Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 грудня 2021 року № 520/15883/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Єгупенка В.В.,
розглянувши у приміщенні суду в м. Харкові у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Зем-Тур Інвест (Харківська обл., Чугуївський (Вовчанський) район, с. Хотімля, вул. Новодонівська, 1) до Старосалтівської селищної ради (Харківська область, Чугуївський (Вовчанський) район, смт Старий Салтів, вул. Перемоги, 15), третя особа - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю Зем-Тур Інвест звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з вищевказаним адміністративним позовом, в якому позивач просив визнати протиправним та скасувати Рішення Старосалтівської селищної ради XIV сесії VIII скликання номер невідомий від 27.07.2021р. про надання гр. ОСОБА_1 дозволу на розробку детального плану території планувальної організації дачної забудови території рекреаційного призначення з кадастровим номером 6321688400:01:001:0054, яка знаходиться за межами населених пунктів на території Старосалтівської селищної ради, Чугуївського (Вовчанського) району, Харківської області. Визнати протиправним та скасувати Рішення Старосалтівської селищної ради XIV сесії VIII скликання № 1192 від 27.07.2021р. про надання дозволу гр. ОСОБА_1 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для індивідуального дачного будівництва, орієнтовною площею 0,10 га, що розташована, що розташована за межами населених пунктів на території Старосалтівської селищної ради, Чугуївського (Вовчанського) району, Харківської області, для подальшої передачі в приватну власність.
25.08.2021 позивачем до суду було подано заяву про уточнення предмету позову, в якій він просив визнати протиправною бездіяльність Старосалтівської селищної ради щодо вирішення питання про надання позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування об`єктів рекреаційного призначення для обслуговування бази відпочинку, кадастровий номер 6321688400:01:001:0054, для подальшого оформлення в оренду та зобов`яжи відповідача вирішити питання щодо надання позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування об`єктів рекреаційного призначення, для обслуговування бази відпочинку, кадастровий номер 6321688400:01:001:0054, для подальшого оформлення в оренду.
Від відповідача надійшов відзив на позов, в якому він просив відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що діяв в межах повноважень, на підставі та у спосіб, визначений чинним законодавством.
Разом з тим, у відзиві на адміністративний позов представник третьої особи просив закрити провадження по справі, оскільки спір не підлягає розгляду у судах адміністративної юрисдикції.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
З матеріалів справи судом встановлено, що 13.07.2006 між Вовчанською районною державною адміністрацією Харківської області та ТОВ Таміра було укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до якого Вовчанська районна державна адміністрація Харківської області передала Товариству в оренду строком на 50 років земельну ділянку несільськогосподарського призначення, землі запасу рекреаційного призначення державної та комунальної власності, для обслуговування бази відповідачу, яка знаходиться на території Хотімлянської сільської ради Вовчанського району Харківської області, загальною площе 14,4402 га. На зазначеній земельній ділянці знаходиться об?єкти нерухомого майна, які станом на момент підписання договору оренди земельної ділянки від 13.07.2006, були власністю ТОВ Таміра .
11.04.2013 вищевказані об?єкти нерухомого майна перешли у власність ПАТ Такскомбанк на підставі договору про задоволення вимог іпотекодержателя, посвідченого 11.04.2013 приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Бінус О.О. за реєстровим номером 716 та акту прийому-передачі від 11.04.2013.
У листопаді 2013 року ТОВ Зем-Тур Інвест придбало у приватну власність об?єкти нерухомого майна *(нежитлові будівлі, загальною площею - 6861,10 кв.м, які складають з приймального корпусу (літ. А-2, загальною площею 1562,70 кв.м.; павільйону збірного, літера К-1, загальною площею - 142,90 кв.м.; відкритого літнього кінотеатру, літера М-2, загальною площею - 122,7 кв.м.; нежитлової будівлі бази відпочинку - спального корпусу №1, літера Д-5, загальною площею 5 032,80 кв.м.), що знаходяться на земельній ділянці, розташованій за адресою: Харківська область, Вовчанський район, Хотімлянська сільська рада, з кадастровим номером: 6321688400:01:001:0054 (загальною площею - 14,4402 га, з цільовим призначенням: 07.01 для будівництва та обслуговування об`єктів рекреаційного призначення; вид використання: для обслуговування бази відпочинку), відповідно до договору купівлі-продажу від 14.11.2013р., укладеного між Публічним акціонерним товариством ТАСКОМБАНК (продавець) та ТОВ ЗЕМ-ТУР ІНВЕСТ (покупець), посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Голубничою О.В., за реєстровим номером 1796.
У червні 2016 року Товариством з обмеженою відповідальністю ЗЕМ-ТУР ІНВЕСТ також було придбано у приватну власність нежитлову будівлю кладовоїхоз. двору (склад) літера Л-1, загальною площею 118,7 кв.м., яка розташована на Земельній ділянці, відповідно до договору купівлі-продажу нежитлової будівлі від 10.06.2016р., укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю НАЗ-ОЛЕ (продавець) та ТОВ ЗЕМ-ТУР ІНВЕСТ (покупець), посвідченого приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Шаульською Н.І., за реєстровим номером 632.
Позивач посилається на те, що належні йому на праві власності об`єкти нерухомого майна, що знаходяться на земельній ділянці, а саме: нежитлові будівлі, загальною площею - 6 861,10 кв.м, які складаються з: приймального корпусу, літера А-2, загальною площею - 1562,70 кв.м.; павільйону збірного, літера К-1, загальною площею - 142,90 кв.м.; відкритого літнього кінотеатру, літера М-2, загальною площею - 322,7 кв.м.; нежитлової будівлі бази відпочинку - спального корпусу №1, літера Д-5, загальною площею 5 032,80 кв.м., а також нежитлова будівля кладовоїхоз. двору (склад) літера Л-1, загальною площею 118,7 кв.м. надалі по тексту іменуються Нерухоме майно та/або Об`єкти нерухомого майна .
Позивач у позові зазначив, що об`єкти нерухомості, які належать на праві приватної власності ТОВ ЗЕМ-ТУР ІНВЕСТ , знаходяться на вже сформованій земельній ділянці, якій присвоєно відповідний кадастровий номер: 6321688400:01:001:0054, у відповідності до положень ст. 79-1 Земельного кодексу України(надалі також - ЗК України їз цільовим призначенням: 07.01 для будівництва та обслуговування об`єктів рекреаційного призначення; вид використання: для обслуговування бази відпочинку.
Тому, зважаючи на наведені норми чинного законодавства України, на думку позивача, з моменту набуття позивачем у власність нерухомого майна, що знаходиться на земельній ділянці, виключно позивач може бути законним користувачем земельної ділянки.
Наразі належні позивачу на праві власності Об`єкти нерухомого майна, що розташовані на земельній ділянці, функціонують як база відпочинку та використовуються за призначенням.
Крім того, ТОВ ЗЕМ-ТУР ІНВЕСТ вказує у позові на те, що має намір залучити фінансування від Європейського банку реконструкції та розвитку з метою інвестування грошових коштів в розбудову напрямку рекреаційного туризму, шляхом оновлення рекреаційного об`єкту (бази відпочинку),виходячи із законодавчо гарантованого йому права користування земельною ділянкою. Для цього ТОВ ЗЕМ-ТУР ЇНВЕСТ було залучено консалтингове агентство для розробки нової концепції рекреаційного об`єкта (бази відпочинку), що передбачає повне оновлення існуючих будівель і споруд та будівництво нової інфраструктури-басейнів, спортивних майданчиків, нових готельних корпусів. Оновлений рекреаційний об`єкт (база відпочинку) зможе обслуговувати близько 3 тисяч осіб одночасно. До того ж будуть створені не менше 200 нових робочих місць і, відповідно, обслуговуюча даний рекреаційний комплекс компанія буде сплачувати податки і збори, наповнюючи як місцевий так і державний бюджет.
В свою чергу, як посилається позивач, база відпочинку зможе на повну використовувати свій потенціал виключно за наявності земельної ділянки, на якій вона розміщена. При цьому, збереження площі та меж земельної ділянки є визначальним, адже цінність бази відпочинку як рекреаційного комплексу, нероздільно пов`язана із земельною ділянкою. Зменшуючи площу земельної ділянки, Старосалтівська селищна рада створює свідомі перешкоди в розвитку і функціонуванні даної бази відпочинку, а також створює загрозу для залучення інвестицій від Європейського банку реконструкції та розвитку як у соціально важливий об`єкт регіону.
14.07.2021р., з метою юридичного оформлення та державної реєстрації свого законного права користування земельною ділянкою, позивач звернувся до Старосалтівської селищної ради із клопотанням про надання згоди на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для будівництва та обслуговування об`єктів рекреаційного призначення, для обслуговування бази відпочинку, кадастровий номер 6321688400:01:001:0054, для подальшого оформлення в оренду.
Відповідно до Розпорядження Старосалтівської селищної ради від 14.07.2021р. № 214-ОД про скликання XIV сесії VIII скликання, питання щодо надання згоди позивачеві на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для будівництва та обслуговування об`єктів рекреаційного призначення, для обслуговування бази відпочинку, кадастровий номер 6321688400:01:001:0054, для подальшого оформлення в оренду, було винесено на розгляд чергової XIV сесії Старосалтівської селищної ради VIII скликання, яка відбулася 27.07.2021р., під номером 224.
В подальшому, 26.07.2021р., ТОВ ЗЕМ-ТУР ІНВЕСТ також звернулось до Старосалтівської селищної ради із клопотанням про укладення договору оренди земельної ділянки, кадастровий номер: 6321688400:01:001:0054, загальною площею 14,4402 га. (категорія земель - землі рекреаційного призначення), для обслуговування нежитлових будівель, що належать на праві власності ТОВ ЗЕМ-ТУР ІНВЕСТ та знаходяться за адресою: АДРЕСА_2 .
Під час проведення чергової XIV сесії Старосалтівської селищної ради VIII скликання, яка відбулася 27.07.2021р., позивачу стало відомо, що інша особа ОСОБА_1 , також звернулася до Старосалтівської селищної ради із клопотаннями, які стосуються земельної ділянки, яку позивач, відповідно до ст. 1 ст. 377 ЦК України, ч. 2 ст. 120, 124, 134 ЗК України, ч. З ст. 7 Закону України Про оренду землі , повинен отримати в оренду (оскільки на даній Земельній ділянці знаходиться Нерухоме майно, що належить на праві власності Позивачу).
А саме, ОСОБА_1 звернулась з клопотаннями про надання дозволу на розробку детального плану території планувальної організації дачної забудови території рекреаційного призначення з кадастровим номером 6321688400:01:001:0054, яка знаходиться за межами населених пунктів на території Старосалтівської селищної ради, Чугуївського (Вовчанського) району, Харківської області; надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для індивідуального дачного будівництва, орієнтовною площею 0,10 га., що розташована за межами населених пунктів на території Старосалтівської селищної ради, Чугуївського (Вовчанського) району, Харківської області, для подальшої передачі в приватну власність.
За результатами проведення чергової XIV сесії Старосалтівської селищної ради VIII скликання, яка відбулася 27.07.2023 р.. були прийняті наступні рішення: щодо питання № 224: Рішення номер невідомий від 27.07.2021р. про надання дозволу ТОВ ЗЕМ-ТУР ІНВЕСТ на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для будівництва та обслуговування об`єктів рекреаційного призначення, для обслуговування бази відпочинку, кадастровий номер 6321688400:01:001:0054, площею 14,4402 га, що розташована за межами населених пунктів на території Старосалтівської селищної ради, Чугуївського (Вовчанського) району, Харківської області, для подальшого оформлення на правах оренди; щодо питання № 223: Рішення номер невідомий від 27.07.2021р. про надання гр. ОСОБА_1 дозволу на розробку детального плану території планувальної організації дачної забудови території рекреаційного призначення з кадастровим номером 6321688400:01:001:0054, яка знаходиться за межами населених пунктів на території Старосалтівської селищної ради, Чугуївського (Вовчанського) району, Харківської області; щодо питання№ 192: Рішення № 1192 від 27.07.2021р. про надання гр. ОСОБА_1 дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для індивідуального дачного будівництва орієнтовною площею 0,1000 га, розташованої за межами населених пунктів на території Старосалтівської селищної ради Чугуївського району Харківської області, для подальшої передачі в приватну власність.
Позивач посилається на те, що прийняті черговою XIV сесією Старосалтівської селищної ради VIII скликання Рішення № 1192 від 27.07.2021р. про надання дозволу гр. ОСОБА_1 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для індивідуального дачного будівництва, орієнтовною площею 0,10 га, що розташована, що розташована за межами населених пунктів на території Старосалтівської селищної ради, Чугуївського (Вовчанського) району, Харківської області, для подальшої передачі в приватну власність та Рішення номер невідомий від 27.07.2021р. про надання гр. ОСОБА_1 дозволу на розробку детального плану території планувальної організації дачної забудови території рекреаційного призначення з кадастровим номером 6321688400:01:001:0054, яка знаходиться за межами населених пунктів на території Старосалтівської селищної ради, Чугуївського (Вовчанського) району, Харківської області порушують права та законні інтереси ТОВ ЗЕМ-ТУР ІНВЕСТ , як єдиного можливого законного користувача даної земельної ділянки,
Вказані обставини, на думку позивача, є обґрунтованою підставою для звернення останнього до суду з позовною заявою про визнання протиправним та скасування Рішення Старосалтівської селищної ради номер невідомий від 27.07.2021р. про надання гр. ОСОБА_1 дозволу на розробку детального плану території планувальної організації дачної забудови території рекреаційного призначення з кадастровим номером 6321688400:01:001:0054, яка знаходиться за межами населених пунктів на території Старосалтівської селищної ради, Чугуївського (Вовчанського) району, Харківської області т Рішення Старосалтівської селищної ради № 1192 від 27.07.2021р. про надання гр. ОСОБА_1 дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для індивідуального дачного будівництва орієнтовною площею 0,1000 га, розташованої за межами населених пунктів на території Старосалтівської селищної ради Чугуївського району Харківської області, для подальшої передачі в приватну власність.
З установлених фактичних обставин справи вбачається, що спір виник щодо законності розпорядчих дій (бездіяльності), що ґрунтуються на юридичних фактах, стосовно яких існує спір про право на земельну ділянку, до вирішення якого не можуть бути розв`язані питання, пов`язані з передачею землі у власність.
В даному випадку спір стосується права позивача на набуття права на земельну ділянку на яку, на його думку, позивач має переважне право.
Однак наявність зареєстрованого у встановленому законом порядку права приватної власності на спірну ділянку свідчить про можливість порушення права власності фізичних осіб чи юридичних осіб.
Такі ознаки притаманні цивільним правовідносинам (які з урахуванням суб`єктного складу можуть бути предметом судового розгляду у відповідному суді загальної юрисдикції або господарському суді), а не адміністративним.
З установлених судом фактичних обставин справи вбачається, що спірні правовідносини виникли між учасниками справи з приводу захисту майнових прав та інтересів позивача, а отже, існує спір про право, що виключає можливість розгляду цієї справи за правилами адміністративного судочинства.
Відповідно до частини першої статті 4 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
На підставі частини 2 статті 19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають із цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
З огляду на вказане та враховуючи суть спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що вказаний спір не є публічно-правовим та не належить до юрисдикції адміністративних судів.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 травня 2018 року у справі № 337/2535/2017, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 10 квітня 2019 року у справі № 826/3620/17 (провадження № 11-1393апп18).
Суд, також враховує, що Велика Палата Верховного Суду дійшла аналогічного висновку під час розгляду справи № 902/517/17 за позовом Вінницького національного аграрного університету до Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області про визнання недійсними пунктів 1, 3 рішення відповідача від 02 грудня 2016 року № 195 Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації частини земель, які включені в межі населеного пункту села Агрономічного Вінницького району Вінницької області .
Так у постанові від 26 червня 2018 року у зазначеній справі Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що рішення суб`єкта владних повноважень стосується цивільного права щодо постійного користування землею, а тому такий спір є приватноправовим.
Згідно зі статтею 5 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) здійснюючи правосуддя, господарський суд захищає права та інтереси фізичних і юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного права чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.
Частиною другою статті 4 ГПК України визначено, що юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
На підставі пункту 6 частини першої статті 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю).
Отже, за суб`єктним складом та предметом позову цей спір є приватноправовим і підлягає вирішенню за правилами господарського судочинства.
При цьому визначальним принципом здійснення правосуддя в адміністративних справах є принцип офіційного з`ясування всіх обставин у справі з обов`язком суб`єкта владних повноважень доказувати правомірність своїх дій, бездіяльності чи рішень, на відміну від визначального принципу господарського судочинства, який полягає у змагальності сторін. Суд, який розглянув справу, не віднесену до його юрисдикції, не може вважатися судом, встановленим законом у розумінні частини першої статті 6 Конвенції.
Разом з тим відповідно до частини першої статті 239 КАС України якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої статті 238 цього Кодексу, суд повинен роз`яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ.
З огляду на наведене та враховуючи суть спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що спір у цій справі не є публічно-правовим та не належить до юрисдикції адміністративних судів, оскільки за суб`єктивним складом та предметом, має вирішуватися в порядку господарського судочинства.
Згідно з практикою Європейського суду з прав людини (наприклад, рішення у справі Сокуренко і Стригун проти України ) суд, який розглянув справу, не віднесену до його юрисдикції, не може вважатися судом, встановленим законом у розумінні пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, яка гарантує право кожного на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 238 КАС України, суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Відповідно до ч.1 ст.239 КАС України суд роз`яснює позивачу право на звернення до суду за правилами господарського судочинства.
Частиною 2 ст.239 КАС України встановлено, що у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
Керуючись статтями 47, 48, 238, 240, частиною 3 статті 243, статтею 248 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У Х В А Л И В:
Клопотання ОСОБА_1 про закриття провадження по справі - задовольнити.
Провадження у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Зем-Тур Інвест (Харківська обл., Чугуївський (Вовчанський) район, с. Хотімля, вул. Новодонівська, 1) до Старосалтівської селищної ради (Харківська область, Чугуївський (Вовчанський) район, смт Старий Салтів, вул. Перемоги, 15), третя особа - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - закрити.
Роз`яснити позивачу право на звернення до суду за правилами господарського судочинства.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.В. Єгупенко
Суд | Харківський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 16.12.2021 |
Оприлюднено | 17.12.2021 |
Номер документу | 101949389 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Харківський окружний адміністративний суд
Єгупенко В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні