11.2015 №15, затверджено тарифи на електричну енергію за жовтень та листопад 2015 року; зобов`язано Координаційний центр прийняти тарифи та алгоритми на грудень 2015 року до кінця листопада 2015 року.
Рішенням Координаційного центру, оформленого протоколом засідання від 07.12.2015 №16, затверджені тарифи на електричну енергію та алгоритми на грудень 2015 року.
Рішенням Координаційного центру, оформленого протоколом засідання від 30.12.2015 №17, затверджено тарифи на електричну енергію за січень 2016 року.
Рішенням Координаційного центру, оформленого протоколом засідання від 16.02.2016 №18, затверджено тарифи на електричну енергію за лютий 2016 року; постановлено створити робочу групу з оптимізації розрахунку тарифів та алгоритмів; строк збору робочої групи - до 17.02.2016.
Рішенням Координаційного центру, оформленого протоколом засідання від 25.04.2016 №19, затверджено тарифи на електричну енергію та алгоритми на березень та квітень 2016 року; відкореговано алгоритм відрахувань в травні - червні між виробниками з урахуванням фактичних платежів за електроенергію та розподілу грошових коштів.
Рішенням Координаційного центру, оформленого протоколом засідання від 06.05.2016 №20, затверджено тарифи на електричну енергію за непрямими договорами та алгоритми на травень 2016 року.
Рішенням Координаційного центру, оформленого протоколом засідання від 14.06.2016 №21, затверджено тарифи на електричну енергію та алгоритми на червень 2016 року.
Рішенням Координаційного центру, оформленого протоколом засідання від 21.07.2016 №22, затверджено тарифи на електричну енергію за прямими договорами та алгоритми на липень 2016 року.
Рішенням Координаційного центру, оформленого протоколом засідання від 19.08.2016 №23, затверджено тарифи на електричну енергію за непрямими договорами та алгоритми на серпень 2016 року.
Рішенням Координаційного центру, оформленого протоколом засідання від 27.09.2016 №23, затверджено тарифи на електричну енергію за непрямими договорами та алгоритми на вересень 2016 року.
Рішенням Координаційного центру, оформленого протоколом засідання від 31.10.2016 №25, затверджено тарифи на електричну енергію за непрямими договорами та алгоритми на жовтень 2016 року; встановлено до 10.11.2019 надати робочій групі розрахунок тарифу на генерацію електроенергії; 15.11.2016 - скликати засідання робочої групи з розгляду прогнозованих тарифів на листопад 2016 року.
Рішенням Координаційного центру, оформленого протоколом засідання від 09.02.2017 №26, затверджено тарифи на електричну енергію за непрямими договорами та алгоритми на листопад та грудень 2016 року, січень 2017 року; встановлено до 10.11.2019 надати робочій групі розрахунок тарифу на генерацію електроенергії.
15.06.2016 Відокремлений підрозділ Донбаська електроенергетична система Державного підприємства Національна енергетична компанія Укренерго листом №01-54/1097 направило Публічному акціонерному товариству Донбасенерго фізичний баланс Донецької області (НКТ) за травень 2015 року - квітень 2016 року.
14.07.2016 Відокремлений підрозділ Донбаська електроенергетична система Державного підприємства Національна енергетична компанія Укренерго листом №01-54/1238 направило Публічному акціонерному Донбасенерго фізичний баланс Донецької області (НКТ) за травень, червень 2016 року.
10.10.2016 Відокремлений підрозділ Донбаська електроенергетична система Державного підприємства Національна енергетична компанія Укренерго листом №01-71-30/1634 повідомила ПАТ Донбасенерго про те, що у період з травня 2015 року по 10.10.2016 Донбаська ЕС не зафіксувала випадків порушення Старобешівською ТЕС виконання графіків виробництва електричної потужності, за виключенням аварійних відключень блоків і команд диспетчера на зміну навантаження блоків ТЕС.
04.11.2016 Відокремлений підрозділ Донбаська електроенергетична система Державного підприємства Національна енергетична компанія Укренерго листом №01-54/1746 направило Публічному акціонерному Донбасенерго фізичний баланс Донецької області (НКТ) за липень -вересень 2016 року.
Публічне акціонерне товариство Донбасенерго посилається на те, що у період травня 2015 року - лютого 2017 року ним відпущено відповідачу електричну енергію а обсязі 1 220 034 429 кКтг на загальну суму 1 291 958 601,81грн, а саме у травні 2015 року - 250 408 246 кВтг на суму 47 387 643,24грн; червень 2015 року - 218 118 738 кВтг на суму 33 095 191,08грн; липень 2015 року - 225 700 586 кВтг на суму 43 926 584,58грн; серпень 2015 року - 251 458 242 кВтг на суму 56 867 335,83грн; вересень 2015 року - 237 868 556 кВтг на суму 53 984 298,58грн; жовтень 2015 року - 339 694 936 кВтг на суму 51 856 226,58грн; листопад 2015 року - 400 193 170 кВтг на суму 55 706 530,67грн; грудень 2015 року - 450 661 288 кВтг на суму 64 547 786,21грн; січень 2016 року - 397 674 778 кВтг на суму 62 935 944,46грн; лютий 2016 року - 368 561 010 кВтг на суму 62 135 527,33грн; березень 2016 року - 393 321 614 кВтг на суму 70 517 779,74грн; квітень 2016 року - 322 470 938 кВтг на суму 56 304 464,95грн; травень 2016 року - 381 669 356 кВтг на суму 31 834 224,68грн; червень 2016 року - 414 787 770 кВтг на суму 59 276 311,20грн; липень 2016 року - 362 683 038 кВтг на суму 61 198 427,34грн; серпень 2016 року - 330 551 156 кВтг на суму 54 658 755,40грн; вересень 2016 року - 343 716 794 кВтг на суму 69 729 366,02грн; жовтень 2016 року - 393 895 938 кВтг на суму 70 463 389,54грн; листопад 2016 року - 391 697 594 кВтг на суму 61 211 574,14грн; грудень 2016 року - 448 202 376 кВтг на суму 78 814 067,61грн; січень 2017 року - 430 451 218 кВтг на суму 76 824 127,69грн; лютий 2017 року - 476 564 284 кВтг на суму 68 683 044,94грн.
Відповідно до довідки Публічного акціонерного товариства Донбасенерго від 06.04.2017 №01-1.25/00971 про розмір здійснених Товариством з обмеженою відповідальністю ДТЕК Високовольтні мережі платежів за договором від 20.07.2015 №07202у/2015 станом на 01.04.2017 Товариство з обмеженою відповідальністю ДТЕК Високовольтні мережі здійснило оплату за відпущену у період з 20.07.2015 по 28.02.2017 в загальній сумі 203 433 001,79грн, а саме - травень 2015 року - 0,00грн, червень 2015 року - 00грн, липень 2015 року - 2 698 680,39грн, серпень 2015 року - 21 149 527,87грн, вересень 2015 року - 44 028 401,43грн, жовтень 2015 року - 27 350 042,99грн, від листопад 2015 року - 18 372 239,10грн, грудень 2015 року - 26 978 181,83грн, січень 2016 року - 8 880 434,74грн, лютий 2016 року - 16 862 313,98грн, березень 2016 року - 10 685 609,91грн, квітень 2016 року - 8 523 498,98грн, травень 2016 року - 1 713 780,04грн, червень 2016 року - 656 779,98грн, липень 2016 року - 11 944 290,77грн, серпень 2016 року - 3 518 567,67грн, вересень 2016 року - 14 112,49грн, жовтень 2016 року - 0,00грн, листопад 2016 року - 25 031,98грн, грудень 2016 року - 0,00грн, січень 2017 року - 18 702,67грн, лютий 2017 року - 12 804,97грн.
07.03.2017 Товариство з обмеженою відповідальністю ДТЕК Високовольтні мережі листом №52юр-89/17 про неможливість виконання договірних зобов`язань звернулось до Публічного акціонерного товариства Донбасенерго , в якому повідомило, що за наслідком протиправних дій невідомих осіб, що здійснюють блокування діяльності товариства, у тому числі заборону продажу майна, продукції, відчуження грошових коштів, товариство позбавлене можливості здійснювати виробничу, фінансово-господарську діяльність, тому не може здійснювати виконання взятих на себе зобов`язань за договором від 20.07.2015 №07202у/215.
27.03.2017 Публічне акціонерне товариство Донбасенерго звернулось до Товариства з обмеженою відповідальністю ДТЕК Високовольтні мережі з вимогою №01-1.1/00853, в якій просило підписати акти приймання-передачі електроенергії, переданої позивачем у період з 01.05.2016 по 28.02.2017.
30.03.2017 Публічне акціонерне товариство Донбасенерго звернулось до Товариства з обмеженою відповідальністю ДТЕК Високовольтні мережі з вимогою №01-1.1/00884 про сплату заборгованості, в якій вимагало сплатити заборгованість у сумі 1 088 525 599,98грн.
Письмової відповіді відповідача на вказані вимоги позивача матеріали справи не містять.
07.04.2017 Публічне акціонерне товариство Донбасенерго звернулось до Товариства з обмеженою відповідальністю ДТЕК Високовольтні мережі з листом №01-1.3/00990, в якому на лист відповідача від 07.03.2017 №52юр-89/17 повідомило про неможливість виконання взятих на себе зобов`язань за договором від 20.07.2015 №07202у/215.
Посилаючись на те, що Товариством з обмеженою відповідальністю ДТЕК Висиковольтні мережі були порушені умови п.9.9.11. Правил ринку електричної енергії НКТ, пп.3.4.4. та п. 4.2. двостороннього договору купівлі-продажу електричної енергії від 20.05.2015 №07202У/2015, укладеного між Публічним акціонерним товариством Донбасенерго та відповідачем, Публічне акціонерне товариство Донбасенерго звернулося до суду з позовом за захистом своїх порушених або невизнаних прав.
На підтвердження обґрунтованості та правильності розрахунку Публічним акціонерним товариством Донбасенерго надано Технічний висновок ДП ДОНОРГРЕС , з розрахунку кількості та обсягу відпуску електроенергії виробником ПАТ Донбасенерго (Старобешівська ТЕС) постачальнику ПАТ ДТЕК Донецькобленерго (наразі ТОВ ДТЕК Високовольтні мережі ), згідно з яким застосований ПАТ Донбасенерго підхід (принцип) розрахунку обсягу електричної енергії, виробленої Старобешевськой ТЕС на неконтрольованій території, що поступила в електричні мережі ТОВ ДТЕК Високовольтні мережі в період з травня 2015 року по лютий 2017 року включно, є правильним; розрахунок кількості електричної енергії, що поступила в електричні мережі ТОВ ДТЕК Високовольтні мережі в період травень 2015 року - лютий 2017 року від виробника ПАТ Донбасенерго Старобешівської ТЕС, є технічно обґрунтованим і зробленим вірно.
Надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам, судова колегія зазначає наступне.
Предметом апеляційного перегляду є спір щодо наявності правових підстав для стягнення виробником електричної енергії з постачальника електричної енергії нерозподілених грошових коштів за отриману електричну енергію, що виробляється на тимчасово непідконтрольній території, за наслідками взятих на себе зобов`язань за Багатостороннім договором між учасниками ринку електричної енергії та двостороннім договором купівлі-продажу електричної енергії.
Відповідно до ст.11 Цивільного кодексу України, цивільні права і обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також з дій осіб, що не передбачені актами цивільного законодавства , але за аналогією породжують цивільні права і обов`язки.
Згідно зі статтею 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу, а відповідно до пункту 1 частини другої цієї статті підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до частини першої статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Частиною першою статті 173 ГК України установлено, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать (частина перша статті 174 ГК України).
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.05.2015 №263 Про особливості регулювання відносин у сфері електроенергетики на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження встановлено, що купівля та продаж з 01.05.2015 електричної енергії, переміщеної з території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження (далі неконтрольована територія), на іншу територію України (далі контрольована територія) та/або з контрольованої території на неконтрольовану територію (далі різниця перетоків електричної енергії), здійснюється на контрольованій території оптовим постачальником електричної енергії та на неконтрольованій території субєктами господарювання, що здійснюють виробництво електричної енергії на електроустановках, розташованих на неконтрольованій території та визначених Міністерством енергетики та вугільної промисловості (далі виробники електричної енергії, що провадять діяльність на неконтрольованій території), та/або публічним акціонерним товариством ДТЕК Донецькобленерго у Донецькій області.
Відповідно до п.2 вказаної Постанови електрична енергія, яка виробляється на неконтрольованій території, крім електричної енергії виробника, що має гарантії, надані законодавством, продається на цій території суб`єктам електроенергетики, які провадять діяльність з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами та постачання електричної енергії за регульованим тарифом (далі енергопостачальники, що провадять діяльність на неконтрольованій території), згідно з умовами багатостороннього договору, що укладається між суб`єктами електроенергетики, що провадять діяльність на неконтрольованій території (далі багатосторонній договір).
Положеннями п.4 наведеної Постанови встановлено, що порядок, механізм та принципи взаємодії суб`єктів електроенергетики, що виникають у зв`язку з виробництвом, передачею, постачанням, купівлею та продажем електричної енергії, порядок формування цін (тарифів), компенсації технологічних втрат електричної енергії під час передачі, а також розрахунків за електричну енергію, послуги з передачі та постачання електричної енергії, інші питання регулювання відносин у сфері електроенергетики на неконтрольованій території визначаються багатостороннім договором.
Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості Про затвердження переліку виробників електричної енергії №273 від 08.05.2015 затверджений Перелік виробників електричної енергії, установки (устаткування та/або енергетичного обладнання) яких знаходяться на території, де органи державної влади не здійснюють, або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, до якого ввійшла і ВП Старобешівська ТЕС ПАТ Донбасенерго .
Як встановлено вище, багатостороннім договором від 11.06.2015, укладеним, у тому числі, між сторонами спору, передбачено, що постачальники здійснюють купівлю електричної енергії у Виробників електроенергії за тарифами, затвердженими Координаційним центром, на межі балансової належності електричних мереж (у місцях поставки електричної енергії).
З наведеного вбачається, що позивач і відповідач у даній справі є учасниками ринку електричної енергії, сторонами Багатостороннього договору між учасниками ринку електричної енергії від 11.06.2015 та надали свою згоду визнавати і виконувати всі умови Багатостороннього договору, Правил ринку і інших додатків до Багатостороннього договору.
У розумінні положень наведеного багатостороннього договору постачальники електричної енергії забезпечують збір платежів від споживачів та їх розподіл у відповідності до алгоритму, передбаченого Правилами ринку.
Порядок розподілу отриманих від споживачів платежів регламентується Правилами ринку електричної енергії на НКТ, які є додатком № 2 до Багатостороннього Договору від 11.06.2015, його невід`ємною частиною, та якими в цілому визначається механізм функціонування ринку електричної енергії в частині надання даних, розподілу навантажень між генеруючими джерелами, формування середньозваженої ціни ринку електричної енергії, цін і тарифів постачальників, алгоритм розподілу і перерахування коштів на ринку електричної енергії на НКТ.
Алгоритм розподілу грошових коштів між постачальниками, виробниками і системним оператором у розумінні положень п. 8.1. Правил ринку електричної енергії являє собою порядок визначення нормативів (часток), належних вказаним учасникам ринку, в загальній сумі коштів, які надходять від споживачів, в рахунок оплати за електричну енергію, послуги з постачання і розподілу електроенергії (за виключенням плати за розподіл електроенергії від споживачів, які купують електроенергію безпосередньо у виробників по прямим договорам).
При цьому, відповідно до п.8.10 наведених Правил, норматив (частка) конкретного виробника за продану електроенергію на розрахунковий день розраховується за формулою, де одним із значень є товарна продукція конкретного виробника.
Тобто, для визначення нормативу (частки), належної кожному виробнику, Координаційний центр виходив з обсягу виробленої кожним з виробників електроенергії в кожному місяці.
Таким чином, Правилами ринку електричної енергії, які є невід`ємною частиною багатостороннього договору, на відповідача, як на постачальника електричної енергії, покладений обов`язок розподілу коштів, що, з урахуванням умов договору від 20.07.2015 №200715-5Д1.2/61, обмежуються обов`язком сплачувати вартість проданої електроенергії виключно з грошових коштів, які надходять на рахунок постачальника від споживачів як оплата за отриману електричну енергію, послуги постачання та розподілу електроенергії, у частині, визначеній Алгоритмом розподілу грошових коштів між постачальником, виробниками та системним оператором.
У розумінні положень пп.3.1.1. п.3.1 наведеного двостороннього договору виробник має право вимагати від постачальника оплату за поставлену електричну енергію в межах коштів, перерахованих постачальнику споживачами у відповідності з Алгоритмом розподілу грошових коштів, передбачених Багатостороннім договором між учасниками ринка електричної енергії.
Зміст наведених положень свідчить, що право виробника вимагати від постачальника електричної енергії оплати за поставлений енергоресурс обмежене обсягом проведених споживачами постачальнику оплат, яке кореспондується з обов`язком такого постачальника здійснювати розподіл отриманих коштів у відповідності до встановленого уповноваженим органом алгоритму.
Відповідно до ст.525 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
За змістом ч.1 ст.193 Господарського кодексу України та ст.526 Цивільного кодексу України зобов`язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов закону, інших правових актів, договору, а за відсутністю таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Таким чином, з аналізу умов багатостороннього договору, Правил ринку та двостороннього договору купівлі-продажу від 20.07.2015 №200715-5Д1.2/61 вбачається, що учасники ринку визначили певну послідовність дій щодо поставки електричної енергії на тимчасово окупованій території та на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, а також порядок проведення оплати електроенергії.
Вказані дії пов`язані зі своєчасністю визначення обсягів поставки електричної енергії, надходження коштів від споживачів, затвердження алгоритму розподілу коштів та розподілом отриманих постачальником від споживачів коштів як порядку належного виконання сторонами правовідносин взятих на себе зобов`язань.
Водночас, сторонами спору та іншими учасниками Багатостороннього договору від 11.05.2015 покладені на них обов`язки було реалізовано не у повному обсязі.
Так, рішенням Координаційного центру, оформленого протоколом від 25.06.2015 № 1, по питанню № 8 порядку денного прийнято одноголосно рішення щодо зобов`язання учасників ринку в термін до 30.06.2015 відкрити поточні рахунки з метою проведення розрахунків між споживачами та учасниками ринку та затвердити тарифи для учасників ринка та споживачів в Донецькій області на період травень-червень 2015 року. Встановлено, що дія затверджених договорів розповсюджується на майбутні періоди (липень та надалі) до моменту встановлення обґрунтованих тарифів Координаційним центром.
При цьому, зі змісту питання №5, винесеного на розгляд Координаційного центру, предметом якого є встановлення тарифів на травень-червень 2015 року вбачається, що пропозиція затвердження тарифів для учасників ринку електричної енергії зумовлена необхідність компенсації видатків від встановлених тарифів в тарифах майбутніх періодів поточного року.
Протоколом Координаційного центру № 6 від 15.07.2015 було затверджено Алгоритми на травень та червень 2015 року. Алгоритм Старобешівської ТЕС на травень 2015 року встановлено 46,08 %, на червень 2015 року - 44,06 %.
Отже, кошти за спожиту у травні 2015 року електричну енергію могли надходити на рахунок відповідача лише з липня 2015 року. За відсутності встановленого тарифу на електричну енергію кошти від споживачів також не могли надходити й за прямими договорами поставки раніше вказаного строку.
Поряд із зазначеним, Рішенням Координаційного центру, оформленим протоколом засідання від 22.07.2015 №7, затверджений прогнозний баланс електроенергії, складний Системним оператором, за період липня - грудня 2015 року; затверджений Алгоритм розподілу коштів учасникам ринку на липень місяць 2015 року.
Рішенням Координаційного центру, оформленого протоколом засідання від 31.07.2015 №9, затверджений прогнозний баланс електроенергії, складний Системним оператором, за період липня - грудня 2015 року; постановлено робочій групі розглянути варіанти коректування алгоритмів розподілу грошових коштів між учасниками ринку в частині зібраних, але не розподілених коштів; встановлено на серпень 2015 року тарифи для споживачів та постачальників на постачання та розподіл електричної енергії, тарифи для виробників.
З наведеного вбачається, що станом на дату затвердження першого алгоритму мав місце дисбаланс між поставками електричної енергії та, відповідно, проведенням оплат. Аналогічні випадки мали місце і в інших періодах постачання, що фактично не заперечується сторонами.
Системний аналіз умов Багатостороннього договору від 11.05.2015, Правил ринку електричної енергії, двостороннього договору купівлі-продажу електричної енергії, укладеного між сторонами спору, свідчить, що останні дійсно не передбачають чіткого порядку розподілу коштів, які надходять від споживачів в рахунок погашення заборгованості за минулі періоди, а також порядок дій постачальника за відсутності своєчасно затвердженого алгоритму.
Судом апеляційної інстанції враховано, що Публічним акціонерним товариством Донбасенерго під час розгляду справи у суді першої інстанції було надано експертний висновок Відокремленого структурного підрозділу Державного підприємства Інформаційні судові системи Центр судової експертизи та експертних досліджень комісійного науково-правового дослідження від 19.11.2019, на розгляд якого були поставлені такі питання:
1. Чим був урегульований порядок, механізм та принципи взаємодії суб`єктів електроенергетики, що виникають у зв`язку з виробництвом, передачею, постачанням, купівлею та продажем електричної енергії, порядок формування цін (тарифів), компенсації технологічних втрат електричної енергії під час передачі, а також розрахунків за електричну енергію, послуги з передачі та постачання електричної енергії у сфері електроенергетики на територію, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження починаючи з 01.05.2015?
2. Який механізм розподілу грошових коштів, що надходять від споживачів як оплата за електричну енергію, послуги з постачання та електричної енергії визначено Багатостороннім договором між учасниками ринка електроенергії від 11 червня 2015 року та додатками до нього ?
3. Чи передбачає цей механізм, що розподіл коштів повинен бути здійснений за нормативом місяця, який зазначений у призначенні платежу стосування алгоритму з урахуванням призначення платежу )?
За результатами проведеного правового дослідження експертами надані наступні відповіді.
Починаючи з 01.05.2015 порядок, механізм та принципи взаємодії суб`єктів електроенергетики, що виникають у зв`язку з виробництвом, передачею, постачанням, купівлею та продажем електричної енергії, порядок формування цін (тарифів), компенсації технологічних втрат електричної енергії під час передачі, а також розрахунків за електричну енергію, послуги з передачі та постачання електричної енергії у сфері електроенергетики на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження урегульований Багатостороннім договором від 11.06.2015, укладеним відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 263 від 07.05.2015 №263.
Алгоритм розподілу грошових коштів, що надходять від споживачів як оплата за електричну енергію, послуги з постачання та розподілу електричної енергії між Постачальниками, Виробниками та Системним оператором - це порядок зазначення нормативів (часток), що належать зазначеним Учасникам ринку в загальній сумі коштів, що надходять від споживачів в оплату за електричну енергію, послуги поставки і розподіл електроенергії. Норматив коштів Постачальників на розрахунковий місяць розраховується Координаційним центром і затверджується Координаційною центром щомісяця.
Експертами зазначено, що можна стверджувати, що відповідно до Правил ринку електричної енергії НКТ (Додаток 2 до Багатостороннього договору між учасниками ринку електричної енергії від 11.06.2015) передбачають, що всі кошти, що надійшли від споживачів Постачальнику і залишились після отримання останнім належної йому частки, розподіляються цим Постачальником за нормативом, що діє на день перерахування коштів, а не за нормативом, зазначеним на підставі вказаного в платіжному дорученні призначення платежу.
Також судом апеляційної інстанції встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю ДТЕК Високовольтні мережі під час розгляду справи місцевим господарським судом до матеріалів справи був наданий висновок науково-правової експертизи Ради науково-правових експертиз ім. В.М. Корецького НАН України від 14.02.2020 №126/30-е, на дослідження якої були поставлені наступні запитання:
1. Хто з учасників ринку відповідно до умов Багатостороннього Договору та Додатку №2 до Багатостороннього Договору між учасниками ринку електричної енергії від 11.06.2015 забезпечує розподіл платежів отриманих від Споживачів? Які механізми контролю встановлені для таких учасників ринку ?
2. Який механізм врегулювання спорів передбачений положеннями Багатостороннього Договору між учасниками ринку електричної енергії від 11.06.2015 та Договору купівлі - продажу електричної енергії від 20.07.2015 № 07202у/2015 ?
3. Який порядок встановлення нормативів [часток] Виробника на відповідний період передбачено положеннями Додатку №2 до багатостороннього Договору між учасниками ринку електричної енергії від 11.06.2015? Які складові такого нормативу (частки) Виробника?
4. Яким чином об`єми відпущеної товарної продукції [електроенергії] Виробниками відповідному періоді впливають на встановлення нормативу [часток] Виробників у такому періоді ?
5. Який порядок розрахунків передбачений двосторонніми Договорами між постачальником та Споживачем загалом та у відповідному розрахунковому періоді ?
6. Чи відповідає висновок зазначений, у відповіді на питання №3 експертного № 018-AHО/19 комісійного науково - правового дослідження від 19.11.2019 меті і багатостороннього Договору між учасниками ринку електричної енергії від 11.06.2015?
За результатами проведеного дослідження експертом зроблені висновки.
Зокрема, у п.67-68 наведеного висновку експерт дійшов висновку про те, що Правилами ринку електричної енергії передбачено затвердження Координаційним центром Алгоритму на майбутній період та невідкладне (не пізніше 2-х робочих днів) перерахування Постачальником коштів, які надійшли на його рахунок, у зв`язку з чим з огляду на обставини затвердження алгоритмів вже початку розрахункового періоду, застосування при розподілі коштів алгоритму відповідного місяця є сумнівним з точки зору відповідальності таких дій договірним зобов`язанням сторін, оскільки в такому випадку постачальнику довелося б утримувати на своєму рахунку кошти до затвердження алгоритму на відповідний розрахунковий період, і, як наслідок, вдаватися до порушення п.8.9 Правил ринку, якими передбачений дводенний термін розподілу коштів, з моменту їх отримання споживачеві.
У розумінні зі ст.ст.73, 76 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Враховуючи встановлений процесуальним законом принцип змагальності сторін, а також обов`язок суду встановлювати обставини на підставі доказів, які відповідають вимогам допустимості, апеляційної інстанції вважає обґрунтованим висновок місцевого господарського суду про те, що надані сторонами спору науково-правові висновки не можуть бути належними та допустимими доказами на підтвердження правильності тлумачення умов договору щодо певного підходу до застосування алгоритму, оскільки не можуть підміняти собою відсутність договірного регулювання правовідносин сторін.
Суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зауважити на тому, що відповідно до статті 193 ГК України, кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Так, за змістом підпункту 9.11.2.2 пункту 9.11.2 Багатостороннього договору від 11.06.2015, сторонами якого є, у тому числі, позивач та відповідач, кошти, які надходять від споживачів постачальникам за електричну енергію, послуги з постачання та розподілу електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами, протягом наступного робочого дня повинні бути самостійного розподілені постачальником у відповідності з Порядком визначення нормативу розподілу коштів постачальників, який затверджуються Координаційним центром на розрахунковий місць.
Разом з тим, умовами пунктів 9.1, 9.2 Правил ринку електричної енергії, які є додатком до багатостороннього договору від 11.06.2015, за невиконання або неналежне виконання зобов`язань, передбачених договором, сторони несуть відповідальність передбачену договором. Учасник ринку визнається таким, що не виконує зобов`язання, якщо він порушив умови цього Договору і не виправив їх протягом 10 робочих днів, якщо інше не визначено Координаційним центром.
Вказане свідчить про те, що утримання відповідачем грошових коштів до моменту затвердження Координаційним центром відповідного алгоритму мало б наслідком порушення ним умов Багатостороннього договору та виникнення обставин настання негативних наслідків, тому саме на виконання договірних зобов`язань та недопущення випадків їх порушення, керуючись вказаним вище розумінням порядку застосування алгоритму розподілу грошових коштів, діяв відповідач.
З огляду на встановлені вище обставини, у тому числі застосування відповідачем алгоритму розподілу коштів попереднього місяця в умовах незатвердження Координаційним центром алгоритму на поточний місяць, та здійснення Товариством з обмеженою відповідальністю ДТЕК Високовольтні мережі розподілу отриманих від споживачів коштів за куповану електричну енергію, останній не може вважатися таким, що діяв всупереч умов договору, беручи до уваги обов`язок щодо своєчасного розподілу коштів що надходять від споживачів.
Також, як вірно зауважено місцевим господарським судом, відповідач не може вважатись таким, що діяв на користь власних інтересів, оскільки за сукупний аналіз висновків судово-економічної комісійної експертизи свідчить, що останній після проведення розподілу коштів залишав у своєму розпорядженні виключно суму коштів, визначену п. 5.2 договору платою його послуги. Решта коштів розподілялась між іншими виробниками електричної енергії (в тому числі позивачем).
Судом апеляційної інстанції встановлено, що сторонами спору не заперечується факт продажу позивачем відповідачу електричної енергії для її подальшого постачання споживачам, однак акти приймання-передачі, складені Акціонерним товариством Донбасенерго (без дати та від 27.03.2017) за спірний період на підтвердження обсягу та вартості електричної енергії між позивачем та відповідачем не були підписані.
Публічне акціонерне товариство Донбасенерго посилається на те, що фактичні фізичні баланси електроенергії на НКТ, що складені ДП НЕК Укренерго у відповідності до п. 2 п. 11 постанови КМУ №263 від 07.05.2015 ДП НЕК Укренерго та направлені позивачу листом від 15.06.2016 №01-54/1097 є єдиним належним документом, що встановлює обсяги виробництва електроенергії виробниками на НКТ та надходження електроенергії в електричні мережі постачальників, що знаходяться на НКТ, з огляду на що підлягає дослідженню питання розподілу коштів, які надходять від споживачів за електричну енергію, послуги постачання та розподілу електроенергії (за виключенням плати за розподіл електроенергії від споживачів, які купують електроенергію безпосередньо у виробників за прямими договорами), які відповідач мав розподіляти між іншими учасниками ринку електричної енергії на неконтрольованій території, виходячи з умов Алгоритму розподілу таких коштів, залишаючи у своєму розпорядженні кошти у відповідності із затвердженим нормативом постачальників.
Підпунктом 2 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 07.05.2015 № 263 визначено, що Донбаська електроенергетична система складає прогнозний та фактичний фізичний баланс електричної енергії об`єднаної енергетичній системи України, баланси електричної енергії окремо за контрольованою та неконтрольованою територією і надає відповідну інформацію ДП НЕК Укренерго , оптовому постачальнику та усім сторонам багатостороннього договору.
Положеннями пп.9.1.2 п. 9.1 Правил ринку визначено, що у відповідності з договором та його положеннями, Розрахунковий центр виконує функції, пов`язані з проведенням розрахунків, зокрема, складання балансів електричної енергії, купленої та проданої на ринку електроенергії і перетоків електроенергії.
У відповідності до умов п. 4.1 двостороннього договору купівлі-продажу, обсяг фактично проданої виробником і придбаної постачальником електричної енергії в розрахунковому місяці визначається Розрахунковим центром при Координаційному центрі в порядку, визначеному Багатостороннім договором між учасниками ринку електричної енергії.
Вказане свідчить про те, що місцевий господарський суд дійшов обґрунтованого висновку про те, що у даному випадку доказами фактичного обсягу споживання електричної енергії є саме відомості Розрахункового центру при Координаційному центрі, чим спростовуються доводи апелянта.
Публічне акціонерне товариство Донбасенерго в апеляційній скарзі посилається на те, що за результатами проведених у справі судових експертиз останніми встановлено наявність розміру відхилень сум фактично перерахованих коштів позивачу відповідачем у сумі 51 955 634,93грн, з яких 31 007 258,17 - грошові кошти, які підлягають сплаті на користь Публічному акціонерному товариству Донбасенерго з оплат, що були здійснені Приватним акціонерним товариством Донецький металургійний завод та не були розподілені за алгоритмом, а 20 948 376,76грн - грошові кошти, які не були перераховані внаслідок невірного застосування алгоритму розподілу коштів відповідачем.
Судова експертиза, в розумінні ст.1 Закону України "Про судову експертизу" - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об`єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.
Згідно з ч.ч. 1-3 ст. 98 Господарського процесуального кодексу України, висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством. Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань. Висновок експерта може бути наданий на замовлення учасника справи або на підставі ухвали суду про призначення експертизи.
Судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування. Якщо наявні у справі докази є взаємно суперечливими, їх оцінку в разі необхідності може бути здійснено господарським судом з призначенням відповідної судової експертизи.
Виходячи із принципу диспозитивності господарського судочинства, місцевий господарський суд як суд першої інстанції наділений виключною компетенцією щодо оцінки доказів при розгляді справи по суті.
Відповідно до ч.ч. 2,3 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність та допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок у їх сукупності.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що ухвалою господарського суду Донецької області від 22.08.2017 у даній справі призначено судово-економічну експертизу, проведення якої було доручено Донецькому науково-дослідному інституту судових експертиз Міністерства юстиції України; на розгляд експертизи поставлені наступні питання:
1) визначити розмір проведених оплат Товариству з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Високовольтні мережі» від споживачів, як оплата електроенергії, спожитої на тимчасово неконтрольованій території з 01.05.2015 по 28.02.2017 (у розрізі кожного споживача) помісячно;
2) визначити суму грошових коштів, яка підлягає перерахуванню Товариством з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Високовольтні мережі» на користь Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» на виконання п.5.2 договору №07202у/2015 від 20.07.2015 купівлі - продажу електричної енергії за період з 01.05.2015 по 28.02.2017;
3) чи дотримано алгоритм розподілу грошових коштів, а саме чи відповідають обсяги розподілу коштів Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Високовольтні мережі» перераховані Публічному акціонерному товариству «Донбасенерго» встановленим Координаційним центром щомісячним нормативам відрахувань (з урахуванням оплати електроенергії споживачами, яка була здійснена у грошовій та іншій формі), а якщо ні, то який розмір відхилень?
Відповідно до висновку експерта від 15.06.2018 №1578 за результатами проведення судової економічної експертизи надані наступні відповіді на поставлені судом першої інстанції запитання.
В обсязі наданих документів розмір проведених оплат Товариству з обмеженою відповідальністю ДТЕК Високовольтні мережі від споживачів, як оплата електроенергії, спожитої на тимчасово неконтрольованій території з 01.05.2015 по 28.02.2017, на рахунок НОМЕР_1 в ПАТ Перший український міжнародний банк (за вирахуванням здійснених повернень, помилково перерахованих коштів) складає в сумі 474 896 416, 57грн.
У зв`язку з ненаданням до дослідження ТОВ ДТЕК Високовольтні мережі облікових регістрів щодо операцій з постачання та оплати електроенергії, в тому числі за споживачами на тимчасово неконтрольованій території та на контрольованій території (розгорнуто, у розрізі кожного споживача, з наведенням реквізитів первинних документів, дат та кількісних і вартісних показників) помісячно за період травень 2015 - лютий 2017, експертам не надається можливим співставити дані бухгалтерському обліку ТОВ ДТЕК Високовольтні мережі щодо оплати електроенергії споживачами на тимчасово неконтрольованій території, яка була здійснена у грошовій або іншій формі Товариству з обмеженою відповідальністю ДТЕК Високовольтні мережі .
У зв`язку з ненаданням до дослідження ТОВ ДТЕК Високовольтні мережі податкових накладних з податку на додану вартість по споживачах електроенергії на тимчасово неконтрольованій території за період травень 2015 - лютий 2017, витягу з Єдиного реєстру податкових накладних, виданих та отриманих ТОВ ДТЕК Високовольтні мережі по операціях з поставки та оплати електроенергії споживачами на тимчасово неконтрольованій території за період травень 2015 - квітень 2017, експертам не виявляється можливим співставити дані щодо зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок або отримання інших видів компенсацій вартості поставленої електроенергії споживачами на тимчасово неконтрольованій території протягом травня 2015 року - лютого 2017 року та формування податкових зобов`язань з ПДВ за касовим методом.
В обсязі наданих на дослідження документів, з урахуванням висновку за питанням
№ 1, експерту виявляється можливим документально обгрунтувати суму грошових коштів, яка підлягає перерахуванню Товариством з обмеженою відповідальністю ДТЕК Високовольтні мережі на користь Публічного акціонерного товариства Донбасенерго на виконання п.5.2 в загальній сумі 224 381 378,55 грн.
Розмір відхилень сум фактично перерахованих коштів ПАТ Донбасенерго від сум визначених за результатами дослідження застосування алгоритму розподілу грошових коштів становить (-) 20 948 376, 76грн, що виникли внаслідок розбіжностей даних дослідження з даними ТОВ ДТЕК Високовольтні мережі щодо відповідності обсягів розподілу коштів та застосування алгоритмів розподілу коштів між учасниками ринку, затверджених протоколами засідань координаційного центру протягом травня 2015 - січня 2017 років.
В обсязі наданих на дослідження документів, з урахуванням висновку за питанням алгоритм розподілу грошових коштів, а саме обсяги розподілу коштів Товариства з обмеженою відповідальністю ДТЕК Високовольтні мережі , що отримані на рахунок НОМЕР_1 в ПАТ Перший український міжнародний банк (за вирахуванням здійснених повернень, помилково перерахованих коштів) та перераховані Публічному акціонерному підприємству Донбасенерго , частково не відповідають встановленим Координаційним центром щомісячним нормативам відрахувань.
Розмір відхилень сум фактично перерахованих коштів ПАТ Донбасенерго від сум визначених за результатами дослідження застосування Алгоритму розподілу грошових коштів становить (-) 20 948 376,76 грн (203 433 001,79 - 224 381 378,55).
У зв`язку із наданням на дослідження ТОВ ДТЕК Високовольтні мережі додаткових матеріалів не у повному обсязі експертам не виявляється можливим документально обґрунтувати суму оплати електроенергії споживачами, яка була здійснена у іншій формі ніж грошова.
Ухвалою господарського суду Донецької від 21.02.2019 у цій справі призначено додаткову судово-економічну експертизу, проведення якої доручено Донецькому науково-дослідному інституту судових експертиз, на вирішення якої поставлено наступні питання:
1) Який загальний обсяг компенсації вартості електроенергії, поставленої ТОВ ДТЕК Високовольтні мережі , отриманий від споживачів на тимчасово неконтрольованій території (в грошовій та не грошових формах) (з помісячною розбивкою з 01.05.2015 по 11.04.2017)?
2) Визначити суму грошових коштів, які підлягали перерахуванню ТОВ ДТЕК Високовольтні мережі на користь ПАТ Донбасенерго на виконання п.5.2 договору №07202у/2015 від 20.07.2015 купівлі-продажу електричної енергії за період з 01.05.2015 по 28.02.2017 із застосування алгоритму, що затверджений Координаційним центром на місяць, за який здійснено оплату за електроенергію, тобто, з урахування призначення платежу, що зазначений у банківських виписках;
3) Чи відповідають обсяги розподілу коштів ТОВ ДТЕК Високовольтні мережі перераховані ПАТ Донбасенерго встановленим Координаційним центром щомісячним нормативам відрахувань (з урахуванням оплати електроенергії споживачами, яка була здійснена у грошовій та іншій формі), а якщо ні - то який розмір відхилень ?
Відповідно до додаткового висновку експертів від 06.09.2019 №1458-1460, експертами надані наступні відповіді на запитання.
По першому питанню, в обсязі наданих документів, обсяг компенсації вартості електроенергії, поставленої ТОВ ДТЕК Високовольтні мережі , отриманий від споживачів на тимчасово неконтрольованій території в грошовій формі, за результатами дослідження складає в сумі 474 896 416,57 грн.
В результаті дослідження встановлено декларування податкових зобов`язань ТОВ ДТЕК Високовольтні мережі в листопаді 2016 за операціями з ПрАТ ДМЗ , Філія Металургійний комплекс ПрАТ ДМЗ (споживач НКТ) в сумі 48 048 882,00грн, при відсутності фактичного зарахування коштів на розрахунковий рахунок підприємства за поставками 2016 року (враховуючи касовий метод визначення податкових зобов`язань). Але у зв`язку із відсутністю в матеріалах справи актів заліку зустрічних вимог, податкових накладних, та регістрів аналітичного обліку, не виявляється можливим визначити період, обсяг поставки електроенергії та загальну суму компенсації вартості електроенергії, отриманої від споживачів на тимчасово неконтрольованій території в не грошовій формі за зазначений період.
За результатами дослідження, в обсязі наданих документів, встановлено, що сума грошових коштів, яка підлягала перерахуванню ТОВ ДТЕК Високовольтні мережі на користь ПАТ Донбасенерго на виконання п.5.2 договору купівлі-продажу електричної енергії за період з 01.05.2015р. по 28.02.2017р. із застосуванням алгоритму, що затверджений Координаційним центром на місяць, за який здійснено оплату за електроенергію, тобто, з урахуванням призначення платежу, що зазначений у банківських виписках, склала 202 890 613,49грн (без урахування нерозподіленої при дослідженні суми надходжень коштів від споживачів без зазначення в призначенні платежу місяця за який здійснюється оплата, або зазначення тривалого періоду (більше місяця) в сумі 18 512 869,86 грн.).
У разі застосування алгоритму розподілу коштів, що затверджений на відповідний місяць зарахування коштів до сум надходження коштів від споживачів на загальну суму 18 512 869,86 грн, у призначеннях платежу яких не зазначено місяць за який здійснюється оплата, або зазначено тривалий період часу, загальна сума належної частки ПАТ Донбасенерго складає 211 948 646,84 грн (з яких 9 058 033,35 грн розподіл за алгоритмом поточного місяця нерозподілених сум зарахувань без зазначення платежу, або зазначення тривалого періоду). Розбіжності між фактичним перерахуванням належної частки ПАТ Донбасенерго та встановленим з урахуванням розподілу нерозподіленої суми зарахувань без зазначення конкретного місяця платежу від споживачів, складає до збільшення на суму 8 515 645,04 грн.
По другому питанню експертами зазначено, що в результаті дослідження встановлено декларування податкових зобов`язань ТОВ ДТЕК Високовольтні мережі в листопаді 2016 року за операціями з ПрАТ ДМЗ , Філія Металургійний комплекс ПрАТ ДМЗ (споживач НКТ) в сумі 48 048 882,00грн, при відсутності фактичного зарахування коштів на розрахунковий рахунок підприємства за поставками 2016 року (враховуючи касовий метод визначення податкових зобов`язань). Але у зв`язку з відсутністю в матеріалах справи актів заліку зустрічних вимог, податкових накладних, та регістрів аналітичного обліку, не виявляється можливим визначити період, обсяг поставки електроенергії та загальну суму компенсації вартості електроенергії, отриманої від споживачів на тимчасово неконтрольованій території в не грошовій формі за зазначений період, та як наслідок дослідити суму грошових коштів, які підлягали перерахуванню ТОВ ДТЕК Високовольтні мережі на користь ПАТ Донбасенерго за алгоритмом на суму компенсації вартості електроенергії, отриманої від споживачів на тимчасово неконтрольованій території в не грошовій формі.
По третьому питанню експертами зазначено, що в обсязі наданих на дослідження документів, встановлено, обсяги розподілу коштів ТОВ ДТЕК Високовольтні мережі перераховані ПАТ Донбасенерго частково відповідають встановленим координаційним центром щомісячним нормативам відрахувань, розбіжності між фактично перерахованими коштами належної частки ПАТ Донбасенерго та сумами визначеними за результатами дослідження з урахуванням призначення платежу, становить 542 388,30 грн (203 433 001,79 - 202 890 613,49), при залишку нерозподілених при дослідженні коштів при розрахунку в сумі 18 512 869,86 грн.
У разі застосування алгоритму розподілу коштів, що затверджений на відповідний місяць зарахування коштів до сум надходження коштів від споживачів на загальну суму 18 512 869,86 грн, у призначеннях платежу яких не зазначено місяць, за який здійснюється оплата, або зазначено тривалий період часу, сума належної частки ПАТ Донбасенерго склала 211 948 646,84 грн (з яких 9 058 033,35 грн розподіл за алгоритмом поточного місяця нерозподілених сум зарахувань). Розбіжності між фактичним перерахуванням належної частки ПАТ Донбасенерго та встановленим з урахуванням розподілу нерозподіленої суми зарахувань без зазначення конкретного місяця платежу від споживачів, складає до збільшення на суму 8 515 645,04 грн.
В результаті дослідження встановлено декларування податкових зобов`язань ТОВ ДТЕК Високовольтні мережі в листопаді 2016 року за операціями з ПрАТ ДМЗ , Філія Металургійний комплекс ПрАТ ДМЗ (споживач НКТ) в сумі 48 048 882,00грн, при відсутності фактичного зарахування коштів на розрахунковий рахунок підприємства за поставками 2016 року (враховуючи касовий метод визначення податкових зобов`язань). Але у зв`язку із відсутністю в матеріалах справи актів заліку зустрічних вимог, податкових накладних, та регістрів аналітичного обліку, не виявляється можливим визначити період, обсяг поставки електроенергії та загальну суму компенсації вартості електроенергії, отриманої від споживачів на тимчасово неконтрольованій території в не грошовій формі за зазначений період, та як наслідок дослідити суму грошових коштів, які підлягали перерахуванню ТОВ ДТЕК Високовольтні мережі на користь ПАТ Донбасенерго за алгоритмом на суму компенсації вартості електроенергії, отриманої від споживачів на тимчасово неконтрольованій території не грошовій формі.
Судова колегія зазначає, що сукупний аналіз висновків судово-економічної комісійної експертизи, проведеної в межах справи, свідчить, що Товариство з обмеженою відповідальністю ДТЕК Високовольтні мережі після проведення розподілу коштів залишало у своєму розпорядженні виключно суму коштів, яка за п.5.2. договору є платою його послуг, при цьому решта коштів розподілялась між іншими виробниками електричної енергії (в тому числі позивачу).
Як зазначено вище, умовами Багатостороннього договору від 11.06.2015, укладеного, у тому числі, між сторонами спору, передбачено створення Координаційного центру, який формується з уповноважених представників учасників ринку, у тому числі й ПАТ Донбасенерго .
Сферу компетенції Координаційного центру, серед іншого, становить: здійснення контролю за виконанням сторонами зобов`язань, що передбачені договором, вирішення інших питань, що стосуються виконання договору.
Не зважаючи на відсутність єдності розуміння сторонами умов Багатостороннього договору, матеріали справи не містять доказів звернень сторін договору за врегулюванням спірних відносин як в позасудовому, так і в судовому порядку.
З метою контролю дотримання постачальниками порядку розподілу коштів, між учасниками ринку та ПАТ Перший український міжнародний банк був укладений договір про надання послуг Моніторинг за допомогою системи дистанційного обслуговування рахунків Інтернет-Банкінг від 20.08.2015 №261138584, за умовами якого банк зобов`язався надати клієнтам послуги з користування системою дистанційного обслуговування рахунків Інтернет-Банкінг ), відкритих в Банку в національній валюті України - гривні та визначених в п. 3.4. цього Договору, які включають послуги з інформування Клієнтів щодо операцій по рахунках Клієнтів та про стан цих рахунків через систему Інтернет-Банкінг у відповідності до законодавства України та на умовах, визначених цим Договором.
Пунктом 3.4. наведеного договору визначено, що підписанням цього договору кожний клієнт без винятку надає банку дозвіл/згоду на розкриття іншим клієнтам інформації з використанням системи Інтернет-Банкінг щодо операцій та залишків коштів на рахунках, відкритих ПАТ ДТЕК Донецькобленерго .
Наведене свідчить про те, що представникам всіх учасників ринку була надана технічна можливість відслідковувати весь обіг грошових коштів, які надходили на рахунки постачальників від споживачів, а в подальшому розподілялись між всіма учасниками ринку та контролювати правильність застосування алгоритму постачальниками, тому позивач мав можливість самостійно здійснювати контроль за дотриманням відповідачем умов Правил ринку, а також застосування алгоритму розподілу коштів.
Водночас, матеріали справи не містять доказів звернень або направлень до Координаційного центру будь-яких повідомлень про факт порушення учасником ринку договірних зобов`язань із зазначенням в чому таке порушення полягає, як і доказів притягнення Координаційним центром такого учасника до відповідальності в узгодження з п.9.3. Багатостороннього договору та в межах наявної компетенції.
Крім того, у відповідності до пункту 5.20 Багатостороннього договору від 11.06.2015, учасниками котрого є сторони спору, Координаційний центр організовує роботу Розрахункового центру.
У розумінні положень підпунктів 9.9.5, 9.9.6. багатостороннього договору від 11.06.2015, учасниками якого є сторони спору, при виявленні протягом розрахункового місця в щоденних розрахунках помилок, Розрахунковий центр не пізніше ніж через 3 робочих дні здійснює перерахунок, який відображається в інформації у день здійснення перерахунку окремим рядком. Зазначена інформація надається учасникам Договору та Координаційному центру. У випадку виявлення помилки в розрахунках по закінченню розрахунків за звітними даними Розрахунковий центр повідомляє про це Координаційний центр та відповідні сторони Договору. Перерахунок здійснюється згідно рішення Координаційного центру.
З огляду на вказані умови правочину відсутні підстави вважати, що на відповідача покладений обов`язок здійснювати будь-які корегування розподілу грошових коштів.
Враховуючи встановлені вище обставини та беручи до уваги відсутність рішень Розрахункового або Координаційного центру про здійснення перерахунку розподілених коштів, а також доведення матеріалами справи факту розподілу відповідачем коштів, які надходили від споживачів електричної енергії, у повному обсязі, а також зважаючи на відсутність погоджених сторонами спору умов щодо порядку стягнення грошових коштів з постачальника електричної енергії, який у розумінні Правил ринку електричної енергії на НКТ обмежений обов`язком здійснення відповідної сплати у межах здійснених споживачами оплат, судова колегія дійшла висновку про відсутність підстав для стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю ДТЕК Високовольтні мережі 20 948 376,76грн.
Щодо доводів апелянта про те, що відповідачем не здійснено розподіл виробникам електричної енергії коштів, що надійшли від споживача, Приватного акціонерного товариства Донецький металургійний завод , судова колегія зазначає наступне.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що відповідно до акту звірки за період з червня 2015 - жовтня 2016 року (а.с. 138 том 19), складеного Товариством з обмеженою відповідальністю ДТЕК Високовольтні мережі та Приватним акціонерним товариством Донецький металургійний завод , сторонами підтверджено обсяг електричної енергії, спожитої ПрАТ ДМЗ за період з червня 2015 по жовтень 2016, тобто, даний період охопив два методи формування податкових зобов`язань за першою подією до 01.01.2016 та за касовим методом після 01.01.2016.
Як вказував відповідач, зважаючи на відсутність технічної можливості визначення обсягу спожитої ПрАТ ДМЗ електроенергії до та після 01.01.2016, з метою уникнення застосування санкцій з боку фіскальних органів, ТОВ ДТЕК Високовольтні мережі відобразило у податковій декларації за листопад 2016 весь обсяг, підтверджений в акті звірки і сплатило податок на додану вартість у повному обсязі.
Судова колегія зазначає, що відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює ПК України (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин).
Згідно з пунктом 44 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового Кодексу України тимчасово, до 1 липня 2017 року, платники податку, які здійснюють постачання (у тому числі оптове), передачу, розподіл електричної та/або теплової енергії, постачання вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702, 2703 00 00 00, 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД, визначають дату виникнення податкових зобов`язань та податкового кредиту за касовим методом.
Норма цього пункту поширюється на операції, за якими дата виникнення першої з подій, визначених у пункті 187.1 статті 187 та у пункті 198.2 статті 198 цього Кодексу, припадає на звітні (податкові) періоди до 1 липня 2017 року.
Вказані зміни набрали чинності з 01.01.2016.
Відповідно до п.п. 14.1.266 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України касовий метод - це метод податкового обліку, за яким дата виникнення податкових зобов`язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок (у касу) платника податку або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг), а дата виникнення права на податковий кредит визначається як дата списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг).
Водночас, податкові накладні є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та підтверджують порядок оподаткування господарської операції, з урахуванням чого сам лише факт вчинення оподаткування не може свідчити про проведення оплати за господарською операцією.
Оцінюючи податкові накладні у сукупності з іншими доказами у справі господарські суди повинні враховувати положення Податкового кодексу України, доведення реальності вчинення господарської операції та фактичні дії як постачальника, так і покупця.
Пунктом 44.1 статті 44 Податкового кодексу України визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 Податкового кодексу України.
У розумінні положень ч. 1 ст. 9 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, що фіксують факти здійснення господарських операцій.
Суд апеляційної інстанції зауважує, що з урахуванням взятих на себе постачальником електричної енергії зобов`язань, ключового значення для доведення факту наявності у діях відповідача порушень в частині нездійснення розподілу коштів виробникам, а також визначення обсягу грошових коштів, що потенційно могли бути не розподілені, у розумінні положень укладеного між сторонами спору договору, потребує саме факт отримання Товариством з обмеженою відповідальністю ДТЕК Високовольтні мережі від Приватного акціонерного товариства ДМЗ грошових коштів у безготівковій або готівковій формі, іншими видами компенсацій вартості або вчинення контрагентами заліку зустрічних однорідних вимог.
Зі змісту висновку експертів від 06.09.2019 №1458-1460 вбачається, що за результатом дослідження виписок (реєстрів операцій) за листопад 2016 року по рахунках № НОМЕР_2 та № НОМЕР_3 ПАТ Перший український міжнародний банк зарахування коштів від ПрАТ ДМ3 не встановлено. Також експертами зазначено про неможливість дослідження номенклатури та періоду поставки за визнаними податковими зобов`язаннями за податковою накладною від 30.11.2016 №477 по операціями з ПрАТ ДМ3 , Філія Металургійний комбінат ПрАТ ДМ3 за обсягом постачання на суму 48 048 882,00грн, оскільки матеріали не містять податкових накладних ТОВ ДТЕК Високовольтні мережі з податку на додану вартість по споживачах електроенергії тимчасово неконтрольованої території.
Відповідно до акту звірки за період з червня 2015 - жовтня 2016 року, підписаного Товариством з обмеженою відповідальністю ДТЕК Високовольтні мережі та Приватним акціонерним товариством Донецький металургійний завод , сторонами підтверджений обсяг електричної енергії, спожитої ПрАТ ДМЗ за період з червня 2015 по жовтень 2016.
Разом з тим, акт звірки розрахунків у сфері бухгалтерського обліку та фінансової звітності не є первинним обліковим документом, а являє собою лише технічний (фіксуючий) документ, за яким бухгалтерії підприємств звіряють бухгалтерський облік операцій. Акт звірки може вважатися доказом у справі на підтвердження певних обставин, зокрема на підтвердження наявності заборгованості суб`єкта господарювання, її розміру, визнання боржником такої заборгованості тощо.
Вказане узгоджується, зокрема, з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 21.12.2020 у справі №916/499/20.
Беручи до уваги погоджений сторонами спору порядок проведення розрахунків, відсутність у матеріалах справи прибуткових касових ордерів як первинних документів, що застосовуються для оформлення надходжень готівки до каси підприємств (юридичних осіб), доказів проведення між відповідачем та Приватним акціонерним товариством ДМЗ заліку зустрічних однорідних вимог або доказів на підтвердження інших способів погашення заборгованості зі сплати отриманої електричної енергії, суд апеляційної інстанції вважає обґрунтованим висновок місцевого господарського суду про те, що виявлення при проведенні експертизи в реєстрі податкових декларацій операції на суму 48 048 882,00грн не є доказами отримання відповідачем оплати в грошовій формі за електричну енергію від споживача ПрАТ ДМЗ , яка нерозподілена взагалі, та, як наслідок, нездійснення останнім розподілу позивачеві коштів у сумі 31 007 258,17грн.
Враховуючи викладене у сукупності, зважаючи на недоведеність Публічним акціонерним товариством Донбасенерго належними та допустимими доказами факту наявності нерозподілених відповідачем, як постачальником електричної енергії, виробнику коштів, та беручи до уваги встановлений сторонами багатостороннього договору від 11.06.2015 порядок виявлення порушень або помилок при здійсненні розрахунків, а також за відсутності виявленого Координаційним Центром порушення відповідачем застосування алгоритму та коригувань розрахунків з боку Розрахункового Центра, рішень вказаного органу про здійснення перерахунку розподілу, судова колегія погоджується з висновком місцевого господарського суду про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Таким чином, доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження при перегляді оскаржуваного рішення та не є підставою для скасування судового рішення.
З огляду на викладене, враховуючи, що місцевий господарський суд забезпечив дотримання вимог чинного законодавства щодо всебічного, повного та об`єктивного дослідження усіх фактичних обставин справи та дав належну правову оцінку наявним у матеріалах справи доказам, а також те, що доводи апелянта не є підставою для скасування рішення та додаткового рішення суду, ухвалених з дотриманням норм процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а оскаржуване рішення господарського суду Донецької області від 23.09.2021 у справі №905/818/17 слід залишити без змін.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати за подання апеляційної скарги покладаються на апелянта.
Керуючись статтями 129, 269, п.1 ч.1 ст. 275, 276, 282, 284 Господарського процесуального кодексу України, Східний апеляційний господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» (вх. №3324 Д/3) на рішення господарського суду Донецької області від 23.09.2021 у справі №905/818/17 залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Донецької області від 23.09.2021 у справі №905/818/17 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку та строки, встановлені статтями 286-289 ГПК України.
Повний текст постанови складено 10.12.2021.
Головуючий суддя Н.В. Гребенюк
Суддя М.М. Слободін
Суддя І.А. Шутенко
Суд | Східний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 07.12.2021 |
Оприлюднено | 13.12.2021 |
Номер документу | 101816874 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Східний апеляційний господарський суд
Гребенюк Наталія Володимирівна
Господарське
Східний апеляційний господарський суд
Гребенюк Наталія Володимирівна
Господарське
Східний апеляційний господарський суд
Гребенюк Наталія Володимирівна
Господарське
Східний апеляційний господарський суд
Гребенюк Наталія Володимирівна
Господарське
Східний апеляційний господарський суд
Гребенюк Наталія Володимирівна