Ухвала
від 15.12.2021 по справі 732/1839/21
ГОРОДНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 732/1839/21

Провадження № 2/732/756/21

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження у справі

"15" грудня 2021 р. м. Городня

Суддя Городнянського районного суду Чернігівської області Карпинська Н.М., за позовом агропромислового кооперативу Старосільський до ОСОБА_1 (останнє місце проживання: АДРЕСА_1 ) про визнання недійсними договорів та скасування рішень про державну реєстрацію права оренди,-

В С Т А Н О В И В:

Уповноважений представник агропромислового кооперативу Старосільський звернувся до суду з позовом до кількох відповідачів, серед яких зазначена ОСОБА_1 .

Судом вчинено запит щодо осіб, вказаних відповідачами. До інших відповідачів провадження у справі відкрито 15.12.2021, а щодо ОСОБА_1 провадження у справі відкрити неможливо.

Згідно відповіді Старосільського старостинського округу № 2 Симонченко М.Д. померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто до часу пред"явлення позову до суду..

Відповідно до ч. 1ст. 55 ЦПК України у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни сторони у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої сторони на будь-якій стадії цивільного процесу.

Процесуальне правонаступництво - це заміна сторони або третьої особи (правопопередника) іншою особою (правонаступником) у зв`язку з вибуттям із процесу суб`єкта спірного або встановленого рішенням суду правовідношення, за якої до правонаступника переходять усі процесуальні права та обов`язки правопопередника і він продовжує в цивільному судочинстві участь останнього.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 251 ЦПК України у разі смерті фізичної особи, яка була стороною у справі, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво, суд зобов`язаний зупинити провадження до залучення до участі у справі правонаступника.

Таким чином, з наведеного вбачається, що вказана норма закону підлягає застосуванню виключно в разі, коли відповідач на момент відкриття провадження мав цивільну процесуальну дієздатність, однак помер після відкриття провадження у цивільній справі.

Тобто правонаступництво у разі смерті фізичної особи можливе в порядку статті 55 ЦПК України шляхом залучення правонаступника лише за умови, що фізична особа померла після відкриття провадження у справі.

Цивільний процесуальний кодекс України не містить норм, які б передбачали здійснення провадження у справах щодо осіб, які померли до відкриття провадження у справі.

Навпаки, ЦПК України визначає порядок процесуального правонаступництва лише у тих справах, де сторона - учасник процесу, вибула з певних причин, у тому числі й у зв`язку зі смертю після відкриття провадження у справі.

Залучення правонаступників особи, яка померла до відкриття провадження у справі, суперечить принципам цивільного судочинства, є порушенням прав, свобод та інтересів третіх осіб.

Наведене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду викладеній у постанові від 23.01.2018 року у справі № 489/4072/16-ц.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено юридичну особу, які звернулися із позовною заявою або до яких пред`явлено позов, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.

Враховуючи вищевикладене та приймаючи до уваги, що позивач звернувся до суду з вимогами до відповідача вже після втрати ним своєї право-, та дієздатності, у відкритті провадження за позовом до одного з померлих відповідачів слід відмовити. Позивач не позбавлений права звернутися до суду з належним позовом до правонаступників - спадкоємців.

Справи щодо померлого не підлягає розгляду в суді

Керуючись ч. 1 ст.186 ЦПК України, суддя,

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження у цивільній справі за позовом агропромислового кооперативу Старосільський до ОСОБА_1 (останнє місце проживання: АДРЕСА_1 ) про визнання недійсними договорів та скасування рішень про державну реєстрацію права оренди.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку безпосередньо до Чернігівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена в день її підписання має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали суду.

Повний текст ухвали суду складено 15 грудня 2021 року.

Суддя Карпинська Н.М.

СудГороднянський районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення15.12.2021
Оприлюднено15.12.2021
Номер документу101905401
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —732/1839/21

Ухвала від 07.07.2022

Цивільне

Городнянський районний суд Чернігівської області

Карпинська Н. М.

Ухвала від 07.07.2022

Цивільне

Городнянський районний суд Чернігівської області

Карпинська Н. М.

Ухвала від 05.06.2022

Цивільне

Городнянський районний суд Чернігівської області

Карпинська Н. М.

Ухвала від 15.12.2021

Цивільне

Городнянський районний суд Чернігівської області

Карпинська Н. М.

Ухвала від 15.12.2021

Цивільне

Городнянський районний суд Чернігівської області

Карпинська Н. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні