Справа № 178/263/21
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
16 грудня 2021 року Криничанський районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого Цаберябого Б.М.,
при секретарі Янченко Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в с.Кринички справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Надія , третя особа Кам`янська районна державна адміністрація Дніпропетровської області про визнання договору оренди неукладеним та скасування його реєстрації, -
В С Т А Н О В И В :
Позивачка звернулась до суду з цим позовом і вказала, що відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку серії НЕ № 473315 ОСОБА_2 належала земельна ділянка площею 8,6055 га, кадастровий номер 1222082000:01:003:0050, цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Гуляйпільської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області. 05 березня 2008 року між ОСОБА_2 та ТОВ Надія було укладено договір оренди земельної ділянки № 1 строком на п`ять років. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 25 червня 2018 року виконавчим комітетом Гуляйпільської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області.
Після смерті ОСОБА_2 ОСОБА_1 успадкувала вищезазначену земельну ділянку. Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом серії НОА 032039, виданого 19 вересня 2019 року приватним нотаріусом Криничанського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Чорною О.В., ОСОБА_1 належить земельна ділянка площею 8,6055 га, кадастровий номер 1222082000:01:003:0050, цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Гуляйпільської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області.
Як власник земельної ділянки ОСОБА_1 почала самостійно обробляти вищевказану земельну ділянку під посів, але директор ТОВ Надія ОСОБА_3 вказав їй, що вказана земельна ділянка на даний час перебуває в оренді Товариства, на підставі договору оренди земельної ділянки № 34, укладеного 10 лютого 2014 року між ОСОБА_2 та ТОВ Надія . Тому заборонив позивачці здійснювати самостійне користування земельною ділянкою.
Позивачка вказує, що їй достовірно відомо, що ОСОБА_2 не продовжувала дію договору оренди земельної ділянки № 1 від 05 березня 2008 року, не укладала ніяких додаткових угод, не укладала нового договору та не здійснювала листування з ТОВ Надія щодо оренди спірної земельної ділянки. Тому звернулась до суду з проханням визнати неукладеним договір оренди земельної ділянки № 34 від 10 лютого 2014 року між ОСОБА_4 та Товариством з обмеженою відповідальністю Надія , який зареєстровано 05 серпня 2014 року в державному реєстрі прав та їх обтяжень за № 14930646.
Представник відповідача в судове засідання не з`вився, причини своєї неявки в судове засідання не повідомив, про дату судового засідання сповіщений.
Представник третьої особи в судове засідання не з`явився.
У відповідності до ст. 2 ЦПК України , завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Тому з урахуванням викладеного, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутністю сторін, що не з`явились.
Дослідивши матеріали справи суд вважає, що вимоги позивачки мають бути задоволеними.
У відповідності до ст.ст. 12 , 13 ЦПК України , кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу , в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребування судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Статтею 15 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Судом встановлено, що відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку серії НЕ № 473315 ОСОБА_2 належала земельна ділянка площею 8,6055 га, кадастровий номер 1222082000:01:003:0050, цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Гуляйпільської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області.
За ч.4 ст.124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.
05 березня 2008 року між ОСОБА_2 та Товариством з обмеженою відповідальністю Надія було укладено договір оренди земельної ділянки № 1 строком на п`ять років.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 25 червня 2018 року виконавчим комітетом Гуляйпільської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області.
Після смерті ОСОБА_2 ОСОБА_1 успадкувала вищезазначену земельну ділянку. Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом серії НОА 032039, виданого 19 вересня 2019 року приватним нотаріусом Криничанського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Чорною О.В., ОСОБА_1 належить земельна ділянка площею 8,6055 га, кадастровий номер 1222082000:01:003:0050, цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Гуляйпільської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області.
Як власник земельної ділянки ОСОБА_1 почала самостійно обробляти вищевказану земельну ділянку під посів, але директор ТОВ Надія ОСОБА_3 вказав їй, що вказана земельна ділянка на даний час перебуває в оренді Товариства, на підставі договору оренди земельної ділянки № 34, укладеного 10 лютого 2014 року між ОСОБА_4 та ТОВ Надія . Тому заборонив позивачці здійснювати самостійне користування земельною ділянкою.
Згідно зі ст. 2 Закону України Про оренду землі відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України , ЦК України , цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Спеціальним законом, яким регулюються відносини, пов`язані з орендою землі, є Закон України Про оренду землі .
Відповідно до положень ст.1 Закону України Про оренду землі , оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Частиною 1 ст. 626 ЦК України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу , інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ч.1 ст.627 ЦК України ).
Згідно зі ст.13 Закону України Про оренду землі , договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ч. 3 та ч. 4 ст. 31 Закону України Про оренду землі , договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Згідно з ч. 1 ст. 628 ЦК України , зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Договір є обов`язковим до виконання (ст. 629 ЦК України ).
Відповідно до ч. 1 та ч. 3 ст. 651 ЦК України , зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.
Відповідно до ч. 2 ст. 651 ЦК України , договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Положеннями статей 30 , 31 Закону України Про оренду землі визначено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Договір оренди землі припиняється, зокрема, у разі: закінчення строку, на який його було укладено, а також в інших випадках, передбачених законом.
Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін.
На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
За змістом ч. 1 ст. 32 Закону України Про оренду землі , на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Аналіз ст.ст. 525 , 651 ЦК України та ст. 31 Закону України Про оренду землі свідчить про те, що чинним законодавством передбачається можливість розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку у разі, якщо це передбачено умовами такого договору.
Способи захисту цивільних прав та інтересів визначені ст.16 ЦК України , якими зокрема можуть бути визнання правочину недійсним та припинення правовідношення.
Відповідно до вимог ч.1 ст.13 ЦПК України , суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу , в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ч.1 ст.81 ЦПК України , кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Разом з тим, відповідно до договору оренди земельної ділянки № 34 від 10 лютого 2014 року вбачається, що його укладено орендодавцем ОСОБА_4 та орендарем ТОВ Надія . Відповідно до умов договору орендодавець передав у оренду ТОВ Надія земельну ділянку площею 8,6055 га, кадастровий номер 1222082000:01:003:0050 строком на 10 років. Але, як вже встановлено судом, зазначена земельна ділянка відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку серії НЕ № 473315 належала ОСОБА_2 , що свідчить про укладення спірного договору з іншою фізичною особою, якій не належить вищезазначена земельна ділянка. Крім того, відповідно до наявного в матеріалах справи Акту прийому-передачі земельної ділянки, наданої в оренду ТОВ Надія для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, вбачається, що у ньому не зазначено дати його підписання, що також дає суду підставу для сумніву щодо правомірності укладення спірного договору оренди земельної ділянки. Наведене дає суду підставу вважати, що в судовому засіданні не встановлені докази підписання саме матір`ю позивачки договору оренди з відповідачем земельної ділянки № 34 від 10 лютого 2014 року, тому позов має бути задоволеним у зв`язку з невідповідністю договору вимогам ст. 203 ЦК України, що тягне за собою скасування державної реєстрації вказаного договору та на підставі ст. 141 ЦПК України покладає на відповідача обов`язок по сплаті судових витрат.
Керуючись ст.ст. 263, 268, 280, 282 ЦПК України суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Надія , третя особа Кам`янська районна державна адміністрація Дніпропетровської області про визнання договору оренди неукладеним та скасування його реєстрації - задовольнити.
Визнати неукладеним договір оренди земельної ділянки № 34 від 10 лютого 2014 року між ОСОБА_4 та Товариством з обмеженою відповідальністю Надія про надання в оренду земельної ділянки площею 8,6055 га, кадастровий номер 1222082000:01:003:0050, цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Гуляйпільської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області.
Скасувати державну реєстрацію № 14930646 від 05 серпня 2014 року до договору оренди земельної ділянки № 34 від 10 лютого 2014 року між ОСОБА_4 та Товариством з обмеженою відповідальністю Надія .
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Надія Криничанського району Дніпропетровської області, ідентифікаційний код юридичної особи 52730, на користь ОСОБА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 , 908 грн. судового збору.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду через Криничанський районний суд шляхом подачі в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня отримання його копії.
Суддя: Б. М. Цаберябий
р
Суд | Криничанський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 16.12.2021 |
Оприлюднено | 17.12.2021 |
Номер документу | 101937464 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Криничанський районний суд Дніпропетровської області
Цаберябий Б. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні