Ухвала
від 22.11.2021 по справі 521/17189/21
МАЛИНОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ОДЕСИ

Справа № 521/17189/21

Провадження № 2/521/5317/21

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

22 листопада 2021 року м. Одеса

Суддя Малиновського районного суду міста Одеси Мирончук Н.В., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Приватного підприємства Аркада , про стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

До Малиновського районного суду м. Одеси звернулась ОСОБА_1 з позовом до ОСОБА_2 , Приватного підприємства Аркада , про стягнення коштів.

Суддя, встановивши, що заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, або не сплачено судовий збір, постановляє ухвалу, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє заявника і надає йому строк для усунення недоліків.

Розглянувши дану заяву суд дійшов висновку, що вона подана без додержання вимог ст. ст. 175, 177 ЦПК України у зв`язку з наступним.

Згідно ч. 1 ст. 3 Закону України Про судовий збір , судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Частиною 1 ст. 4 Закону №3674-VI встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до ч. 4 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Проте, позивачем при зверненні до суду, зазначені вимоги процесуального законодавства не виконано.

Так, посилаючись на положення ч. 1 ст. 136 ЦПК України, позивач просить суд звільнити її від сплати судового збору.

В обґрунтування заявленого, позивач вказала, що вона є багатодітною матір`ю неповнолітніх дітей, одна з яких є інвалідом першої групи з дитинства, а одна новонародженою, у зв`язку з чим вона не має можливості працювати та отримувати дохід.

Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 136 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі. З підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.

Частиною 1 ст. 8 Закону України Про судовий збір передбачено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

Згідно ч. 2 зазначеної статті, суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Правовий аналіз наведених норм законодавства вказує на те, що звільнення від сплати судового збору є правом суду і можливе за обов`язкової наявності двох умов:

- розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік;

- позивачами є: особи, визначені в пунктах а) - ґ) частини 1 ст. 8 Закону України Про судовий збір .

Проте, як вказує позивачка у своїх позовних вимогах, вона звернулась до агенства нерухомості для того, щоб придбати для свого неповнолітнього сина будинок.

Отже, як слідує з позовної заяви позивачка має кошти на придбання будинку для неповнолітнього сина, а тому у неї є можливість сплатити судовий збір при зверненні з позовом до суду, суддею не вбачається достатніх підстав для звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору.

Інших підстав для звільнення від сплати судового збору позивачем не наведено.

Згідно п. 12 Постанови Пленуму Вищого Спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, від 17.10.2014 № 10 Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах , при об`єднанні в одній заяві кількох позовних вимог, судовий збір сплачується в розмірі визначеному ставками, встановленими для відповідних позовів, за кожну таку вимогу окремо.

Відповідно до тієї ж Постанови Пленуму Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах №10, від 17.10.2014 року, у випадках об`єднання в одній заяві вимог як майнового, так і немайнового характеру, судовий збір, згідно з частиною третьою статті 6 Закону № 3674-VI, підлягає сплаті як за ставками, встановленими для позовів майнового характеру, так і за ставками, встановленими для позовних заяв зі спорів немайнового характеру. При цьому, судовий збір може бути сплачений окремо за кожною вимогою або загальною сумою за всіма позовними вимогами.

Позивачкою до суду заявлено вимоги про:

1) стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 суми отриманого авансу у розмірі 27000,00 грн.;

2) стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 суми штрафу у розмірі 54000,00 грн.;

3) стягнення з Приватного підприємства Аркада на користь ОСОБА_1 суми отриманого авансу у розмірі 13500 грн.

Згідно з п. п. 1 п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір , за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана фізичною особою справляється судовий збір у розмірі 1 відсотка позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, у зв`язку з чим, судовий збір по справі становить 2724,00 грн.

Між тим, статтею 1 ЗУ Про судовий збір зазначено, що судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом.

Зі змісту наведеної норми вбачається, що судовий збір справляється за подання заяв до суду, тобто такий збір повинно бути сплачено позивачами заздалегідь і у встановленому законом розмірі та порядку.

Проте, при зверненні до суду із позовною заявою, враховуючи позовні вимоги, позивачем до позовної заяви не долучено жодних доказів сплати судового збору за заявлені вимоги.

Враховуючи те, що суддя дійшов висновку про відсутність підстав для звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору, а тому у задоволенні клопотання позивача необхідно відмовити.

Отже, позивачу необхідно усунути вказаний недолік позову та сплатити судовий збір у загальному розмірі 2724,00 грн., як за три вимоги майнового характеру.

Суддя відкриває провадження у справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.

Оскільки, при вирішенні питання про відкриття провадження було встановлено, що заяву було подано позивачем без додержання вимог ст. 175, 177 ЦПК України, згідно з частиною 1 статті 185 ЦПК України, є підстави для залишення позовної заяви без руху, з наданням строку для усунення вказаних недоліків.

Керуючись ст. 175, 177, 185 ЦПК України, суддя, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання ОСОБА_1 , про звільнення від сплати судового збору, відмовити.

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Приватного підприємства Аркада , про стягнення коштів, залишити без руху.

Позивачу протягом 5 (п`яти) календарних днів, з дня отримання зазначеної ухвали необхідно усунути недоліки позовної заяви, вказані в ухвалі суду.

Роз`яснити позивачу, що в разі виконання вимог суду, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усуне недоліки заяви у строк, встановлений судом, вона буде вважатися неподаною і повертається позивачу.

Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху, надіслати позивачу.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя: Н.В. Мирончук

СудМалиновський районний суд м.Одеси
Дата ухвалення рішення22.11.2021
Оприлюднено14.12.2021
Номер документу101842086
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —521/17189/21

Рішення від 27.09.2023

Цивільне

Малиновський районний суд м.Одеси

Михайлюк О. А.

Ухвала від 25.07.2023

Цивільне

Малиновський районний суд м.Одеси

Михайлюк О. А.

Ухвала від 31.05.2023

Цивільне

Малиновський районний суд м.Одеси

Мирончук Н. В.

Ухвала від 17.12.2021

Цивільне

Малиновський районний суд м.Одеси

Мирончук Н. В.

Ухвала від 22.11.2021

Цивільне

Малиновський районний суд м.Одеси

Мирончук Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні