Рішення
від 20.12.2021 по справі 323/2020/21
ОРІХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 323/2020/21

Провадження № 2/323/707/21

РІШЕННЯ

Іменем УКРАЇНИ

20.12.2021 м. Оріхів

Оріхівський районний суд Запорізької області у складі головуючого - судді Плечищевої О.В., при секретарі - Лавданській Н.О., розглянувши у судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання права власності на майно в порядку спадкування за законом та за зустрічним позовом ОСОБА_4 , в інтересах якої діє ОСОБА_3 до ОСОБА_1 про визнанна права власності на майно в порядку спадкування за законом,

ВСТАНОВИВ:

03 серпня 2021 року до Оріхівського районного суду Запорізької області звернувся ОСОБА_1 з позовом до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання в порядку спадкування за законом після батька ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , права власності на таке майно: на 100 % майнових прав засновника Селянського (Фермерського) господарства ЮМО 1 К , ідентифікаційний код юридичної особи: 30648194, з правом проведення державної реєстрації у відповідних органах та на 1/8 частку земельної ділянки площею 23,2 га, кадастровим №2323981300:02:002:0126. цільове призначення для ведення фермерського господарства, з правом проведення державної реєстрації у відповідних органах.

В обґрунтування своїх вимог ОСОБА_1 послався на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_5 . Після його смерті відкрилася спадщина у вигляді:житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 , право власності підтверджено договором купівлі-продажу від 09.01.1998 року; земельної ділянки площею 0,2293 га за цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку , адреса: АДРЕСА_1 , право власності підтверджено Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №706376, виданого 12 березня 2007 року Димитрівської сільської ради Оріхівського району Запорізької області; майнових прав у Селянському (фермерському) господарстві ЮМО 1 К , ідентифікаційний код юридичної особи: 30648194, місцезнаходження: Запорізька область, Оріхівський район, селище Зарічне, вулиця Молодіжна, будинок 17; 1/8 частки земельної ділянки площею 23,2 га з кадастровим №2323981300:02:002:0126, цільове призначення для ведення фермерського господарства, право власності на яку підтверджено Державним актом на право власності на земельну ділянку серія ЯГ №705964, виданого 26 грудня 2007 року Оріхівською РДА Запорізької області; автомобілю марки ВАЗ, модель 212140 загальний легковий Універсал-В, реєстраційний номер НОМЕР_1 , рік випуску 2009; причіпу марки МАГ, модель 202 загальний причіп - загальний ПР-бортовий-В, реєстраційний номер НОМЕР_2 , рік випуску 2019.

Спадкоємцями першої черги за законом спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_5 , являються рідні діти: син ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , донька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та дружина ОСОБА_3 .

У визначений законом час позивач та його сестра звернулися до Оріхівської державної нотаріальної контори з заявами про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті батька, де було заведено спадкову справу №105/2021 рік. Дружина померлого відмовилася від прийняття спадщини на користь дітей.

ОСОБА_2 страждає на дитячий церебральний параліч та є інвалідом з дитинства І групи, яка потребує постійного догляду. Рішенням Оріхівського районного суду Запорізької області від 12.08.2016 року ОСОБА_6 було визнано недієздатною та призначено опікуном матір ОСОБА_3 .

З огляду на стан здоров`я ОСОБА_2 , а також враховуючи, шо юридичною особою - Фермерським господарством, має займатися той зі спадкоємців, який виявив бажання та має хист до цього, сторони вирішили розподілити спадщину між спадкоємцями, отримавши відповідний дозвіл органу опіки та піклування, наступним чином: житловий будинку та земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 - ОСОБА_2 ; все інше майно - позивачу ОСОБА_1 .

При зверненні ОСОБА_1 до нотаріуса з заявами про видачу свідоцтв про право на спадщину за законом на спадкове майно нотаріусом було вказано, що перешкод в оформленні транспортних засобів не має, а оформити майнові права засновника фермерського господарства та 1/8 частку земельної ділянки не можливо, про що нотаріусом було надано відповідні постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії.

Батько позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_5 22 вересня 1999 року заснував СФГ ЮМО- К (код за ЄДРПОУ 30648194), де він був єдиним засновником Господарства, про що визначено Статутом Господарства та інформацією з державного реєстру. На час утворення фермерського господарства його складений капітал становив 0 грн., проте на теперішній час відповідно даних бухгалтерського обліку господарству належить майно вартістю станом на 01.07.2021 -77000 грн.

Фермерське господарство зареєстроване як суб`єкт господарської діяльності. Основними напрямками його діяльності є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур та оптова торгівля зерном, насінням і кормамидля тварин, яку господарство здійснює на земельній ділянці площею 23,2 га, розташованої на території Димитрівської сільської ради Оріхівськіріо'. району Запорізької області з використанням власних основних засобів.

Ухвалою суду від 25 серпня 2021 року провадження у справі було відкрите, а її розгляд визначений в порядку загального позовного провадження. Учасникам справи був наданий час для подання письмових заяв по суті спору та доказів на їх обґрунтування.

15 вересня 2021 року до суду надійшла зустрічна позовна заява ОСОБА_4 , в інтересах якої діє ОСОБА_3 до ОСОБА_1 про визнанна права власності на майно в порядку спадкування за законом. Зустрічний позов обгрунтовується тим, що ОСОБА_1 було подано до Оріхівського районного суду Запорізької області позовну заяву про визнання за ним права власності на спадкове майно, яке залишилося після смерті ОСОБА_5 у вигляді фермерського господарства та 1/8 частки земельної ділянки, де відповідачами є ОСОБА_3 та донька ОСОБА_2 , яка страждає на дитячий церебральний параліч та є інвалідом з дитинства І групи, яка потребує постійного догляду. Рішенням Оріхівського районного суду Запорізької області від 12.08.2016 року ОСОБА_6 було визнано недієздатною та призначено мене опікуном.З викладеними в позовній заяві вимогами погоджується та зазначає, що вона, як опікун недієздатної особи, діючи в її інтересах, звернулася до Оріхівської державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини. Між спадкоємцями за законом було укладено в нотаріальній конторі договір про поділ спадкового майна, при чому було отримано дозвіл органу опіки та піклування. Згідно договору про поділ спадкового майна ОСОБА_2 отримує житловий будинок з господарського будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 , право власності підтверджено договором купівлі-продажу від 09.01.1998 року та земельну ділянку площею 0,2293 га за цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку , адреса: АДРЕСА_1 , право власності підтверджено Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №706376, виданого 12 березня 2007 року Димитрівськ ою сільською радою Оріхівського району Запорізької області.

Перешкод в отриманні свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку не має, а отримати свідоцтво про право на спадщину за законом на житловий будинок на ім`я доньки вона не може, в зв`язку з тим, що правовстановлюючим документом на ім`я померлого є договір купівлі - продажу від 09.01.1998 року, посвідчений Пологівською товарною біржею Агропромінвест , про що нотаріусом було надано відповідну постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії.

Згідно зі ст. 15 Закону України Про товарну біржу , зокрема угода вважається укладеною з моменту її реєстрації на біржі. Відповідно до ст. 227 ЦК УРСР вимагається нотаріальне посвідчення договору купівлі-продажу жилого будинку, якщо хоча б однією зі сторін є громадянин.

Відповідно до ст. 224 ЦК УРСР 1963 року (що була чинною на момент укладення вищевказаного договору) за договором купівлі-продажу продавець зобов`язується передати майно у власність покупцю, а покупець зобов`язується прийняти майно та сплатити за нього визначену грошову суму. Відповідно до ст. 225 ЦК УРСР 1963 року право продажу майна належить власнику. Сторонами договору купівлі-продажу всі умови договору виконані належним чином і в установлені строки. Від часу купівлі житлового будинку пройшло 23 роки, весь цей час померлий вважав себе власником будинку, ніколи не отримував будь-яких претензій зі сторони колишнього власника, однак через зміни в законодавстві право на розпорядження житловим будинком суттєво порушується. Тому іншим способом, аніж шляхом звернення до суду, ОСОБА_3 не може захистити право своєї доньки на спадщину.

Ухвалою суду від 29 жовтня 2021 року зустрічний позов був об`єднаний в одне провадження з первісним. За клопотанням представника позивача, в порядку ч. 2 ст. 197 ЦПК України, в Оріхівській державній нотаріальній конторі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) було витребувано належним чином завірену копію спадкової справи №105/2021, заведену після смерті ОСОБА_5 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позивач за первісним позовом та відповідач за зустрічним позовом ОСОБА_1 в судове засідання не з"явився, до суду надав заяву, прохає провести розгляд справи за його відсутності та задовольнити його позов в поному об"ємі. Зустрічний позов ОСОБА_2 також прохає задовольнити.

Представник первісного позивача та відповідач за зустрічним позовом ОСОБА_1 - адвокат Макаренко О.М. в судове засідання не з"явився, до суду надав заяву , прохає розгляд справи здійснювати без присутності сторони позивача. На задоволенні позовних вимог наполягає в повному об"ємі з підстав, наведених у позові. Стосовно вимог за зустрічним позовом, вважає, що вимоги, заявлені ОСОБА_2 є цілком законні та такі, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

ОСОБА_3 в інтересах недієздатної ОСОБА_2 , відповідач за первісним позовом та позивач за зустрічним позовом, в судове засідання не з"явилася, до суду надала заяву про розгляд справи без її участі, задовольнити позовні вимоги як ОСОБА_2 так і ОСОБА_1 .

З урахуванням надходження від сторін по справі заяв про визнання первісного та зустрічного позову, а також з огляду на достатність зібраних у справі доказів, суд вважав за можливе ухвалити рішення по суті справи.

Фіксування судового процесу технічними засобами звукозапису не здійснювалось на підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Як випливає з матеріалів справи, ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько ОСОБА_1 - ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 , видане 04 грудня 2020 року виконавчим комітетом Комишуваської селищної ради Оріхівського району Запорізької області, актовий запис про смерть №187.

Після його смерті відкрилася спадщина у вигляді: житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 , право власності підтверджено договором купівлі-продажу від 09.01.1998 року; земельної ділянки площею 0,2293 га за цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку , адреса: АДРЕСА_1 , право власності підтверджено Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №706376, виданого 12 березня 2007 року Димитрівської сільської ради Оріхівського району Запорізької області; майнових прав у Селянському (фермерському) господарстві ЮМО 1 К , ідентифікаційний код юридичної особи: 30648194, місцезнаходження: Запорізька область, Оріхівський район, селище Зарічне, вулиця Молодіжна, будинок 17; 1/8 частки земельної ділянки площею 23,2 га з кадастровим №2323981300:02:002:0126, цільове призначення для ведення фермерського господарства, право власності на яку підтверджено Державним актом на право власності на земельну ділянку серія ЯГ №705964, виданого 26 грудня 2007 року Оріхівською РДА Запорізької області; автомобілю марки ВАЗ, модель 212140 загальний легковий Універсал-В, реєстраційний номер НОМЕР_1 , рік випуску 2009; причіпу марки МАГ, модель 202 загальний причіп - загальний ПР-бортовий-В, реєстраційний номер НОМЕР_2 , рік випуску 2019.

Статтею 1261 Цивільного Кодексу України передбачено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Спадкоємцями першої черги за законом спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_5 , являються рідні діти: син ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , донька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та дружина ОСОБА_3 .

У визначений законом час позивач та його сестра звернулися до Оріхівської державної нотаріальної контори з заявами про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті батька, де було заведено спадкову справу №105/2021 рік. Дружина померлого відмовилася від прийняття спадщини на користь дітей.

ОСОБА_2 страждає на дитячий церебральний параліч та є інвалідом з дитинства І групи, яка потребує постійного догляду. Рішенням Оріхівського районного суду Запорізької області від 12.08.2016 року ОСОБА_6 було визнано недієздатною та призначено опікуном матір ОСОБА_3 .

З огляду на стан здоров`я ОСОБА_2 , а також враховуючи, шо юридичною особою - Фермерським господарством, має займатися той зі спадкоємців, який виявив бажання та має хист до цього, сторони вирішили розподілити спадщину між спадкоємцями, отримавши відповідний дозвіл органу опіки та піклування, наступним чином: житловий будинку та земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 - ОСОБА_2 ; все інше майно - позивачу ОСОБА_1 .

Спадкоємці, які прийняли спадщину, можуть укласти договір про поділ спадкового майна, що узгоджується із нормами статей 6, 627 Цивільного Кодексу України. Правочин про поділ спадщини здійснюється за згодою спадкоємців, що прийняли спадщину, і оформляється договором між ними, у якому зазначаються належні їм реальні частки у спадщині. При недосягненні згоди поділ здійснюється у судовому порядку відповідно до часток, належних кожному із спадкоємців. Такий договір нами й було укладено у нотаріуса.

При зверненні ОСОБА_1 до нотаріуса з заявами про видачу свідоцтв про право на спадщину за законом на спадкове майно нотаріусом було вказано, що перешкод в оформленні транспортних засобів не має, а оформити майнові права засновника фермерського господарства та 1/8 частку земельної ділянки не можливо, про що нотаріусом було надано відповідні постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії.

Батько позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_5 22 вересня 1999 року заснував СФГ ЮМО- К (код за ЄДРПОУ 30648194), де він був єдиним засновником Господарства, про що визначено Статутом Господарства та інформацією з державного реєстру. На час утворення фермерського господарства його складений капітал становив 0 грн., проте на теперішній час відповідно даних бухгалтерського обліку господарству належить майно вартістю станом на 01.07.2021 -77000 грн.

Фермерське господарство зареєстроване як суб`єкт господарської діяльності. Основними напрямками його діяльності є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур та оптова торгівля зерном, насінням і кормамидля тварин, яку господарство здійснює на земельній ділянці площею 23,2 га, розташованої на території Димитрівської сільської ради Оріхівськіріо'. району Запорізької області з використанням власних основних засобів.

15 вересня 2021 року до суду надійшла зустрічна позовна заява ОСОБА_4 , в інтересах якої діє ОСОБА_3 до ОСОБА_1 про визнанна права власності на майно в порядку спадкування за законом. Зустрічний позов обгрунтовується тим, що ОСОБА_1 було подано до Оріхівського районного суду Запорізької області позовну заяву про визнання за ним права власності на спадкове майно, яке залишилося після смерті ОСОБА_5 у вигляді фермерського господарства та 1/8 частки земельної ділянки, де відповідачами є ОСОБА_3 та донька ОСОБА_2 , яка страждає на дитячий церебральний параліч та є інвалідом з дитинства І групи, яка потребує постійного догляду. Рішенням Оріхівського районного суду Запорізької області від 12.08.2016 року ОСОБА_6 було визнано недієздатною та призначено мене опікуном.З викладеними в позовній заяві вимогами погоджується та зазначає, що вона, як опікун недієздатної особи, діючи в її інтересах, звернулася до Оріхівської державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини. Між спадкоємцями за законом було укладено в нотаріальній конторі договір про поділ спадкового майна, при чому було отримано дозвіл органу опіки та піклування. Згідно договору про поділ спадкового майна ОСОБА_2 отримує житловий будинок з господарського будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 , право власності підтверджено договором купівлі-продажу від 09.01.1998 року та земельну ділянку площею 0,2293 га за цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку , адреса: АДРЕСА_1 , право власності підтверджено Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №706376, виданого 12 березня 2007 року Димитрівськ ою сільською радою Оріхівського району Запорізької області.

Перешкод в отриманні свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку не має, а отримати свідоцтво про право на спадщину за законом на житловий будинок на ім`я доньки вона не може, в зв`язку з тим, що правовстановлюючим документом на ім`я померлого є договір купівлі - продажу від 09.01.1998 року, посвідчений Пологівською товарною біржею Агропромінвест , про що нотаріусом було надано відповідну постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії.

Згідно зі ст. 15 Закону України Про товарну біржу , зокрема угода вважається укладеною з моменту її реєстрації на біржі. Відповідно до ст. 227 ЦК УРСР вимагається нотаріальне посвідчення договору купівлі-продажу жилого будинку, якщо хоча б однією зі сторін є громадянин. .

Відповідно до ст. 224 ЦК УРСР 1963 року (що була чинною на момент укладення вищевказаного договору) за договором купівлі-продажу продавець зобов`язується передати майно у власність покупцю, а покупець зобов`язується прийняти майно та сплатити за нього визначену грошову суму. Відповідно до ст. 225 ЦК УРСР 1963 року право продажу майна належить власнику. Сторонами договору купівлі-продажу всі умови договору виконані належним чином і в установлені строки. Від часу купівлі житлового будинку пройшло 23 роки, весь цей час померлий вважав себе власником будинку, ніколи не отримував будь-яких претензій зі сторони колишнього власника, однак через зміни в законодавстві право на розпорядження житловим будинком суттєво порушується. Тому іншим способом, аніж шляхом звернення до суду, ОСОБА_3 не може захистити право своєї доньки на спадщину.

Статтею 191 ЦК України визначено, що підприємство є єдиним майновим комплексом, яке використовується для здійснення підприємницької діяльності. До складу підприємства як єдиного майнового комплексу входять усі види майна, призначені для його діяльності, включаючи земельні ділянки, будівлі, споруди, устаткування, інвентар, сировину, продукцію, права вимоги, борги, а також право на торгівельну марку або інше позначення та інші права, якщо інше не встановлено договором або законом. Відтак, СФГ ІОМО 1 К. є об`єктом цивільних прав та предметом цивільного обороту, яке є власністю засновника та входить до складу спадкового майна, право на яке мають спадкоємці після його смерті. Але в зв`язку з відсутністю розміру складеного капіталу та реєстрації господарства як цілісного майнового комплексу не можливо отримати свідоцтво про право на спадщину на майнові права засновника фермерського господарства. Перешкодою в оформленні 1/8 частки земельної ділянки для ведення фермерського господарства є те, що в державному акті право власності на земельну ділянку зазначене як право спільної сумісної власності.

Оскільки нотаріус відмовив в видачі свідоцтв про право на спадщину, іншим способом, аніж шляхом звернення до суду, ОСОБА_1 не можу захистити своє право на спадщину.

Враховуючи вищенаведене позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 1261, 1267 Цивільного кодексу України, керуючись ст. ст. 2, 7, 10, 28, 81, 82, 84, 263-265 Цивільного процесуального кодексу України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання права власності на майно в порядку спадкування за законом та за зустрічним позовом ОСОБА_4 , в інтересах якої діє ОСОБА_3 до ОСОБА_1 про визнанна права власності на майно в порядку спадкування за законом - задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 , в порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 , право власності на 100 % майнових прав засновника Селянського (Фермерського) господарства ЮМО 1 К , ідентифікаційний код юридичної особи: 30648194, з правом проведення державної реєстрації у відповідних органах.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 , в порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 , право власності на 1/8 частку земельної ділянки площею 23,2 га, кадастровим №2323981300:02:002:0126. цільове призначення для ведення фермерського господарства, з правом проведення державної реєстрації у відповідних органах.

Визнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 , в порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 , право власності на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , який складається: житловий будинок літ. А, прибудова літ. а, вбиральня літ. Б, сарай літ. В, гараж літ. Г, літня кухня, літ. Д, навіс літ.Е, душ літ. Є, навіс літ. Ж, вольєр літ. З, погріб літ. П-г, паркан №1, ворота №2, колодязь №3, паркан №4, ворота №5, паркан №6, паркан №7, вигрібна яма №8, водопровід №9, вимощення І, з правом проведення державної реєстрації у відповідних органах.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення постанови апеляційним судом.

Рішення може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду безпосередньо або через Оріхівський районний суд Запорізької області шляхом подання апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного тексту рішення, а разі подання апеляційної скарги особою, яка не брала участі у справі, протягом 30 днів з вручення копії рішення.

Повний текст рішення складений 20 грудня 2021 року.

Суддя Оріхівського районного суду

Запорізької області О.В.Плечищева

СудОріхівський районний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення20.12.2021
Оприлюднено20.12.2021
Номер документу102005399
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —323/2020/21

Рішення від 20.12.2021

Цивільне

Оріхівський районний суд Запорізької області

Плечищева О. В.

Ухвала від 29.10.2021

Цивільне

Оріхівський районний суд Запорізької області

Плечищева О. В.

Ухвала від 29.10.2021

Цивільне

Оріхівський районний суд Запорізької області

Плечищева О. В.

Ухвала від 25.08.2021

Цивільне

Оріхівський районний суд Запорізької області

Плечищева О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні