Рішення
від 14.12.2021 по справі 359/6376/21
БОРИСПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження №2/359/2691/2021

Справа №359/6376/21

РІШЕННЯ

Іменем України

14 грудня 2021 року Бориспільський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючого Журавського В.В.,

за участю секретаря судового засідання Алфімової І.М.,

за участю представника позивача ОСОБА_1 ,

розглянувши в приміщенні суду у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Бориспільської міської ради про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини

ВСТАНОВИВ:

І. Зміст позовних вимог.

В липні 2021 року ОСОБА_2 звернувся до суду з зазначеним позовом, який обґрунтовував тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його матір ОСОБА_3 . На випадок своєї смерті ОСОБА_3 заповіт не склала. Позивач є єдиним спадкоємцем першої черги за законом. При цьому, у встановлений законом шестимісячний строк він не подав до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 . Оскільки, був переконаний, що у зв`язку з фактичним проживанням разом з спадкодавцем на час відкриття спадщини, він у будь-який час може звернутись з заявою до нотаріальної контори про видачу свідоцтва про право на спадщину. Тому ОСОБА_3 просить визначити йому додатковий строк тривалістю три місяці для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи.

У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 підтримав позов та просив суд його задовольнити.

Представник Бориспільської міської ради Київської області направив до суду заяву, якою просив розглянути справу за відсутності представника міської ради та вказав, що просить ухвалити рішення за наявними матеріалами справи (а.с.15).

ІІІ. Процесуальні дії у справі.

Ухвалою судді Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 19 липня 2021 року було відкрито провадження у цивільній справі та призначено підготовче засідання (а.с.12).

Ухвалою Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 01 вересня 2021 року, занесеною до протоколу судового засідання, у Бориспільської міської державної нотаріальної контори витребувано належним чином завірену копію спадкової справи, заведеної щодо майна ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.19-20).

Ухвалою Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 03 листопада 2021 року було закрито підготовче провадження та призначено цивільну справу до судового розгляду по суті (а.с.99).

IV. Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.6).

Після її смерті відкрилась спадщина, яка складається з земельної ділянки площею 3,0944 га з кадастровим номером 3220886400:03:001:0020 з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташовується в Київській області, Бориспільський район, Рогозівська сільська рада (а.с.8).

На випадок своєї смерті ОСОБА_3 заповіт не склала. Тому після її смерті спадкування здійснювалось за законом. Позивач є спадкоємцем першої черги за законом, що підтверджується копією свідоцтва про народження, виданого на його ім`я (а.с.7).

У встановлений законом строк позивач не звернувся до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини. Вказана обставина підтверджується листом державного нотаріуса Бориспільської міської державної нотаріальної контори Кардашевської М.В. №1024/01-16 від 08 вересня 2021 року, згідно спадкова справа після смерті ОСОБА_3 не заводилась (а.с.24).

Спірні правовідносини регулюються гл.87 Здійснення права на спадкування книги шостої Спадкове право ЦК України.

V. Оцінка судом доказів та аргументів сторін. Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.

У відповідності до ч.1 ст.1268 та ч.1 ст.1269 ЦК України спадкоємець за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Згідно з ч.1 ст.1270 цього Кодексу для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно з ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Як роз`яснив Пленуму Верховного суду України в п.24 постанови №7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування , вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Як поважні причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути визнані: хвороба; від`їзд, відрядження; необізнаність особи з порядком прийняття спадщини та оформлення прав на спадкове майно; необізнаність особи про наявність спадкового майна; юридичне не освідчення.

З пояснень представника позивача ОСОБА_1 , наданих у судовому засіданні, встановлено, що у зв`язку з юридичною необізнаністю, ОСОБА_2 помилково вважав, що спільне проживання та ведення спільного господарства із спадкодавцем, є достатнім для підтвердження права на спадщину.

Крім цього, встановлено, що в період з квітня по грудень 2019 року ОСОБА_2 , будучи капітаном моторної яхти, перебував на плавзасобі з метою його підготовки до роботи в навігаційний період та забезпечення функціонування (а.с.41).

Враховуючи зазначене, суд вважає, що ОСОБА_2 пропустив строк для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини у зв`язку з поважними причинами.

Тому вважає допустимим визначити ОСОБА_2 додатковий строк тривалістю три місяці для подання ним заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_3 .

На підставі викладеного та керуючись ч.1 ст.1269, ч.1 ст.1270, ч.3 ст.1272 ЦК України п.2 ч.1, ч.3 ст.258, ч.1-ч.3 ст.259, ст.ст.263, 265 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визначити ОСОБА_2 тримісячний строк з дня набрання рішенням суду законної сили для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини, що відкрилась після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Дата складення повного рішення суду - 20 грудня 2021 року.

Суддя підпис

З оригіналом згідно:

Суддя Бориспільського міськрайонного суду В.В. Журавський

СудБориспільський міськрайонний суд Київської області
Дата ухвалення рішення14.12.2021
Оприлюднено20.12.2021
Номер документу101996325
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —359/6376/21

Рішення від 14.12.2021

Цивільне

Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Журавський В. В.

Рішення від 14.12.2021

Цивільне

Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Журавський В. В.

Ухвала від 03.11.2021

Цивільне

Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Журавський В. В.

Ухвала від 19.07.2021

Цивільне

Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Журавський В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні