Рішення
від 13.12.2021 по справі 709/1193/21
ЧОРНОБАЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

709/1193/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

заочне

13 грудня 2021 року Чорнобаївський районний суд Черкаської області в складі:

головуючого судді - Кваші І.М.,

секретаря судового засідання - Дем`яненко Н.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Чорнобай цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на земельні ділянки в порядку спадкування,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 (далі - відповідач) про визнання права власності в порядку спадкування на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходяться в адміністративних межах Іркліївської сільської ради (за межами населеного пункту) Золотоніського району Черкаської області. Мотивує позов тим, що дані земельні ділянки належали його батьку - ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Позивач прийняв спадщину, подавши відповідну заяву до нотаріальної контори, як і його брат. Нотаріус у видачі свідоцтв про право на спадщину відмовила.

В судове засідання позивач не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позов підтримує, проти заочного розгляду справи не заперечував.

Відповідач в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.

Виходячи з приписів ст.ст. 43, 223, ст. 280 ЦПК України суд постановив слухати справу за відсутності сторін та ухвалити заочне рішення.

Суд, з`ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами шляхом дослідження письмових доказів в матеріалах справи, оцінивши докази в сукупності, встановив такі обставини та дійшов до таких висновків.

Згідно із свідоцтвами про народження ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є синами ОСОБА_3 (копії свідоцтв, а.с. 9, 10).

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 (а.с. 5).

Після його смерті відкрилася спадщина, до складу якої, зокрема, входять:

- земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 7125182800:05:000:6888, що знаходиться в адміністративних межах Іркліївської сільської ради (за межами населеного пункту) Золотоніського району Черкаської області (копія державного акту серії ЯМ №345078 від 18 листопада 2011 року);

- земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 7125182800:05:000:8007, що знаходиться в адміністративних межах Іркліївської сільської ради (за межами населеного пункту) Золотоніського району Черкаської області (копія державного акту серії ЯМ №345079 від 18 листопада 2011 року).

Належність померлому зазначеного майна підтверджується вищевказаними державними актами про право приватної власності на землю та інформаційними довідками з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку (а.с. 14-15).

У відповідності до ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) ОСОБА_3 заповіту не складав (а.с. 39).

Статтею 1268, ч. 1 ст. 1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час її відкриття не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до п. 1 Листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у листі від 16.05.2013 року №24-753/0/4-13 "Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування", при розгляді справ про спадкування суди мають встановлювати місце відкриття спадщини; коло спадкоємців, які прийняли спадщину. Обставини, які входять до предмета доказування (ч. 1 ст. 179 Цивільного процесуального кодексу України (ЦПК) у зазначеній категорії справ, можна встановити лише при дослідженні документів, наявних у спадковій справі. Належними доказами щодо фактів, які необхідно встановити для вирішення спору про право спадкування, є копії документів відповідної спадкової справи, зокрема, поданих заяв про прийняття спадщини, виданих свідоцтв про право на спадщину, довідок житлово-експлуатаційних організацій, сільських, селищних рад за місцем проживання спадкодавця.

Згідно із довідкою Іркліївської сільської ради від 13 березня 2019 року за № 706 (а.с. 16) ОСОБА_3 до дня смерті був зареєстрований та постійно проживав в АДРЕСА_1 . В господарстві був зареєстрований та проживав разом із синами ОСОБА_2 та ОСОБА_1

(а.с. 16).

Позивачем до позовної заяви додано заяву ОСОБА_2 , завірену адміністратором відділу "Центр надання адміністративних послуг викоанвчого комітету Іркліївської сілської ради" до Чорнобаївської державної нотаріальної контори з проханням вважати його таким, який спадщину не прийняв. На спадщину не претендував і не претендує (а.с. 11).

Зі спадкової справи № 135/2019, надісланої суду Чорнобаївською державною нотаріальною конторою вбачається, що з заявою про прийняття спадщини померлого ОСОБА_3 до нотаріальної контори звернувся позивач (а.с. 38).

Разом з тим, з постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 15 вересня 2021 року вбачається, що спадщину після смерті ОСОБА_3 прийняли ОСОБА_1 , який подав до 6 місяців заяву до Чорнобаївської державної нотаріальної контори, та ОСОБА_2 , який на час відкриття спадщини проживав постійно зі спадкодавцем. На підставі ст. 1278 ЦК України частки кожного спадкоємця у спадщині є рівними, якщо спадкодавець у заповіті сам не розділив спадщину між ними. Заповітів ОСОБА_3 не робив, а тому видати свідоцтво про право на спадщину на земельні ділянки, що знаходяться на території Іркліївської сільської ради на одного спадкоємця неможливо (а.с. 17).

В розумінні глави 12 Цивільного кодексу України земельна ділянка як нерухоме майно є об`єктом цивільних прав.

Згідно ст. 79 Земельного кодексу України земельна ділянка може бути об`єктом права власності.

За приписом ст. 81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема, прийняття спадщини.

За положенням ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого немайнового або майнового права та інтересу, а одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.

Статтею 392 ЦК України визначено, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також в разі втрати ним документа, який засвідчує його.

Оцінюючи наведені докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про наявність для задоволення позовних вимог та визнання за позивачем права власності в порядку спадкування на нерухоме майно, оскільки вони є обґрунтованими з огляду на вищенаведені обставини.

Керуючись ст.ст. 10, 11, 259, 263-265 ЦПК України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на земельні ділянки в порядку спадкування - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на наступне нерухоме майно:

- земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,6368 га, кадастровий номер 7125182800:05:000:6888, що знаходиться в адміністративних межах Іркліївської сільської ради (за межами населеного пункту) Золотоніського району Черкаської області;

- земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 0,5803 га, кадастровий номер 7125182800:05:000:8007, що знаходиться в адміністративних межах Іркліївської сільської ради (за межами населеного пункту) Золотоніського району Черкаської області.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. В такому випадку рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не були вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Апеляційні скарги подаються учасниками справи до Черкаського апеляційного суду.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ;

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 .

Суддя І.М. Кваша

СудЧорнобаївський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення13.12.2021
Оприлюднено21.12.2021
Номер документу102041572
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —709/1193/21

Ухвала від 15.02.2022

Цивільне

Чорнобаївський районний суд Черкаської області

Кваша І. М.

Рішення від 13.12.2021

Цивільне

Чорнобаївський районний суд Черкаської області

Кваша І. М.

Ухвала від 01.12.2021

Цивільне

Чорнобаївський районний суд Черкаської області

Кваша І. М.

Ухвала від 02.11.2021

Цивільне

Чорнобаївський районний суд Черкаської області

Кваша І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні