Справа № 386/995/21
Провадження № 2/386/317/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 грудня 2021 року смт. Голованівськ
Голованівський районний суд Кіровоградської області в складі :
головуючого судді Гут Ю. О.
за участю секретаря судового засідання: Корніцької Л.В.
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 в особі представника Сигляка Володимира Анатолійовича до Побузької селищної ради Голованівського районуКіровоградськлої області про поновлення строку для прийняття спадщини
В С Т А Н О В И В :
Представник позивача адвокат Сигляк В.А. звернувся в інтересах позивача ОСОБА_1 до суду з позовом до Голованівської селищної ради Голованівського району Кіровоградської області, яким просив визначити позивачу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_2 після смерті ОСОБА_3 .
Позов мотивовано тим, що 12 жовтня 2021 року позивачем ОСОБА_1 було отримано листа від старости Побузької селищної ради Голованівського району Кіровоградської області Надії Узенюк, в якому містилася інформація про те, що ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , за час життя склала заповіт від 07 лютого 2007 року, яким заповіла все своє майно та належну їй земельну ділянку площею 3,39 га, позивачу - ОСОБА_1 .
До вищезазначеного листа була додана копія заповіту від 07 лютого 2007 року. Заповіт посвідчено секретарем Липовеньківської сільської ради Голованівського району Кіровоградської області Узенюк Н.В. 07 лютого 2007 року та зареєстровано в реєстрі за № 23 .
Представник позивача зазначає, що до отримання позивачем листа старости Побузької селищної ради, позивачу не було відомо про наявність та зміст вищезазначеного заповіту.
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданого Первомайським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області .
Відповідно до довідки виданої старостою Побузької селищної ради Голованівського району Кіровоградської області № 483 від 12 жовтня 2021 року, спадкодавець ОСОБА_3 постійно проживала і була прописана з 1977 року і по день смерті за адресою : АДРЕСА_1 .
Після смерті ОСОБА_3 залишилося спадкове майно, а саме : земельна ділянка площею 3,39 га, яка розташована на території Липовеньківської сільської ради, Голованівського району, Кіровоградської області, кадастровий номер 3521484600:02:000:0510, що підтверджується Державним актом на право приватної власності на землю серії ІУ-КР № 040960 від 28 березня 2002 року .
13 жовтня 2021 року позивач звернувся до приватного нотаріуса Голованівського районного нотаріального округу Кіровоградської області Воєводи С.М., із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , однак нотаріусом позивачу було відмовлено у прийнятті такої заяви та повідомлено йому про те, що ним пропущений визначений законодавством України строк для подання заяви про прийняття спадщин.
Нотаріусом позивачу рекомендовано звернутися до суду з метою поновлення строку для прийняття спадщини.
Представник позивача зазначив, що позивач вчасно не звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , оскільки не знав про існування заповіту .
Пропуск строку для прийняття спадщини стався через причини, які дають правові підстави вважати їх поважними, оскільки позивач не мав змоги реалізувати своє право на спадщину за законом в інший спосіб.
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Позивач вважає, що вказана обставина є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.
Просив визначити позивачу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_2 після смерті ОСОБА_3 .
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явився, до початку судового засідання його представник Сигляк В.А. через канцелярію суду подав заяву про розгляд справи без його участі вказав, що позовні вимоги підтримує повністю та просить позов задовольнити.
Представник відповідача Побузької селищної ради Головпніського району Кіровоградської ообласті в судове судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином .
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, заяви сторін, дійшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Нормами частин 1-3 ст. 12 ЦПК України визначено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Статтею 13 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше, як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках .
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 виданого Первомайським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області ( а.с.-10) .
Після смерті ОСОБА_3 залишилося спадкове майно, а саме: земельна ділянка площею 3,39 га, яка розташована на території Липовеньківської сільської ради, Голованівського району, Кіровоградської області, кадастровий номер 3521484600:02:000:0510, право власності на яку підтверджується Державним актом на право приватної власності на землю серії ІУ-КР № 040960 від 28 березня 2002 року (а.с.-9) .
12 жовтня 2021 року позивач ОСОБА_1 отримав листа від старости Побузької селищної ради Голованівського району Кіровоградської області Надії Узенюк, в якому його повідомили про те, що ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , за час життя склала заповіт від 07 лютого 2007 року, яким заповіла все своє майно та належну їй земельну ділянку площею 3,39 га, йому. До листа була додана копія заповіту від 07 лютого 2007 року, який посвідчено секретарем Липовеньківської сільської ради Голованівського району Кіровоградської області Узенюк Н.В. 07 лютого 2007 року та зареєстровано в реєстрі за № 23 .( а.с.7-8).
До отримання позивачем листа старости Побузької селищної ради, позивачу не було відомо про наявність та зміст вищезазначеного заповіту.
13 жовтня 2021 року, позивач звернувся до приватного нотаріуса Голованівського районного нотаріального округу Кіровоградської області Воєводи С.М., із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , однак нотаріусом позивачу було відмовлено у прийнятті такої заяви та повідомлено йому про те, що ним пропущений визначений законодавством України строк для подання заяви про прийняття спадщини ( а.с.-12) .
Частиною першою ст. 1269 ЦК України, встановлено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч. 1 ст. 1270 ЦК України).
У відповідності до ч. 3 ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Згідно з пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування суд, вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування, тобто при визначенні поважності причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути довідки медичних установ про стан здоров`я та проходження курсу лікування, довідки про перебування особи у відрядженні чи за межами України, інші довідки, акти, листування, що містять відомості щодо обставин, які перешкоджали зверненню спадкоємця до нотаріальної контори в строки, встановлені ст. 1270 ЦК України.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Відповідно до статті 63 Закону України Про нотаріат нотаріус або в сільських населених пунктах - посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, отримавши від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язана повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме.
Нотаріус або посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, також може зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення у пресі.
Згідно з пунктами 2.2 та 3.2 глави 10 "Видача свідоцтв про право на спадщину" Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року №296/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за №282/20595, при заведенні спадкової справи нотаріус за даними Спадкового реєстру перевіряє наявність заведеної спадкової справи, спадкового договору, заповіту. Щоб не допустити пропуску шестимісячного строку для прийняття спадщини, нотаріус роз`яснює спадкоємцям право подачі заяви про прийняття спадщини чи про відмову від її прийняття.
При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин в даній справі суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постанові Великої Палати Верховного Суду що Верховним Судом у складі постійної колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 565/1145/17, постанова від 26 червня 2019 року, зроблено висновок, що необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є достатньо поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.
Дослідивши надані докази, суд приходить до висновку про те, що ОСОБА_1 з поважної причини пропустив строк подачі заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , оскільки йому не було відомо про наявність вищезазначеного заповіту .
Враховуючи викладене, суд вважає за доцільне визначити позивачу додатковий строк, який буде достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, у разі відмови в позові - на позивача.
Позивачем не заявлено вимог що0до стягнення судових витрат з відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 12, 13, 82, 200, 247, 263-265 ЦПК України, ст.ст. 15, 16, 1217, 1223, 1225, 1268,1270,1272, 1296 ЦК України суд -
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 в особі представника Сигляка Володимира Анатолійовича до Побузької селищної ради Голованівського району поновлення строку для прийняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом, що залишилась після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 (актовий запис про смерть № 789 від 04 жовтня 2019 р.) в м. Первомайськ Миколаївської області, строком на 3 (три) місяць.
Перебіг строку починається з моменту вступу рішення в законну силу.
Судові витрати по справі віднести на рахунок позивача.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Кропивницького апеляційного суду через Голованівський районний суд Кіровоградської області.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення судом складено 14.12.2021 року.
Суддя: Гут Ю. О.
Суд | Голованівський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2021 |
Оприлюднено | 15.12.2021 |
Номер документу | 101869039 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Голованівський районний суд Кіровоградської області
Гут Ю. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні