Рішення
від 13.12.2021 по справі 694/1820/21
ЗВЕНИГОРОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 694/1820/21

провадження № 2/694/495/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А І Н И

13.12.2021 року м. Звенигородка

Звенигородський районний суд Черкаської області

у складі :головуючого судді Сакун Д.І.

з участю секретаря судового засідання Матвієнко А.А.

розглянувши у судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду в м. Звенигородка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Звенигородської міської ради ( проспект Шевченка 63, м.Звенигородка, Черкаської області) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

в с т а н о в и л а:

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача

Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з вищевказаним позовом в якому просить визначити додатковий строк для подачі до нотаріальних органів заяви про прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , терміном в 3 місяці з часу набрання рішенням суду законної сили.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його брат, ОСОБА_3 , який до смерті проживав по

АДРЕСА_2 . Після його смерті залишилася спадщина, що складається із 34/60 частини будинку з надвірними спорудами по АДРЕСА_2 , який був розділений між ними рішенням Звенигородського районного суду від 19.09.2019 року по справі № 694/1270/18. На час відкриття спадщини спадкоємцем спадкового майна померлого відповідно до ст. 12 62 ЦК України був він, його брат - ОСОБА_2 , спадкоємці першої черги відсутні. З метою оформлення права власності на спадкове майно ОСОБА_3 він звернувся до державного нотаріуса Шалденко Л.В., але йому було відмовлено у видачі свідоцтва з тієї причини, що для цього необхідно було подати заяву до нотаріальної контори в шестимісячний строк з дня смерті спадкодавця. Внаслідок карантинних обмежень було зупинено рух громадського транспорту, зокрема міжобласного сполучення, обмежувалось пересування громадян та вводилось ряд інших обмежень, в тому числі обмеження у вигляді самоізоляції осіб так званої групи ризику, до яких відноситься як він, так і його дружина, яка проживає з ним та його доглядає. Окрім цього, 01.04.2011 року медико-соціальною (експертною) комісією ОСОБА_2 визначена 2-га група інвалідності загального захворювання з ураженням опорно-рухового апарату безтерміново, в зв`язку з чим він не має можливості пересуватися самостійно, а виключно на інвалідному візку. В кінці 2020 року вони з дружиною, яка його доглядає, перехворіли на гостру респіраторну хворобу C0VID-19, спричинену коронавірусом SARS C0V-2. Він вважаю, що його похилий вік та неможливість самостійно пересуватися в зв`язку з інвалідністю, захворювання на COVID-19 та послідуючі наслідки перенесення цієї хвороби, а також введені постановами КМУ карантинні обмеження по запобіганню поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS CoV-2, суд може визнати як поважні причини та надати йому додатковий строк для звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини.

Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12.10.2021 року обрано головуючу суддю Звенигородського районного суду Сакун Д.І.

Ухвалою судді Сакун Д.І. від 12.10.2021 року справу прийнято до свого провадження та призначено підготовче судове засідання.

Сторони в судове засідання не з`явились.

Від позивача надійшла заява про розгляд справи без його участі.

Відповідач - Звенигородська міська рада Черкаської області в судове засідання свого представника не направили, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. На адресу суду подали заяву про розгляд справи у відсутність їх представника, а рішення у справі прийняти у відповідності до вимог чинного законодавства.

Ухвалою суду від 16.11.2021 року було закрито підготовче судове засідання та призначено справу до судового розгляду.

Згідно з ч. 2 ст.247 ЦПК України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Фактичні обставини, встановлені судом

Суд, розглянувши заяви по суті справи сторін, матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду і вирішення справи по суті, дійшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , який до смерті проживав по АДРЕСА_2 .

На час відкриття спадщини спадкоємцем спадкового майна померлого відповідно до ст. 12 62 ЦК України є ОСОБА_2 , спадкоємці першої черги відсутні.

Постановою державного нотаріуса Звенигородської державної нотаріальної контори Черкаської області відмовлено ОСОБА_2 у вчиненні нотаріальної дії - видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на ім`я ОСОБА_2 , у зв`язку з пропуском ОСОБА_2 шестимісячного терміну з дня смерті спадкодавця для подачі заяви про прийняття спадщини. Спадкова справа після смерті ОСОБА_3 заведена від 01.07.2021 року за № 235/2021 (а.с.9).

Мотиви, з яких виходить суд, застосування норм права, оцінка аргументів сторін

Відповідно до вимог ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до п. п. 10,11 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 1 листопада 1996 року Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя , Конституційні положення про законність судочинства та рівність усіх учасників процесу перед законом і судом (ст. 129 Конституції) зобов`язують суд забезпечити всім їм рівні можливості щодо надання та дослідження доказів, заявлення клопотань та здійснення інших процесуальних прав. При вирішенні цивільних справ суд має виходити з поданих сторонами доказів.

Суд виходить з вимог ст.ст. 12, 81 ЦПК України, відповідно до яких цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, відповідно до ч. 1 ст. 89 ЦПК України.

Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Згідно роз`яснень, викладених у п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування № 7 від 30.05.2008 року, особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Враховуючи обставини на які посилається позивач в своєму позові, це те, що він є спадкоємцем після смерті ОСОБА_3 , суд вважає, що зазначені позивачем обставини є поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини та за можливе визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті брата ОСОБА_3 , який помер, ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Таким чином, суд вважає необхідним позов ОСОБА_2 задовольнити.

Розподіл судових витрат між сторонами.

Судові витрати суд залишає за позивачем.

Враховуючи викладене, на підставіст.1272 ЦК України, керуючись ст.ст.263-265 ЦПК України , суд,-

ухвалив:

Позов ОСОБА_2 до Звенигородської міської ради Черкаської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини -задоволити в повному обсязі.

Визначити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , терміном в три місяця з дня набрання рішенням суду законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Рішення може бути оскаржене сторонами в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду через Звенигородський районний суд Черкаської області шляхом подання в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду

Ознайомитись з повним текстом судового рішенням, в електронній формі, сторони можуть за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua/.

Рішення підписане 13.12.2021.

Суддя Д.І. Сакун

СудЗвенигородський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення13.12.2021
Оприлюднено16.12.2021
Номер документу101929836
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —694/1820/21

Ухвала від 11.12.2024

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Фетісова Т. Л.

Ухвала від 04.11.2024

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Фетісова Т. Л.

Рішення від 13.12.2021

Цивільне

Звенигородський районний суд Черкаської області

Сакун Д. І.

Ухвала від 16.11.2021

Цивільне

Звенигородський районний суд Черкаської області

Сакун Д. І.

Ухвала від 12.10.2021

Цивільне

Звенигородський районний суд Черкаської області

Сакун Д. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні