Рішення
від 09.12.2021 по справі 608/1725/21
ЧОРТКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

копія

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"09" грудня 2021 р. Справа № 608/1725/21

Номер провадження2/608/614/2021

Чортківський районний суд Тернопільської області в складі:

головуючої судді Коломієць Н. З.

з участю секретаря Смаглій О. Р.,

позивача ОСОБА_1 ,

представника позивача адвоката Квятковського Д.В.,

представника відповідача адвоката Дядика Я.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чортків в загальному позовному провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Чортківська районна державна нотаріальна контора про визнання права власності в порядку спадкування на обов`язкову частку у майні,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до відповідача ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Чортківська районна державна нотаріальна контора про визнання права власності в порядку спадкування на обов`язкову частку у майні. В позовній заяві вказала, що після смерті батька ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , відкрилася спадщина на рухоме та нерухоме майно, зокрема, на земельну ділянку, площею 1,5699 га, що розташована на території Джуринської сільської ради Чортківського району Тернопільської області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 6125582900:01:001:0142. Проте, ОСОБА_1 оформити спадкові права за законом у нотаріуса виявилось неможливим, оскільки, померлий заповів своє майно в користь іншої особи. Однак, вона має право на обов`язкову частку у спадщині незалежно від змісту заповіту - половину частки, яка належала б кожному з спадкоємців у разі спадкування за законом. Просила визнати за нею в порядку спадкування за законом право власності на одну другу частину обов`язкової частки у спадщині, а саме: земельної ділянки площею 1,5699 га, що розташована на території Джуринської сільської ради Чортківського району Тернопільської області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 6125582900:01:001:0142, цільове призначення якої ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка залишилась після смерті батька ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Представником відповідача - адвокатом Дядиком Я. Б. було подано відзив на позов, згідно якого відповідачка ОСОБА_2 позов визнає частково, а саме: визнання за позивачкою права власності на одну шосту частку вищезгаданої земельної ділянки.

В жовтні 2021 року представником позивача адвокатом Квятковським Д. В. було подано заяву про збільшення позовних вимог, в якій він просить визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за законом на одну шосту частину в обов`язковій частці у спадщині, яка відкрилася після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 на все належне йому майно.

Позивачка ОСОБА_1 та її представник адвокат Квятковський Д. В. в судовому засіданні збільшені позовні вимоги підтримують, просять задоволити.

Представник відповідача - адвокат Дядик Я. Б. в судовому засіданні збільшені позовні вимоги визнав, не заперечує проти їхнього задоволення.

Вислухавши позивача, представників сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що збільшені позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних мотивів.

За положеннями ч.1 ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

За положеннями ч.1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права (п.1 ч.2 ст.16 цього Кодексу).

За положеннями ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч. 1 ст. 263 Цивільного процесуального кодексу України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Статтею 1218 Цивільного кодексу України встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права, у встановленому законодавством України порядку.

ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 03 липня 2006 року Джуринською сільською радою Чортківського району Тернопільської області.

Відповідно до даних Чортківської районної державної нотаріальної

контори 02 серпня 2006 року на підставі заяви про прийняття спадщини від

позивачки, доньки спадкодавця ОСОБА_1 та сина спадкодавця

ОСОБА_4 заведено спадкову справу № 580/2006 до майна

померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 . 03 серпня 2006 року

до вказаної спадкової справи долучена заява ОСОБА_2 про прийняття спадщини.

Згідно довідки № 641 /02-19 від 21 серпня 2018 року, виданої Джуринською сільською радою Чортківського району Тернопільської області разом із спадкодавцем на момент смерті проживали та були зареєстровані: дочка ОСОБА_2 , внуки - ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .

Згідно Витягу зі Спадкового реєстру, спадкодавцем залишено заповіт, посвідчений 30 квітня 2004 року секретарем Джуринської сільської ради Чортківського району Тернопільської області, зареєстрований в реєстрі за № 47, відповідно до якого він заповів все належне йому майно в користь іншої особи.

В матеріалах спадкової справи відсутні документи, які б підтверджували право позивача на обов`язкову частку у спадщині на час смерті батька ОСОБА_3 .

Спадкоємець, передбачений у вище згаданому заповіті звернулася до нотаріальної контори, подавши необхідні документи та 06 жовтня 2020 року на її ім`я видано відповідне свідоцтво про право на спадщину за заповітом.

Згідно пенсійного посвідчення № НОМЕР_2 , ОСОБА_1 з 18 жовтня 2001 року є пенсіонером, пенсія призначена по віку.

Відповідно до ч. 1 ст. 1220 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

Спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини (ч. 1 ст. 1222 ЦК України).

Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її (ч. 1 ст. 1268 ЦК України).

Згідно ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Як роз`яснено в п. 10 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 за № 7 Про судову практику у справах про спадкування , право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування /зі збереженням її цільового призначення/ при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.

Згідно зі ст. 1241 ЦК України малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов`язкова частка). Розмір обов`язкової частки у спадщині може бути зменшений судом з урахуванням відносин між цими спадкоємцями та спадкодавцем, а також інших обставин, які мають істотне значення.

ОСОБА_1 є донькою померлого ОСОБА_3 , а тому у разі спадкування за законом їй належала б одна друга частки спадкового майна.

На момент відкриття спадщини вона була пенсіонером, вид пенсії - за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням позивача. ОСОБА_1 перебуває на обліку в ПФУ з 18 жовтня 2001 року, є непрацюючим пенсіонером, Тобто, на момент смерті батька ОСОБА_3 позивачка мала статус непрацездатної особи , що відноситься до переліку осіб, які мають право на обов`язкову частку у спадкуванні.

У рішенні Конституційного Суду України від 11.02.2014 року (справа N 1 -1/2014) по справі за конституційним зверненням громадянина розкривається зміст поняття повнолітні непрацездатні діти , що використовується в абзаці першому частини першої статті 1241 Кодексу щодо права на обов`язкову частку у спадщині, ґрунтується на положеннях частини третьої статті 75 Сімейного кодексу, який відносить до категорії непрацездатні інвалідів І, II та III груп, а також пенсійного законодавства та законів України, які регулюють соціальне страхування і визначають поняття "непрацездатний".

На підставі ст. ст. 25, 30, 346, 1216, 1218, 1220, 1222, 1241 Цивільного кодексу України та керуючись ст. ст. 4, 12, 76, 81, 89, 263, 264, 265, 273 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Збільшені позовні вимоги ОСОБА_1 , жительки АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 до ОСОБА_2 , жительки АДРЕСА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Чортківська районна державна нотаріальна контора (вул. С. Бандери, 13, м. Чортків Тернопільська область, 48501, код ЄДРПОУ 02900593) про визнання права власності в порядку спадкування на обов`язкову частку в майні - задоволити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителькою АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 право власності в порядку спадкування за законом на одну шосту частину в обов`язковій частці у спадщині, яка відкрилася після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 на все належне йому майно.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо Тернопільському апеляційному суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення суду складено 17 грудня 2021 року.

Суддя:/підпис/

Копія вірна

Оригінал рішення знаходиться в матеріалах справи № 608/1725/21

Рішення набирає законної сили р.

Суддя: Н. З. Коломієць

Копію рішення видано року

Секретар:

СудЧортківський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення09.12.2021
Оприлюднено20.12.2021
Номер документу102001473
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —608/1725/21

Рішення від 09.12.2021

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Коломієць Н. З.

Рішення від 09.12.2021

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Коломієць Н. З.

Ухвала від 02.11.2021

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Коломієць Н. З.

Ухвала від 26.08.2021

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Коломієць Н. З.

Ухвала від 16.08.2021

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Квятковська Л. Й.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні