Ухвала
від 07.12.2021 по справі 522/10940/20
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Номер провадження: 11-сс/813/1808/21

Номер справи місцевого суду: 522/10940/20

Головуючий у першій інстанції ОСОБА_1

Доповідач ОСОБА_2

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.12.2021 року м. Одеса

Одеський апеляційний суд у складі:

головуючий суддя ОСОБА_2 ,

судді: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,

за участі:

секретаря судового засідання ОСОБА_5 ,

прокурора ОСОБА_6 ,

захисника ОСОБА_7 ,

підозрюваного ОСОБА_8 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу прокурора Одеської обласної прокуратури ОСОБА_6 на ухвалу слідчого судді Приморського районного суду м. Одеси від 18 листопада 2021 року про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання у кримінальному проваджені №12017160490004489 від 01.09.2017 року відносно ОСОБА_8 , підозрюваного у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України,

встановив:

Зміст оскарженого судового рішення.

Оскаржуваною ухвалою відмовлено у задоволенні клопотанні слідчого в ОВС СВ УСБУ в Одеській області ОСОБА_9 про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту стосовно підозрюваного ОСОБА_8 .

Застосовано до підозрюваного ОСОБА_8 , запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання.

Покладено на підозрюваного в межах строку досудового розслідування, тобто до 06.01.2022 року, обов`язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме:

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та місця роботи;

- прибувати до слідчого, прокурора чи суду за першим викликом.

Мотивуючи зазначене рішення, слідчий суддя послався на те, що наявні ризики, передбачені ст. 177 КПК України, а саме: підозрюваний може здійснити спроби переховуватися від органів досудового розслідування або суду,може перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, зокрема, може впливати на свідків, однак наявна можливість запобігання встановленим ризикам, шляхом застосування більш м`якого запобіжного заходу, зокрема, у вигляді особистого зобов`язання, яке може забезпечити відповідну процесуальну поведінку підозрюваного в майбутньому з точки зору виконання покладених на нього процесуальних зобов`язань.

Вимоги апеляційної скарги та узагальнені доводи особи, яка її подала.

На вказану ухвалу прокурор Одеської обласної прокуратури ОСОБА_6 подав апеляційну скаргу, в якій вказує на те, що слідчий суддя не в повній мірі врахував вагомість ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, зокрема:

- підозрюваний може ухилитися від розслідування та суду, оскільки у випадку визнання його судом виним у вчинені інкримінованого злочину останній усвідомлює необхідність відшкодування завданих збитків у сумі 10035296, 51 грн.;

- підозрюваний може впливати на свідків, які підлягають безпосередньому допиту судом;

- підозрювана може перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, а саме може приховати, передати або продати належне йому майно для того, щоб не відшкодовувати завдану шкоду;

Виходячи з вищевикладеного, прокурор просить ухвалу слідчого судді скасувати та постановити нову, якою застосувати до підозрюваного запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту.

Позиції учасниківсудового розгляду.

У судовому засіданні апеляційного суду прокурор підтримав апеляційну скаргу в повному обсязі та просив її задовольнити.

Підозрюваний та захисник заперечували проти задоволення апеляційної скарги прокурора, просили апеляційний суд залишити оскаржену ухвалу без змін, підкреслювали, що у сторони обвинувачення відсутні докази ухилення ОСОБА_8 від досудового слідства чи перешкоджання йому.

Мотиви апеляційного суду.

Заслухавши учасників судового розгляду, дослідивши матеріали провадження та доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до таких висновків.

Згідно з положеннями ч.1 ст. 404 КПК України суд апеляційної інстанції переглядає рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Відповідно до положень ст. 177 КПК України підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені ч.1 ст. 177 КПК України.

Обґрунтованість підозри, яка була встановлена слідчим суддею, прокурором в апеляційній скарзі не ставиться під сумнів, тому, з урахуванням вимог ч. 1 ст. 404 КПК України, апеляційний суд не вбачає підстав надавати оцінку вказаній обставині.

З клопотання слідчого вбачається, що в провадженні СВ УСБУ в Одеській області перебувають матеріали кримінального провадження № №12017160490004489 від 01.09.2017 року за фактом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України, службова недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам.

06.11.2021 ОСОБА_8 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України, а саме: службова недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам.

Відповідно до ч.1 ст. 370 КПК України судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим.

Відповідно до ч.ч. 1,4 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 КПК України, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

Згідно з приписами ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.

В оскаржуваній ухвалі слідчим суддею при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, відповідно до вимог п.1 ч.1 ст.194 КПК України, враховано наявність обґрунтованої підозри, перевірені обставини щодо існування ризиків, передбачених ст.177 КПК України , а саме: підозрюваний може здійснити спроби переховуватися від органів досудового розслідування або суду, може перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, зокрема, може впливати на свідків, а також оцінено сукупність обставин, які враховуються при обранні обмежувальних свободу заходів, зокрема, можливість застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризикам зазначених у клопотанні.

Зокрема, слідчим суддею встановлено наступні обставини, що не було спростовано і прокурор у суді апеляційної інстанції. ОСОБА_8 проживає за адресою: АДРЕСА_1 , має на утриманні двох неповнолітніх дітей, офіційно працевлаштований, має реєстрацію та постійне місце проживання, з`являється за викликами до слідчого та прокурора, дотримується своїх процесуальних обов`язків та співпрацює зі слідством.

Вирішуючи питання, поставлене слідчим у клопотанні щодо застосування запобіжного заходу у виді домашнього арешту стосовно підозрюваного ОСОБА_8 , слідчий суддя дотримав вимоги ст.5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини, згідно з якими обмеження права особи на свободу і особисту недоторканість можливе лише в передбачених законом випадках за встановленою процедурою.

Враховуючи факти, встановлені у судовому засіданні та матеріали, на які посилався слідчий та прокурор, слідчий суддя, постановляючи ухвалу, прийшов до висновку, що при розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу стосовно ОСОБА_8 , прокурор довів обставини, передбачені п.1 ч.1 ст.194 КПК України, тобто, що наявна обґрунтована підозра у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України.

Тим не менш, слідчий суддя дійшов висновку, який апеляційний суд вважає обґрунтованим, про те, що більш м`який запобіжний захід, ніж домашній арешт, а саме особисте зобов`язання, може забезпечити відповідну процесуальну поведінку підозрюваного в майбутньому з точки зору виконання покладених на нього процесуальних зобов`язань.

Так, ані слідчим у поданому слідчому судді клопотанні, ані прокурором у апеляційній скарзі, на переконання апеляційного суду, не було доведено неможливості запобігання ризикам, зазначеним у клопотанні, шляхом застосування більш м`яких запобіжних заходів.

Що стосується доводів прокурора, які зазначені в апеляційній скарзі, то вони в більшій мірі є аналогічними тим, які були зазначені в клопотанні слідчого. Слідчим суддею їм була дана належна оцінка, з якою фактично не погоджується прокурор. Натомість, апеляційний суд вважає, що висновки слідчого судді, на відміну від доводів прокурора, є правильними, вмотивованими і обґрунтованими.

Посилання прокурора в апеляційній скарзі на необхідність відшкодування підозрюваним завданих державі збитків, у випадку визнання його винуватості мають місце, однак хоч суворість покарання є визначним елементом при оцінці ризиків, визначених ст.177 КПК України, потребу позбавлення особи волі не можна оцінювати з винятково абстрактного погляду, беручи до уваги тільки тяжкість злочину (правові позиції ЄСПЛ, викладені в п.74 рішення у справі «Мамедова проти Росії»).

Таким чином, відмовляючи у задоволенні клопотання слідчого та обираючи відносно підозрюваного запобіжний захід у виді особистого зобов`язання, слідчий суддя, з дотриманням вимог ст.ст.177, 178 КПК України, на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів, оцінив всі обставини, передбачені ст.ст.177, 178 КПК України, що враховуються при обранні запобіжного заходу і належним чином вмотивував своє рішення.

Крім того, стороною обвинувачення не обґрунтовано ані в клопотанні, ані в апеляційній скарзі, підстав, які б свідчили про необхідність застосування цілодобового домашнього арешту та неможливість застосування іншого запобіжного заходу.

У той же час, матеріали провадження не містять відомостей, що підозрюваний після застосування запобіжного заходу порушував його умови. Навпаки, після застосування запобіжного заходу у виді особистого зобов`язання, умов вказаного запобіжного заходу не порушував, дотримувався покладених на нього обов`язків, прибув в судове засідання під час апеляційного перегляду провадження. Вказані обставини додатково свідчать про правильність прийнятого слідчим суддею рішення.

За таких обставин, апеляційний суд вважає, що слідчий суддя дійшов до обґрунтованого висновку про те, що забезпечення належної процесуальної поведінки ОСОБА_8 , можливо шляхом застосування до нього менш суворого запобіжного заходу.

Істотних порушень кримінального процесуального закону, які тягнуть безумовне скасування ухвали слідчого судді, при апеляційному розгляді не встановлено.

Відповідно до положень ч.3 ст. 407 КПК України, за наслідками апеляційного розгляду за скаргою на ухвалу слідчого судді суд апеляційної інстанції має право залишити ухвалу без змін.

Керуючись статями 176, 177, 178,182, 183, 194, 196,197 370-372, 376, 404, 407, 419, 422, 532 КПК України, апеляційний суд

постановив:

Апеляційну скаргу прокурора Одеської обласної прокуратури ОСОБА_6 залишити без задоволення.

Ухвалу слідчого судді Приморського районного суду м. Одеси від 18 листопада 2021 року про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання у кримінальному проваджені №12017160490004489 від 01.09.2017 року відносно ОСОБА_8 , підозрюваного у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення і оскарженню не підлягає.

Судді Одеського апеляційного суду

ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_4

СудОдеський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення07.12.2021
Оприлюднено03.02.2023
Номер документу101898209
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів особисте зобов'язання

Судовий реєстр по справі —522/10940/20

Ухвала від 07.12.2021

Кримінальне

Одеський апеляційний суд

Артеменко І. А.

Ухвала від 07.12.2021

Кримінальне

Одеський апеляційний суд

Артеменко І. А.

Ухвала від 18.11.2021

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Коваленко В. М.

Ухвала від 03.11.2021

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Осіік Д. В.

Ухвала від 03.11.2021

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Осіік Д. В.

Ухвала від 03.11.2021

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Осіік Д. В.

Ухвала від 03.11.2021

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Осіік Д. В.

Ухвала від 05.04.2021

Кримінальне

Одеський апеляційний суд

Котелевський Р. І.

Ухвала від 05.04.2021

Кримінальне

Одеський апеляційний суд

Котелевський Р. І.

Ухвала від 29.03.2021

Кримінальне

Одеський апеляційний суд

Котелевський Р. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні