Рішення
від 14.12.2021 по справі 545/3359/21
ПОЛТАВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 545/3359/21

Провадження № 2/545/1430/21

ЗАОЧНЕ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" грудня 2021 р. Полтавський районний суд Полтавської області у складі:

головуючого судді: Потетій А.Г.

за участю секретаря: Данко А.Р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Полтаві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю Дукла , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Полтавська міська рада, про розірвання договору оренди земельної ділянки, -

встановив:

Позивачі звернулися до суду з позовом до відповідача про розірвання договору оренди земельної ділянки, посилаючись на те, що згідно договору оренди землі від 07.05.2015 року № DКL-2015-00189 позивачі надали у строкове платне користування відповідачу земельну ділянку кадастровий номер: 5324085200:00:015:0009 площею 2,9800 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Супрунівської сільської ради Полтавського району Полтавської області. Земельною ділянкою позивачі володіють на праві спільної часткової власності на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 12.08.2010 року.

Згідно умов вище названого договору, а саме п. 4.1 та п. 4.3 орендар (відповідач) зобов`язується протягом строку дії договору оренди за кожен рік користування земельною ділянкою сплачувати 7,5% від нормативної грошової оцінки даної земельної ділянки, в строк не пізніше 31 грудня кожного року.

На дату підписання договору оренди землі (01.06.2015 року) нормативна грошова оцінка становила 58528,66 гривень. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель у 2015 році становить - 1,2. В 2016 році коефіцієнт індексації становив 3,2 відповідно до листа Державного агентства земельних ресурсів України № 355/22/6-12 від 12.01.2012 р. Нормативна грошова оцінка за 2016-2020 роки не змінювалася. Однак, відповідач порушив свої зобов`язання щодо своєчасності розрахунку за Користування земельною ділянкою в 2017 - 2020 роках та відповідно нехтує умовами зазначеними в п.11 договору оренди землі.

З 2017 року позивачі не отримували жодного розрахунку за оренду їх земельної ділянки.

При погодженні з відповідачем строку сплати орендної плати за користування земельною ділянкою, який відповідно до ст. 15 Закону України Про оренду землі є істотною умовою договору оренди землі, позивач розраховував на отримання необхідних йому обігових грошових коштів. А отже, у зв`язку з порушенням строку сплати орендної плати, позивач був позбавлений можливості отримання матеріальних благ, на які він розраховував при укладенні договору оренди землі.

Сам факт систематичного порушення договору оренди земельної ділянки щодо сплати є підставою для розірвання такого договору, не зважаючи на те, чи виплачена в подальшому заборгованість, оскільки згідно зі ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору.

Позивачі та представник позивачів - адвокат Савчук О.В. у судове засідання не з`явилися, представник позивачів надав суду заяву про розгляд справи без їх участі, позов підтримав та прохав задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився, відзиву на позов не подав, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Тому, суд вважає за можливе розгляд даної справи по суті у відсутності відповідача по наявним матеріалам справи в заочному порядку відповідно до ст. ст. 223, 280 ЦПК України.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає до задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що згідно договору оренди землі від 07.05.2015 року № DКL-2015-00189 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 надали у строкове платне користування відповідачу земельну ділянку кадастровий номер: 5324085200:00:015:0009 площею 2,9800 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Супрунівської сільської ради Полтавського району Полтавської області. Земельною ділянкою позивачі володіють на праві спільної часткової власності на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 12.08.2010 року.

Згідно умов вище названого договору, а саме п. 4.1 та п. 4.3 ТОВ Дукла зобов`язується протягом строку дії договору оренди за кожен рік користування земельною ділянкою сплачувати 7,5% від нормативної грошової оцінки даної земельної ділянки, в строк не пізніше 31 грудня кожного року.

На дату підписання договору оренди землі (01.06.2015 року) нормативна грошова оцінка становила 58528,66 гривень. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель у 2015 році становить - 1,2. В 2016 році коефіцієнт індексації становив 3,2 відповідно до листа Державного агентства земельних ресурсів України № 355/22/6-12 від 12.01.2012 р. Нормативна грошова оцінка за 2016-2020 роки не змінювалася. Однак, відповідач порушив свої зобов`язання щодо своєчасності розрахунку за Користування земельною ділянкою в 2017 - 2020 роках та відповідно нехтує умовами зазначеними в п.11 договору оренди землі.

З 2017 року позивачі не отримували жодного розрахунку за оренду їх земельної ділянки.

Відповідно до статті 526 ЦК України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких вимог та умов - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно із статтею 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до частин першої та другої статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Статтею 2 Закону України Про оренду землі в редакції, чинній на момент укладання договору, передбачено, що відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, іншими нормативно - правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Згідно зі статтею 13 вказаної редакції Закону України Про оренду землі договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до статті 15 Закону України Про оренду землі у редакції, чинній на момент укладання договору, істотними умовами договору оренди землі: є об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Згідно з положеннями статей 21, 22 зазначеної редакції Закону України Про оренду землі орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. Орендна плата може справлятися у грошовій, натуральній та відробітковій (надання послуг орендодавцю) формах. Сторони можуть передбачити в договорі оренди поєднання різних форм орендної плати. Орендна плата за земельні частки (паї) встановлюється, як правило, у грошовій формі. За добровільним рішенням власника земельної частки (паю) орендна плата за земельні частки (паї) може встановлюватися у натуральній формі. Внесення орендної плати оформлюється письмово, за винятком перерахування коштів через фінансові установи.

Відповідно до частини першої статті 32 Закону України Про оренду землі у редакції, чинній на момент укладання договору, на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Відповідно до пункту д частини першої статті 141 ЗК України підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.

Аналіз вище вказаних норм права дає підстави для висновку, що підставою для розірвання договору оренди землі є саме систематична несплата орендної плати. Зазначені положення закону вимагають систематичної (два та більше випадки) несплати орендної плати, передбаченої договором, як підстави для розірвання договору оренди.

Згідно зі статтею 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Таким чином, неналежне виконання умов договору, а саме невиконання обов`язку зі сплати орендної плати є порушенням умов договору оренди земельної ділянки, яке дає право орендодавцю вимагати розірвання такого договору.

Відповідні висновки щодо застосування норм права викладені у постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від06 березня 2019 року по справа № 183/262/17 (провадження № 61-41932сво18).

На підставі викладеного суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Відповідно до приписів ст. 141 ЦПК України судовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 78-80, 141, 258 9 268, 352 ЦПК України, ст. 141 ЗК України, Законом України Про оренду землі , суд, -

вирішив:

Позов ОСОБА_1 та ОСОБА_2 - задовольнити.

Розірвати договір оренди № DKL №2015-00189 від 07.06.2015 року земельної ділянки кадастровий номер 5324085200:00:015:0009, укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю Дукла (код ЄДРПОУ 31614742) і ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) та ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ).

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Дукла (код ЄДРПОУ 31614742, адреса місцезнаходження юридичної особи: 49000, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вул. Короленка, 44) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) та ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) судові витрати по сплаті судового збору за подання позовної заяви по 908,00 грн. кожній, а всього 1816,00 грн.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Рішення може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду через Полтавський районний суд Полтавської області протягом тридцяти днів з моменту проголошення, а учасниками, що не були присутні при його проголошенні у той же строк з моменту отримання копії рішення.

Суддя: А.Г. Потетій

СудПолтавський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення14.12.2021
Оприлюднено16.12.2021
Номер документу101924345
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —545/3359/21

Рішення від 14.12.2021

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Потетій А. Г.

Ухвала від 14.12.2021

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Потетій А. Г.

Ухвала від 19.10.2021

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Потетій А. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні