Ухвала
від 14.12.2021 по справі 456/5862/21
СТРИЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 456/5862/21

Провадження № 1-кс/456/1215/2021

УХВАЛА

слідчого судді

14 грудня 2021 року місто Стрий

Слідчий суддя Стрийського міськрайонного суду Львівської області ОСОБА_1 , зучастю секретаря ОСОБА_2 ,прокурора ОСОБА_3 ,розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судув м.Стрию скаргу ОСОБА_4 на бездіяльність Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань у порядку ст. 303 КПК України,

ВСТАНОВИВ:

23.11.2021 ОСОБА_4 звернулася до слідчого судді зі скаргою та просить зобов`язати службову особу Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про вчинення кримінального правопорушення згідно з її заявою про вчинення кримінального правопорушення від 22.06.2021.

В обґрунтування скарги покликалася на те, що 22.06.2021 вона звернулася до Стрийської окружної прокуратури з письмовою заявою про вчинення кримінального правопорушення, пов`язаного із незаконними діями посадових осіб Стрийської міської ради та органів місцевого самоврядування, які за попередньою змовою, в інтересах ФОП ОСОБА_5 , з метою отримання неправомірної вигоди, зловживаючи своїм службовим становищем, прийняли рішення щодо відведення земельної ділянки, кадастровий номер 4611200000:04:014:0063, для здійснення забудови на прибудинковій ділянці всупереч вимогам законодавства. Вказана заява за рішенням в.о. першого заступника Стрийської окружної прокуратури була скерована до Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області, проте вказані відомості не було внесено до ЄРДР. Вважає, що невнесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань є грубим порушенням вимог КПК, такі дії є протиправними, порушують її інтереси та інтереси держави, що й стало підставою для звернення до слідчого судді із вказаною скаргою.

ОСОБА_4 подав заяву про розгляд скарги за її відсутності.

Представник Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду скарги, в судове засідання не прибув, що відповідно до ч. 3 ст.306КПК України не є перешкодою для розгляду скарги.

Прокурор ОСОБА_3 у судовому засіданні при розгляді скарги поклався на думку суду.

Заслухавши думку прокурора, оглянувши матеріали скарги, матеріали ЄО № 7844 від 06.07.2021, слідчий суддя дійшов висновку, що скарга підлягає до задоволення з наступних підстав.

Відповідно до ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади та посадових осіб.

За змістом ч. 3 ст. 21 КПК України кожен має право на участь у розгляді в суді будь-якої інстанції справи, що стосується його прав та обов`язків, у порядку, передбаченому цим Кодексом.

Зважаючи на викладене, 25.11.2021 ухвалою слідчого судді Стрийського міськрайонного суду Львівської області для з`ясування фактичних обставин справи поновлено строк на оскарження бездіяльності Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області що невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР та відкрито провадження за скаргою.

Главою 26 КПК України визначено порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності під час досудового розслідування. Частиною 1 ст. 303 КПК України передбачено, які рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора підлягають оскарженню під час досудового провадження та ким такі рішення, дії чи бездіяльність можуть бути оскаржені. Встановлений ч. 1 ст. 303 КПК України перелік рішень, дій чи бездіяльності слідчого або прокурора під час досудового розслідування є вичерпним.

Відповідно до вимог ст. 303 КПК України на досудовому провадженні може бути оскаржена бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогами статті 169 цього Кодексу, у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов`язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк, а також рішення слідчого, дізнавача, прокурора про зупинення досудового розслідування; рішення слідчого, дізнавача про закриття кримінального провадження; рішення прокурора про закриття кримінального провадження; рішення слідчого, дізнавача, прокурора про відмову у визнанні потерпілим; рішення чи бездіяльність слідчого, дізнавача або прокурора при застосуванні заходів безпеки; рішення слідчого, дізнавача, прокурора про відмову в задоволенні клопотання про проведення слідчих (розшукових) дій, негласних слідчих (розшукових) дій; рішення слідчого, дізнавача, прокурора про зміну порядку досудового розслідування та продовження його згідно з правилами, передбаченими главою 39 цього Кодексу; рішення прокурора про відмову в задоволенні скарги на недотримання розумних строків слідчим, дізнавачем, прокурором під час досудового розслідування; повідомлення слідчого,дізнавача,прокурора пропідозру післяспливу одногомісяця здня повідомленняособі пропідозру увчиненні кримінальногопроступку абодвох місяцівз дняповідомлення особіпро підозруу вчиненнізлочину,але непізніше закриттяпрокурором кримінальногопровадження абозвернення досуду ізобвинувальним актом; відмова слідчого, дізнавача, прокурора в задоволенні клопотання про закриття кримінального провадження з підстав, передбачених пунктом 9-1 частини першої статті 284 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 303 КПК України скарги на інші рішення, дії чи бездіяльність не розглядаються під час досудового розслідування.

Кримінальний процесуальний кодекс однаково зобов`язує і слідчого, і прокурора під час кримінального провадження неухильно додержуватися вимог Конституції України, цього Кодексу, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана ВР України, вимог інших актів законодавства.

Слідчий і прокурор повинні всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, а також обставини, що пом`якшують чи обтяжують його покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень (ст. 9 КПК України).

В судовому засіданні встановлено, що предметом розгляду скарги слідчого судді є зобов`язання уповноваженої особи Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області внести до ЄРДР відомості про вчинення кримінального правопорушення за заявою скаржниці від 22.06.2021.

Оглядом матеріалів скарги та матеріалів ЄО № 7844 від 06.07.2021 встановлено, що 22.06.2021 ОСОБА_4 подала заяву до Стрийської окружної прокуратури про вчинення кримінального правопорушення, пов`язаного із незаконними діями посадових осіб Стрийської міської ради та органів місцевого самоврядування, які за попередньою змовою, в інтересах ФОП ОСОБА_5 , з метою отримання неправомірної вигоди, зловживаючи своїм службовим становищем, прийняли рішення щодо відведення земельної ділянки, кадастровий номер 4611200000:04:014:0063, для здійснення забудови на прибудинковій ділянці всупереч вимогам законодавства.

Супровідним листом № 14.57/04-28р від 25.06.2021 вищевказану заяву скеровано до Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області для здійснення перевірки в повному обсязі.

Заяву ОСОБА_4 зареєстровано Стрийським РУП ГУ НП у Львівській області в Журналі єдиного обліку заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події під реєстраційним номером 7844 від 06.07.2021. За результатом проведеної перевірки не встановлено ознак кримінального правопорушення, а тому відомості не внесено до ЄРДР, що підтверджується матеріалами ЄО № 7844 від 06.07.2021.

При вирішенні питання про зобов`язання уповноваженої особи Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань про обставини, які можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, на підставі заяви ОСОБА_4 , поданої нею 22 червня 2021 року, отриманої Стрийський РУП ГУ НП у Львівській області 06.07.2021, слідчий суддя враховує наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 214 КПК України слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Реєстру та розпочати розслідування.

Згідно з вимогами ч. 2 ст. 214 КПК України досудове розслідування починається з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань, а відмова слідчого, дізнавача або прокурора у внесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР згідно зі ст. 303 КПК України може бути оскаржена до суду.

Відповідно до Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення, затвердженого наказом Генерального прокурора № 298 від 30.06.2020, визначені строки внесення відомостей до Реєстру. Зокрема, відповідно до п. 1 глави 3 «Строки внесення відомостей до Реєстру» розділу 1 зазначеного Положення унесення відомостей до Реєстру здійснюється з дотриманням таких строків: заяву, повідомлення про вчинені кримінальні правопорушення - у термін, визначений ч. 1 ст. 214 КПК України.

При цьому, відомості про кримінальне правопорушення, викладені у заяві, повідомленні чи виявлені з іншого джерела (п. 1 глави 1 розділу 2), повинні відповідати вимогам пункту 4 частини п`ятої статті 214 КПК України, зокрема, мати короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення..

За змістом п. 4 ч. 5 ст.214КПК України необхідною умовою внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань є наявність обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення.

Чинним КК України передбачено, які саме діяння є правопорушеннями, в чому полягає об`єктивна та суб`єктивна сторона того чи іншого злочину, кваліфікуючі ознаки та інше. У випадках, якщо в заяві чи повідомленні є ті чи інші об`єктивні дані, що свідчать дійсно про ознаки того чи іншого злочину, то є підстави вважати таку заяву чи повідомлення саме заявою чи повідомленням про злочини і тільки такі заяви і повідомлення повинні вноситись до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Якщо ж у повідомленнях чи заявах таких ознак немає, то вони не можуть вважатись такими, які підлягають обов`язковому внесенню до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Як вбачається з доводів скарги та встановлено в судовому засіданні, скаржниця звернулася до Стрийської окружної прокуратури (скеровано за належністю до Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області) із заявою про вчинення кримінального правопорушення, пов`язаного із незаконними діями посадових осіб Стрийської міської ради та органів місцевого самоврядування, які за попередньою змовою, в інтересах ФОП ОСОБА_5 , з метою отримання неправомірної вигоди, зловживаючи своїм службовим становищем, прийняли рішення щодо відведення земельної ділянки, кадастровий номер 4611200000:04:014:0063, для здійснення забудови на прибудинковій ділянці всупереч вимогам законодавства. Наведене складає, на думку скаржниці, обставину, що може свідчити про вчинення ними кримінального правопорушення, що наносить шкоду не тільки їй, але й іншим жителям будинку по АДРЕСА_1 , оскільки потенційне будівництво відбуватиметься впритул до її квартири, що може нанести непоправної шкоди та збитків.

Слідчий суддя, не вдаючись в оцінку доказів та з`ясування фактичних обставин справи, на даній стадії перевіряє, чи дійсно в повідомленні є ті чи інші об`єктивні дані, що свідчать про ознаки того чи іншого кримінального правопорушення, та враховує, що до компетенції слідчого не належить здійснення оцінки обґрунтованості заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, а законом передбачено лише обов`язок уповноважених органів здійснити фіксацію наданих особою відомостей про кримінальне правопорушення, які вона надає усвідомлено для реалізації відповідними органами завдань кримінального провадження, та вважає, що є підстави вважати таке повідомлення саме повідомленням про кримінальне правопорушення і таке повідомлення повинне бути внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Відтак слідчий суддя дійшов висновку, що слід зобов`язати уповноважену особу Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області згідно з вимогами ст.214КПК України внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань про вчинення кримінального правопорушення.

На підставі наведеного слідчий суддя дійшов переконання, що заява скаржниці від 22.06.2021 повинна розглядатися в порядку кримінального процесуального законодавства як повідомлення про кримінальне правопорушення, а відтак об`єктивний аналіз викладеного свідчить про те, що в уповноваженої особи Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області не було законних підстав не внести невідкладно, але не пізніше 24 годин після повідомлення про вчинення кримінального правопорушення відповідних відомостей до ЄРДР.

Керуючись ст. 303-304, 307, 309, 376 КПК України, слідчий суддя

ПОСТАНОВИВ:

Скаргу ОСОБА_4 задовольнити.

Зобов`язати уповноважену особу Стрийського районного управління поліції ГУ НП у Львівській області внести відомостіза заявою ОСОБА_4 від 22.06.2021 до Єдиного реєстру досудових розслідувань у строки, визначені ст. 214 КПК України.

Копію ухвали вручити учасникам процесу та скерувати для контролю начальнику Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудСтрийський міськрайонний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення14.12.2021
Оприлюднено03.02.2023
Номер документу102077867
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора

Судовий реєстр по справі —456/5862/21

Ухвала від 14.12.2021

Кримінальне

Стрийський міськрайонний суд Львівської області

Гула Л. В.

Ухвала від 14.12.2021

Кримінальне

Стрийський міськрайонний суд Львівської області

Гула Л. В.

Ухвала від 25.11.2021

Кримінальне

Стрийський міськрайонний суд Львівської області

Гула Л. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні