Провадження №2/235/2255/21
Справа №235/7255/21
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 грудня 2021 року Красноармійський міськрайонний суд Донецької області
в складі: головуючого - судді Величко О.В.
при секретарі - Грековій Ю.В.
розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Покровськ цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Сонцівської сільської ради Покровського району про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Сонцівської сільської ради Покровського району про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. В обґрунтування своїх позовних вимог вказала, що у 2018 році померла її родичка ОСОБА_2 . Після її смерті залишилось спадкове майно у вигляді земельної ділянки ( паю) площею 4,7200 га, яке належало останній на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку (пай) серії ЯД № 128510 від 24.11.2008 року, виданого на підставі розпорядження голови Красноармійської райдержадміністрації № 474 від 17.10.2006 року. Оскільки вона з вересня 2019 року виїхала за кордон, де проживала до липня 2021 року, не знала про існування заповіту, просить визначити їй додатковий строк для прийняття спадщини за заповітом.
Позивачка в судове засідання не з`явилась, просила справу слухати у її відсутність ( а. с. 16).
Представник відповідача Сонцівської сільської ради в судове засідання не з`явився, про день і час слухання справи повідомлявся належним чином, причини своєї неявки суду не повідомив. ( а. с. 38-40).
Третя особа Курахівська міська рада в судове засідання не з`явилась, просили справу слухати без участі представника ( а.с. 30,41).
Суд розглянув справу за відсутності учасників справи, які належним чином повідомлені про день і час слухання справи, що відповідає положенням ст. ст. 128, 223 ЦПК України, з урахуванням поданих клопотань про розгляд справи за відсутності сторони, що , в свою чергу, не порушує прав та обов`язків учасників судової справи.
У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи і перевіривши їх доказами, приходить до наступного.
Судом встановлено, що у 2018 році померла ОСОБА_2 , що підтверджено свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 . Згідно довідки про причину смерті за № 408 дата та причина смерті невстановлена внаслідок повного склепування тіла ( а. с. 8).
Згідно заповіту, посвідченого 22.10.2009 року секретарем виконкому Красненської сільської ради Красноармійського району, ОСОБА_3 , ОСОБА_2 із належного їй на праві особистої власності майна, що складається із земельної ділянки, належної їй на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 128510, зареєстрованим Красноармійською райдержадміністрацією 24.11.2008 року площею 4,720 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, заповіла ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . ( а. с. 9).
Позивачка як спадкоємиця за заповітом звернулась до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_2 .
Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 27.08.2021 року нотаріусом відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Красненської сільської ради за кадастровим номером 1422782300:02:000:0796 у зв`язку з пропуском встановленого законодавством строку, для прийняття спадщини.
Згідно листа Першої Селидівської державної нотаріальної контори за № 1013/02-14/21 від 27.10.2021 року згідно даних Спадкового реєстру після смерті ОСОБА_2 спадкова справа не заводилась, коло спадкоємців невідомо. ( а.с. 31-33).
Згідно із ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно зі статтею 1233 ЦК України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.
Статтею 1223 ЦК України встановлено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її (ч. 1 ст. 1268 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).
Статтею 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлений строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
Проте, якщо спадкоємець пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, за його позовом суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини, що прямо передбачено ч.3 ст. 1272 ЦК України.
Право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій (п. 24 постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування .
Відповідно до п. 24 вищезазначеної Постанови Пленуму ВСУ № 7 вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереробними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Відповідно до статті 63 Закону України "Про нотаріат" нотаріус або в сільських населених пунктах - посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, отримавши від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язана повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме.
Нотаріус або посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, також може зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення у пресі.
Згідно з пунктами 2.2 та 3.2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5 (далі - Порядок), при заведенні спадкової справи нотаріус за даними Спадкового реєстру перевіряє наявність заведеної спадкової справи, спадкового договору, заповіту.
Відповідно до правової позиції, висловленої Верховним Судом України
у постанові від 06 вересня 2017 року у справі № 6-496цс17 , нотаріус при заведенні спадкової справи повинен перевірити за даними Спадкового реєстру наявність заведеної спадкової справи, спадкового договору, заповіту та вчинити дії для повідомлення спадкоємця про відкриття спадщини, здійснити виклик спадкоємця за заповітом, у тому числі шляхом публічного оголошення або повідомлення про це у пресі, що свідчило б про належне сприяння для здійснення особистого розпорядження спадкодавця.
Необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.
Про свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права та поважність причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини у випадку доведеності факту необізнаності спадкоємця про існування заповіту вказано також у постановах Верховного Суду від 25 березня 2020 року у справі N 642/2539/18-ц, від 26 червня 2019 року у справі N 565/1145/17, від 28 жовтня 2019 року у справі N 761/42165/17, від 06 червня 2018 року у справі N 315/765/14-ц, що свідчить про сталість судової практики у спірних правовідносинах.
Судом встановлено, що шестимісячний строк подання позивачем заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 сплинув 31.06.2019 року ( дата смерті - 2018 рік, точна дата та місяць не встановлено), звернулась позивачка до нотаріальної контори в серпні 2021 року по причині того, що перебувала за кордоном, про що свідчать копія закордонного паспорта.
За таких підстав, причини, з яких позивачка своєчасно не звернулась до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини суд визнає поважними.
Додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини, не може перевищувати шестимісячного строку, встановленого статтею 1270 ЦК України для прийняття спадщини. Якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
Враховуючи вищезазначені норми права, обставини справи, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1268, 1270, 1272 ч.3 ЦК України, Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування , ст.ст. 3,5,12,13,18, 258,260,265,268, 273 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В:
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини за заповітом, що залишилася після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла у 2018 роц в с. Зоря Покровського районуі, про що 24.02.2021 року складено відповідний актовий запис № 1, терміном шість місяців з часу набрання рішення законної сили
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Донецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивачка: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1
Відповідач: Сонцівська сільська рада Покровського району, код ЄДРПОУ 04343107, с. Сонцівка Покровського району, вул. Центральна, 11А
Третя особа: Курахівська міська рада, ЄДРПОУ 04053298, м. Курахове, пр. Миру, 4 Покровського району.
Суддя:
Суд | Красноармійський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 16.12.2021 |
Оприлюднено | 17.12.2021 |
Номер документу | 101966676 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Красноармійський міськрайонний суд Донецької області
Величко О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні