Справа № 353/761/21
Провадження № 2-о/353/52/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 грудня 2021 рокум.Тлумач
Тлумацький районний суд Івано-Франківської області у складі:
головуючого - судді Лущак Н.І.,
за участю: cекретаря судового засідання - Головатчук І.М.,
заявника ОСОБА_1 та її представника - адвоката Явдошак О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тлумачі в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Тлумацька міська рада Івано-Франківського району Івано-Франківської області (Прибилівський старостинський округ № 9), про встановлення факту, що має юридичне значення, -
в с т а н о в и в :
Заявник звернулася до суду з заявою, в якій зазначила, що по АДРЕСА_1 проживала одинока сусідка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , і їй на на праві власності належав житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами по зазначеній адресі та земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 0,3820 га, що знаходиться в с. Прибилів Івано-Франківського району Івано-Франківської області.
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 померла. Після її смерті відкрилася спадщина на все належне йому на день смерті майно, яке вона ще за житя заповіла їй. Вона фактично прийняла спадщину, так як з грудня 2015 року проживала з ОСОБА_2 в її господарстві без реєстрації, оскільки вона була перестарілого (на день смерті їй виповнилося 87 років), хворіла, була лежачою та потребувала стороннього догляду, тому позивач змушена була перейти проживати до неї, вела господарство, проводила похорон померлої.
В нотаріальному порядку їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_2 , оскільки не підтверджено факт її спільного проживання (реєстрації) із спадкодавцем на час відкриття спадщини. А тому, з метою прийняття спадщини, їй необхідно в судовому порядку встановити факт її постійного проживання разом з спадкодавцем ОСОБА_2 (батько), а саме з грудня 2015 року до часу відкриття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_1 .
В судовому засіданні заявник ОСОБА_1 та її представник - адвокат Явдошак О.О. заяву підтримали, просили її задовольнити та встановити юридичний факт про те, що ОСОБА_1 з грудня 2015 року постійно проживала разом з спадкодавцем ОСОБА_2 по день її смерті без реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 .
Представник заінтересованої особи - Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області в судове засідання не з`явився, однак через канцелярію суду подав заяву, в якій проти задоволення заяви не заперечив та просив розглянути справу без його участі.
Свідки: ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , які є жителями с. Прибилів Івано-Франківського району Івано-Франківської областіта сусідами заявника, в судовому засіданні засвідчили той факт, що ОСОБА_1 з грудня 2015 року постійно проживала разом з ОСОБА_2 по день її смерті за адресою: АДРЕСА_1 , вела з нею спільне господарство, здійснював догляд за ОСОБА_2 , оскільки вона була лежачою та потребувала сторонньої допомоги, підтимувала господарство, оплачувала комунальні платежі, забезпечувала продуктами харчування та всім необхідниим.
Суд, заслухавши заявника та її представника, свідків, вважає, що заява підставна та підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Судом встановлено, що згідно копії свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 13.10.2008 року, виданного виконавчим комітетом Прибилівської сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області, ОСОБА_2 (сусідка заявника) на праві приватної власності належав житловий буднок з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 (а.с. 5). Дані відомості також підтверджуються витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 20698394 від 24.10.2008 року (а.с. 5 зворот). Також ОСОБА_2 (сусідка заявника), згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЗ № 027404, виданого 13.11.2008 року, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010831100057, на підставі розпорядження Тлумацької РДА № 512 від 25.09.2008 року, належало право власності на земельну ділянку, призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 0,3820 га, кадастровий номер 2625687800:01:002:0123, що розташована на території Прибилівської сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області (а.с. 4).
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 (сусідка заявника) померла, що підтверджується копією свідоцтва про смерть (а.с. 9). Ще за життя ОСОБА_2 склала заповіт, яким все своє майно, яке буде належне їй до дня смерті, в чому б вона не заключалося і де б воно не знаходилося, в тому числі жилий будинок зі всіма господарськими спорудами, а також земельну ділянку при наявності приватизаційного сертифіката, земельний пай при наявності державного акта на землю, які знаходятьсяв с. Прибилів Тлумацького району Івано-Франківської області, заповіла ОСОБА_1 (заявник), що підтверджується копією заповіту від 18.03.2003 року (а.с. 8) та копією Витягу про реєстраію в Спадковому реєстрі № 6440082 від 11.09.2006 року (а.с. 8 зворот).
В силу ст. 1268 ЦК України (в редакції 2003 р.), спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або її не прийняти. Відповідно до ст.ст. 1268, 1269 ЦК України (в редакції 2003р.), діями, які свідчать про прийняття спадщини після смерті спадкодавця вважається: постійне проживання спадкоємця разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини або подача спадкоємцем у шестимісячний термін заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори.
Після смерті ОСОБА_2 (сусідка заявника) заявник ОСОБА_1 звернулася до приватного нотаріуса Івано-Франківського районного нотаріального округу Івано-Франківської області Дузінкевич С.М. із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_2 , однак заявник отримала відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом у зв`язку з тим, що не підтверджено факт її спільного проживання як спадкоємця, із спадкодавцем ОСОБА_2 (сусідка заявника) на час відкриття спадщини, що підтверджується листом-повідомленням приватного нотаріуса Івано-Франківського районного нотаріального округу Івано-Франківської області Дузінкевич С.М. № 307/01-16 від 06.09.2021 р. (а.с. 10).
Відповідно до п. 23 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування , якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.
Для звернення в нотаріальну контору із заявою на оформлення спадщини за заповітом заявнику необхідно представити документи, які б підтверджували, що вона постійно проживала однією сім`єю з спадкодавцем - ОСОБА_2 по день її смерті по АДРЕСА_1 . Згідно довідки Прибилівського старостинського округу № 9 Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області № 614 від 14.09.2021 року (а.с. 6), ОСОБА_2 (сусідка заявника) була постійною жителькою с. Прибилів Тлумацького району Івано-Франківської області та на день смері була зареєсрована та проживала одна за адресою: АДРЕСА_1 . ОСОБА_1 постійно проживала з ОСОБА_2 без реєстраії з грудня 2015 року до дня її смерті, вела господарство, проводила похорон померлої. Заповіт від імені ОСОБА_2 в Прибилівській сільській раді складався та посвідчувався 18.03.2003 року і зареєстрований під № 24 (а.с. 6). Також про факт спільного проживання ОСОБА_1 (заявник) разом з ОСОБА_2 з грудня 2015 року по день її смерті ствердили свідки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .
У зв`язку з тим, що на час відкриття спадщини у ОСОБА_1 (заявник) відсутні документи на підтвердження її постійного проживання разом зі спадкодавцем - ОСОБА_2 , вона не може оформити спадкове майно на своє ім`я.
Оцінивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про доведеність факту спільного проживання заявника зі спадкодавцем, а тому, оскільки цей факт дійсно має для заявника юридичне значення, заяву слід задовольнити.
Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення по справі в порядку окремого провадження судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
На підставі п. 5 ч. 2 ст. 293, ч. 2 ст. 315 ЦПК України, керуючись ч. 1 ст. 82, 89, ч. 4 ст. 206, ст.ст. 263-265, 268, 273, 294, 319 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , жителька АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , у період з грудня 2015 року та на час відкриття спадщини - ІНФОРМАЦІЯ_2 постійно проживала разом зі спадкодавцем ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 .
Судові витрати покласти на рахунок заявника ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , жительку АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Івано-Франківського апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
ГоловуючийН. І. Лущак
Повний текст судового рішення складено 15 грудня 2021 року.
Суд | Тлумацький районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 08.12.2021 |
Оприлюднено | 16.12.2021 |
Номер документу | 101932499 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Тлумацький районний суд Івано-Франківської області
ЛУЩАК Н. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні