40/327-07
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"03" липня 2007 р. Справа № 40/327-07
вх. № 8095/4-40
Суддя господарського суду Хотенець П.В.
при секретарі судового засідання Дуброва Н.О.
за участю представників сторін:
позивача - Дьяченко О.В., дов. від 01.06.2007 року відповідача - Кобильнік Д.А., дов. від 29.05.2007 року
розглянувши справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод хромових шкір "Більшовик", м. Харків
до Дочірнього підприємства "ДОБРОБУТ", м. Харків
про звільнення та визнання права власності
ВСТАНОВИВ:
До господарського суду Харківської області звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю "Завод хромових шкір "Більшовик" з позовом до Дочірнього підприємства "ДОБРОБУТ" про звільнення та визнання права власності на приєднану одноповерхову, нежитлову будівлю з підвалом загальною площею 549,4 кв.м., що розташоване за адресою: м. Харків, вул. Тахіатаська, 8.
Представник позивача у судовому засіданні 02 липня 2007 року підтримує заявлені позовні вимоги, просить їх задовольнити у повному обсязі, посилаючись на те, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Завод хромових шкір "Більшовик" є правонаступником Товариства з обмеженою відповідальністю "Кедр Плюс", який 27 вересня 2004 року на Харківській товарній біржі став переможцем у торгах з продажу ЦМК АТ ХВШО "Більшовик". До ЦМК увійшли: нежитлові будівлі, споруди, інженерні комунікації, транспортні засоби, спеціалізоване та технологічне обладнання, шкіряний товар у асортименті, дебіторська заборгованість, фінансові інвестиції у вигляді корпоративних прав ДП АТ ХВШО "Більшовик" МП "ДОБРОБУТ". Крім того, згідно біржового протоколу однією з часток, що увійшли до ЦМК були корпоративні права ДП АТ ХВШО "Більшовик" МП "ДОБРОБУТ". Тобто, крім усього майна перейшло право власності на корпоративні права Дочірнього підприємства "ДОБРОБУТ" та право власності на майно, що йому належить, а саме на нежитлову будівлю, з підвалом, що знаходиться за адресою м. Харків, вул. Тахіатаська, 8, загальною площею 549,4 кв.м. Також, позивач зазначив, що до теперішнього часу відповідач відмовляється звільнити займане приміщення, здаючи його в оренду без погодження з позивачем, отримуючи кошти та витрачаючи на особисті нужди та інше. На підставі викладеного позивач просить суд зобов'язати відповідача звільнити займане приміщення та визнати за позивачем право власності на зазначену нежитлову будівлю.
Представник відповідача у судовому засіданні 02 липня 2007 року проти позову заперечує в повному обсязі та просить суд оголосити перерву до 03 липня 2007 року для надання зустрічного позову.
02 липня 2007 року в судовому засіданні було оголошено перерву до 03 липня 2007 року до 16 годин.
03 липня 2007 року після перерви розгляд справи було поновлено та продовжено у тому ж складі.
Представник позивача у судовому засіданні наполягає на задоволенні позову.
Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечує, надав суду зустрічний позов до позивача про визнання права власності на приєднану, одноповерхову, нежитлову будівлю з підвалом, літ. "А-9" загальною площею 549, 4 кв.м., а саме приміщення першого поверху № 30-55 загальною площею 274,7 кв. м., приміщення підвалу № 10-21 загальною площею 274,7 кв. м., що розташована за адресою м. Харків, вул. Тахіатаська, 8, за Дочірнім підприємством "ДОБРОБУТ", (код ЄДРПОУ 23909256), в якому на його думку вбачаються всі необхідні доводи по спростуванню вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод хромових шкір "Більшовик" та задоволенню зустрічного позову. В зустрічній позовній заяві відповідач вказує на те, що ДП АТ ХВШО "Більшовик" МП "ДОБРОБУТ" є самостійною юридичною особою зі своїм балансом, розрахунковим рахунком, печаткою та кутовим штампом.
27 березня 2006 року відповідно до рішення Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод хромових шкір "Більшовик" про зміну юридичної адреси, найменування ДП АТ ХВШО "Більшовик" МП "ДОБРОБУТ", виконавчим комітетом Харківської міської ради, номер запису 14801050001024733 була проведена державна реєстрація нового Статуту дочірнього підприємства. Відповідно нової редакції Статуту, засновником дочірнього підприємства стало Товариство з обмеженою відповідальністю "Завод хромових шкір "Більшовик", найменування юридичної особи - Дочірнє підприємство "ДОБРОБУТ", юридична адреса - м. Харків, вул. Тахіатаська, 8. Дочірнє підприємство "ДОБРОБУТ" є правонаступником усього майна, усіх прав та обов'язків ДП АТ ХВШО "Більшовик" МП "ДОБРОБУТ".
11 квітня 2007 року Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод хромових шкір "Більшовик" і Товариство з обмеженою відповідальністю "УСМАРЬ" уклали угоду купівлі-продажу корпоративних прав відповідно до якої засновником Дочірнього підприємства "ДОБРОБУТ" стало Товариство з обмеженою відповідальністю "УСМАРЬ".
Дочірнє підприємство "ДОБРОБУТ" є власником всього майна, що йому належить відповідно до Законів та Кодексів України, а також спірного нерухомого майна - нежитлової, приєднаной до будинку, одноповерхової будівлі з підвалом, що знаходиться за адресою м. Харків, вул. Тахіатаська, 8, з наступних підстав.
Нежитлова будівля знаходиться в обслуговуванні та на балансі Дочірнього підприємства "ДОБРОБУТ" вже більше 10 років, з дати державної реєстрації юридичної особи Дочірнього підприємства "ДОБРОБУТ" - 27 травня 1996 року, за весь час не вибувала з користування, володіння та розпорядження Дочірнім підприємством "ДОБРОБУТ", відкрито володіє. Право володіння нерухомим майном у Дочірнього підприємства "ДОБРОБУТ" виникло на підставі постанови правління АТ ХВШО "Більшовик" "Про вдосконалення структури АТ ХВШО "Більшовик" від 29 березня 1996 року. Цією постановою, власник нерухомого майна - АТ ХВШО "Більшовик", добровільно передав Дочірньому підприємству "ДОБРОБУТ" житлові будинки, гуртожитки і нежитлову будівлю. Вартість нерухомого майна, що знаходиться на балансі юридичної особи відображується у фінансових звітах які надавались до головного управління статистики у Харківській області, з 1996 року обслуговує та здає її в оренду.
Нежитлова будівля згідно технічного паспорту є частиною будинку № 8 по вул. Тахіатаська. При вирішенні питання по переводу цього дому з числа гуртожитків та надання йому статусу житлового будинку, процедуру цього оформлення проводив саме власник, тобто Дочірнє підприємство "ДОБРОБУТ". Виконком Харківської міської ради розглянувши документи надані Дочірнім підприємством "ДОБРОБУТ", рішенням № 242 від 07 квітня 2004 року задовольнив клопотання.
Вибраний Дочірнім підприємством "ДОБРОБУТ" спосіб захисту його прав та законних інтересів відповідає визначеним статтею 16 Цивільного кодексу України способам захисту цивільних прав та інтересів та статті 392 Цивільного кодексу України, згідно з якою власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою. Враховуючи, що згідно статті 60 Господарського процесуального кодекса України відповідач має право до прийняття рішення зі спору подати до позивача зустрічний позов для спільного розгляду з первісним позовом, суд приймає зустрічний позов відповідача як такий, що не суперечить інтересам сторін та діючому законодавству.
Суд заслухавши пояснення представників сторін вивчивши матеріали справи дійшов висновку, що позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод хромових шкір "Більшовик" до Дочірнього підприємства "ДОБРОБУТ" про звільнення та визнання права власності на приєднану одноповерхову, нежитлову будівлю з підвалом загальною площею 549,4 кв.м., що розташоване за адресою: м. Харків, вул. Тахіатаська, 8- не підлягає задоволенню, а зустрічна позовна заява Дочірнього підприємства "ДОБРОБУТ" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод хромових шкір "Більшовик" - підлягає задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи 16 квітня 1991 року державне підприємство - Харківське виробниче шкіряне об'єднання "Більшовик" на підставі рішення № 136-29 виконавчого комітету Київської районної ради народних депутатів, було переєстровано у Орендне підприємство "Харківське виробниче шкіряне об'єднання "Більшовик".
18 вересня 1991 року Орендному підприємству ХВШО "Більшовик" було надано Акт про викуп трудовим колективом майна державного підприємства ХВШО "Більшовик". Оцінки вартості майна державного підприємства ХВШО "Більшовик" була проведена відповідно до наказу Міністерства легкої промисловості УРСР від 27 листопада 1990 року.
05 листопада 1991 року виконавчим комітетом Київської районної ради народних депутатів рішенням № 419-31 було зареєстровано Колективне підприємство "Харківське виробниче шкіряне об'єднання "Більшовик", як правонаступник Орендного підприємства ХВШО "Більшовик".
08 червня 1993 року виконавчим комітетом Київської районної ради народних депутатів розпорядженням № 1961 було зареєстровано Акціонерне товариство Харківське виробниче шкіряне об'єднання "Більшовик", далі за змістом - АТ ХВШО "Більшовик", яке стало правонаступником Колективного підприємства ХВШО "Більшовик".
30 грудня 1993 року, Фондом державного майна України було видано наказ № 41-П "Про підтвердження викупу державного підприємства та видачу свідоцтва про право власності". Згідно цього наказу трудовому колективу Колективного підприємства ХВШО "Більшовик" було надано Свідоцтво, реєстраційний № П-143 від 30 грудня 1993 року, про право власності на майно цілісного майнового комплексу державного підприємства ХВШО "Більшовик".
29 березня 1996 року правління АТ ХВШО "Більшовик" прийняло постанову "Про вдосконалення структури АТ ХВШО "Більшовик". Відповідно цієї постанови, житлово-комунальне господарство АТ ХВШО "Більшовик" здійснювало утримання гуртожитків та надавало житлово-комунальні послуги їх мешканцям яке було реорганізовано у Дочірнє підприємство АТ ХВШО "Більшовик" мале підприємство "ДОБРОБУТ".
24 травня 1996 року виконавчим комітетом Київської районної ради народних депутатів розпорядженням № 1080 було зареєстровано ДП АТ ХВШО "Більшовик" МП "ДОБРОБУТ".
Відповідно до пунктом 3 розпорядження № 1080, було затверджено Статут ДП АТ ХВШО "Більшовик" МП "ДОБРОБУТ", далі за змістом Статут. Згідно статті 3 Статуту, майно ДП АТ ХВШО "Більшовик" МП "ДОБРОБУТ" складається з основних та зворотних активів, що знаходяться на його самостійному балансі. На баланс ДП АТ ХВШО "Більшовик" МП "ДОБРОБУТ" відповідно наказу АТ ХВШО "Більшовик" № 233 від 04 квітня 1996 року "На виконання постанови правління АТ ХВШО "Більшовик" "Про вдосконалення структури АТ ХВШО "Більшовик", були передані житлові дома та гуртожитки у тому числі і 9-ти поверховий гуртожиток за адресою м. Харків, вул. Тахіатаська, 8. Комунальним підприємством "Харківське бюро технічної інвентаризації" було розроблено технічний паспорт будинку. Згідно плану першого поверху, та підвалу до житлового будинку за адресою м. Харків, вул. Тахіатаська, 8, літ. "А-9" увійшла приєднана одноповерхова нежитлова будівля з підвалом. До першого поверху нежитлової будівлі увійшли приміщення № 30-55 загальна площа яких складає 274,7 кв. м. До підвалу нежитлової будівлі увійшли приміщення № 10-21 загальна площа яких складає 274,7 кв. м.
Відповідно до пункту 3.4 Статуту Дочірнє підприємство "ДОБРОБУТ" здійснює володіння, користування та розпорядження майном переданим йому засновником - АТ ХВШО "Більшовик".
У 2002 році господарським судом Харківської області було порушено проводження по справі № Б-16927/2-19 про визнання боржника - АТ ХВШО "Більшовик", банкрутом.
27 вересня 2004 року на Харківській товарній біржі відбулися торги з продажу ЦМК АТ ХВШО "Більшовик". До ЦМК увійшли: нежитлові будівлі, споруди, інженерні комунікації, транспортні засоби, спеціалізоване та технологічне обладнання, шкіряний товар у асортименті, дебіторська заборгованість, фінансові інвестиції у вигляді корпоративних прав ДП АТ ХВШО "Більшовик" МП "ДОБРОБУТ".
Переможцем аукціону стало Товариство з обмеженою відповідальністю "КЕДР ПЛЮС", яке у подальшому було перейменоване у Товариство з обмеженою відповідальністю "ЗХШ "Більшовик".
Після продажу ЦМК АТ ХВШО "Більшовик" та задовільненя вимог кредиторів за рахунок вилучених коштів, у АТ ХВШО "Більшовик" не залишилось будь яких активів.
20 грудня 2004 року господарським судом Харківської області було винесено ухвалу по справі № Б-16927/2-39 про ліквідацію юридичної особи – АТ ХВШО "Більшовик".
Згідно біржового протоколу однією з часток, що увійшли до ЦМК були корпоративні права ДП АТ ХВШО "Більшовик" МП "ДОБРОБУТ".
ДП АТ ХВШО "Більшовик" МП "ДОБРОБУТ" є юридичною особою зі своїм балансом, розрахунковим рахунком, печаткою та кутовим штампом.
Відповідно до постанови від 29 березня 1996 року власник нерухомого майна - АТ ХВШО "Більшовик", добровільно передав Дочірньому підприємству "ДОБРОБУТ" житлові будинки, гуртожитки і спірну нежитлову будівлю. З 1996 року будинок № 8 по вул. Тахіатаська разом з нежитловою будівлею знаходиться на балансі Дочірнього підприємства "ДОБРОБУТ". Нерухоме майно підприємства що знаходиться на балансі відображається у відповідних фінансових звітах.
27 березня 2006 року відповідно до рішення Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗХШ "Більшовик" (нового засновника дочірнього підприємства) про зміну юридичної адреси, найменування ДП АТ ХВШО "Більшовик" МП "ДОБРОБУТ", виконавчим комітетом Харківської міської ради, була проведена державна реєстрація нового Статуту дочірнього підприємства. Відповідно нової редакції Статуту, засновником дочірнього підприємства став Товариство з обмеженою відповідальністю "ЗХШ "Більшовик", найменування юридичної особи - дочірнє підприємство "ДОБРОБУТ", юридична адреса - м. Харків, вул. Тахіатаська, 8. Дочірнє підприємство "ДОБРОБУТ" є правонаступником усього майна, усіх прав та обов'язків ДП АТ ХВШО "Більшовик" МП "ДОБРОБУТ".
При створенні даного підприємства засновником було внесено майно для господарської діяльності підприємства, серед якого окрім гуртожитків інше обладнання та матеріальні цінності.
Стаття 12 Закону України "Про господарські товариства" встановлює, що товариство є власником майна переданого йому засновниками і учасниками у власність. Відповідно до статті 26 Закону України "Про власність" об'єктами права власності господарського товариства, що є юридичною особою, є грошові кошти та майнові внески його членів, а також майно, набуте внаслідок господарської діяльності, та інше майно, придбане на підставах не заборонених законом.
Згідно статті 317 Цивільного кодексу України власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном.
Більш ніж 10 років Дочірнє підприємство "Добробут" користується, розпоряджається та володіє своїм майном.
Згідно статті 319 Цивільного кодексу України власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Згідно статті 320 Цивільного кодексу України власник має право використовувати своє майно для підприємницької діяльності, а саме здавати в оренду, дарувати, міняти та здійснювати іншу діяльність не заборонену законом.
11 квітня 2007 року Товариство з обмеженою відповідальністю "ЗХШ "Більшовик" і Товариство з обмеженою відповідальністю "УСМАРЬ" уклали угоду купівлі-продажу корпоративних прав відповідно до якої Товариство з обмеженою відповідальністю "ЗХШ "Більшовик" - продавець передав, Товариство з обмеженою відповідальністю "УСМАРЬ" - покупець прийняв корпоративні права дочірнього підприємства "ДОБРОБУТ". Угода посвідчена нотаріально, приватним нотаріусом Грузковою Ю.В. та зареєстрована у реєстрі за № 2920. Про зміну засновника виконавчим комітетом проведено відповідну реєстрацію засновницьких документів ДП «Добробут», за якими засновником є Товариство з обмеженою відповідальністю "УСМАРЬ".
При переході права власності на корпоративні права право власності на майно цього підприємства не переходить а ні до особи що відчужувала корпоративні права а ні до особи, що придбала корпоративні права.
Таким чином, як вбачається з аналізу діючого законодавства та матеріалів справи власником нежитлової будівлі літ. "А-9" загальною площею 549, 4 кв.м., а саме приміщення першого поверху № 30-55 загальною площею 274,7 кв. м., приміщення підвалу № 10-21 загальною площею 274,7 кв. м., що розташована за адресою м. Харків, вул. Тахіатаська, 8 – є Дочірнє підприємство "ДОБРОБУТ", код ЄДРПОУ 23909256. Відповідно до статті 55 Закону України "Про власність" власник не може бути позбавлений права власності на своє майно.
Згідно статті 49 Господарського процесуального кодексу України державне мито на відповідача за первісним позовом не покладається.
Приймаючи до уваги, що позивач по зустрічному позову не наполягає на стягненні з відповідача по зустрічному позову судових витрат, суд вважає, що витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу слід покласти на позивача по зустрічному позову.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, Закону України "Про господарські товариства", статтями 16, 115, 316-321, 392, Цивільного кодексу України, статтями 26, 55 Закону України "Про власність", статтею 20 Господарського кодексу України, статтями 1, 4, 12, 33, 43, 47-49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, -
ВИРІШИВ:
Прийняти зустрічну позовну заяву відповідача для спільного розглядуз первісним позовом.
У задоволенні позовніих вимог за первісним позовом відмовити.
Зустрічні позовні вимоги задовольнити.
Визнати право власності Дочірнього підприємства "ДОБРОБУТ" (код ЄДРПОУ 23909256), на нежитлову будівлю літ. "А-9" загальною площею 549, 4 кв.м., а саме приміщення першого поверху № 30-55 загальною площею 274,7 кв. м., приміщення підвалу № 10-21 загальною площею 274,7 кв. м., що розташована за адресою м. Харків, вул. Тахіатаська, 8.
Суддя Хотенець П.В.
Секретар судового засідання Дуброва Н.О.
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 03.07.2007 |
Оприлюднено | 16.10.2007 |
Номер документу | 1020230 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Хотенець П.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні