Справа №442/8669/21
Провадження №2/442/1699/2021
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 грудня 2021 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області в складі:
головуючого - судді Нагірної О.Б.
за участю секретаря судового засідання Кмітя Р.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Дрогобичі в порядку загального позовного провадження цивільну справу №442/8669/21 за позовом ОСОБА_1 до Територіальної громади в особі Бориславської міської ради про визнання права власності на спадкове майно за заповітом,-
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просить визнати за ним право власності на житловий будинок, загальною площею 72,8 кв. м., житловою площею 48,3 кв. м. з господарськими будівлями та спорудами, який розташований по АДРЕСА_1 в порядку спадкування за заповітом після смерті бабці, ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування позову покликається на те, що він є онуком ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Після смерті якої відкрилася спадщина на належне їй майно, зокрема на житловий будинок, загальною площею 72,8 кв. м., житловою площею 48,3 кв. м. з господарськими будівлями та спорудами, який розташований по АДРЕСА_1 . За життя померла склала заповіт, яким все своє майно заповіла позивачу. Звернувшись до приватного нотаріуса із заяво про прийняття спадщини отримав відмову щодо спірного майна, у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на спірне спадкове майно.
Ухвалою судді Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 19.11.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено розгляд справи проводити в порядку загального позовного провадження, про що повідомити сторони, встановлено відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву, пред`явлення зустрічного позову. Також, позивачу встановлено п`ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив, а відповідачу п`ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення.
Призначено підготовче судове засідання на 06.12.2021.
Ухвалою від 06.12.2021 підготовче судове засідання закрито та призначено справу до судового розгляду.
В судове засідання сторони не з`явилися.
Від позивача надійшла заява про слухання справи у його відсутності та підтримання позову.
Від представника відповідача надійшла заява про слухання справи у його відсутності, щодо вирішення справи покладається на думку суду.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України , у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши та перевіривши зібрані по справі докази, оцінивши їх в сукупності, суд вважає, що позов слід задовольнити з наступних підстав.
Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом.
Відповідно до вимог ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи і часом її відкриття є день її смерті.
Згідно положень ст. 1268 ч. 3 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. У відповідності до вимог ст.1218 ЦК України визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
У відповідності до вимог ч.2 ст.1297 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Згідно ст.1218 ЦК України визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Положеннями ч. 1 ст. 1296 ЦК України визначено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Як вбачається із копії свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла (а/с 5).
За життя померла склала заповіт, яким усе своє майно де б воно не було та з чого б воно не складалося і взагалі все те, що належатиме їй на день смерті заповіла ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а/с 6).
Як вбачається із свідоцтва про право на спадщину за заповітом, виданого 16.08.2021 приватним нотаріусом Дрогобицького районного нотаріального округу Лютиком Р.В., ОСОБА_1 є онуком померлої, ОСОБА_2 та після смерті якої на підставі заповіту, посвідченого Волощуком І.Й., секретарем виконкому Урізької сільської ради Дрогобицького району Львівської області 10.12.2018, зареєстрованого в реєстрі за № 44 успадкував земельну ділянку, площею 0,0785 га, яка розташована на території Урізької сільської ради Дрогобицького району Львівської області, кадастровий номер - 4621288600:06:000:0405 (а/с 8).
Щодо отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом в частині спадкування житлового будинку, загальною площею 72,8 кв. м., житловою площею 48,3 кв. м. з господарськими будівлями та спорудами, який розташований по АДРЕСА_1 отримав відмову, у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу на спірне майно (а/с 13).
На замовлення позивача КП ЛОР Дрогобицьке МБТІ та ЕО на спірний будинок було виготовлено технічний паспорт (а/с 9-11), а також позивачу було видано довідку, відповідно до якої домоволодіння, загальною площею 72,8 кв. м., житловою площею 48,3 кв. м. з господарськими будівлями та спорудами, який розташований по АДРЕСА_1 не зареєстрований (а/с 12), що також підтверджується Інформаційною довідкою № 282616977 від 03.11.2021 (а/с 15).
Однак, як вбачається із Довідки № 848, виданої 09.07.2019 Урізькою сільською радою Дрогобицького району Львівської області будинковолодіння АДРЕСА_1 рахується за ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Будинок збудований у 1958 році (а/с 14).
Вивчивши матеріали справи, судом встановлено, що позивач є єдиним спадкоємцем після смерті ОСОБА_2 . Спадкоємців, які мають право на обов`язкову частку у спадковому майні, немає.
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до положень ч.1 ст.182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
З матеріалів справи встановлено, що за життя ОСОБА_2 склала заповіт, який все соє майно заповіла позивачу. Інших спадкоємців, які б претендували на спадкове майно ні за законом, ні за заповітом немає. У встановлений законом строк для прийняття спадщини позивач звернувся до приватного нотаріуса з метою оформлення спадкових прав. Однак, нотаріусом відмовлено у вчиненні нотаріальної дії та видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом через ненадання спадкоємцем оригіналів правовстановлюючих документів на спірне спадкове майно.
У відповідності до положень п. 4.15. Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві.
Таким чином, оскільки встановлено, що позивач є єдиним спадкоємцем за заповітом, подав заяву про видачу свідоцтва про право на спадщину, але з наведених вище причин нотаріус не може оформити право власності на вказане майно, позов слід задовольнити та визнати за позивачем право власності на спірне майно в порядку спадкування за заповітом після смерті спадкодавця.
Керуючись ст. ст. 12 , 13 , 76-81 , 247 , 258 , 259 , 264 , 265 , 268 ЦПК України , , ст.ст. 11, 15, 16, 182, 392, 1296, 1297 ЦК України, суд
ухвалив :
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_2 , право власності на житловий будинок, загальною площею 72,8 кв. м., житловою площею 48,3 кв. м. з господарськими будівлями та спорудами, який розташований по АДРЕСА_1 в порядку спадкування за заповітом після смерті бабці, ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційногоперегляду.
Суддя О.Б. Нагірна
Суд | Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 20.12.2021 |
Оприлюднено | 21.12.2021 |
Номер документу | 102032340 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області
Нагірна О. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні